ref: refs/heads/v3.0

KOBİ Kredisi çekmek için gerekli evraklar

KOBİ Kredisi çekmek için gerekli evraklar
A+
A-

2020 yılında kosgeb yeniden 50 bin lira sıfır faizli kobi kredisi verecek. Tabi bunun için önceden başvuru evraklarını tamamlamak gerekiyor. Bu yazımızda size 2020 yılında verilecek olan KOBİ kredisi için gerekli evrakları kaleme aldık.

Kosgeb ile aralarında imzaladıkları protokolle ile Kosgeb kobi kredi vermeye yetkili olan Kobi kredisi verecek olan 9 anlaşmalı bankadan Kosgeb 50 bin lira üst limitli kobi kredisi alınabilecek. Kobi kredisi başvurularını sadece bu bankalara yapılması zorunlu. Bu bankalar ise Halkbankası, Vakıflar bankası, KGF 3 devlet bankası ile Denizbank, Akbank, Garanti bankası, İşbankası, Yapı kredi bankası, QNB finansbankası özel sermayeli bankalar başvuruları  kabul edecek.

Bankalar bu süreç ile ilgili olarak gerekli bilgiye sahip olduğundan kredi başvuruları Kobi Kredileri danışmanlığı tarafından alınacak ve bankalara ticari kredi almak için ayrı bir beyanname verilmesi de gerekecek. Bankalar ile daha önceden çalışmış ve kobi hesabı bulunan işletmeler çalıştıkları bankalara başvuru yapmaları halinde daha önceki kredi geçmişlerinde geçerli olan temiz sicillerinin avantajlarını kullanabilecek. KOSGEB bu işlem için anlaştığı 9 bankaya sistemden onay verilmesi sonrasında başvuru işlemleri başlayacak 2020′ de aynı program dahilinde işlemler devam edecek. KOBİ’ler 2020’de başvurular açıklanmadan önce veritabanına kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Kobi kredisi veren bankalara başvuru şartları nelerdir?

Bu şartlardan bazıları işletmelerin 1 yıllık ticari geçmişe sahip olması ve ticari faaliyette bulunması şartıdır. Bankalar gelir tablosu ve bilanço üzerinden fikir sahibi olacakları için  işletmelerin en az 2 yıllık bilanço ve gelir tablosunu da istemektedir. Bankalar özellikle kobilerin kırmızı kalem çekilmemiş olmasına bankalarda sicillerinin temiz olmasına dikkat etmektedir. Kara listede olan ve sicili bozuk kredi notu düşük olan kobiler kredilerden yararlandırılmaz. Bankalar kobilerin kredi notlarına kredi sicillerine bakarak değerlendirme yapacaklardır. Ayrıca işletmenin ödenmemiş vergi borcunun olmaması da önemli. Kredi kartı borcu nedeniyle temerrüde düşmemiş olmak  ve TCMB tarafından  krdi notu nedeniyle kara listeye alınamamış olmak kredi değerlendirme aşamasından bankaların istediği şartlar arasındadır. Kobilerin 50 bin lira üst limitli kredi alabilmesi için de işletmenin daha yüksek cirolar yapması gereklidir. Az ciro yapan  ve işletmesi küçük olan kobiler 50 bin lira yerine daha az limitlerde kredileri onaylanabilir. Bankalar kobi kredisi meblağlarına ne kadar limitlerde kredi vereceklerine işletmenin durumuna göre karar verme lüksüne sahiptir. Bankalar kendi mevzuatına göre istediği limitlerde uygun gördükleri işletmelere  kredi finansmanı için onay verebilecektir. Kosgeb ten destek ön onayı almış olmak krediyi bankalarında vereceği anlamına gelmez. Bankalar yukarıdaki şartları taşıyan kredi notu yüksek, kredibilitesi yüksek olan işletmelere üst taban olan 50 bin lira faizsiz kredi imkanından yararlandırabilecektir.

