ref: refs/heads/v3.0

Köyde ev yapma kredisi

Köyde ev yapmak istiyorsanız devlet destekli köyde ev yapma kredisine başvurusu yapabilirsiniz.

Köyde ev yapma kredisi
15.04.2016
A+
A-

Köye dönüş desteği ile köyde ev yapma kredisi fırsatı devlet tarafından tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin artırılarak kırsal kalkınmayı sağlamak amacıyla verilen hibe teşviki ile sunulurken köye dönüş projeleri kamu ve özel bankalar tarafından verilen düşük faizli kredilerle desteklenmektedir. Devlet tarafından köyüne dönmek isteyenlere verilen 30.000 TL hibe desteğinin yanında bankaların düşük faizli kredilerinden yararlanılarak;

 • Köyde yaşamak için ihtiyaç duyulan evin inşaatı,
 • Köyde geçimi sağlamak için ihtiyaç duyulan küçükbaş ve büyükbaş hayvanların satın alınması,
 • Tarım faaliyetlerinin sürdürüleceği tarla ve arazilerin satın alınması

Giderleri hesaplı koşullarda sağlanabilmektedir. Köyüne dönerek tarım ve hayvancılık alanında üretim gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarımızı bekleyen devlet ve banka destekleri ile ilgili merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köye Dönüş Projesi Nedir?

Köye dönüş projesi kırsal kalkınmayı desteklemek, genç işsiz nüfusu azaltmak ve tarım ve hayvancılık alanında dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen bir projedir. Köyde üretim yapacak genç çiftçilere yönelik olarak hayata geçirilen köye dönüş projesi ile genç çiftçilerle birlikte belirli yaş grubuna kadar köye dönerek üretim yapmak isteyen tüm çiftçiler desteklenmektedir.

Köye Dönüş Projesinde Sunulan Destekler Nelerdir?

Köye dönüş projesi destekleri hibe ve teşvik içeren bir paket halinde projeden yararlanacak olan çiftçilere sunulmaktadır. T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı TKDK ve Ziraat Bankası tarafından yapılan desteklerde;

 • 30.000 TL’ye kadar hibe desteği,
 • Düşük faizli kredi desteği

Başvuru sahiplerine sunulmaktadır. Desteklerden yararlanan çitçiler için ayrıca Ziraat Bankası çiftçi destekleme paketleri içeriğinde yer alan çiftçi kredileri ve kredi kartları sunularak destekler artırılmaktadır.

Köye Dönüş Projesi Kapsamında Desteklenen Projeler Nelerdir?

Köye dönüş projesinden destek alacak projeler tarım ve hayvancılık alanında yapılacak üretim projelerini kapsamaktadır. Öncelikle proje kapsamında sunulan desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin proje hazırlayarak geçimlerini köye dönerek gerçekleştirebileceklerini ispatlamaları gereklidir. Mevcut arazisinin sulak olması, hayvanları nerede bakacağı, vb. detayların açıklamalarımın bulunacağı projeler hazırlanmanın ardından aşağıda yer alan bitkisel ve hayvansal üretimler köye dönüş projesi kapsamında desteklerden faydalanabilirler:

 • Kültür mantarı yetiştiriciliği projeleri,
 • Kapama meyve bahçesi tesisi yetiştiriciliği projeleri,
 • Tıbbi ve aromatik bitki üretim projeleri,
 • Kontrollü örtü altı (sera) yetiştiriciliği projeleri,
 • Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği projeleri,
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri,
 • Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri,
 • İpekböceği yetiştiriciliği projeleri

Köye Dönüş Desteği Proje Hazırlamada Nelere Dikkat Edilmeli?

Köye dönüş desteği projesi hazırlarken dikkat edilecekler yukarıda değindiğimiz üzere destekten faydalanabilmek için hazırlanacak olan projede hangi bilgilerin yer alacağını özetlemektedir. Destek alabilmek için hazırlayacağınız köye dönüş projelerinde aşağıdaki soruların yanıtları yer almalıdır:

 • Tarımsal üretim gerçekleştirmek için sahip olduğunuz veya kiralayacağınız tarla/arazi var mı?
 • Üretimini planladığınız ürün için seçtiğiniz bölgenin iklimi uygun mu?
 • Bankadan kredi almayı düşünüyorsanız tarım veya hayvancılık faaliyetlerinizle borcunuzu ödeyip geçiminizi sağlayabilecek misiniz?
 • Hayvancılık yapmayı planlıyorsanız seçtiğiniz bölgenin iklimi hayvancılık için uygun mu?

Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Köye dönüş projesinden yararlanabilecek kişiler için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı sınırları net bir şekilde belirlenmiş tanımlamaları yapmış olup proje kapsamında destekten yararlanmak isteyen çiftçilerimiz aşağıdaki şartları sağlamaları halinde projeleri ile köye dönüş desteği başvurusunda bulunmalıdırlar:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Düzenli bir gelir sahibi olmak
 • 18 yaşını doldurmuş ve 42 yaşından gün almamış olmak
 • Vergi mükellefi olmamak
 • Sunulan proje ile köye dönüş projesi desteklerinden faydalanmamış olmak
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim programları dışında herhangi bir örgün eğitim programında öğrenim görmüyor olmak

Köye Dönüş Projesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Köye dönüş projesi başvurusu sunulan proje ile üretim yapılacak köyün bağlı olduğu ildeki İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne yapılmalıdır. Başvurunun yapılabilmesi için proje başvurularının açılış açıklamalarının T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılacak açıklamanın gelmesi beklenmelidir.

Köyde Ev Yapma Kredisi İçin Neler Gereklidir?

Köye ev yaparken gerekenler köye dönüş projesi kapsamında veya proje kapsamı dışında köyüne dönmek isteyen vatandaşlarımızı yakından ilgilendirmektedir. Emeklilik zamanında veya köye kesin dönüş yaparak geçimini sağlamak amacıyla köye dönmek isteyen vatandaşlarımız köye ev yapmadan önce;

 • Yapacakları ev nüfus kütüklerinin bağlı olduğu köye ise köy muhtarı ve iki azasının imzası bulunan yapı izin belgesi,
 • Yapacakları ev nüfus kütüklerinin bağlı olduğu köye değil ise İl Özel İdaresi’nce veya Büyükşehir Belediye’lerince verilen inşaat izni belgesi

Alarak işe başlamak zorundadırlar. Yukarıda sayılan izinlerin alınmadan köye ev yapılmaması halinde yapılan evin yıkılacağı gibi yapılan kaçak yapı nedeniyle cezai yaptırım uygulanacaktır.

Köye Ev Yaparken Gerekli Evraklar Nelerdir?

Köye ev yaparken istenen evraklar köyde yer alan tarlasına veya arazisine ev yapmak isteyen vatandaşlarımızın inşaata başlamadan önce temin ederek İl Özel İdareleri veya Büyükşehir Belediyeleri’ne teslim etmeleri gerekli evraklardır. İstenen evraklar aşağıda sıralanmaktadır:

 • Dilekçe
 • Tarla tapusu
 • Kadastro Müdürlüğü’nden temin edilecek koordinatlı plan örneği
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Yapılması planlanan yapının yol ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti Kararı

Köye dönüş desteği nasıl alınır?

Köye dönüş desteği, köyde yaşamayı tercih eden ve köyde çalışmaya yönelik projeler geliştiren kişilere verilen bir destektir. Köye dönüş desteği almak için, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın web sitesini ziyaret edebilir veya en yakın Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne giderek bilgi alabilirsiniz. Köye dönüş desteği almak için, Bakanlık tarafından belirlenen şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar arasında, köyde çalışmaya yönelik projeler geliştirmeyi planlamanız ve köyde yaşamayı tercih eden bir kişi olmanız yer almaktadır. Ayrıca, gerekli belgeleri teslim etmeniz de gerekir.

 

Köyde ev yapma kredisi nasıl alınır?

Köyde ev yapma kredisi, Devlet Tarım Kredi Kooperatifleri (DATAK) tarafından verilmektedir. DATAK, tarım alanında çalışan ve köyde yaşayan kişilere, ev yapımı, işyeri açımı, tarım aletleri ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi vermektedir. Köyde ev yapma kredisi almak için, DATAK'ın belirlediği şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar arasında, tarım alanında çalışıyor olmanız ve köyde yaşıyor olmanız yer almaktadır. Ayrıca, kredi için bir ön müracaat formu doldurmanız ve gerekli belgeleri teslim etmeniz gerekir.

 

Köyde ev yapma kredisi faiz oranı nedir?

Köyde ev yapma kredisi faiz oranı, Devlet Tarım Kredi Kooperatifleri (DATAK) tarafından belirlenir. DATAK, tarım alanında çalışan ve köyde yaşayan kişilere, ev yapımı, işyeri açımı, tarım aletleri ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi vermektedir. Köyde ev yapma kredisi faiz oranı, DATAK'ın belirlediği zaman dilimlerine göre değişebilir. Faiz oranını öğrenmek için, DATAK'ın web sitesini ziyaret edebilir veya DATAK'ın en yakın şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

 

Köyde ev yapma kredisi vadesi ne kadar sürer?

