ref: refs/heads/v3.0

Kolay Yoldan Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Yöntemi

Kolay Yoldan Kredi Kartı Aidatını Geri Alma Yöntemi
24.07.2016
A+
A-

Kredi kartı için ödenen aidatı geri almak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Kredi kartı aidatları yasal bir geçerliliği olmayan bu ödeme için yasal hak aranabilmektedir. Bankalara bu ücretlerin geri ödenmesi için neredeyse bütün müşteriler talepte bulunmaktadır. Bu noktada şayet bankalar kredi kartı aidatını geri ödemiyorsa tüketici mahkeme yoluna başvurabilir. Ancak günümüzde yapılan yasal düzenlemeler neticesinde kredi kartı aidatları yasal bir zemine oturtulmuştur. Bunun için de yönetime uyulduğu sürece kredi kartı aidatı iadesi mümkün olmamaktadır.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi kartı aidatını geri alabilmek için başvuru dilekçesi hazırlamak oldukça önemlidir. Bu dilekçede bankanın kredi kartı aidatı aldığına dair belgelerin bulunması ve dilekçenin bir avukat eşliğinde hazırlanması gerekmektedir. Usulüne uygun olarak hazırlanmış olan bu dilekçe sayesinde bankalardan uygun gerekçelerle kredi kartı aidatı iadesi talep edilebilir.

Kredi Kartı Aidatı Yargıtay Kararı

Kredi kartı aidatı için Yargıtay kararları yeni bir düzene oturtulmuştur. Geçmiş zamanlarda kredi kartı aidatlarının yasal bir zemini olmaması sebebiyle bankaların bu ödemeyi geri iade etmesi söz konusuydu. Ancak yeni düzenlenen yasaya göre bu aidatlar yasal zemine oturtulmuştur. Ancak usulüne uygun ve yönetmeliğe göre alınmayan aidatların geri ödenmesi için kişiler haklarını yasal olarak halen arayabilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı 2020?

Kredi kartı aidatlarının yasal zemini düzenlenmiş olan yeni yasalara göre yasal bir zemine oturmuştur. Sözleşmeler artık alınan şikayetler dikkate alınarak yasaya uygun olarak düzenlenmiştir. Bunun yanı sıra kart yıllık ücretlerinin ödenmesi durumlarında kartın avantajlarından yararlanmak da mümkündür. Bu noktada kredi kartı başvurusu yaparken imzalanan sözleşmelerde bu durum açıklanmaktadır. Şayet sözleşmeleri imzalamışsanız ve imzaladığınız sözleşmede aidat durumu bildirilmiş ise kredi kartı aidatına itiraz etmeniz mümkün değildir.

Kredi Kartı Aidatı İade e- Devlet

E-devlet üzerinden kredi kartı aidatını sorgulamak için e-devlet şifresi veya mobil imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra Aidat iade bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Kredi kartı aidatları için kartları geri almak adına başvuru da yapabilirsiniz. İşlemlerinizi yapmak için e-devlet sistemine giriş yapmanız yeterli olacaktır. Daha sonra kartınıza ait olan bankayı seçip ilgili alanları doldurarak kart iadesi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ortalama olarak 30 iş günü içerisinde kart iadesi onayı için mail gelecektir.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti 2020

Kredi kartı senelik ücretleri her bankaya göre değişmektedir. Bazı bankalar sabit bir kredi kartı yıllık ücreti çıkartmaktadır. Bazı bankalar ise kartların özelliklerine göre daha fazla kart ücreti alabilmektedir. Bazı bankalar kredi kartı ücreti almazken bazı bankalar 110 TL ya da 80 TL talep edebilmektedir.

Kredi Kartı Aidatı 2020

Kredi kartı için 2020 aidatları her bankaya göre değişmektedir. Bazı bankaların yıllık aidat ücretleri ise:

  • TEB: 84 TL
  • Garanti: 98 TL
  • Akbank: 0 TL
  • İş Bankası: 110 TL
  • Denizbank: 98 TL
  • CepteTeb: 75 TL olarak özetlenebilir.

[benzeryazi]

BDDK Kredi Kartı Aidatı İade

Bireysel müşterilere ilişkin ücretlerin geri iadesi talep edilebilmektedir. Finansal Tüketicilerden alınacak olan ücretlere ilişkin olarak Usul ve Esaslar hakkında yönetmelikler düzenlenmiştir. Buna göre de bankaların tamamı imzalanan tüm sözleşmelerde kredi kartı aidatı alabileceğini ifade etmektedir. Ancak bu ücretlerin hesaplanmaları ve usulüne göre alınıp alınmadığına göre kredi kartı için aidat ücretleri talep edilebilir.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi 2020

Kredi kartı aidatı için iade başvurusu hazırlarken gerekçelerin usulüne uygun bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir. Kredi kartı aidatlarının neden usulüne göre alınmadığının açıklanması ve aidatlarının alındığına dair tüm belgelerin de bulunması gerekmektedir.

