enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
28°C
İstanbul
28°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C

2020 Yılında Genç Çiftçi Hibesi Verilecek İller Listesi

2020 yılında ‘‘Genç Çiftçi Hibesi’’ verilecek iller listesi ve bu hibe kredinin alınması için gereken şartlara, gerekli evraklara, aranan özelliklere, başvuru kanallarına, hibe kredi miktarına tüm detaylarıyla yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 Yılında Genç Çiftçi Hibesi Verilecek İller Listesi

Genç Çiftçi Hibesi, genç girişimcilere verilen bir kredi türüdür. Gençlerin kırsal yaşama destek olmalarını ve üretim yaparak ekonomiyi canlandırmalarını hedefleyen genç çiftçi hibesi 2020 yılında da verilmeye devam etmektedir. Genç çiftçi hibe programı kapsamında verilen destekler büyük bir titizlik ile hazırlanmakta ve Türkiye’nin birçok şehrini kapsamaktadır. Genç çiftçi hibe programı aracılığı ile hem gençler girişimcilik isteklerini gerçekleştirebilmekte hem de doğal yaşam ve çiftçilik üzerine çalışmalar gerçekleştirebilmektedirler. Bu neden ile birçok genç çiftçi tarafından verilen hibe cazip bir teklif olarak değerlendirilmektedir.

Genç Çiftçi Hibesi Nedir?

Genç Çiftçi Projesi, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen ve denetlenen bir hibe türüdür. Genç girişimcilerin sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir tarım alanı yaratma hedefi nedeni ile genç çiftçi hibesi verilmektedir. Kırsal bölgelerin kalkınmasını sağlar iken, gençlerin bu konuda görev almalarını ve karar alıcı mercilerde bulunmalarını amaçlamaktadır. Genç Çiftçi Hibe Programından bugüne dek birçok farklı bölgeden genç çiftçiler faydalanarak kendilerine sürdürülebilir bir tarım alanı yaratmıştır.

Genç Çiftçi Hibesinin Amacı Nedir?

Genç Çiftçi Hibe amacı kırsal bölgelerin kalkındırılmasını sağlarken ayrıca gelir miktarının da arttırılmasıdır. Yerel üretimin ve yerel çiftçinin geliştirilmesi ve gelir düzeylerinin arttırılması da amaçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca istihdam probleminin önüne geçmek amacı ile de Genç Çiftçi Hibe Projesi yürürlüğe girmiştir.

Genç Çiftçi Hibe Programı Başvuru Şartları Nedir?

Genç Çiftçi Hibe Programı başvuru şartları Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. İlgili şartları yerine getirmeyen kişilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından genç çiftçi hibesi verilememektedir. Bu neden ile başvuru yapan kişilerin tüm şartları yerine getirmesi beklenmektedir. Genç Çifti Hibe Programı başvuru şartları şu şekilde listelenebilir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak ancak 40 yaşından fazla olmamak
 • Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında bir işte çalışmıyor olmak
 • Vergi mükellefiyetinin bulunması

Genç Çiftçi Hibe Programı Hayvancılık İçin Başvuru Şartları Nedir?

Genç Çiftçi Hibe Programı hayvancılık için farklı şartlar belirlemektedir. Hayvanların türüne bağlı olarak farklı sınırlamalar getiren Tarım ve Orman Bakanlığı, her girişimci adayı için belli hayvan sayısına izin vermektedir. Genç Çiftçi Programı kapsamında izin verilen hayvan sayıları şu şekildedir;

 • 15 büyükbaş
 • 50 küçükbaş

Eğer genç çiftçilerin elinde hali hazırda belirtilen sayılardan daha fazla hayvan var ise Genç Çiftçi Destek Programına başvurusu kabul edilmemektedir.

Genç Çiftçi Hibe Programı Arıcılık İçin Başvuru Şartları Nedir?

Genç Çiftçi Hibe Programları arasında yer alan arıcılık hizmeti de desteklenmektedir. Ancak arıcılık hizmeti için belirlenen bir kovan sayısı bulunmaktadır ve kişiler eğer bu kovan sayısından fazlasına sahip ise genç çiftçi hibesinden yararlanamamaktadır. Genç çiftçi hibe programı kapsamında belirlenen arıcılık kovan miktarı şu şekildedir;

 • 50 kovan

50’den fazla kovan var ise başvuru yapan genç çiftçinin başvurusu şartlara uyum göstermediği için kabul edilmemektedir.

Tarım Bakanlığının Diğer Faaliyetlerinden Yararlandım, Genç Çiftçi Projesine Başvurabilir Miyim?

Tarım ve Orman Bakanlığının diğer destek, hibe ya da kredi programından daha önceden yararlanan bir girişimci, genç çiftçi hibesinden yararlanamamaktadır. Genç Çiftçi Hibesi sadece ilk kez başvuru yapanlara verilmekte olup başka bir programdan yararlanan kişilere hibe desteği sağlanmamaktadır.

