Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim

Asgari ücretli çalışan ne kadar kredi çekebilir? 2020 yılında asgari ücretliye kredi veren bankalar hangileridir? Asgari ücretliler için kredi miktarı ve hesaplamasına dair detayları, şartları inceleyebilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim

Asgari ücret ile kredi çekilebilecek miktar; kişinin aldığı maaşın 10 katı ile 22 katı arasında değişiklik göstermektedir. Asgari ücretli birinin kredi çekebileceği miktar; kişilerin maaş aldıkları bankalarda daha fazla olmaktadır.

Asgari Ücretli Birinin Daha Fazla Tutarda Kredi Alabilmek İçin Yapabilecekleri Nelerdir?

Asgari ücretli birinin daha fazla tutarda kredi alabilmek için yapabilecekleri şunlardır:

 • Asgari ücretle çalışan birinin daha fazla kredi alabilmesi için; bankaya ek gelir beyanında bulunması gereklidir. Ancak kişinin bankaya sunacağı ek gelirini belgeleyebiliyor olması ve düzenli olarak alıyor olması gereklidir. Kira geliri, faiz geliri gibi gelirler ek gelir olarak kabul edilmektedir.
 • Asgari ücretle çalışan birinin daha fazla kredi alabilmesi için; bankaya ipotek göstermesi gereklidir. Kişinin kendi adına kayıtlı bir gayrimenkulü ipotek olarak göstermesi gereklidir. İş yeri, ev veya arsa gibi taşınmazlar ipotek olarak gösterilebilmektedir. Ayrıca ipotek olarak gösterilen yerin de kolay satılabilecek bir yer olması gereklidir. Çünkü kişinin aldığı krediyi geri ödemede problem yaşaması durumunda; banka ipotek edilen taşınmaza el koyarak satışını gerçekleştirecektir.
 • Asgari ücretle çalışan birinin daha fazla kredi alabilmesi için; bankaya kefil göstermesi gereklidir. Ancak kişinin bankaya kefil olarak göstereceği kişinin; yüksek kredi notuna sahip olan ve sicili bozuk olmayan biri olması gereklidir.

[benzeryazi pid=661]

Asgari Ücret İle En Fazla Çekilebilecek Kredi Tutarı Nedir?

Asgari ücret ile en fazla çekilebilecek kredi tutarları vade seçeneklerine göre şunlardır:

 • 12 ay vade ile kredi alacak olan kişi; aylık 1.014 TL taksit ödeyerek toplamda 10.300 TL kredi alabilmektedir ve kişinin geriye ödeyeceği miktar da 12.169 TL olmaktadır.
 • 24 ay vade ile kredi alacak olan kişi; 1.025 TL taksit ödeyerek toplamda 18.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin geriye ödeyeceği miktar da 24.594 TL olmaktadır.
 • 36 ay vade ile kredi alacak olan kişi; 1.023 TL taksit ödeyerek toplamda 23.500 TL kredi alabilmektedir ve kişinin geriye ödeyeceği miktar da 36.382 TL olmaktadır.
 • 48 ay vade ile kredi alacak olan kişi; 1.010 TL taksit ödeyerek toplamda 30.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin geriye ödeyeceği miktar da 48.480 TL olmaktadır.
 • 60 ay vade ile kredi alacak olan kişi; 982 TL taksit ödeyerek toplamda 33.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin geriye ödeyeceği miktar da 59.078 TL olmaktadır.

Asgari Ücret İle En Fazla Çekilebilecek Konut Kredisi Tutarı Nedir?

Asgari ücret ile en fazla çekilebilecek konut kredisi tutarı vade seçeneklerine göre şunlardır:

 • 60 ay vade ile konut kredisi alan kişi; aylık 1.036 TL ödeyerek toplamda 37.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin toplamda geri ödemesi gereken tutar 62.175 TL olmaktadır.
 • 84 ay vade ile konut kredisi alan kişi; aylık 1.025 TL ödeyerek toplamda 43.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin toplamda geri ödemesi gereken tutar 86.137 TL olmaktadır.
 • 120 ay vade ile konut kredisi alan kişi; 1.036 TL ödeyerek toplamda 49.000 TL kredi alabilmektedir ve kişinin toplamda geri ödemesi gereken tutar 124.272 TL olmaktadır.

[benzeryazi pid=1130]

Asgari Ücretle Çalışan Birinin Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıldır?

