ATM Cihazında Kartı Kalanlar Ne Yapmalı?

Bankamatikte kartınız kaldığında ya da sıkıştığında ne yapmanız gerektiğini ve nereye, nasıl başvuruda bulunabileceğinizi yazımızda bulabilir; ATM’de kartınızın kalması durumda nakit ihtiyacınızı nasıl giderebileceğinizin yollarını inceleyebilirsiniz.

ATM Cihazında Kartı Kalanlar Ne Yapmalı?

ATM’lerde kartı kalanların yapması gereken şeyleri bilmesi ve bu adımları eksiz bir şekilde takip etmesi büyük sorunların yaşanmaması için oldukça önemlidir. Bankacılık işlemlerini çok kolay bir hale getirmesinden dolayı birçok kişi şubelere gitmek yerine ATM’leri tercih ediyor. Bu ATM’ler ile kartlı işlemlerin yapılabilmesi gibi kartsız işlemler de gerçekleştirilebiliyor. Bazı nedenlerden dolayı da banka kartları ya da kredi kartları ATM cihazlarında kalabiliyor. ATM cihazında kartın kalması halinde de bu durum önemsiz olarak görülmemeli ve hemen banka ile iletişime geçilmelidir.

Kartlar Neden ATM’de Kalır?

Kartın ATM’de kalma nedenleri arasında ATM’nin iletişim hattının kopması vardır. Dijital programlamada bir hata ile karşılaşılması ATM’lerde en çok para kalma nedenleri arasında yer alıyor. Bunun dışında işlemlerin gerçekleştirilmesi için de müşterilere belirli bir süre tanınır. Bu sürenin dolması da kartın ATM’de kalma nedenidir. Şayet borç gibi bir nedenden ötürü banka kartı ya da hesabı bloke edilmişse de kartın ATM’ye takılmasının ardından bu cihazda kalacaktır. ATM cihazının kartı yutmasının bir başka nedeni de şifrenin yanlış girilmesidir.

Kaç Defa Şifreyi Yanlış Girme Hakkım Var?

Kart şifresinin yanlış girilme hakkı üçtür. Bir banka kartını ya da kredi kartını ATM’lerde kullanabilmek için şifre ile hesaba giriş yapılması gereklidir. Bu şifre doğru girilmezse kart ile herhangi bir işlem yapılabilmesi de mümkün değildir. Bu şifrenin 3 defa yanlış girilme hakkı vardır. Üçüncüden sonra da şayet şifre hatalı girilirse bu durumda ATM karta el koyacaktır. Bunun en temel nedeni güvenliktir. Bu uygulama sayesinde bir kartın farklı kişiler tarafından kullanılabilmesinin de önüne geçilmektedir.

Kart Şifresinin Hatırlanmadığı Durumlarda Yapılması Gerekenler

Kartı şifresinin unutulması halinde başvurulabilecek yollar vardır. Bunlardan bir tanesi internet bankacılığı kullanılarak yeni bir şifre oluşturulmasıdır. Fakat internet bankacılığı ile yeni şifre alamayan kişiler bankalar ile de iletişime geçebilir. Kart hangi bankaya aitse o bankanın müşteri hizmetlerinin aranmasının ardından yeni şifre alma işlemi gerçekleştirilebilir. Bu işlem yapılmadan önce de bazı güvenlik adımlarının geçilmesi gereklidir.

Kayıp Ehliyet
Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kaybolan ehliyet belgeleri için gerekli olan evraklar 2019 yılında da il veya ilçe nüfus müdürlüklerine yapılacak olan ehliyet yenileme başvurularında sürücüden talep edilmektedir. Sürücü belgesini…

İlgili İçerik

Şubeye Bağlı ATM’lerde Kartın Kalması

Kartın şubeye bağlı ATM’de kalması durumunda hızlı bir şekilde problem halledilebilir. Şayet kart ile mesai saatleri içerisinde işlem yapıldığı sıra ATM kartı yutarsa banka çalışanları duruma müdahale edebilir. Böyle bir olay yaşayan kişiler bankanın güvenlik görevlisinden yardım istemelidir. Güvenlik görevlisi de banka memurlarına durumu bildirecektir. Böylece memurlar bankamatikten kartı hızlı bir şekilde çıkararak sahibine verecektir.

Şube Dışında ATM’lerde Kart Kaldıysa Yapılacaklar

Kartım şube dışı ATM’lerde kaldı ne yapmalıyım sorusuna verilecek yanıt banka ile iletişime geçilmesidir. Bankanın çağrı merkezi ile iletişime geçilmesinin ardından kartın ATM’de kaldığı bildirilmelidir. Sonrasında da güvenlik gereği banka ATM’de kalan kartı iptal edecektir. Bunun yanı sıra bu kartın iptal edilmesi için internet bankacılığı ya da mobil uygulamalara da başvurulabilir.

