ref: refs/heads/v3.0

Memur ve Emekli Maaşlarına Yüksek Zam Gelecek

Memur ve Emekli Maaşlarına Yüksek Zam Gelecek
29.06.2023
A+
A-

Zam Oranı Ne Kadar Olacak?

 • Yılın ilk yarısında %70’lere ulaşan enflasyona karşılık zam yüksek olacak.
 • 3600 ek göstergeyle yaklaşık 470 bin memura 2115 lira zam verilecek.
 • Haziran ayı verileri açıklandıktan sonra resmi zam oranı belli olacak.

Kimler 3600 Ek Göstergeden Faydalanacak?

MemurŞefTekniker

Ev Kadınlarına Ne Gibi Kolaylıklar Olacak?

Emeklilik yaşı ve gün sayısı şartları hafifletilecek. Primlerin üçte biri devlet tarafından ödenecek. Emeklilik hakkı kazanarak sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilecekler.

Emekli olmak için gereken prim gün sayısı azaltılacak mı?

Emekli olmak için gereken prim gün sayısının azaltılmasına ilişkin bazı gelişmeler var:

 • Küçük esnaf ve çiftçiler için prim gün sayısı azaltılabilir. Maaş zammı haberlerinde bu hususa değinilmişti.
 • Özellikle SSK’lı küçük esnaf ve çiftçiler için gün sayısı şu an 7200 iken bu sayının düşürülmesi gündemde. Böylece SSK’lıların emeklilik koşulları diğer sigorta kollarındaki çalışanlarla eşitlenecek.
 • Küçük esnafın emekliliği için gerekli son 1261 gün kuralının da değiştirilmesi söz konusu.
 • Ev kadınlarına da kolaylıklar sağlanacakmış. Emeklilik yaşı ve özellikle çocuk sayısına göre esnetilecekmiş.
 • Resmi açıklama ancak Temmuz ayında maaş zamlarıyla birlikte gelecek. Dolayısıyla emeklilik için gereken prim gün sayısının azalıp azalmayacağı net değil.

Bu haberler ışığında emeklilik için gereken prim gün sayısının özellikle küçük esnaf, çiftçi ve ev kadınları için azaltılabileceği yönünde spekülasyonlar var. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, kaç güne kadar düşürülebileceği henüz belli değil. Temmuz ayı sonunda detaylar netlik kazanacak.

Emeklilik yaşı da düşürülecek mi?

Hem prim gün sayısının hem de emeklilik yaşının düşürülmesi gündemde. Ancak şu ana kadar yapılan açıklamalarda daha çok prim gün sayısındaki indirime vurgu var. Emeklilik yaşının nasıl etkileneceğine ilişkin net bir bilgi yok. Ancak bazı gruplar için yaş sınırında esneme olabilir.

Şu ana kadar bilinenler şöyle:

 • Özellikle küçük esnaf ve çiftçiler için prim gün sayısında indirim yapılacağı belirtiliyor. Ancak emeklilik yaşında herhangi bir değişiklikten bahsedilmiyor.
 • Ev kadınlarına yönelik kolaylıkların ön planda olduğu haberler var. Ev kadınları için çocuk sayısına bağlı olarak emeklilik yaşının esnetilebileceği ifade ediliyor.
 • Diğer gruplar için (memur, işçi vb.) herhangi bir değişiklikten söz edilmiyor. Dolayısıyla bu gruplarda emeklilik yaşının değişeceğine ilişkin bir ihtimal yok.
 • Ancak kesin bilgi ancak Temmuz ayı sonunda gelecek. O zamana kadar emeklilik yaşı konusunda spekülasyonlardan kaçınmakta fayda var.

Kısacası, şu an için ön planda olan prim gün sayısındaki indirimler. Emeklilik yaşına ilişkin değişiklik ihtimali düşük gözükse de bazı gruplar için (özellikle ev kadınları) istisnai düzenlemeler olabilir. Temmuz’daki resmi açıklama bu konudaki belirsizliği giderecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.