Altın Hesabı Nedir ?

Altın hesabının ne olduğunu, özelliklerini ve avantajlarını merak ediyorsanız bankalara göre vadeli ve vadesiz altın hesaplarının detaylarını inceleyebilirsiniz. Altın hesabı açmak istiyorsanız rehber niteliğindeki yazımızdan bütün detayları bulabilirsiniz.

Altın Hesabı Nedir ?

Altın hesabı açtırarak tasarruf yapmaya başlayın. Altın hesabı açtırdığınız zaman altın tasarruflarınızı dilerseniz fiziksel olarak, dilerseniz de hesapta fiziksel olmadan biriktirmeniz mümkün olur. Geleneksel yatırım modellerini kullanan kişiler de bu yöntemden faydalanarak altınlarının çalınmasının önüne geçmiş olurlar.

Altın Hesabı Neleri Kapsar?

Altın hesabının kapsamı içinde;

 • Platin
 • Gümüş
 • Cumhuriyet altını
 • Ziynet eşyası (Bilezik,kolye, yüzük gibi)
 • Her cinsten altın yer alır.

Altın Hesabı Banka Şubesinden Nasıl Açtırılır?

Altın hesabını şubeden açtırmak isteyen yatırımcıların ilk olarak bankada altın eksperlerinin yer alıp almadığına bakmaları gerekmektedir. Bankaların mesai saati içinde dahi olsa altın eksperleri her zaman bulunmaz. Bankaların internet sitesini ziyaret ederek altın eksperlerinin ne zaman bankada bulunduklarını öğrenmeniz mümkün. Altın hesabı açtırmak için altın eksperleri sahip olduğunuz altınlara değer biçerler.

Altın Hesabı Açtırmanın Avantajları Nelerdir?

Altın hesabının avantajları sayesinde siz de yatırım yaparken bir yandan da kazançlı çıkabilirsiniz. Altın hesabı açtırdığınız zaman bankalarda altınınızı gram ya da ayar cinsi üzerinden saklama şansınız bulunur. Yatırımcılar önceden altınlarını yastık altında saklarlardı. Bu altınların çalınma riskinin olduğu anlamına gelir. Fakat bankalarda altınlarınız çalınma, yıpranma ve diğer olası problemlere karşı korunmuş olur. Altınlarını banka kasasında tutan müşteriler bunun için bankaya fazladan kasa ücreti ödemek zorunda kalmazlar.

Teb Tarım Kredisi
TEB Tarım Girişimcilerine Özel Kredi Paketi

TEB tarım girişimcileri için özel kredi paketleri hem tarım alanında çalışanları hem de tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren müşterilerini desteklemekte hem de onlara işletme…

İlgili İçerik

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası altın hesabı açtırarak altın yatırımlarınızı avantajlı şekilde değerlendirebilirsiniz. Hesap açtırmak için iki farklı seçeneğiniz bulunur. Bunlardan bir tanesi vadesiz altın hesabı açtırmak diğeri ise vadeli altın hesabı açtırmaktadır. Ziraat Bankası aracılığı ile altın hesabı açtırdığınız zaman bütün işlemler için komisyon bedeli ödemek zorunda kalmazsınız. Komisyon ücretinden muaf olmak için mevduat hesabı açtırdığınıza dikkat edin. Eğer gram altın cinsinden yatırım yapmayı düşünüyorsanız, saklama komisyonu bedeli ödemeniz gerekir. Vadesiz altın mevduat hesabınız var ise komisyon alınmaz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası altın hesabı açtırmak için dilerseniz banka şubelerini ziyaret edebilir ya da web şubesini kullanabilirsiniz. Ziraat cep şubeleri sayesinde telefonunuzla hesap açtırmanız da mümkündür. Mesai saatleri içinde şubeye gidin ve müşteri temsilciniz ile konuşarak altın hesabı açtırmak istediğinizi söyleyin.

Ziraat Bankası Altın Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası altın hesabı özellikleri sayesinde tercih ediliyor. Biriken Vadesiz Altın Mevduat hesabı açtırdıysanız, bu isimle kayıtlı olan altınlarınız 1000/1000 saflıkta olan altınlar olacaktır. Hesap açılışı için ödeme yapılmaz. Ödeme takvimini kendiniz oluşturabilirsiniz. Dilerseniz haftalık ödeme, dilerseniz üç ayda bir ödeme gibi. Talimatları gram altın cinsinden verebilirsiniz. Eğer hesabınızda tahsilat yapılacağı an bakiye bulunmaz ise talimatınız geçerliliğini yitirmez. Hesabınızda bakiye bulunduğu an tahsilat yapılır.

Garanti Bankası Vadesiz Altın Hesabı

Garanti Bankası vadesiz altın hesabı sayesinde birikimlerinizi altın cinsinden biriktirmeye güvenilir bir şekilde başlayın! Vadesiz altın hesabı ile altın alım ve satım işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hem de çalınma riski olmadan. Vadesiz Altın Hesabınız’a farklı kanallardan 7 gün 24 saat ulaşmanız mümkün:

 • Garanti İnternet
 • Garanti paramatik
 • 444 0 333 nolu hat
 • Bütün Garanti Bankası şubeleri

Garanti Bankası Vadesiz Altın Hesabı Özellikleri Nedir?

