ref: refs/heads/v3.0

Esnafa 2023 Yılında Verilecek Krediler

Esnafa 2019 yılı içerisinde verilecek krediler finansal sıkıntı içerisinde olan esnafların yüzünü güldürecek. Esnaflara yönelik nakit desteği sunan bankaların kredi özelliklerini, vade seçeneklerini, şartlarını ve destek verilen sektörleri yazımızda bulacaksınız.

Esnafa 2023 Yılında Verilecek Krediler
A+
A-

2023 yılında esnafa verilen kredilerin neler olduğu bankalara göre farklılık gösterebiliyor. Pek çok banka esnafların işlerini geliştirilebilmeleri için krediler sağlıyor. Bu kredilerle de esnaf aynı zamanda sanatkarların yaşadıkları maddi zorlukların kolay bir şekilde atlatılabilmesini sağlıyor. Esnafa kredileri Türkiye’nin en önemli bankalarının birçoğu sağlıyor. Bu bankaların da sunduğu fırsatlar birbirilerinden farklı olabiliyor. Bundan dolayı da esnaf kredisi alacak olanlar bankaların vade ve faiz oranı seçeneklerini iyi değerlendirmesi gereklidir.

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kredisi hesaplama yöntemi için bankaların internet siteleri ziyaret edilebilir. Esnaf kredisi hesaplaması yapmadan önce ilk olarak hangi bankanın hangi kredisine başvurulacağına karar verilmelidir. Daha sonrasında o bankanın internet sitesinde hesaplama aracı ekranı açılmalıdır. Hesaplama araçlarındaki vade sayısı ve çekilmek istenen kredi tutarı yazılmasının ardından aylık ödenmesi gereken taksitin ne kadar olacağına dair yaklaşık olarak bir hesaplama yapılabilmesi mümkündür.

Esnaf Kefalet Kredisi 2023

2023 yılında esnafa kefalet kredisi uygulaması yapılmaya devam edecektir. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği devlet kaynaklarıyla esnafları desteklemek için kredi verileceğini açıklamıştır. Bu kredi devlet imkanlarının da dahil olmasından dolayı oldukça avantajlı bir kampanyadır. Bundan dolayı esnafların nakit ihtiyaçları için ilk olarak başvurdukları kredi de bu kefalet kredisidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nedir?

Esnaf kefalet kredisi başvuru koşullarından en temel olanı esnaf ya da sanatkâr olma gerekliliğidir. Ayrıca kişilerin esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlarının da bulunması şarttır. Bunların yanı sıra kefalet kredisine başvurabilmek için aranan şartlar şu şekildedir:

 • İş ya da ikamet yerinin kooperatif çalışma alanının içerisinde olması,
 • Başvuru sırasında başka bir esnaf ve sanatkârlar kredi be kefaleti kooperatifi ortağı olmamak.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Kefalet kredisi başvuru belgelerinden bir tanesi vergi levhasıdır. Bu vergi levhasının hem aslının hem de fotokopisinin başvuru sırasında teslim edilmesi gereklidir. Kimlik belgesi de yine kredinin olmazsa olmaz belgelerinden bir tanesidir. Bunların dışında esnaf kefalet kredisi başvurusu sırasında istenen belgelerden bazıları şu şekildedir:

 • Esnaf sicil belgesi,
 • Oda faaliyet belgesi,
 • İkametgâh belgesi,
 • Son dönem hesap özeti,
 • Şoförler için ticari araç ruhsatı.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvurulur?

Esnaf kefalet kredisi başvuru yolu ilk olarak kooperatife gitmekten geçiyor. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği kefalet kredisi verebilmek için Halkbank ile anlaşmasından dolayı kredi alma isteği kooperatif tarafından Halkbank’a iletiyor. Halkbank, yapılan bu kredi başvurusunu değerlendiriyor. Uygun bulması durumunda da esnafa kefalet kredisini veriyor.

Esnafa Yüzde Elli İndirimli 2023 Kefalet Kooperatifi Kredisi daha detaylı bilgi için sayfamıza geçiniz.

Halkbank Esnaf Kredisi 2023

2023 Halkbank esnaf kredileri arasında kefalet kredisi vardır. Fakat Halkbank kefalet kredisi dışındaki kredileri de müşterilerine sunmaktadır. Farklı pek çok ihtiyaç için esnaflara kredi sağlamasından dolayı Halkbank esnafların en çok başvurduğu bankalardan birisidir. Örneğin Halkbank, ESKKK kefaleti olmaksızın verdiği kredide 60 ay vade ve düşük faiz oranları sunuyor. İşletmenin mali durumuna göre de bu kredi 100 bin ile 200 bin TL arasında esnaflara sağlanabiliyor. Ayrıca Halkbank esnaf yatırım kredilerini de uygun ödeme seçenekleri ile veriyor.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler İçin Halkbank Kredisi Şartları

Halkbank kaybolma eşiğinde olan meslek dalları için kredi vererek Türkiye’nin önemli meslek dallarını yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Halkbank çeşitli esnaf kredisini müşterilerine sunuyor. Bunlardan bir tanesi de kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden esnaflara verdiği sıfır faiz oranlı kredidir. Bu kredi fırsatından yararlanabilme şartlarından birisi son beş yıl içerisinde herhangi bir KOSGEB kredisine başvurmamış olmak vardır. Kaybolmaya yüz tutmuş meslek olarak kabul edilen işlerden bazıları da şöyledir:

 • Semercilik,
 • Yorgancılık,
 • Çini ve çömlek yapımı,
 • Sedef kakma.

