ref: refs/heads/v3.0

Esnafa Yüzde Elli İndirimli 2023 Kefalet Kooperatifi Kredisi

Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından sunulan kredinin faiz oranları, vade seçenekleri, şartları ve gerekli evrakları hakkında bilgiye tüm ayrıntılarıyla yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Esnafa Yüzde Elli İndirimli 2023 Kefalet Kooperatifi Kredisi
A+
A-

Kefalet kooperatif kredisi almak isteyen esnaflar hem bankalar üzerinden hem de kefalet kooperatifleri üzerinden kredi çekebilmektedirler. Devlet destekli olarak esnaflara sağlanan bu krediler sayesinde pek çok vatandaş, finansman ihtiyacını rahat bir şekilde karşılar. Esnaf kefalet kooperatifleri tarafından verilen pek çok kredi türü, 2023 yılı için de yeni kredi teşvik ve hibe ödenekleri içermektedir. Kefalet kooperatifleri tarafından şekillendirilen esnafa yüzde elli kefalet kredileri hibe ve teşvik kapsamında ihtiyacı olan pek çok kişiye 2023 yılı içinde verilmeye devam edecektir.

Esnafa Yüzde Elli İndirimli Kefalet Kooperatifi Kredisi Nedir?

Esnafa yönelik verilen kefalet kooperatifi kredileri, devlet tarafından esnaflara finansman desteği olarak sağlanan ve devlet destekli olarak verilen bir kredi çeşididir. Genel amacı esnafların acil durumlarda oluşan nakit sıkıntılarını gidermek ya da onların belirli yatırım anlarında destek vermek olan bu krediler, tamamen esnafları desteklemek ve teşvik amaçlı olarak verilen kredilerdir. Esnaf kefalet kredileri, ihtiyacı olan kişilere kefalet kooperatifleri üzerinden ulaştırılmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi En Üst Limiti Ne Kadardır?

Uygun geri ödeme koşulları ile esnafa sunulan kefalet kredileri üst limiti 500 bin Türk Lirasıdır. Oldukça uygun geri ödeme şartlarına sahip olan ve düşük faizlerle ihtiyaç sahiplerine sunulan bu krediler, maddi sıkıntı anında kişileri rahatlatan ve adeta can suyu niteliğini taşıyan kredilerdir. Esnaf kefalet kredisi üst limitinin bu denli yüksek olması ise hem girişimciler için hem de işini büyütmek isteyen esnaflar için oldukça önemli bir avantajdır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi

Esnafı ve girişimcileri her anlamda korumak için kurulmuş olan esnaf kefalet kooperatifleri, aynı zamanda ihtiyacı olan kişilere oldukça uygun faiz oranları ve geri ödeme koşullarıyla kredi sağlamaktadır. Devlet desteği ile verilen bu krediler sayesinde pek çok vatandaş ulaşmak istedikleri iş hayallerine kolaylıkla ulaşıyor.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği

Esnaf kefalet kredisi almak isteyen kişiler için oldukça önemli olan esnaf kefalet kooperatifi üyeliği, kişilerin kredi başvurusu yapabilmelerinde aranan temel şartlardan bir tanesidir. Devlet desteği ile esnaf kefalet kredisi almak isteyen kişiler, ilk olarak esnaf kefalet kooperatifine üye olmalıdırlar. Üyeliği olmayan kişilerin kredi başvuruları dikkate alınmayacak ve sırf bu yüzden esnaflar için sunulan ayrıcalıklı kredi avantajlarından faydalanamayacaklardır.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği İçin Gereken En Önemli Şart Nedir?

Esnaf kefalet kredisi almak isteyen kişilerin kredi alması için gereken en önemli şart esnaf kefalet kooperatifi üyesi olmalarıdır. Ancak her kişi esnaf kefalet kooperatifi üyesi olamaz. Esnaf kefalet kooperatifi üyesi olmak için kişilerin sağlaması gereken en önemli şart ticari bir faaliyet alanında resmi olarak iş yürütmeleri gerektiği durumudur. Resmi olan bir ticari alanda iş kolu yürüten kişiler, bunu belgeledikleri takdirde esnaf kefalet kooperatifliği üyeliği başvurusunda bulunabilirler.

Esnaf Kooperatifi Üyesi Olmak İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi almak için üye olunması gereken kefalet kooperatifleri, üye kabulünde kendi kuralları çerçevesinde üye alımı yapmaktadır. Buna göre kooperatifin istediği şartları sağlayan kişiler, üye olarak kooperatif bünyesine kabul edilmekte ve kooperatifin sağlamış olduğu pek çok avantajdan da oldukça kolay bir şekilde faydalanabilmektedir. Buna göre esnaf kefalet kooperatifine üye olma şartları şunlardır;

  • TC vatandaşı olmak,
  • Her vatandaşa tanınmış olan medeni hakları özgürce kullanabiliyor olmak. (bu alandan kasıt kişinin hükümsüz olması durumudur.)
  • Üye olmak ve esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyen kişilerin vergi mükellefi olmaları ya da vergiden muaf olmaları,
  • Üye olacak kişilerin Türkiye’de yer alan ve aktif bir şekilde faaliyet gösteren başka bir esnaf kooperatifine üye olmaması,
  • Üye olacak kişinin TOBB bünyesinde yer alan diğer odalara kayıtlı olmaması,

Gibi şartlar esnaf kooperatifine üye olmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlardır. Bu şartlardan herhangi bir tanesini sağlayamayan kişiler, esnaf kefaret kooperatifine üye olamazlar ve esnaf kefalet kredisi kullanamazlar. Bu yüzden oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

Türk Uyruklu Olmayan Kişiler Esnaf Kefalet Kredisine Başvuru Yapabilir Mi?

