Araba Sahibi Olmak İsteyenlere Tamamı Senetle Araba Satışı Yapanlar

Araba Sahibi Olmak İsteyenlere Tamamı Senetle Araba Satışı Yapanlar

Ülkemizde kullanılmakta olan araçlara baktığımız zaman, tamamının yurtdışı kaynaklı firmalardan olduğundan söz edebiliriz. Kimisi yurtiçinde imal ediliyor olsa da, kullanılan malzemelerin yine yurtdışından getiriliyor olması, araçların fiyatlarının oldukça yüksek olmasına sebep olmaktadır. Gümrükte meydana gelen fiyat artışlarından dolayı da, yeni bir otomobil almak isteyen kişilerin ya kararlarından vazgeçtiklerinden ya da farklı yollar ile araç sahibi olmak için çalışmalarda bulunduklarından söz edebiliriz. Şuan hem sıfır hem de ikinci el otomobillerde, yeteri kadar birikimi olmayan ve banka kredisi de alamayan kişiler, senetle araba almak için çalışmalarda bulunmaktadır.

Ticari işlemlerde çok sık kullanılmasına rağmen, birçok kişi otomotiv sektöründe senetli işlem yapılamayacağını düşünmektedir. Ancak, otomobil fiyatlarının fazla oluşundan dolayı genellikle araç alacak kişilerin olumsuz yönde etkilendiği tahmin edilse de, otomotiv sektöründe bulunan işletme sahiplerinin de çok ciddi zarar gördüğü açık bir durumdur. Bundan dolayı da satışlarına devam edebilmek adına senet ile araç satışı yöntemini uygulamaktadırlar.

Araba Alacak Param Yok

Şuan alınmak istenen otomobilin markası, modeli ya da yaşı ne olursa olsun, ciddi bir gelire ya da ciddi bir birikime sahip olunması gerekmektedir. Eğer bu durum karşılanıyorsa, günler içinde hayal edilen araca kavuşulacaktır. Ancak, birikimi olmayan, acil araca ihtiyacı olan ve bunun için de bir arayış içerisinde olan bireylerin de düşünülmesi gerekmektedir.

Eğer otomobil almak için ne birikiminiz ne de geliriniz yeterli değilse, bu durumda iki farklı yöntemi tercih etmelisiniz. Bunlardan ilki, senet karşılığında bir otomobil almaktır. Galeri olarak adlandırılan ve ikinci el otomobil satışı yapanlar ya da sıfır otomobil satan firmaların genelinden bu tarz işlem yapılması mümkündür. Bunun dışında, bazı satıcılar da herhangi bir ticari kimlikleri olmamasına rağmen senet karşılığında araç satışı gerçekleştirebilmektedirler. Ancak, kurumsal olarak çalışan firmaların, senetin vade konusunda daha esnek olduklarını belirtmemizde fayda vardır. Kurumsal firmalar 48 aya kadar senetli işlem yapabiliyorken, bireysel olarak senetli işlem yapacak kişiler hem önden peşinat talep etmekte hem de 12 ayın üzerinde bir vade süresini tercih etmemektedirler.

Yukarıdaki yönteme ek olarak ikinci bir uygulama ise bankalardan alınacak kredilerdir. Bankalara başvuruda bulunarak dilediğiniz zaman sıfır ya da ikinci el otomobiller için geliştirilen kredi paketlerinden faydalanabilirsiniz. Ancak, bunun için bir gelirinizin olduğu sigortalı işte çalışmanız, kredi notu ve banka sicili şartlarını da sorunsuz bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğer şartlarda en ufak da olsa bir sorun yaşanmıyorsa, doğrudan bankalara başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Araba Almak İstiyorum Ama Kredi Çekemiyorum?