Kredi Kartı Aidat İade

Kredi kartı için alınan aidatların iade edilmesi için yeni düzenlenmiş olan yasalara göre Tüketici mahkemelerine başvurulabilir. Bunun yanı sıra unutulmaması gereken yapılan yeni düzenlemelerde bu ücretlerin alınmasının yasal bir zemine oturtulduğu da unutulmamalıdır. Ancak banka bu ücreti usulüne uygun olarak alınmıyorsa, bu noktada kişiler hem yasal olarak haklarını talep edebilir hem de kart iadesi talep edebilir.

Kart Aidat İadesi Mesajı

Kredi kartı için başvurulan kart iadesi için mesajlara kesinlikle cevap verilmemesi gerekmektedir. Bu mesajlar dolandırıcılar tarafından atılan ve içeriğindeki linke tıklandığında kart bilgilerinin karşı tarafa geçmesine yol açan virüslerdir. Kart iadelerini almak için başvuru talebinde bulunan SMS’lerin ciddiye alınmaması ve kredi kartı iadeleri için yalnızca hukuk yollarına başvurulmalıdır.

Kredi Kartı Aidatı 2020

2020 kredi kartı aidatları için yapılan yeni düzenlemeler, bankaların bu ücretleri alabileceğini ifade etmektedir. Bankaların verdiği avantajlara karşılık talep edilen bu kart aidatları için şayet kredi kartı kullanıcıları sözleşmeyi imzalamış ise ve bu sözleşme kapsamında kredi kartı iadatı alınacağı ifade ediliyorsa kişilerin ücreti iade istemeleri mümkün değildir. Kart aidatlarının olmaması için kartın tamamen iptal ettirilmesi ve kapatılması gerekmektedir.

Kredi Kartı Yıllık Ücreti 2020

Kredi kartı senelik ücretleri her banka ve kart için değişmektedir. Kredi kartı senelik ücretleri 2020 senesinde de bankaların belirlediği ancak usulüne uygun olarak hesaplamaları gereken bir ücrettir. Kredi kartı senelik ücretleri şayet usulüne uygun kesilmemiş ise kullanıcılar ücreti geri almak için başvurabilir.

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatını geri almak için tüketici mahkemelerine başvuru yapmak mümkündür. Kredi kartı aidatlarını geri almak için ilk olarak bankaya başvurmak ve ücreti talep ettiğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Şayet banka bu talebi reddediyorsa, bir avukat desteği ile dilekçe hazırlamak ve bununla beraber tüketici mahkemelerine başvurmak gerekmektedir.

Kredi Kartı Üyelik İptali 2020

Kredi kartı iptali kredi kartını kullanıma kapattırma işlemlerinden daha farklıdır. Kredi kartını tamamen iptal ettirmek için müşteri temsilcisine başvurmanız gerekmektedir. Özellikle kredi kartının çalınması ya da kaybolması durumunda mutlaka kredi kartını kullanıma kapatmak gerekmektedir. Ancak bir daha hiçbir şekilde kredi kartını kullanmak istemiyorsanız kartı tamamen iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi halde kart kapsamında aidat gibi masraflar karta yansımaya devam edecektir. Kredi kartını tamamen iptal ettirmek için de çalıştığınız bankanın çağrı merkezini aramanız mümkündür. Bu kapsamda banka kartı 7 gün içerisinde iptal ettirmelidir. Ancak genellikle bankalar, bu gibi durumlarda kullanıcılara çeşitli teklifler yaparak kartın kullanımına devam ettirmeyi amaçlamaktadır.

Kredi Kartı Üyelik Ücreti İptali 2020

Kredi kartı üyelik ücretlerinin iptali için bankadan kartın iptal edilmesi gerekmektedir. İptal edilmeyen kartlarda senelik olarak kredi kartı aidatları talep edilebilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için kredi kartının iptal edilmesi ve tamamen kapatılması gerekmektedir. Bu işlemler için direkt olarak şubelere başvurabilirsiniz ya da çağrı merkezini arayarak kartınızı iptal ettirmeniz mümkündür. Bankanın kredi kartını iptal ettirmemesi mümkün değildir. Bu noktada kartınızın iptali için başvurduğunuzda bankanın yedi gün içerisinde kartı iptal ettirmesi gerekmektedir. Ödenmemiş borçlar varken de kartlar iptal edilebilir. Kredi kartının kapatılmasından sonra da taksitlerini ödeyebilirsiniz. Bu noktada güncel borcunuz tamamen kapanana kadar banka kullanıcısına hesap özeti göndermek zorundadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.