50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi

50 Bin Lira Hibe 100 Bin Lira Faizsiz Kredi
A+
A-

Yeni iş kurmak için KOSGEB işyeri açılış desteği

Akparti hükumeti 2016 yılında Devlet destekli olarak KOSGEB kurumu aracılığı ile yeni iş kuran veya işyerine destek arayan esnaf ve sanatkarlara 50 bin geri ödemesiz hibe 100 bin faizsiz kredi vermeye başladı. 2016 yılında verilmeye başlanan 150 bin lira destek, birçok esnaf için umut ışığı haline geldi. Her geçen yıl daha da arttırılan desteklerin 2019 yılında daha da yüksek seviyede olacağı tahmin ediliyor. Bu destek yeni iş kuranlara verildiği gibi, proje hazırlayan ev hanımlarına, bayanlara, engellilere, şehit ve gazi yakınlarına da ayrıcalık tanınarak veriliyor.

2019 yılında dükkan açmayı amaçlayan ve bankalardan kredi almak yerine Devlet desteğine müracaat eden birçok girişimci desteklerden yararlandı. En çok destek verilen sektörler arasında ise eskimeye yüz tutmuş meslekler, ev hanımlarına verilen lokanta ve benzeri iş yerleri için destekler yer aldı.

İlgili İçerik: Faizsiz esnaf kredisi 2019

İş kurmak isteyenlere 50 bin geri ödemesiz hibe 100 bin faizsiz devlet desteği

İş Kurmak için gençlere, hazırlayacakları projeye binaen, Devlet destekli olarak geri ödemesiz  elli bin liraya kadar hibe kredi verilecek. 24 ARALIK 2019 perşembe yapılacak olarak girişimcilik töreninde, düzenlemeye ait ilk adımların atılacağı bildirildi.

Başbakan Erdoğan; “Gençlerimize, kadınlarımıza, esnafımıza, çiftçilerimize, işçilerimize, bütün vatandaşlarımıza dönük vaatlerin tamamını 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. Allah’ın izniyle bu çalışmaları hayata geçirdiğimize hep beraber şahit olacaksınız. Milletimize söz verdik, şimdi de verdiğimiz sözleri tutmanın zamanı “ dedi.

2019 yılında verilen destekler nelerdir?

 1. KOSGEB sıfır faizli 50 bin lira kredi desteği verecek.
 2. Kosgeb desteği almadan önce işyeri açma zorunluluğu kaldırıldı.
 3. Halen yeni girişimcilere 150 bin liraya kadar destek veriliyor.
 4. Lisans öğrencileri için verilmekte olan 350 liralık burs ücreti 400 liraya çıkarıldı.
 5. Çeyiz hesabı uygulaması başlatıldı.Yeni Evleneceklere Devlet ve Kredi Destekleri yazımızda bilgi alabilirsiniz.
 6. Kooperatifler ve Halk bankası tarafından 30 bin lira faizsiz kredi veriliyor.
 7. 2019 yılında Köye dönüş yapan gençlere yeniden 30 bin lira hibe verilecek. Köye dönüş yardımı kredisi detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi şartları

İş kurmak isteyen gençler için verilecek olan 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi, iş kurmak isteyenler tarafından hazırlanacak olan proje karşılığında veriliyor. Gençler önce kurslara katılıyor. Kurs bitiminde sertifika alarak başvuru yapıyor ve ÖN onay aldıktan sonra işyerini açabiliyor. İşyerini açan girişimci harcamalarını faturalandırıyor ve bu harcamalarının karşılığını faturalandırma sonucunda KOSGEB’den geri alıyor.

2019 yılında KOSGEB tarafından  şuan itibariyle 50 bin lira hibe + 50 bin lira sıfır faizsiz KOBİ işletme desteği + 100 bin lira faizsiz 50’ye destek mahiyetinde kredi verilmektedir.

En önemli güncelleme İşyerinin Açılışı ile ilgili yapıldı. Daha önce girişimciler destekten yararlanmak için sermayeleri olmasa da, iş yerlerini açmak zorunda idiler. 2017 Şubat ayında yapılan güncelleme ile artık Kosgeb Girişimci Desteğinde işyeri açma zorunluluğu sona bırakıldı ve Sertifika alan gençlerimiz önce KOSGEB’den ön onay almaktalar. Ön onay almadan işyerini açanlar ise 31 ARALIK tarihine kadar başvuru yapabiliyorlar ancak, bu tarihten sonra yapılacak başvurulara KOSGEB destek vermiyor. Projenin yeni hali kısaca şöyle;

 • 32 saatlik eğitime katıl sertifikanı al.
 • Dükkanı açmadan önce KOSGEB’e başvur ÖN ONAY talebinde bulun.
 • Ön onay alabilirsen dükkanını aç ve harcamalarını yap.
 • Yaptığın harcamaların faturaları ile KOSGEB’e başvur Desteğini al!
  • Ön onay alamaz isen 3 kez başvuru hakkınız var.
  • Aynı proje ile en fazla 1 defa destek yararlanabilirsiniz.

