ref: refs/heads/v3.0

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç Çiftçi 2019 Hibe Projesi’’ için başvuru yapmak istiyorsanız devlet destekli sunulan kredinin başvuru yöntemlerini, şartlarını, gerekli evrakları ve aranan diğer özellikleri yazımızdan inceleyerek konu hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nelerdir?

Genç Çiftçi Hibe Programı koşulları 2019 yılında güncellenmiş olup 2019 yılı başvurularının yeni koşullara göre yapılacağı bildirilmiştir. Genç Çiftçi Hibe Programı başvuruları 2019 yılının nisan ayında yapılacaktır. 2. Başvuruların en zaman yapılacağı ise henüz açıklanmamıştır. Genç çiftçileri desteklemek ve yerel üretimi güçlendirmek adına verilen genç çiftçi hibesi, devlet desteği ile verilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Genç Çiftçi Hibesine başvurular her yıl belirlenen aylar içerisinde yapılmakta ve başvurular 30 gün sürmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Programı Nedir?

Genç Çiftçi Hibe Programı, bakanlık tarafından verilen bir destek türüdür. Genç Çiftçi Hibesini alabilmek için belli kriterlere uygun olmak gerekmektedir. Bakanlık tarafından her yıl başvuru koşulları ve istenen evraklara yönelik bilgilendirme yayınlanmakta ve bu yönergeye uygun olarak başvurular kabul edilmektedir. Genç Çiftçi hibesi ile Türkiye’deki yerel üretimin desteklenmesi ve gençlere istihdam alanı yaratılması hedeflenmektedir.

Genç Çiftçi Programının Hedefi

Genç Çiftçi programının amacı yerel üretimi desteklemektir. Yerel üretimin artışını sağlarken bunun gençler tarafından yapılmasını sağlamayı hedef haline getiren bakanlık aracılığı ile program oluşturulmuştur. Program kapsamında verilen hibe ile yerel üretimin yanı sıra sürdürülebilir tarım alanları ve istihdam olanakları da desteklenerek alan yaratılmaktadır.

Genç Çiftçi Hibesi Hangi Kurum Tarafından Veriliyor?

Genç Çiftçi Hibesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bir destek türüdür. Gençlerin yerel üretimde aktif rol almalarını hedefleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, Genç Çiftçi programının yönetimi ile ilgilenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı Genç Çiftçi Programı kapsamında birçok gence istihdam için uygun koşulları hazırlamaktadır.

Genç Çiftçi Programı 2019’da da Devam Edecek Mi?

Genç Çiftçi Hibesinden yararlanmak isteyenler 2019 yılında da aktif olarak başvuruları kabul eden programa başvuru yapabilmektedir. Genç Çiftçi Hibesi 2018 yılında birçok genç girişimciyi desteklemiş ve 2019 yılında da destek vermeye devam etmektedir.

Genç Çiftçi Programı 2019 Başvuru Tarihi

Genç Çiftçi programı başvuru tarihleri her yıl güncellenmektedir. 2019 yılında ise başvurular nisan ayı içerisinde alınacak ve mayıs ayı itibari ile sonuçlar açıklanmaya başlanacaktır. Genç Çiftçi Hibe Programı başvuruları yaklaşık olarak 30 gün sürmektedir.

[benzeryazi pid=8224]

Genç Çiftçi Programı 2019 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Genç Çiftçi programının başvuru sonuçları, başvuruların bitimini takip eden 30 gün içinde yapılmaktadır. 30 günlük bir değerlendirme süreci bulunmakta ve bu değerlendirmenin ardından ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başvuru sonuçları açıklanmaktadır. Başvuru sonuçları genellikle mayıs ayının son haftası ile haziran ayı arasında bitirilmekte ve halka duyurulmaktadır.

Genç Çiftçi Programı Ne Kadar Veriyor?

Genç Çiftçi hibe miktarı 2019 yılında 30 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Her yıl bakanlığın kararına bağlı olarak artış gösteren hibe programlarının miktarları için 2019 yılında 30 bin Türk Lirasına karar verilmiştir. 2019 yılına genç çiftçi programına başvuran bir girişimci standart olarak 30 bin Türk Lirası alabilecektir.

Genç Çiftçi Programı Başvuruları Nereye Yapılıyor?

Genç Çiftçi programının başvuruları internet üzerinden yapılabilmektedir. Genç Çiftçi Programı için öze olarak hazırlanan internet sitesi aracılığı ile yapılan program başvuruları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. Genç Çiftçi Programına başvuru yapmak isteyen kişiler internet sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi hibe başvurusu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Genç Çiftçi programı için açılan internet sitesindeki başvuru formunun doldurulması ve sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Genç Çiftçi kayıt sistemine üye olunması gerekmektedir. Üye olunduktan sonra başvuru işlemleri başlatılabilmektedir. Ayrıca bu konu hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı ile de irtibat kurulabilmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Programına Nasıl Üye Olunur?