Taşıt kredisi için başvuru yapacak kişilere, diğer kredi şartlarının tamamı aynı şekilde uygulanacaktır. Eğer yaptığınız başvuruya olumlu bir yanıt alamamışsanız, bunun nedeni kredi puanınızın düşük seviyede olması, gelir belgesinde yer alan tutarın diğer borçlarınız ve mevcut kredi için yeterli bulunmaması ya da banka ödemelerinizde meydana gelmiş düzensizlikler ve bunlara bağlı olarak banka sicilinizin aldığı olumsuz cezalardan söz edebiliriz. Bu konulara çözüm bulmak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Eğer sadece kredi puanınız taşıt kredisi almanıza engel oluyorsa, iki farklı yöntemi tercih edebilirsiniz. Bunlardan ilki, bankaya güven verebilmeniz için size kefil olacak birisini bulmanız ya da borca karşılık bir ipotek yaptırmanızdır. İkincisi ise, bir süre ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıp, kredi notunuzun yükselmesini beklemenizdir.
  • Eğer diğer borçlarınızdan dolayı kredi çekmekte sorun yaşıyorsanız, buna yönelik yapacağınız tek çözüm yolu toplam borcunuzu hafifletmenizdir. Çünkü, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan kararlardan dolayı, kişilerin gelirleri ile borç ödemelerinin doğru orantılı olması gerekmektedir. Kredi borcu ya da kredi kartınızda bulunan borcun tamamını veya da bir kısmını ödeyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Eğer banka borçlarınızda gecikme olmuş ve bundan dolayı da siciliniz bozulmuşsa, ne yazık ki 3 ile 5 sene arasında bir kredi çekme ihtimaliniz bulunmamaktadır. Bu sorunla karşılaşanların ise senetle araba veren kurum veya da kişilere başvuruda bulunmasında fayda vardır.

  Senetle Araba

Banka Kredisiz Araba Satanlar

Kredi arayışına bankalardan bir türlü olumlu dönüş alamamış kişiler için en güvenilir ve etkili yöntem elbette senet karşılığında ve uygun vade süresi ile araç satan kurumlardır. Fakat, aracın değerinden fazla bir ödeme yapmamak ve toplam borcun miktarını da kontrol altında tutmak adına, seçeceğiniz firmalar konusunda oldukça hassas davranmanızda fayda vardır. Çünkü, senetli araç satışı konusunda yapılan uygulamalara baktığımız zaman, kimi firmanın sadece araç değeri üzerinden vadelendirme yaptığını kiminin ise banka kredilerinde olduğu gibi belirli faizler ile işlem yaptığından söz edebiliriz.

Banka kredisi olmadan araba satan kişilere internet üzerinden de oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Burada karşınıza kimi zaman araç alım ve satım işi ile meşgul olan galeri sahipleri, kimi zamanlarda ise acil paraya ihtiyacı olmayan ve senet karşılığında işlem yapabilecekler bireysel satıcılar çıkabilecektir. Şartları ve talep ettiğiniz otomobile göre, senetli işlem yapabilirsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba İmkanı

Şuan internet üzerinden yaptığımız araştırmalarda, onlarca hatta yüzlerce farklı senetli araba ilanına rastlamamız mümkündür. Ancak, arabanın değerini belirlenen vade ile tahsil edecek, bunun için de seneti kendisine güvence alacak kişiler, bazı durumlarda peşinat talep edebilmektedir. Araç değerinin yükselmesi sonrasında karşılaşılan durumlardan birisi olan ön peşinat durumu ise, kurumsal firmalarda çok sık uygulanmamaktadır. Bundan dolayı, alacağı araç için peşinat ödeme durumu olmayan, peşinatsız işlem yapmak isteyen ve bunun için ne yapacağı konusunda araştırma yapan takipçilerimizin, kurumsal olarak hizmet veren firmalara başvuruda bulunması çok daha doğru bir adım olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bankalarla ilgili bir probleminiz yok ise Peşinatsız araba kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Senetli Araba Satışı Yapan Galeriler

Geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi, senet karşılığında araç satın almak isteyen kişiler genellikle galerilere başvurmaktadırlar. Hem geçmişte hem de şuan, binlerce kişinin bu yolla araba sahibi olduğu da bilinmektedir. Söz konusu galeriler, aynı zamanda faizsiz işlem yapmak isteyen kişilerin de başvuruda bulunduğu bir noktada yer almaktadır. Hem faizi yaşantısında istemeyen hem de faiz ile birlikte ana borcunun artmasını istemeyen kişilerin tercih edeceği galeriler ise, Türkiye genelindeki neredeyse tüm galerileri kapsamaktadır.

Otomobil alacak olan kişilerin eğer birikimleri yok ya da kredi çekemiyorsa, ister internet üzerinden araştırma yaptıktan sonra isterlerse de galeri ziyareti sırasında bu tarz bir işlem yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi almaları mümkündür.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.