Araç İpotekli Kredi

Araç İpotekli Kredi

Hemen hemen herkesin zaman zaman nakde ihtiyaç duymuştur. Acil paraya ihtiyacı olanlar, iş kurmak isteyenler, konut almak isteyene, yeni araç almak isteyen ve kredi çekerek yaptığı işte üretime devam etmek isteyen kişilerin neredeyse birçoğu kredi başvurusunda bulunur. Çoğu zaman bankalar küçük miktarlı kredileri hemen verip çok fazla bir belge ya da herhangi bir kefil istemezken, çekeceği kredinin yüksek meblağda olması durumunda ise banka kendisini güvence altına almak isteyecektir.

Bunun içinde ya bir kefil ya da kredi çekmek isteyen kişinin üzerine kayıtlı olan bir araç üzerine ipotek koyarak istenilen krediyi verecektir. Ancak bankalardan araç ipotekli kredi alabilmek için kişilerin bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Peki, araç ipotekli kredi nasıl alınır?

Araç İpotekli Kredi Nasıl Alınır?

Acil nakde ihtiyacı olan herkes hayatında dönem dönem nakit ihtiyacını karşılamak adına bankalara kredi başvurusunda bulunuyor. Bir çok banka farklı kampanya ve faiz oranlarıyla müşterilerine kredi imkanı sunuyor. Ancak bankalardan kredi çekmek isteyen herkesin bankanın istemiş olduğu tüm şartları eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekiyor.

Bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin ilk önce kredi çekebilmek için kredi notlarının kredi çekmek için uygun olması gerekir. Kredi notu düşük olan kişilere ise araç ipotekli kredi ya da bir taşınmaz üzerine konulan ipotek sayesinde alınır. Ancak araç ipotekli kredi için de bankalar müşterilerin bazı şartları taşımasını istiyor.

Araç İpotekli Kredi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Bankalar kişilerin yüksek miktarda kredi taleplerinin olması durumunda kendilerini güvence altına almak adına kişileri araç ipotekli kredi çekmeye yönlendiriyor. Ancak araç ipotekli kredi çekebilmek için ipotek edilen aracın, ruhsatın ve kredi işlemleri için gerekli olan evrakların mutlaka krediyi talep eden kişi üzerine kayıtlı olması gerekir. Kredi çekmek isteyen kişi başka birinin üzerine kayıtlı olan aracı ipotek göstererek kredi talebinde bulunamaz, bulunsa dahi bankadan olumlu bir cevap alamaz.

Ayrıca ipotek ettirilecek olan aracın mutlaka talep edilen kredi miktarına eşit olması gerekir. Kişinin aracı talep ettiği kredi miktarını karşılamaması durumunda banka araç değerinde kredi teklifinde bulunur. Ayrıca araç ipotek gösterilerek kredi çekilebilmesi için kredi başvurusunda bulunan kişinin mutlaka düzenli bir gelirinin olması gerekir. Kendi adına ticari faaliyet yürüten ve kredi başvurusunda bulunan kişilerin mutlaka vergi ve gelir durumlarını gösteren belgeleri eksiksiz olarak bankaya sunmaları gerekir.

Kredi kullanmak isteyen kişilerin bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden sigorta işlemleri de tamamlanır. Gerekli tüm işlemlerin ve gerekli evrakların tamamlanması sonucunda banka kredi için uygun gördüğü kişilerin başvurularını onaya sunacak ve bu işlemler hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır.

Araç İpotekli Kredi Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalar kredi kullanmak isteyen kişilerden bazı belgeleri talep eder. Bu nedenle araç ipotekli kredi kullanmak isteyen kişilerin bu belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde bankaya sunması gerekir. Her bankanın istemiş olduğu belgeler farklıdır. Ancak çoğu banka çoğu zaman kişilerden aynı belgelerin ibraz edilmesini ister. Talep edilen belgelerin mutlaka doğru bir şekilde bankaya sunulması gerekir. İncelemeler sonucunda belgelerinde eksiklik ya da yanlış bilgileri olan kişilerin kredi talepleri olumsuz değerlendirilir ve banka tarafında reddedilir.

Araç ipotekli kredi için bankaya başvuruda bulunan kişilerin nüfus cüzdanları ya da sürücü belgelerini fotokopileri ile bankaya sunmaları gerekir. Aynı zamanda bankların talep ettikleri aylık gelirlerini gösteren belgelerin onaylı bir şekilde bankaya sunulması gerekir. Ücretli çalışan kişilerin çalıştıkları yerde alacakları maaş bordrolarının mutlaka şirket yetkili tarafından imzalı ve şirket kaşesinin basılmış olması gerekir. Emekli kişilerin kredi talebinde bulunması durumunda ise kişilerin emekli maaşlarını aldıkları bankadan onaylı hesap ekstresini kredi talep ettikleri bankaya sunmaları gerekir.

Bu belgeler kişilerin aylık gelir düzeylerini ve gelirleri üzerinde herhangi bir kesinti olup olmadığı tespit edilir. Ayrıca bankaya kredi için başvuran kişinin kendi adına son ayın elektrik, su, telefon ya da doğal gaz faturalarından herhangi birisinin fotokopisi ya da ikamet edilen yerin ikametgah belgesi bankaya mutlaka verilmelidir. Banka bu işlemle kişilerin resmi olarak kayıtlı olan ikamet adreslerini doğrulamış olur. Ayrıca krediye başvuran kişilerin araç ruhsatlarının fotokopisini de mutlaka bankaya sunmalıdır. Krediye başvuru yapan kişinin araç ruhsatının mutlaka yanında olması gerekir. Aksi takdirde banka kredi işlemlerine olumlu olarak devam etmeyecektir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.