İş kurma desteği devam ediyor. Hemen Başvurun! Sermayesiz KOSGEB desteği ile işinizi kurun! Kendi işinizin patronu olun!


YORUMLAR

 1. Serkan dedi ki:

  Ben is sahibijim destek istiyorum

 2. MURAT YAMAN dedi ki:

  Yardımcı olunur

 3. ORHAN dedi ki:

  Mobilya imalatı açmak istiyorum nasıl yardım alabilirim.

 4. yasin dedi ki:

  parasal anlamda işyeri giderlerimi öncesinde aldığım kredi ile karşılamayacakmıyım sermayesiz olduğuma göre önce kredi cebime girmeyecek mi

 5. halil gönülal dedi ki:

  ikinci el mini eskavatör iş makinesi alıp çalışmak istiyorum. nasıl ve ne kadar destek alabilirim.teşekkürler.

 6. ÖZGÜL ARI dedi ki:

  Köyümde hayvancılık yapmak İSTİYORUM tarlalarım VAR 20 büyükbaş HAYVAN bakabileceğim damında VAR ama içine HAYVAN koyabileceğim param YOK artı hayvancılık yapabilirsen çiflik olarak düşünüyorum nasıl maddi yardım alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler….

 7. Faruk efe dedi ki:

  BeN iş makinasi almayı düşünüyorum.. 50 bin hibe ve 100 . Tl kredi alabilirmiyim yeni iş kurmak istiyorum.. yaşım 22 kepce işi kuracam kredi almam mumkunmu..
  Paletli eskavatör..

 8. mehmetbaki dedi ki:

  ben bir gelinik dükkan acmak istiyorum

 9. Mehmet karayel dedi ki:

  Ben hayvancılık yapmak istiyorum 100 bin tl ye talibim

 10. Mehmet karayel dedi ki:

  Ben köyünden hayvancılık yapmak istiyorum onun için 100 bin tlye talip im

 11. Selami dedi ki:

  Ben restoran açmaya karar verdim 3 dükkan tutup restoran için birleştirdik inşaatı bitti taş fırını ızgarası yani tuzluguna vatana kadar aldım ama param bitti koskebe vardım beni egitecekmiş … ben işletme kurmuşum inan çalışacak enaz ön kışi bi tık yardım edecekler ipe un seriyolar gel bak yatırıma sonra beni egtime al 300 bin harcamışım ben işyeri ruhsatı vırt sırt işler için 20 000destek çık nerde boş bun lar..

 12. Neslihan kaya dedi ki:

  Ben büfe isletiyorum.krediye ihtiyacım var ve ben bu destekten faydalanamiyorum. Bizim için uygun kredi desteği yokmu?8 ay oldu açalı dükkanı. Banka 1 sene doldurmadan kredi vermiyor .BAna yardımcı olurmusunuz?

 13. Kasım EROL dedi ki:

  Ben köyümde organik tarım yapmak istiyorum

 14. Tarık şahin dedi ki:

  İş kurma

 15. fahri dedi ki:

  Merhaba
  Ben almanyadan fahri döner imalathanesi fabrikasinda calisiyorum. Ve türkiyede hic yaygin olmayip ülkemizde halen merdiven alti döner takilip halkimizin büyük saglik tehlikesiyle karsi karsiya kalinan döneri üretimini türkiyede yapmak icin hibe ve 100 bin tl krediye talip olmak istiyorum mümkünmüdür

  1. Selahattin Dişli dedi ki:

   Kardeşim Bu sitedende destek alırsın da.
   En sağlam en güncel bilgileri kosgeb danışmadan arayıp sorarsan daha sağlıklı ve anında destek alırsın.

  2. yıldıray karahan dedi ki:

   Ege bölgesinde çok geniş araziler mevcut.
   turizim ve emeklilerin mevcut konumu ve alt yapı çalışmalarım sonucu bu projenin hiç bir benzerini görmeyişim bana cazip geldi . ben kaz çfliği kurup yetiştirmeyi ve aynı zamanda KAZ restoğrantı açmayı düşünüyorum. söz konusu 50.000 TL hibe ve 100.000 TL KREDİYİ almam söz konusumudur….