Köyde ev yapma kredisi vadesi, Devlet Tarım Kredi Kooperatifleri (DATAK) tarafından belirlenir. DATAK, tarım alanında çalışan ve köyde yaşayan kişilere, ev yapımı, işyeri açımı, tarım aletleri ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi vermektedir. Köyde ev yapma kredisi vadesi, DATAK'ın belirlediği zaman dilimlerine göre değişebilir. Vade süresini öğrenmek için, DATAK'ın web sitesini ziyaret edebilir veya DATAK'ın en yakın şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

 

Köyde ev yapma kredisi kimler alabilir?

Köyde ev yapma kredisi, Devlet Tarım Kredi Kooperatifleri (DATAK) tarafından verilmektedir. DATAK, tarım alanında çalışan ve köyde yaşayan kişilere, ev yapımı, işyeri açımı, tarım aletleri ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak üzere kredi vermektedir. Bu nedenle, köyde ev yapma kredisi almak isteyen kişilerin tarım alanında çalışıyor olmaları ve köyde yaşıyor olmaları gerekir. Ayrıca, DATAK'ın belirlediği diğer şartları da yerine getirmeniz gerekir.

 

Köye dönüş desteği miktarı ne kadar olur?

Köye dönüş desteği miktarı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenir. Bakanlık, köyde yaşamayı tercih eden ve köyde çalışmaya yönelik projeler geliştiren kişilere destek vermektedir. Köye dönüş desteği miktarı, Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere göre değişebilir. Köye dönüş desteği miktarını öğrenmek için, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın web sitesini ziyaret edebilir veya en yakın Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne giderek bilgi alabilirsiniz.

 

Köydeki Eve Konut Kredisi Alınabilir Mi?

Köydeki eve konut kredisi almak isteyen vatandaşlarımız özel ve kamu bankalarına başvuru yaparak istenen şartları sağlamaları halinde konut kredisi ürünlerinden faydalanabilmektedirler. Köydeki eve kredinin alınabilmesi için;

 • Yapılacak ekspertiz değerlemesinde ev için değer biçilmesi,
 • Evin kaçak yapı olmaması,
 • Başvuru sahibinin düzenli bir gelire sahip olması,
 • Başvuru sahibinin kredi notunun riskli seviyenin üzerinde olması

Şartlarının sağlandığının teyit edilmesi gereklidir. Gerekli şartların sağlanması halinde özel ve kamu bankalarından konut kredisi kullanılabilmektedir.

 

Köye Ev Yapma Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Köye ev yapmak için kredi veren bankalar aşağıda vade sayıları ve güncel faiz oranlarını içerek şekilde hazırlanarak aşağıda sizlerle paylaşılmaktadır:

 • Ziraat Bankası: 180 aya varan vade ve %0,99’dan başlayan faiz oranı
 • Vakıfbank: 180 aya varan vade ve %0,99’dan başlayan faiz oranı
 • Halk Bankası: 180 aya varan vade ve %0,99’dan başlayan faiz oranı
 • Garanti Bankası: 240 aya varan vade ve %1,41’den başlayan faiz oranı
 • Akbank: 120 aya varan vade ve %1,44’den başlayan faiz oranı
 • ING Bank: 120 aya varan vade ve %1,48’den başlayan faiz oranı
 • TEB: 120 aya varan vade ve %1,49’dan başlayan faiz oranı
 • Yapı ve Kredi Bankası: 120 aya varan vade ve %1,69’dan başlayan faiz oranı
 • QNB Finansbank: 180 aya varan vade ve %1,69’dan başlayan faiz oranı
 • İş Bankası: 120 aya varan vade ve %1,72’den başlayan faiz oranı
 • Şekerbank: 120 aya varan vade ve %1,79’dan başlayan faiz oranı
 • Alternatif Bank: 120 aya varan vade ve %1,79’dan başlayan faiz oranı
 • Denizbank: 240 aya varan vade ve %1,99’dan başlayan faiz oranı
 • Odea Bank: 120 aya varan vade ve %1,98’den başlayan faiz oranı
 • HSBC: 120 aya varan vade ve %1,99’dan başlayan faiz oranı
 • Anadolu Bank: 120 aya varan vade ve %1,99’dan başlayan faiz oranı

YouTube video