Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim

Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim

Bankaların müşterilerine uyguladığı kredibilite sistemi kişiye özeldir. Örneğin aynı kredi puanına sahip olan A kişisi, bankadan 30.000 lira kredi alabiliyorken, B kişisi 60.000 lira alabilmektedir. Ona neden fazla kredi çıktı, bana neden az kredi çıktı diye düşünmenizin anlamı yoktur. Herkesin bankalar nezdinde değeri farklıdır ( Müşteri bazında tabiki ). Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim diye merak eden asgari ücretli vatandaşlar, sadece aldıkları maaşa orantılı kredi çekebilecekleri gibi, kredi notuna göre ve buna benzer çeşitli finansal etkenlere göre alabilecekleri kredi miktarı belirlenmektedir. Tüm bu detaylara aşağıdaki başlıklarda değineceğiz.

Çekilebilir Kredi Limitleri

Sadece asgari ücretliler değil, her sektörde çalışan veya kendi işini yapan kişilerin bir kredi limiti vardır. Son çıkan bankacılık kanuna göre bu yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Toplam kredi miktarını istediğiniz zamanlarda ve bankalara bölerek kullanabilirsiniz. Toplam 50.000 lira limitiniz varsa, bunu 5 bankaya bölebilir veya tek seferde kullanabilirsiniz. Maddi teminat gösterilmeden bu limitler kesinlikle aşılamamaktadır. Kredi limitim ne kadar diye soranlar aslında bunu kendileri de üç aşağı beş yukarı tahmin edebilirler. Kredi notu, aylık gelir, mevcut borçlar ve benzeri detaylar buna etkendir.

Asgari Ücret Ne Kadar 2019

2019 yılı itibari ile asgari ücret 2020 TL olarak belirlenmiştir. 2019 yılında %14 lük bir artış işe 2020 TL olan asgari ücret için 2019 son çeyreğinde her hangi bir iyileştirme çalışması düşünülmemektedir. En azından şu an için bir açıklama bulunmamaktadır. Maaşınızı aldığınız bankadan kredi almanız çok daha kolaydır. Bankalar, maaş müşterilerine bir tık daha inisiyatifli davranmaktadır.

Asgari ücretliye Ne Kadar Kredi Verilir ?

Ve geldik ana konumuza. Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim diye araştırma yapmanıza gerek yok. Tüm detayları bu başlıkta sizlerle paylaşacağız. Hatta bunu başlıklar halinde ve detaylı bir şekilde açıklayacağız:

  • Maaş miktarına göre kredi

Aldığınız maaş, çekebileceğiniz kredi miktarına büyük etkendir. Bankalar genelde alınan aylık maaşın 10 katına göre kredi verebilmektedir. Ve bu verilen kredinin vadesini 24 ay ile sınırlandırmaktadır. Bu standart işleyiştir. Bankanız ile birebir görüşmenizde vade sayısını 48 aya kadar çekebilirsiniz. Daha çok faiz ödersiniz ama vade sayısınız daha uzun olur. Bir asgari ücretli, maaşını aldığı bankadan 15 ila 20 bin liraya kadar kredi çekebilir. Ancak, bunun da bazı şartları vardır. O şartları madde madde anlatacağız.

  • Kredi notunun kredi miktarına etkisi

Maaşın önemi büyük evet ama ondan önce kredi notunuz ve mevcut finansal statünüz de çok önemlidir. 1600 lira maaş aldığınızı farz edelim, ama kredi notunuz riskli grupta ve kredi skorunuz düşük. Bankalar size maaşınızın 10 katı kredi kesinlikle vermez. Banka ile ilişkinize bağlı olarak belki 2-3 kat fazlasına kredi alabilirsiniz. O da şüpheli bir durumdur. Tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Kredi notunuz sorunsuz ve yüksek ise, kredinizi belirlenen limitlerde alabilirsiniz.

  • Mevcut borçların krediye etkisi

Asgari ücret maaşınız var, kredi notunuz da fena değil ve kredi almak istiyorsunuz. İlk iki kriteri geçtiniz. Ama üçüncü kriterde takılabilirsiniz. O da mevcut borçlarınızın durumudur. Devam eden kredi kartı borcunuz veya önceden çektiğiniz kredinin devam eden taksitleri varsa, yeni kredi için talep ettiğiniz kredi tutarını kesinlikle alamazsınız. Hiçbir banka bunu size sağlamayacaktır. Önce mevcut borçlarınızı ve devam eden kredi taksitlerinizi kapatmanız gerekir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz maddeye takılacaksınız ( Toplu limit hakkı ). Herkesin bir limiti olduğunu belirtmiştik. Mevcut borçlarınız bu toplu limitten harcadığı için, size verilecek kredi miktarı bunda etkili olacaktır.

Özetle; mevcut borcunuz yoksa kredi notunuz müsait ise ve asgari ücret maaşınızı aldığınız bankaya kredi başvurusu yaparsanız 15 ila 20 bin arasında bir kredi çekebilirsiniz. Bunda hiçbir problem olmaz. Daha yüksek kredi talebinde bulunursanız, bankanız sizden kesinlikle maddi bir teminat ( mevduat hesabı blokesi, üzerinize kayıtlı gayrimenkul ) veya sağlam bir veya birden fazla kefil isteyecektir.Bu şartlar haricinde kesinlikle belirlenen kredi limitlerini aşamazsınız. Kesin ve net bilgidir. Boş yere kredi başvurusu yapmanıza gerek yoktur.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.