Genç Çiftçi hibe kayıt sistemine üye olma işlemi internet sitesi aracılığı ile yapılabilmektedir. İnternet sitesi tarafından verilen yönergeye uygun bir şekilde üye olunması gerekmektedir. Sitede yer alan üye ol butonu aracılığı ile kolayca üye olunabilmektedir. Genç Çiftçi Hibe Programı kapsamında açılacak olan üyeliğin doğru bilgiler ile hazırlanması gerekmektedir.

Genç Çiftçi Hibesi Hangi Şehirlere Veriliyor?

Genç çiftçi hibesi için herhangi bir şehir kısıtlaması bulunmamaktadır. Türkiye sınırları içinde yer alan tüm illerden başvuru kabul eden hibe programı bu konuda herhangi bir sınırlama uygulamamaktadır. Genç Çiftçi hibe programı aracılığı ile yapılan her bir başvuru birçok farklı şehirden yapılabilmektedir.2019 Yılında Genç Çiftçi Hibesi Verilecek İller Listesi için yazımıza geçiniz.

Genç Çiftçi Hibe Programı Başvuru İçin İstenen Belgeler Nedir?

Genç çiftçi hibesi başvuru evrakları şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi ve aslı
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak olan hizmet döküm belgesi
 • Genç Çiftçi projesi başvurusuna ait başvuru formu
 • Başvuru dilekçesi
 • Programa ait taahhütname (ıslak imzalı)

İlgili evraklar genç çiftçi hibe programı kapsamında talep edilen evraklardır.

[benzeryazi pid=2124]

Genç Çiftçi Hibe Başvuru Şartları Nedir?

Genç çiftçi başvuru şartları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu güncelleme kapsamında belirlenen başvuru şartları şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Yabancı uyruklu vatandaşlar oturma izinleri olsa dahi programa başvuru yapamamaktadır.
 • 18 yaşından büyük olmak
 • 41 yaşından gün almamış olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı bir iş yerinde çalışmamak
 • Vergi mükellefi olması

İstenen temel şartlar arasında yer almaktadır. Ayrıca hayvancılık ve arıcılık gibi faaliyetler için verilecek olan genç çiftçi hibesi için de belli bir limit sınırlaması getirilmiştir.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Sınırı Genç Çiftçi Programı 2019

Genç Çiftçi büyükbaş hayvancılık ile uğraşmak için hibe talep ediyor ise hali hazırda 15 büyükbaştan fazla hayvanının olmaması gerekmektedir. Eğer genç çifti küçükbaş hayvancılık için hibe talep ediyor ise en fazla 50 küçükbaş hayvanının bulunmasına izin verilmektedir. 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvandan daha fazlasına izin verilmemektedir. Daha fazla hayvana sahip olan genç çiftçiler, programdan yararlanamamaktadır.

[benzeryazi pid=354]

Arıcılık İçin Genç Çiftçi Hibesi Şartları

Genç Çiftçi Hibe Programına eğer arıcılık için alınacak ise Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ek şart istenmektedir. Hali hazırda 50 kovandan fazlasına sahip olan genç çiftçiler programa başvuru yapamamaktadır. Genç çiftçi programı kapsamında en fazla 50 kovana izin verilmektedir. Başvurularda kovan sayılarına dikkat edilmekte ve buna uygun başvuru yapılması talep edilmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Programından Kaç Kere Yararlanılabilir?

Genç Çiftçi hibe programına hali hazırda yayınlanan yönetmelik kapsamında 1 kere başvuru yapılabilmektedir. Her genç çiftçi ve girişimci kendi adına bir kere hibeden yararlanılabilmektedir. 2. Bir başvuru yapılmasına ise izin verilmemektedir. Bunun nedeni ise başvuruların çok fazla olması ve başvuru sahibine hibe verilme istediğidir.

Bakanlığın Diğer Hibelerinden Yararlananlar Genç Çiftçi Hibesine Başvuru Yapabiliyor Mu?

Gıda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen diğer desteklerden faydalanmış olan bir girişimci eğer şartları uyum gösteriyor ise genç çiftçi hibe programına başvuru yapabilmektedir.

Genç Çiftçi Programından Ret Aldım 2. Kez Başvurabilir Miyim?

Programdan bir kere ret alan kişiler gelecek yıl eğer başvuru açılır ise tekrar başvuru yapabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus bir kere yararlanan kişilerin tekrar hibe alamayacağıdır.

Yorumlar

 1. Suleyman yesilyurt dedi ki:

  Buyuk bas hayvan isti yorum