2020’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

İçindekilerUygulamalı Girişimcilik Eğitimiİş Planınızı HazırlayınYardım Başvuru TakibiVeri Tabanına KayıtYeni Düzenlemeyle KOSGEB’in Yardım Sınırları Değişti12 Ay Ödemesiz KrediKimler Yararlanabilecek?Kimler Yararlanamayacak?Anlaşma Yapılan BankalarKOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri Konusunda Önemli Bilgilendirme Yeni bir projeyle iş kurmayı hedefliyorsanız ya da küçük bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizde patron olmayı diliyorsanız KOSGEB hibe veya kredi desteklerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. KOSGEB […]

2020’da KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?
A+
A-

Yeni bir projeyle iş kurmayı hedefliyorsanız ya da küçük bir işletme kurmayı planlıyorsanız, kendi işinizde patron olmayı diliyorsanız KOSGEB hibe veya kredi desteklerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. KOSGEB kredisi ; KOSGEB girişimcilere kendi işinin patronu olabilmeleri için çeşitli yardımlarda bulunur. KOSGEB öncülüğünde sağlanan Girişimcilik Destek Programı içeriğinde 50. 000 TL’ye kadar verilen kredi hibe yardımı kapsamındadır.

İşletmenizi var edebilmeniz konusunda ilk kuruluş desteği, ofis malzemeleri, 12 aylık işletme masrafı yardımı gibi konularda KOSGEB sizi destekliyor. Yani öncelikle bu masraflar için maliyeti siz karşılıyorsunuz lakin akabinde giderlerinizi faturalandırıp KOSGEB’den 50. 000 TL’ye varan geri ödeme alabilirsiniz. Başkaca 50. 000 TL’ye kadar hibe yardımıyla beraber faizsiz kredi yardımından faydalanarak 100. 000 TL’ye kadar yardım alabilmeniz de muhtemeldir.

KOSGEB kredisi nasıl alınacağı detayları;

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

KOSGEB bağış veya kredi yardımı alabilmek için evvela uygulamalı girişimci eğitimi almanız gerekmektedir. KOSGEB bu eğitimi ücretsiz olarak veriyor. Eğitim takriben 70 saat sürüyor.

Şayet, örgün üniversite eğitiminiz esnasında 56 saat ve daha fazla girişimcilik eğitimi aldıysanız bunu onay vererek size öğrenim belgesi verebiliyorlar. KOSGEB eğitimlerinin ne vakit ve hangi tarihlerde yapılacağına dair içerikleri www.kosgeb.gov.tr sitesinden ilanlar ve akabinde uygulamalı girişimcilik duyuruları kısmından görüntüleyebilirsiniz.

İş Planınızı Hazırlayın

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi bitirdikten ve girişimcilik öğrenim belgenizi aldıktan sonra iş planınızı hazırlamaya geçebilirsiniz. İş planı KOSGEB’den yardım almanızı sağlayacak en mühim etkenler arasında yer alır ve değerlendirme aşamasında mühim bir yer tutar.

Değişmeyen bir iş planında, işletme faaliyetleriyle alakalı içerik hakkında bilgi vermeniz gerekir.  Bu şekilde KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusunun cevabına adım adım yaklaşılır.

Kosgeb İş Planı
Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama

İş planı hazırlamak için sizlere daha önce onay alan projelerden örnekler sunmak istiyoruz. KOSGEB İş Planı KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin iş planı hazırlamak için…

İlgili İçerik

Yardım Başvuru Takibi

İş planınızı hale hazıra getirdikten sonra destek başvurunuzu, iş planı ve gerekli diğer dokümanlarla beraber ilgili KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) birimine yapmanız gerekir. Yardım başvurunuz, KOSGEB birimi tarafından içerik, doküman ve şekil yönünden incelemeye alınır.  Birim ön incelemenin akabinde, iş taslağını kurula sunar. Kurul, bütçe olanakları birincil olmak üzere inovasyon, teknoloji kullanabilecek, (KDV) ederi yüksek, ürün veya hizmet üretebilecek gibi türlü özelliklerle iş planını değerlendirir. Kurul taraflarınca yapılan incelemenin neticesinde, iş planınız reddedilebilir veya kabul edilebilir ya da düzeltilmesi istenebilir. Bu netice girişimciye bildirilir. Başvurusu onaylanan işletmenin KOSGEB geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı birimine kayıt yapması gerekir.

Veri Tabanına Kayıt

Şayet, kurul aracılığından iş taslağınız incelenmiş ve bağış ya da kredi yardımınız onaylanmışsa veri tabanına kayıt yapmanız gerekmektedir. KOSGEB’in internet sayfasından E-Kobi sistemi vasıtasıyla veri tabanına kayıt için bir kullanıcı ismi ve şifre almanız gerekir. Aldığınız kullanıcı ismi ve şifre ile giriş yaparak Kobi Beyannamesini doldurmanız umulur. Sonrasında belgelerin asıllarını, vergi tabelasının fotokopisini ve birimin sizden arz edebileceği diğer dokümanları KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.

