20 Yıl Vadeli Konut Kredisi

20 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar 2020 yılı içerisinde de uzun vadeli konut kredisi imkânı tanımaya devam ediyor. Ev sahibi olmak isteyenler için düşük taksitli ve uzun vadeli konut kredileri sunan bankaların listesine ve sundukları kredilerin şartlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

20 Yıl Vadeli Konut Kredisi

2019 konut kredisi 20 yıl vade ile veren bankalar arasında gösterilebilecek çok fazla banka vardır. Günümüzde bir ev sahibi olabilmek pek kolay değildir. Birilerinden destek almadan daire alabilmek ise birçok kişi için imkansızdır. Fakat bankalar ev satın almak isteyen müşterilerine konut kredisi veriyor. Bu krediler sayesinde de kira öder gibi kredi ödeyerek ev sahibi olunabiliyor. Ayrıca pek çok banka da 20 yıl vadeli konut kredisini müşterilerine sağlıyor.

Hangi Evler İçin Konut Kredisi Alınabilir?

Konut kredisi almaya uygun evler arasında iskanlı olanlar vardır. Bunun yanı sıra kat irtifakı ya da kat mülkiyeti alınmamış evler için kredi kullanılabilmesi mümkün değildir. Ayrıca konut kredisi yalnızca tamamlanmış konutlar için verilmez. İnşaatı devam eden konutlar için de bankalardan konut kredisi alınabilmesi mümkündür. Bunda aranan şart ise evin yüzde 80’inin tamamlanmış olmasıdır.

Konut kredisine başvurabilmek için son bir şart daha bulunuyor. Bu şart da satın alınacak dairenin üzerinde herhangi bir ipoteğin olmamasıdır. Bir borç için daha önceden ipotek gösterilmiş bir daire için kredi çekilebilmesi olanak dahilinde değildir.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Konut kredisi için banka tarafından istenen evraklar arasında başvuru formu bulunmaktadır. Bu form banka şubelerine gidilerek alınabilir. Bunun dışında bazı bankaların internet siteleri üzerinden de formu edinebilmek mümkündür.Gerekli tüm belgeleri;

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar
Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler

Ev almak isteyenlere finansal kuruluşlar tarafından verilen genelde uzun vadeli ve düşük faizli, satın alınan konutu ipotek altına almakta olan kredi ve finansal çeşitlerine mortgage-konut…

İlgili İçerik

Ne Kadar Konut Kredisi Alınabilir?

Bana ne kadar konut kredisi verilir sorusunun yanıtını verebilmek için ilk olarak satın alınacak evin değerinin bilinmesi gereklidir. Bunun için de evi ekspertiz incelemeli ve rapor hazırlamalıdır. Bunun dışında krediyi alacak kişinin geliri de kredi miktarını belirleyen faktörlerden birsidir. Bir kişinin ödeyebileceği tutar gelirine göre ortalama olarak hesaplanır ve ona göre kredi ücreti de belirlenir.

Konut Kredisi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi için göz önünde bulundurulması gerekenler arasında çekilecek olan kredinin faiz oranıdır. Her bankanın faiz oranı bir değildir. Bundan dolayı düşük faizli konut kredisi oranına sahip olanların seçilmesinde fayda vardır. Ayrıca gelir durumuna göre ödeme planları da oluşturulması gereklidir. Kişilerin kazançlarına göre ödeme planı oluşturmadığı durumlarda ödeyemeyecekleri bir borcun altına girebilirler.

Konut Kredisinde Ekspertiz Bedeli

Konut kredisi için ekspertizin ücreti farklılık gösterebiliyor. Bir konut kredisi alabilmek için ilk olarak ekspertiz tutulması gereklidir. Bu ekspertizin raporuna göre verilecek olan kredinin tutarı belirlenir. Bankalar konut kredisi çekmek isteyen kişiler için ekspertiz ayarlayabiliyor. Fakat bu ekspertizler konusunda dikkatli olunması gereklidir. Ekspertizin tamamen bağımsız kişiler olması şarttır. Yani bankanın göndereceği ekspertiz de bankadan bağımsız olmalıdır. Tarafsız bir karar alınabilmesi için bu uygulama gereklidir.

Konut Kredisi Hesaplama

Nasıl konut kredisi hesaplarım sorusuna gösterilebilecek kolay yöntemler vardır. Bunlardan en temel olanı bankaların internet siteleridir. Kişiler ilk olarak hangi bankadan kredi alacaklarına karar vermelidir. Daha sonrasında o bankanın internet sitesinde bulunan konut kredisi sayfası açılmalıdır. Bu sayfada hesaplama araçları mevcuttur. Hesaplama araçları kullanılarak çekilecek olan kredi için ne kadar taksit ödenmesi gerektiği ortalama olarak hesaplanabilmektedir.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Satışı

Borcu süren ev satılabilir mi konusunda verilebilecek cevap bazı koşullarda satışın yapılabileceğidir. Bir evi satın alabilmek için konut kredisine başvurulmuşsa ve bu kredinin borcu devam ediyorsa bu ev iki şartı sağlanması durumunda satılabilir. Bu şartlardan bir tanesi evin üzerindeki ipoteğin kaldırılmasıdır. Bu da yalnızca borcun tamamının ödenmesiyle mümkündür. Bir diğer koşul ise evi borçlarıyla beraber bir başkasına devretmektir. Bu durumda kredi borcu yeni ev sahibi tarafından ödenir.