[benzeryazi pid=6559]

Genç Çiftçi Hibe Programı Başvuruda İstenen Evraklar Nelerdir?

Genç Çiftçi Hibe evrakları başvuru sırasında talep edilen evrakları anlatmak amacı ile kullanılmaktadır. Genç Çiftçi Hibesi eğer alınacak ise başvuru sahibinin ilgili evrakları kuruma sunması gerekmektedir. Genç Çiftçi Projesi başvurusu sırasında istenen belgeler şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik aslı
 • Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü
 • Genç çiftçi hibe desteği proje örneği
 • Genç Çiftçi Hibe Programı başvuru dilekçesi
 • Taahhütname

Genç Çiftçi Hibe Programı İçin Okur – Yazar Olmak Gerekiyor Mu?

Genç Çiftçi Hibesini alabilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belli şartların yerine getirilmesi istenmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından istenen şartlar arasında başvuru sahibinin okur yazar olması da yer almaktadır. Ayrıca başvuru esnasında talep edilen evrak dosyası arasında okur yazar olunduğunu gösteren belge de talep edilmektedir.

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Hangi Kuruma Yapılır?

Genç Çiftçi Hibe Programından yararlanmak isteyen kişilerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuru yapmaları gerekmektedir. Bazı dönemlerde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da başvurular kabul edilmektedir. Ancak günümüzde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başvurular alınmaktadır.

Genç Çiftçi Hibe Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç Çiftçi Hibe Programına başvuru yapmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurular direkt olarak Genç Çiftçi Hibe Programı için özel olarak açılan departmana yapılmaktadır. Ayrıca Genç Çiftçi Kayıt Sistemine online platformlar aracılığı ile de ulaşılabilmektedir.

Genç Çiftçi Kayıt Sistemine Nasıl Üye Olurum?

Genç Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmak için, belirtilen ilgili internet adresine girilmesi gerekmektedir. Genç Çiftçiler için ayrı bir uzantı ile hazırlanan internet sitesinde üye ol butonu bulunmaktadır. Bu buton aracılığı ile Genç Çiftçi Kayıt Sistemine çok rahat bir şekilde üye olunabilmektedir. Üyelik işlemleri sırasında bilgilerin doğru ve tam bir biçimde girilmesi gerekmektedir.Üye olma Linki: https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/UyeOl

Genç Çiftçi Hibe Programında Ne Kadar Veriliyor?

Genç Çiftçi Hibe Programında verilen ücret değişmekte olup 2020 yılında genç çiftçilere 30 bin Türk Lirası verilmektedir. Genç Çiftçiler 30 bin Türk Lirası hibeyi geri ödemesiz bir şekilde Tarım ve Ormancılık Bakanlığından alabilmektedir.

[benzeryazi pid=8224]

Genç Çiftçi Hibesinin Verildiği Şehirler Hangileridir?

Genç Çiftçi Hibe programı kapsamında açılacak olan başvurular Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren her bir genç çiftçinin başvurusuna açık olacaktır. Herhangi bir şehir, il ya da ilçe sınırlaması olmayan Genç Çiftçi Hibe Programında kişiler talep ettikleri her şehirden başvuru yapabilmektedir. Eğer bir ilden fazla başvuru alınır ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından o il için kota uygulaması yapılabilmektedir.

Üniversitede Okuyorum Genç Çiftçi Hibesine Başvurabilir Miyim?

Genç Çiftçi Hibesine başvurmak için öncelikli olarak mezun olunması gerekmektedir. Aynı zamanda öğrenciliği devam eden kişilere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hibe desteği verilememektedir. Kişinin eğitim dönemi bittikten sonra açılan duyuruları takip ederek başvuru yapabilmektedir. Bu durum sadece örgün öğrenim için geçerlidir.

Nüfusu 20 Binden Fazla Olan Yerde Yaşıyorum, Hibe Desteğine Başvurabilir Miyim?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirtilen başvuru kuralları çerçevesinde eğer başvuru sahibi 18-41 yaş aralığında ise ve bulunduğu köyün nüfusu 20 binden az ise hibe programından faydalanabilmektedir. Ancak kişinin yaşadığı bölgenin nüfusu 20 binden fazla olan bir köy yerleşkesi ise kişinin başvurusu iptal edilmektedir.

Genç Çifti Programı Başvuruları Kaç Gün İçinde Açıklanır?

Genç Çiftçi Programı kapsamında yapılacak olan başvuru sonuçlarının açıklanması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 30 günlük bir süre tanımlanmaktadır. Duyuru tarihleri ile birlikte toplam da 35 ila 40 gün içerisinde Genç Çiftçi Hibe Programının sonuçları açıklanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.