Garanti Bankası altın hesabı özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Hesap işlemlerinizi dilerseniz TL dilerseniz USD cinsinden yapabilirsiniz.
 • Vadesiz olan hesaplarınızda faiz işlemez.
 • Altın havalesini vadeli ya da vadesiz fark etmeksizin yapabilirsiniz.
 • Vadesiz hesaplarda minimum işlem limiti 1 gramdır.
 • Maksimum işlem limiti ise 3 net gramdır.

Garanti Bankası Vadesiz Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Garanti Bankası altın hesabı avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Altın satın alırken işçilik maliyeti ödemenize gerek kalmaz.
 • Hesap işletim ücreti talep edilmez.
 • Çalınma riski olmadan güvenilir bir şekilde altınlarınız birikir.
 • Altının düşük ayarlı olması, gramajın az olması ya da altının eski tarihli olması gibi durumlar sizi ilgilendirmez.

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı

Garanti Bankası vadeli altın hesabı ile birlikte yüzde 2,50’ye varan faiz oranlarından faydalanmanız mümkün. Altınlarınızı biriktirirken faiz avantajından faydalanmak isterseniz

altın hesabınızın vadeli olduğundan emin olun. Bilezikler, cumhuriyet liraları ve kısaca aklınıza gelen bütün takılarınız bu hesapta birikebilir. Banka şubelerine gelin ve eksperlere altınları değerletin. 100 gr ve daha fazla miktarda olan altınlarınız için yüzde 2,50 faiz oranından faydalanın. Hesap açmak için Garanti Bankası’nın internet üzerinden araçlarını kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Garanti Bankası vadeli altın hesabı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Stopaj oranı yüzde 15’tir.
 • Vadeli altın hesabı şubelerden açılabilir.
 • 1 yıl vade ile açıldığı zaman bakiyenin en az 50 gr olması gerekir.
 • Altın hesabına yalnızca yeni altınlar kabul edilir.
 • Üst limit tutarı yoktur.
 • Vadeli altın hesabında 100 bin TL’lik olan kısma kadar devlet güvencesi bulunur.

Garanti Bankası Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları Ne Kadar?

Garanti Bankası vadeli altın hesabı faiz oranları iki farklı türe göre hesaplanır. Hurda altın için 366 ile 400 gün arasında faiz oranı yüzde 2,50’dir. Külçe altın için ise 366 ile 400 gün arasında faiz oranı yüzde 1,50’dir. Eğer vadeli altın hesabının vadesi gelmeden önce para yatırımı yaparsanız ya da para çekerseniz söz konusu kampanyadan faydalanmanız mümkün değildir.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı Nedir?

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı ile altın çağını yaşamaya hazır olun. Bu hesap sayesinde gram cinsinden altınları alıp satabilirsiniz. Düzenli altın birikimi talimatı verdiğiniz zaman, tasarruf yapmaya başlamış olursunuz. Yıpranma, çalıntı, işçilik ödeme gibi dertlerden kurtulursunuz. Hem de altın çağı hesabınız üzerinden yaptığınız hesap işlemleri için işletim ücreti ödemezsiniz.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı Özellikleri Nedir?

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Altın çağ hesabı ile 0,01 gr ve katları cinsinden altın alım ve satımı yapabilirsiniz.
 • Bu hesap faiz getirisinden faydalanmanıza olanak sağlamaz.
 • Altınlarınızı alıp satmak için internet bankacılığı, banka şubeleri, banka ATM’lerinden işlem yapabilirsiniz.
 • İşlemlerinizi daha avantajlı şekilde gerçekleştirmek isterseniz kurları güncel olarak takip etmeniz gerekir.

Albaraka Altın Katılım Hesabı Nedir?

Albaraka Altın Katılım Hesabı ile 1000/1000 saflıkta altınlarınızı işlem görür. İşlem ücreti ya da işçilik maliyeti ödemekten kurtulursunuz. Hesabınızı kapatmak isterseniz size en yakın şubeyi ziyaret edebilrisiniz. Hesabınızın kapanabilmesi için ilk olarak hesabın bakiyesinin sıfırlanması gerekir. Eğer altınlarınızı satmak istemezseniz, altını havale edebilirsiniz. Altın katılım hesabı ile altınlar isme havale yapılmaz. Altın hesabı üzerinden hesaba havale yapabilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyor iseniz, para transferleri sekmesinden hesaba havale seçeneğini seçin. Albaraka sayesinde günlük işlem limitinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Bunun için internet bankacılığına gidin ve güvenlik ayarları sekmesini tıkladıktan sonra limit ayarlarına giriş yapın. Seçeneğiniz en az 1 en fazla 20 bin’dir. Eğer limit belirlemezseniz otomatik limitiniz 500 ALT olur.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.