Konut Kredisi Yapılandırması

Borç yapılandırması konut kredisi için de geçerli olan bir durumdur. Ülkemizde pek çok kişinin konut kredisi borcu bulunuyor. Bu kişilerden de birçoğu bu kredi borçlarını ödeyemiyor. Bunu fark eden hükümet de bankalar iş bilirliğiyle borçlar için yapılandırma uygulaması başlattı. Bu uygulama kapsamına giren kişilerin borçları yapılandırma için hangi bankaya başvurulmuşsa o banka tarafından kapatılıyor. Daha sonrasında uygun ödeme seçenekleriyle de bu yapılandırmalar geri ödenebiliyor.

Konut konut kredisi refinansman
Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman

Konut kredisi yapılandırma işlemimi gerçekleştiren kişiler birçok yararlar elde edebilmektedir. Aşağıda bu yapılandırmadan sonra elde edilen fırsatlar verilmektedir: Konut kredisinin taksitlerinde azalma görülmektedir.Refinansman (Yapılandırma) ile…

İlgili İçerik

DenizMortgage Kredisi

Konut kredisi için Denizbank tercih edilebilecek bankalardan birisidir. Özellikle 20 yıl vadeli konut kredisi arayan kişiler DenizMortgage’a başvurabilir. Oldukça uzun vade imkanı tanıyan Denizbank uygun da faiz oranı sağlıyor. Denizbank’ın konut kredisi için belirlediği maksimum vade sayısı 300 aydır. Faiz oranı belirlenirken de vade miktarına bakılır.

Halkbank Dost Konut Kredisi

Halkbank konut kredisi fırsatı sunan bir diğer bankadır. Ev satın alabilmek için konut kredisine başvuracak olan kişiler Halkbank’ın müşterilerine sunduğu Dost Konut Kredisi’ne başvurabilir. 180 aya kadar vade seçeneği bulunan bu kredinin 2020 yılında belirlenen faiz oranı ise %2,54’tür. Bu kredinin en önemli ayrıcalıklarından birisi de farklı bir bankadan kısa vadeli çekilen konut kredisini Halkbank’ın uzun vadeli kredisine aktarılabilmesidir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi Ziraat Bankası’ından alınabilmesi de mümkündür. 120 aya kadar vade seçeneğini müşterilerine sunan Ziraat Bankası, 2020 yılında faiz oranını da 1,45 olarak belirlemiştir. 500 bin TL’ye kadar konut kredisi veren Ziraat Bankası’nın bu kredisinden yararlanabilmek için ilk olarak internet sitesi üzerinden gerekli olan şartların öğrenilmesi daha sonrasında ise banka şubesine giderek başvuru da bulunulması gereklidir.

QNB Finansbank Konut Kredisi

QNB Finansbank’ın verdiği konut kredisi yine uzun vadeleri müşterilerine sağlıyor. 180 aya kadar vade seçeneği bulunan bu kredinin 120 aya kadar olan faiz oranı 2020 yılında 2,37’dir. 120 ay ile 180 ay arasındaki vade için ise banka %2,55 oranında faiz talep etmektedir.

Şeker Finans Konut Kredisi

Şeker Finans uzun vadeli konut kredisi alabilmek için Şekerbank şubelerine gelinmesi yeterlidir. 30 yıla kadar vade olanağı veren Şekerbank bu ödeme seçeneği ile birçok kişiyi cezbetmektedir. Bu kredinin vadesi 30 yıl olması da şart değildir. Kişiler kendi bütçelerine en uygun vadeyi seçebilir ve ona göre de taksit tutarını belirleyebilir. Şekerbank internet sitesi üzerinden de güncel faiz oranlarına ulaşılabilir.

Devlet Destekli Konut Kredisi

Konut kredisini devlet desteği ile almak için bazı şartların sağlanması gereklidir. İlk kez ev satın alacak kişilere devlet yardım etmektedir. Bu kişiler 3 yıl boyunca sistemde kalmak şartıyla 15 bin TL’ye kadar devlet desteği alabilir. Sisteme dahil edilen kişiler üç yıl sitemden çıkamadan belirli miktarı banka hesabına aktararak para biriktirmeleri gerekir. Evlilik yardımına benzer mantıkta ilerleyen bu sistem kişilere kolay bir şekilde ev sahibi olabilme fırsatı veriyor.

Devlet Destekli Konut Kredisi
Devlet konut kredisi nasıl alınır?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara devlet 15 Bin TL’ye kadar sıfır faiz avantajıyla beraber konut kredisi imkânı sunmaktadır. Devlet konut kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar belli…

İlgili İçerik

Sıfır Faiz Oranlı Konut Kredisi

Konut kredisini 0 faiz ile alabilmek için Emlak GYO’nun başlattığı kampanyaya dahil olmak gerekiyor. Emlak GYO kolay bir şekilde ev sahibi olunabilmesi için faiz oranını sıfıra indiriyor. 20 yıl vadeli konut kredisinin yanı sıra 0 faiz oranlı bu konut kredisine de sıklıkla başvuruluyor.

YORUMLAR

  1. güllühan yazıcı usta dedi ki:

    1250 tl ye kadar her ay ödeyebiliriz.ama çekeceğimiz kredi 275000 tl dir