Yabancı olan vatandaşların esnaf kefalet kredisine başvuru yapmaları için sağlamaları gereken en önemli şart, bu kişilerin ülkemizde herhangi bir ticaret ya da sanat alanında faaliyet göstermeleri veya bu alanda faaliyet gösteren sektörlerden birisinde yer almaları gerekmektedir. Verilen bu tek ve temel şartı sağlayan yabancı uyruklu vatandaşlar, esnaf kefalet kooperatifinin sunmuş olduğu kefalet kredisinden faydalanabilmektedirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifine Kimlerin Üyeliği Kabul Edilmez?

Genellikle belirli şartları yerine getiren herkesi üyeliğe kabul eden esnaf kefalet kooperatifi, sadece temel şartları ihlal eden ve ticaret odasına kayıtlı olan kişileri bünyesine alamamaktadır. Buna göre ticaret siciline kayıtlı olan kişiler, esnaf kefalet kooperatifine alınmayacak olan kişilerdir. Bu durumun temel sebebi, esnafların basit usul yöntemi ile vergilerini ödemeleri ve bu yüzden esnaf kooperatifine uygun olmalarından kaynaklanan durumdur. Ancak ticaret odasına kayıtlı olan kişilerin, vergi ödeme usulleri ve mevzuat durumları esnaflara göre farklı olduğu için esnaf kooperatifine üye olamazlar. Bu yüzden ticari sicile sahip olan kişiler esnaf kefalet kooperatifi üyeliğine kabul edilmeyecek olan kişilerdir.

Esnaf Kefalet Kooperatif Üyeliği İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Kefalet kooperatifine üye olmak isteyen kişilerin hazırlaması gereken belgeler şunlardır;

  • Kişiye Ait Ticari Faaliyet Evrakları,
  • Kimlik Fotokopisi,

Yukarıda verilen belgelerin yanı sıra üyelik başvurusunda bulunacak olan kişilerin bir de ilgili kuruma üyelik dilekçesi teslim etmeleri gerekmektedir. Buna göre yukarıda verilen belgeler ve esnaf kefalet kooperatifi üyelik dilekçesi hazırlanarak yetkili kişilere teslim edildiğinde, üyelik için başvuru işlemleri tamamlanmış olur. Üyelik dilekçesi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler aşağıda hazırlanmış olan dilekçe örneğini inceleyerek kendi dilekçelerini hazırlayabilirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyeliği Dilekçesi

Esnaf kefaret kredisi kooperatifi üyelik dilekçesi örneği şu şekildedir;

           … ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞINA

…. ili ve ….. İlçesinde ……………………. adresinde bulunan Yılmaz Ticaret ve Dayanıklı Tüketim Malları Firmasının sahibiyim. İşyerimi yeni açtım ve bu kapsamda 06/07/2005 tarihli 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca üyelik şartlarını taşımaktayım. Bu kapsamda ticari faaliyetlerime ilişkin evraklar, ikamet belgelerim ve kimlik belgem dilekçemin ekinde mevcut olup, … Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi üyeliğimin yapılması hususunda;

Gereğini arz ederim. …../………/ 2023

Esnaf Adı Soyadı İmzası

Yukarıda verilen dilekçe hazırlanarak kişiler başvuru işlemlerini tamamlayabilirler.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Üyelik Başvurusu Kaç Gün Sonra Onaylanır?

Kefalet kredisi üyelik süreci, kişilerin eğer kooperatife üye olmak için herhangi bir engelleri bulunmuyorsa en geç 15 gün içerisinde onaylanmaktadır. Üyelik şartlarını sağlayan ve başvurularını gerektiği gibi yapan herkesin başvuru onayları kurumdan değerlendirildikten sonra oldukça kısa bir süre içinde cevaplanmaktadır. Ancak üyelik başvurusunda bulunan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta gereken başvuru belgelerini üye olmak istedikleri il ya da ilçede bulunan kooperatiflere teslim etmeleri gerektiğidir. Eğer üyelik başvurusu yapan kişinin başvurusu olumsuz olarak değerlendirilirse, bu durum kişilere bizzat bildirilecektir.

Ayrıca devlet destekli kosgeb aracılığı ile Esnafa Faizsiz esnaf kredisi çekme imkanı sunulmaktadır detayları ve daha fazlası için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.