Ziraat Bankası Ticari Kredi Faiz Oranları

Ziraat Bankası esnaf kredileri faiz tutarları enflasyona göre farklılık gösterebilir. Ziraat Bankası da yine esnafa farklı alanlarda destek veren bankalardan bir tanesidir. Özellikle KOSGEB esnaflar için düzenlediği kampanyaları Ziraat Bankası aracılığıyla sağlıyor. Bunların dışında bankanın bizzat kendisinin de verdiği esnaf kredileri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de KOBİ destek kredisidir. Faiz oranı değişiklik gösterebilse de 2023 yılında KOBİ destek kredisi için belirlenen faiz oranı 18 ay vade için yüzde 1,85’tir.

Ziraat Bankası Girişimcilik Kredisi

Girişimcilere kredi Ziraat Bankası’ndan sağlanmaktadır. İlk kez iş kurmak isteyen kişilere Ziraat Bankası avantajlı seçenekleri ile krediler sunuyor. Özellikle Ziraat Bankası kadın girişimcilere özel destek veren bankalar arasındadır. Kadın girişimciler için kredi tahsis masraflarında yüzde 50’lik bir indirim uygulayan Ziraat Bankası, 60 aya varan nakit kredileri kadın girişimcilere vermektedir. İş yeri alımlarındaki vade sayısı ise 96 aya kadar çıkarılabilmektedir.

Denizbank Esnaf Kredisine Nasıl Başvurulur?

Denizbank esnaf kredisi başvurusu için tercih edilebilecek yollardan bir tanesi en yakın Denizbank şubesine gitmektir. Bunun yanı sıra internet bankacılığı, ATM’ler, SMS gibi yollar da başvuru için kullanılabilir. Denizbank esnaflar için kolay kredi veren bankalardan bir tanesidir. 100 bin TL’ye kadar çıkabilen bu kredinin 36 aya kadar da vade seçeneği bulunmaktadır.

Garanti Bankası Esnaf Destek Paketleri

Esnaf destek paketleri için Garanti Bankası başvurulabilecek adreslerden bir tanesidir. Garanti Bankası esnaflara hem kredi fırsatları hem de ayrıcalıklı hizmetler sağlıyor. Garanti Bankası esnaf destek kredisinin yanı sıra ticari araç kredilerini de sunuyor. Bunun dışında avans hesap, KOBİ emeklilik planı, şirket kredi kartı gibi ayrıcalıklar da Garanti Bankası’ndan esnaflara verilmektedir.

Esnafa Destek İş Bankası’ndan

İş Bankası esnaf kredileri ile farklı pek çok ihtiyacın karşılanabilmesi mümkündür. İş Bankası esnaflara özel pek çok kredi fırsatı sunuyor. Bunlardan da bir tanesi anında ticari kredilerdir. Bunun dışında ticari taşıt kredileri için de İş Bankası’na başvurabilmek mümkündür. Esnaflar yalnızca krediler için de nakit avanslar için de yine İş Bankası’nı tercih edebilirler.

İNG Bank’tan Kobilere Özel Kredi

İNG KOBİ hızlı kredisi ile esnafların ihtiyaçlarını anında karşılayabilmesi mümkündür. Bu krediye başvurabilmek için de İNG mobil uygulaması kullanılması gereklidir. Bu uygulama üzerinde bulunan Kurumsal Mobil bölümünden giriş yapılmalı ve hemen başvur seçeneğinin tıklanması ile beraber başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmelidir.

Şekerbank Esnafa Elini Uzatıyor

Esnaf kredisi için Şekerbank tercih edilmesi durumunda 84 ay vade imkanından yararlanabilinir. Şekerbank da diğer bankalar gibi esnafın yanında olan bir bankadır. Esnafa ayrıcalıklı krediler veren Şekerbank’ın kampanyaları hakkında detaylı bilgi alabilmek için banka ile iletişime geçilmesi yeterli olacaktır.

Esnaf Ve Kobilere Yapı Kredi Kredisi

Esnaf ve Kobilere nakit destek Yapı Kredi’den sağlanmaktadır. Esnaflara özel krediler sunun Yapı Kredi işletmenin yatırımına destek vermeyi amaçlıyor. Yapı Kredi esnaf kredisi için 36 aya kadar vade olanağı da veriyor. Yapı Kredi esnaf kredisi için başvuru evraklarından bazıları şu şekildedir:

 • Vergi levhası,
 • İmza sirküleri,
 • Esnaf odası ya da ticaret odası kaydı.

Gerekli olan tüm belgeler ile beraber Yapı Kredi şubesine gidilmesi gereklidir. Bu evrakların teslim edilmesiyle de kredi başvuru talebi değerlendirmeye alınacaktır.

Yeni iş kuracakları devlet destekleri son hız devam etmek kosgeb araçı ile verilen krediler için https://yenikrediler.com/isyeri-acma-kredisi/ bağlantısından detaylara ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Durmuş dedi ki:

  Banka bana kredi vermiyor yeni acmak istsdigim isyeri icin ziraat bankasi bana yardimci olurmu