Netice

Adım adım KOSGEB kredisi nasıl alınır aşamalarını İş Planı, Girişimcilik Eğitimi,, Başvuru Sürecini ve tasdik sonrası veri tabanına kayıt hareketlerini gerçekleştirmiş olmanızla yardımlardan faydalanmaya hak kazanmış olursunuz.

Yeni Düzenlemeyle KOSGEB’in Yardım Sınırları Değişti

KOSGEB kredisi nasıl alınır ve yardım limitleri değişiklik göstermiştir. Daha öncelerde 30. 000 TL bağış, 70. 000 TL’ye kadar verilen faizsiz kredi yardım sınırları, son düzenlemelerle beraber değiştirilmiştir. Yeni yardım sınırlamalarına göre, girişimciler 50. 000 TL bağış, 100. 000 TL faizsiz kredi yardımı alabiliyorlar.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yeni düzenlemeyle;

  • İşletme kuruluş masrafları yardımı için 2. 000 TL
  • Kurulum dönemi makine, donatı yardımları için 18. 000 TL
  • İşletme masraf yardımı için 30. 000 TL olmak üzere totalde 50. 000 TL’ye kadar geri ödemeksizin hibe yardımında bulunmaktadır.
  • İşletmeciler, hibe yardımının yanı sıra 100. 000 TL üst sınıra çıkarılan faizsiz kredi yardımından da faydalanabiliyorlar.

12 Ay Ödemesiz Kredi

KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 50 bin lira üst sınırlı bu kredinin faizsiz, başkaca kredinin geri ödeme şartlarını da cazip kılarak ilk 1 sene ödemesiz, kalanı ise 3 aylık eşit taksitler şeklinde ödenebilecek toplam 3 sene süreli bir kredi olacağını bildirdi. Özlü, “İlk 12 ayı ödemesiz, 3 yıl süreli ve sıfır faizli kredi kobilere verilecek.

Kimler Yararlanabilecek?

Kredinin kefilliği ilgili de KOBİ’lere yardım edeceklerini söyleyen Bakan Faruk Özlü, “Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Toplantı yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha pozitif inceleme yapacaklar.  Bir önceki programa başvuran ama yardımdan faydalanamayan yaklaşık 230. 000 TL kobimizden gerekli koşulları barındıran bu yardımdan faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ’lerimizin tekrar başvuruda bulunmalarına gerek yok.  Onların önceki başvuruları geçerli sayılacaktır.  Başkaca daha önce başvuru yapamayan özellikle küçük işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da olanak sağlayacağız başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilerek inceleme işi yapılacak. İnceleme soruşturmasında mesele çıkmayanları, çalışan rakamı ve net satış miktarı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon lira limitinin altında olan ve 10 kişiden az işçi sayısı olan işletmeler yardımdan öncelikli olarak faydalanacaklar. ” dedi.

Kimler Yararlanamayacak?

Bakan Faruk Özlü, 14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30. 000 liralık faizsiz krediden faydalanan esnaf ve sanatkarların bu programdan faydalanamayacağını da bildirdi.

Anlaşma Yapılan Bankalar

Bakan Özlü kobilerden başvuru öncesinde KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aramadıklarını, dile getirerek “Desteğe hak kazanan kobilerin, kredi kullanımından önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve tasdikli Kobi Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gereklidir. 27 Şubat 2020 tarihinden itibaren Kredi Faiz Desteğine hak kazanan işletmelerimiz belli olmaya başlayacak. Hak kazanan işletmelerimize mesaj ve bilgilendirme e-mail göndereceğiz.  Bu kademeden sonra seçilen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabilecekler. Denizbank, Akbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile soruşturma sonunda belge imzaladık ” açıklamalarında bulundu.

Sıfır Faiz KOSGEB Kredi Veren Anlaşmalı Bankalar
Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Anlaşmalı Bankalar Listesi 2020

KOSGEB’ten faizsiz kredi çekilen bankalar belirlidir ve bu 9 banka dışında farklı bir banka KOSGEB kredisi vermemektedir. İşletme sahipleri, belirlenmiş olan bu 9 bankadan herhangi…

İlgili İçerik

KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri Konusunda Önemli Bilgilendirme

Mesaj veya bilinmeyen telefon numaralarından sizleri arayarak, KOSGEB kredisi nasıl alınır hakkında bilgi vermek ve belirli bir miktar karşılında yardım alabileceğinizi söyleyen kişilere güvenmeyiniz. KOSGEB yardımlarına ancak siz gerekli dokümanlarla başvuru yapabilirsiniz. KOSGEB’e başvuru yapmak ücretsizdir.  Kurumun tek resmi web adresi www.kosgeb.gov.tr adresidir. Bu internet sitesi üzerinden ilinizde bulunan KOSGEB müdürlüklerinin telefon ve adres bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için KOSGEB’in hazırlamış olduğu KOSGEB kredisi nasıl alınır kamu spotunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.