Kosgeb 50 bin lira faizsiz Kobi kredisi veren bankalara başvuru işlemleri

50 bin lir faizsiz kredi desteğine Kosgeb’ den ön onay alarak 9 anlaşmalı bankadan birisine ilk defa ticari kredi çekecek olan işletmelerin başvurularının kabul edilmesi için bankalar bazı belgeleri isteyecek. Bu belgeler öncesinde Kobi kredisi almak isteyen kobilerin bankalara ayrı bir beyanname vermesi gerekecek.

Bankalara beyanname verecek Kobi ticari hesabı açtıracak ve kobi kredisine başvuruda bulunacak olan şahıs firmalarından, tüzel firmalardan ve şirket hesabına kredi için istediği belgeler;

Şahıs firmalarından  Nüfus cüzdanı fotokopisi, vergi levhası (son 2 yıla ait),  imza beyannamesi, oda kayıt belgesi, hesap defteri gelir tablosu,

Tüzel işletmelerden ise Ortaklara ait imza sirküleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, Oda  kayıt belgesi, Vergi levhası, Ticaret sicil gazetesi, Son iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu ticari kredi için ilk banka başvurusunda bulunacak olan Kobilerden istenecek olan belgelerdir.

Daha önceden bankalar ile ticari ilişkisi olan bankanın mevcut kobi müşterisi olan beyannamesi güncel Kobilerin zaten kobi hesabı bulunduğu için başvuru değerlendirmelerinde istenebilecek bazı evraklar ise aşağıdadır.

Kobi kredisi veren anlaşmalı bankaların istediği belgeler

Kosgeb 50 bin lira faizsiz 12 ay geri ödemesiz kalan kısmı 3’er eşit taksitli toplam 36 ay vadeli Kobi kredisine anlaşmalı bankalara başvuruda bulanan Kobi’lerden tüm bankaların başvuru esnasında istediği belgeler;

 • Kuruluş Ünvan, Ortaklık sermaye yapısını gösteren Ticaret sicil gazetesi,
 • Ana Sözleşme,
 • Bilanço esasına göre çalışan firmalar için son 3 yıllık onaylı bilanço,
 • Anonim şirketler için Hazirun cetveli,
 • Ticaret sicil tasdiknamesi,
 • Yeni alınmış Oda sicil belgesi ya da Faaliyet belgesi
 • Cari yıl ve son tam yıl detay mizan,
 • Son 3 yıllık Gelir tablosu
 • Firmayı yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri,
 • Cari yıl geçici vergi beyannameleri
 • İşveren SGK bildirgeleri,
 • Mal varlığına ilişkin belgelerdir.

Kobi kredisi için bankalara başvuruya gitmeden önce bankalardan gerekli belgelerin ne olduğuna dair detaylı bilgi alarak başvurulara gitmeniz ve belgeleri eksiksiz teslim etmeniz önemlidir. Bankaların değerlendirme tarihleri ise 26 Aralık 2016 arasında başlayacak ve 31 Ocak 2020 yılında tamamlanacaktır. Bankalara Kosgeb 50 bin lira faizsiz kobi kredisine kosgeb den onay aldıktan  sonra anlaşmalı bankalara başvuru yaparak yukarıdaki şartları taşıyan ve istenen ek belgeleri banka Kobi danışmanlarına teslim eden yapılan değerlendirmelerden başvurusu onaylanan kobiler yararlanabileceklerdir. 50 bin lira faizsiz kredinin ilk yıl geri ödemesi yapılmayacak. İlk bir yıl geri ödemesiz dönemli olarak verilecek kredinin kalan taksitleri ise 3’er eşit taksitli olmak üzere toplam 36 ay vadelerde tamamlanacak. Geri ödemelerde kobilerden aylık 2.083.33 TL çıkacak 3 ayda bir olacak şekilde ödeyecekleri için 3* 2.083.33: 6.250.00 TL toplamda 6.250.00 * 8: 50.000 TL faizsiz krediden yararlanabilecekler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.