2019’de Faiz Oranları Düşecek mi?

2019’de Faiz Oranları Düşecek mi?
A+
A-

2019 yılının son ayları, kredi faiz oranları açısından oldukça ılımlı geçti. Özellikle Eylül ayında tüm bankaların konut kredilerinde uyguladığı indirim, piyasanın ciddi anlamda hareketlenmesine önayak oldu. Bu şekilde konut kredisi kullanmak isteyenlerin bu tip kredilere olan ilgisi daha da artmış oldu. Konut kredilerinde yapılan indirim, diğer kredi türlerinde uygulanmasa da tüm kredilerde genel bir düşüş olduğunun altını çizebiliriz. 2019 yılında kredi kullanacak olanlar, daha şimdiden 2019’de faiz oranları düşecek mi? diye merak etmeye başladı.

2019 yılında kredi faiz oranlarının bir nebze olsun düşeceğini daha şimdiden söylemek pekâlâ mümkün. Genel ekonomik duruma baktığımızda kredi kullanımlarının piyasaları önemli ölçüde hareketlendirdiğini görmekteyiz. Bankacılık alanında yapılan yeni düzenlemelerle birlikte hükumetin tüketiciyi koruma altına almaya özen gösterdiğini görmüş olduk. Yalnızca buradan yola çıkarak bile 2019’de faiz oranları düşecek mi? sorusunun olumlu şekilde yanıtlanacağını söyleyebiliriz. Genel gidişat, kredi faiz oranlarının yeni yılda ciddi anlamda düşeceğini işaret ediyor.

Gelecek yıl, özellikle konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında ciddi bir düşüş olacağını söyleyebiliriz. 2019’ ye yaklaşırken Türk Lirası’nın Dolar karşısında yaşadığı hezimet, yeni yılda yeni kararların alınmasını gündeme getirmekte. Özellikle Merkez Bankası’ nın yapacağı faiz hamleleriyle birlikte piyasada önemli bir hareketlilik yaşanabilir. Doların Aralık 2019 sonuna kadar yüksek düzeyde kalması, bu tezin daha da güçlenmesini sağlayacaktır.

2019 de faiz oranları düşecek mi? sorusunu bir de oranlar üzerinden değerlendirmeye alalım. Konut kredisi faiz oranları, genel olarak %0.88 ile %1.30 arasında değişmekte. 2019 yılının 2.çeyreğinde bu oranların %0.80 ile %1.21 arasında değişmesi bekleniyor. İhtiyaç kredilerinde uygulanan faiz oranları ise 2019 boyunca %0.99 ile %1.70 arasında değişti. Alt sınırda gerileme beklenmezken ortalamanın %1.29’a tekabül edeceği tahmin edilmekte. Taşıt kredilerinde 2019 ortalaması %1.28 iken 2019 yılında bu ortalamanın %1.23’e gerileyeceği düşünülmekte. Bu oranlardan yola çıkarak 2019 yılında kredi faiz oranlarında genel bir düşüş olacağını söyleyebiliriz. Doların yüksekliğini korumasıyla beraber bu oranlar daha da düşebilir.

Sera Kurmak için Devlet Desteği
Sera kurmak için devlet desteği

Örtülü üretime (sera) yönelik devlet desteği kapsamında sıfır faizli ya da düşük faizli kredi imkanları üreticilere tanınmaktadır. Devlet destekli sera kredisi kapsamında işletme yatırım masrafları,…

İlgili İçerik

Kredi kullanmak isteyenler, planlarını 2019’de yaşanacak faiz indirimlerine göre yapmakta. Özellikle piyasa araştırmasına göre hareket eden bireyler, kredi kullanımında yeni dönemi bekleyeceklerdir. Kredi faiz oranlarının Merkez Bankası’nın araştırdığı arz ve talep rakamlarına göre belirlenmesi, faiz oranları üzerinde yorum yapabilmemize olanak sağlıyor. Piyasadaki arzın 2019 yılında yaşanan olaylar neticesinde düştüğü gözlemlenmiştir. Bu da 20198de faiz oranları düşecek mi? sorusuna verilebilecek bir diğer yanıttır. Yani piyasa arzının düşük kalması ve kredi faiz oranlarının arz ve talep durumuna göre belirlenmesi, 2019 yılında kredi faiz oranlarının artan arzla birlikte düşeceğine işarettir. Bu yorum, ancak ekstrem durumların yaşanmaması halinde geçerliliğini korumaktadır. Siyasi, toplumsal ve ekonomik anlamda yaşanabilecek ekstrem durumlar, faiz oranlarını adeta tepetaklak edebilir.

Faiz oranlarının 2019 yılındaki durumu hakkında bir takım bilgiler verdikten sonra şimdi de hangi bankaların faiz indirimi yapabileceği hakkında bazı bilgiler verelim. Bankalar, yeni dönem öncesinde detaylı bir planlama yaparak geçmiş dönemin eksiklerini kapatmaktadırlar. Bu da 2019 yılından istediği verimi alamayan bankaların az da olsa faiz indirimine gideceğini göstermektedir. 2019 yılında yaşanan olağanüstü olayların en çok bankaları etkilediği düşünülürse tüm bankaların bu şekilde pozisyon alacağı öngörülebilir. 2019 yılına ait veriler açıklandıktan sonra bankaların kâr ve zarar durumu da ortaya çıkacaktır. Bu rapor, 2019’de faiz oranları düşecek mi? sorusu için oldukça kritik bir noktada olacak. Yani 2019 performansı yetersiz kalan bankalar, yeni yılla birlikte bir nebze olsun faiz oranına gidebilir. Dolayısıyla kredi kullanmak isteyenler, 2019 yılını bekleyerek kâr elde edebilirler.

Yeni Yıl Kredisi
Yeni Yıl Kredisi 2019 Cazip Faiz Oranları

2019 yılı yılbaşı kredi kampanyası 2019 yılına az bir süre kala birçok banka tarafından yılbaşı kredileri verilmektedir. Yeni yıl kredisi 2017 yılında faizlerin yüksek olması…

İlgili İçerik

2019’de faiz oranları düşer mi? sorusu, yalnızca Türkiye’yi değil; tüm dünyayı ilgilendirmektedir. Özellikle sınır ötesi harekatta bulunacak ülkelerin ülke içi ekonomilerinde yaşanacak hareketlilik, tüm dünyayı etkisi altına alabilir. Bu ülkelerle yapılan dış ticaret anlaşmalarının savaş sebebiyle sekteye uğraması, Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısındaki değerini doğrudan etkileyecektir. Bu hususta yaşanacak bir tutarsızlık, faiz oranlarının beklenenin aksine artmasına sebep olabilir. Ekonomik dengesizliklerin bir nebze olsun düzelmesiyle birlikte faiz oranlarında bir düşüş görülebilir. 2019 yılında ortaya çıkacak faiz oranları, biraz da dünyanın siyasi dengesine bağlıdır dersek pekte yanılmış olmayız.

Yukarıda sözünü ettiğimiz tüm teoriler, 2019 yılında kredi faizlerinin düşeceğini işaret etmekte. Özellikle 2019’de gerçekleşmesi muhtemel Başkanlık seçiminin Türkiye adına olumlu sonuçlanması, ekonomik darboğazdan kurtulmamasına vesile olabilir. Bu da kredi faiz oranlarının düşmesine, piyasanın kendi dengesine kavuşmasına olanak sunacaktır. Kredi kullanmak isteyen bireylerin 2019 yılını beklemeleri, sözünü ettiğimiz unsurların gerçekleşmesi durumunda çok daha sağlıklı bir karar olarak görülüyor.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.