2020 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri Belli Oldu

2020 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri Belli Oldu

Hayvan Alım Hibe Desteği Projesi Yürürlüğe Girdi

Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından ülkemizde kırsal alanlarda yaşayanların istihdamın sağlanarak gelirlerinin artırılması damızlık koyu keçi teke manda düve hindi kaz ördek ipekböceği yetiştiriciliği faaliyetlerinde bulunacak modern tesislerin kurulması amacıyla 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren hayvan alım hibe desteği projesi kapsamında 2020 Yılı Hayvan Alımı Hibeleri Belli Oldu. Devlet destekli hibe krediler hakkına bilginiz yoksa Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Geri Ödenir mi? yazımızdan bilgi sağlayabilirsiniz.

Buna göre damızlık Kaz, hindi, ördek, koyun, teke, düve, manda alımı ve arı yetiştiriciliği ve ipekböceği yetiştiriciliği için devlet hibeleri % 50 ila % 100 oranında değişen oranlarda verilmeye başlanacak.

2020 Yılında Hayvan Alım Hibe Desteği Ne Kadar?

Hayvan alım hibesinden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından belirlenen şartları yerine getirmek ve mutlaka ÇKS’ye yani Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak gereklidir. ÇKS’ ye kaydı bulunan her çiftçi yatırım yapacağı alanda proje oluşturmalı ve bu proje Bakanlık tarafından onaylanmalıdır. Onay verilen proje için verilecek olan devlet hibe desteğinin oranları ise aşağıdaki gibidir;

 • İpek böceği yetiştiriciliğinde; dut bahçe tesisi ve besleme evi yapımı araç gereç alımları için %100 hibe desteği verilecek.
 • Kanatlı hayvancılık olan hindi, kaz, ördek gibi hayvan alımlarında yeni inşaat yapımı % 75 hibe desteği verilecek.
 • Arı yetiştiriciliğinde  boş kovan alımı ve alet ve ekipman için %60 oranında hibe desteği verilecektir.
 • Damızlık koyun teke, manda, düve alımlarında da % 50 hibe desteği verilecektir.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvan hibesi projesi; koyun, keçi, düve, dana, tavuk, piliç, ördek kaz ve benzeri hayvan alımı ve hayvancılık yatırımlarında devlet hibe destekleri ile ÇKS’ye kaydı bulunan çiftçilere hibe desteği verecek.

Tarım Bakanlığı Teşvikleri
Tarım Bakanlığı Teşvikleri En Yeni Güncel Liste 2020

2020 yılında Tarım Bakanlığı’nın teşvikleri kategori bazında şunlardır: Alan bazlı destekler sağlamaktadır.Biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği sağlamaktadır.Diğer tarımsal amaçlı destekler sağlamaktadır.Hayvancılık desteklemeleri sağlamaktadır. Tarım Bakanlığı’nın…

İlgili İçerik

Hayvan Alım Hibe Desteği Başvurusu

Hibe desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerin başvurularını Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerine yapmaları gereklidir. Başvuru yapan ve  projesi onaylanan ve projede belirlenen süre içinde yatırım projesini hayata geçiren çiftçilere hibe desteği ödemeleri Ziraat bankası tarafından yapılacaktır.

Hayvan Alım Hibe Projesi Şartları Nelerdir?

Damızlık düve, manda, hindi, kaz, koyun teke gibi hayvan alımlarında ve ipekböceği ve arı yetiştiriciliği sektörlerinde Hayvan hibe projesi şartları ise aşağıdaki gibidir;

ÇKS‘ ye kaydı bulunan Çiftçilerin;

Damızlık kaz ve hindi yetiştiriciliğinde % 75 oranında hibe desteği alabilmesi için; damızlık kaz yetiştirmek isteyenlerin 500 adet kaz, hindi ve ördek yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin ise en az 1000 hayvan ile işe başlama şartının yerine getirilmesi gerekiyor. Bu destek kaz hindi alımları ile yeni inşaat yapımı alet ve ekipman alımı için verilecektir.

Damızlık Koç, Teke hayvan alımına % 50 hibe desteği alabilmesi için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat alımı için 500 hayvan kapasiteli bir işletme kurmaları eğer hayvan sayıları 500 ün altında ise, sayıyı 500 e çıkarmaları şartları aranıyor.

Damızlık manda düve alımında % 50 hibe desteğinden yararlanabilmesi için yeni inşaat yapımı, rehabilitasyon ve kapasite arttırımı, makine ve teçhizat alımlarında en az 150 baş hayvanının olması veya kapasitesini 150 başın üzerine çıkarması gerekiyor.

Arı yetiştiriciliğinde çiftçilerin % 60 oranında hibe desteğinden yararlanabilmesi için mutlaka en az 30 arılı kovan ile sektöre başlama şartı aranıyor. Arı yetiştiriciliği için % 60 oranında hibe desteği, boş kovan alımı ve alet ve ekipman için verilecektir.

İpekböceği yetiştiriciliğinde % 100 hibe desteğinden yararlanabilmesi için çiftçilerin mutlaka Çks’ ye kaydının bulunması gereklidir. İpekböceği yetiştiriciliği yapacak olanlar devletten % 100 hibe desteği alacaktır. Besleme evi, dut bahçesi tesisi gibi  alet ve ekipman alımı yatırımlar için 100 bin liralık yatırımının % ‘ de 100’ü devlet tarafından desteklenecektir.

Sizde damızlık, hindi, kaz, ördek, piliç, düve, manda, koyun, teke alımı ve arı yetiştiriciliği ve ipekböceği yetiştiriciliği yatırımlarınızda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından projenizde karşılık olarak verilecek olan hayvan alım hibe desteğine başvuru yaparak ödemelerinizi alabilirsiniz.

Faizsiz Çiftçi Kredisi
Çiftçilere tarım ve hayvancılık kredisi 2020

Çiftçilere 100 bin lira kredi desteği Çiftçilere 100 bin lira faizsiz kredi verilmesine ile ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. İmdat ayırkan dedi ki:

  Bende bundan yararlanmak istıyorum

 2. Ömer loşoğlu dedi ki:

  Bende kendi işimi yapmak istiyorum

 3. Ömer loşoğlu dedi ki:

  Kendi işimi yapmak istiyorum

 4. Gülseren özkan dedi ki:

  Bende hibe desteyi almak istiyom 8 baş besi hayvanim var damzlık düve istiyom

 5. ismail simsek dedi ki:

  merhaba biz 2000 yllnda karsln selim ilcesinden goc etik ist simdi geri gitmek istiyoruz koyde yerimiz var hayvanclk ilgili yardlm istiyoruz hic bir karstaki belediye hic bir yardlm vermiyor ist sancaktepe belediyesindende hic bir yardlm alamlyoruz bunun icin yardlm bekliyoruz

 6. Serkan dedi ki:

  Bizde bu hibeden yararlanmak istiyorum