Asgari ücret ile çalışan birinin kredi notu değerlendirmesi şöyledir:

 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 0 olması durumunda; kişi riskli gruba dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali oldukça düşüktür. Kişi kefil veya ipotek göstererek kredi alabilmektedir.
 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 1 ile 699 arasında olması durumunda; kişi çok düşük riskli gruba dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali çok düşüktür. Kişinin kefil veya ipotek ile kredi kullanabilme ihtimali de düşüktür.
 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 700 ile 1099 arasında olması durumunda; kişi orta riskli gruba dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali düşüktür. Kişinin kefil veya ipotek ile kredi kullanabilme ihtimali vardır.
 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 1100 ile 1499 arasında olması durumunda; kişi az riskli gruba dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali de kişinin gelirine bağlıdır. Kefil veya ipotek göstererek de kredi kullanabilme ihtimali vardır.
 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 1500 ile 1699 arasında olması durumunda; kişi iyi risk grubuna dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali de oldukça yüksektir. Bu kişiler kredi talebinde bulunduğunda, kefil veya ipotek talep edilmemektedir.
 • Asgari ücretle çalışan birinin kredi notunun 1700 ile 1900 arasında olması durumunda; kişi çok iyi risk grubuna dahil edilmektedir ve kendisine kredi verilme ihtimali de çok yüksektir. Bu kişiler bankaların sevdiği müşteriler olduğundan; kendilerinden kefil veya ipotek talep edilmemektedir.

Kredi Notuna Göre Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notuna göre kolay kredi veren bazı bankalar şunlardır:

 • Aktifbank, N Kolay Kredi adı altında; kefil veya evrak talep etmeden kolay kredi vermektedir.
 • CEPTETEB; kefil veya evrak talep etmeden kredi vermektedir.
 • com; kefil veya evrak talep etmeden kolay kredi vermektedir.
 • ING Bank, E-kredi adı altında; kefil talep etmeden kredi vermektedir. Kişilerden bazen ek belgeler talep edebilmektedir.

[benzeryazi pid=6467]

Mevcut Kredi Ödemesi Olan Asgari Ücretle Çalışan Biri Nasıl Tekrar Kredi Çekebilir?

Mevcut kredi ödemesi olan asgari ücretle çalışan birinin tekrar kredi çekebilmesi için; mevcut kredisinin taksit ödemesinin ne kadar olduğu önemlidir. Örneğin; 2020 yılında 2.350 TL asgari ücret alan bir kişi, daha önceden aldığı kredi için 300 TL aylık taksit ödüyor olsun. Kişinin toplamda aylık ödeyebileceği taksit tutarı maaşının yarısı yani 1.010 TL olduğundan; 710 TL daha aylık taksit ödeyebilme imkanı bulunmaktadır. Dolayısı ile bu şartlarda kredi ödemesi olan kişi ikinci kredisini almak istediğinde; 36 ay vade ile 16.500 TL’lik bir krediyi aylık %2.22 faiz oranı ile alabilmektedir.

Asgari Ücretle Çalışan Biri Ek Gelirlerini Nasıl Kredi Hesaplamasına Dahil Edebilmektedir?

Asgari ücretle çalışan biri ek gelirlerini kredi hesaplamasına dahil edebilmek için; direkt toplam gelirini hesaplamalıdır. Örneğin; kişinin 2.350 TL asgari geliri olsun ve kişinin aylık 1.500 TL de kira geliri olsun. Kişi bankaya gelirini 3.520 TL olarak göstermelidir. Dolayısı ile kişinin aylık ödeyebileceği kredi taksiti de toplamda 1.760 TL olmaktadır.

Vakıfbank Asgari Ücretliye Kredi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Vakıfbank asgari ücretliye kredi ile ilgili bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Kişinin maaşını Vakıfbank’tan alıyor olması durumunda; Vakıfbank kendisine maaşının 22 katına kadar kredi alabilme imkanı sunmaktadır. Bu kişiler yaklaşık 35.000 TL kredi alabilmektedirler.
 • Kişinin maaşını Vakıfbank’tan almıyor olması durumunda; Vakıfbank kendisine maaşının 10 katına kadar kredi alabilme imkanı sunmaktadır.
 • Vakıfbank asgari ücretle çalışan kişilere 60 aya varan vade seçeneği sunmaktadır.
 • Vakıfbank asgari ücretle çalışan kişilere ilk 3 ay ödemeyi erteleyebilecekleri şekilde kredi vermektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.