Kart Nasıl Yeniden Açtırılır?

ATM’de kalan kartın yeniden açtırılması için bireysel olarak başvuruda bulunulması gereklidir. ATM’lerde kalan kartlar güvenlik nedeniyle iptal ettirilir. İptal ettirilen bu kartın yeniden kullanılabilmesi için de bankalara bizzat başvuru yapılmalıdır. Kartı açtırma işlemi için şubelere gidilebilir. Bunun dışında müşteri hizmetleri ya da internet bankacılığı ile de iptal edilen kartın açtırılabilmesi mümkündür.

ATM’de Kartın Kalmasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kartı kalanlar nelere dikkat etmelidir konusu oldukça önemlidir. Bu durumdan yararlanmak isteyen dolandırıcılar olabilir. Böyle riskler ile karşılaşmamak için dikkatli davranılmalıdır. ATM cihazında kartın kalması halinde ATM’nin önünden ayrılmadan hemen banka ile iletişime geçilmelidir. Ayrıca yardımcı olacağını söyleyen kişilere de itibar edilmemelidir. Böyle bir durumda size yardımcı olabilecek tek yer bankadır. Bundan dolayı başka kimseyle iletişime geçmeden banka müşteri hizmetleri aranmalıdır.

Banka Kartı Gelene Kadar İşlemler Nasıl Yapılabilir?

Kart gelene kadar yapılacak işlemler için başvurulabilecek yollar vardır. Çoğu ATM kartsız işlem yapılabilmesine olanak sağlıyor. ATM’lerden kart kullanmadan para transferi, fatura ödeme, kredi başvurusu gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bunların yanı sıra kart bilgilerinin öğrenilmesi ile beraber de hesapta bulunan paranın çekilebilmesi de mümkün oluyor.

Kartın ATM’de Kalması Fakat Acil Para İhtiyacının Olması

ATM’de kalan karttan para çekme işleminin yapılabilmesi için tüm kart bilgilerinin biliniyor olması gereklidir. Fakat ATM’de kalan kart iptal edileceği için bu kart bilgileriyle de işlem yapmak bir süre mümkün olmayabilir. Acil olarak paraya ihtiyacı olan kişiler banka şubelerine başvurabilir. Kimlik ile beraber şubelerden para çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda kalan kişilere gösterilebilecek bir diğer yol ise internet bankacılığı kullanılarak hesaptaki paranın farklı bir hesaba aktarılması ve paranın o şekilde çekilmesidir. Fakat güvenilir olmayan birisinin hesabına para aktarılmamasına da dikkat edilmelidir.

Bankacı olmamak için geçerli 5 sebep
Bankacı Olmamak İçin Geçerli 5 Sebep

Bankacılığın 5 kötü yanını derlediğimiz bu makalede neden bankacı olmamanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Bankacılık mesleği, her ne kadar ülkemizde ve dünyada lokomotif meslekler arasında yerini alsa…

İlgili İçerik

Kart Kopyalama Cihazları

Cihazlar ile kartın kopyalanması ülkemizde sıklıkla karşılaşılan bir dolandırıcılık yöntemidir. Bu dolandırıcılar ATM’lere yerleştirdikleri cihazlar sayesinde kartı kopyalayabiliyor ve kartın şifresini öğrenebiliyor. Böyle bir sorun ile karşılaşılmaması adına kartın takıldığı yer kontrol edilmelidir. Kopyalama cihazları kart takılma aparatlarına konulduğundan dolayı bu alanda bir sorun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

ATM’de Para Sıkışırsa Ne Yapılmalı?

Paranın ATM’de sıkışması kartın kalması gibi sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Böyle bir durumu da kolay bir şekilde halledebilmek mümkündür. ATM’nin bağlı olduğu banka şubesi ile iletişime geçilerek bu sorun bildirilebilir. Banka da sıkışan tutar ne kadarsa hesap sahibine iade edebilir. Ayrıca bazı bankaların ATM’leri böyle bir problem yaşandığı durumda ATM ekranına cep telefonu ve sıkışan tutarın yazılabileceği bir menü açıyor. Bu alanların doldurulmasıyla da para geri alınabiliyor.

Yapı Kredi ATM’sinde Kartın Sıkışması

Yapı Kredi bankamatiğinde kartın kalması durumunda 444 0 444 hatlı bankanın müşteri iletişim merkezi aranmalıdır. Bunun dışında 0850 222 0 444 hatlı numara da yine Yapı Kredi bankasının müşteri temsilciliğinin numarasıdır. Bu iki numaradan birisinin aranması ile ATM’de kalan kart için işlem yapılabilir.

Vakıfbank Acil Durumlar Hattı

Vakıfbank ATM’sinde kalan kartlar için iletişim numarası 0850 222 07 24’tür. Bu numara ile Vakıfbank’a günün her anında ulaşılabilir. Gece yarısı ATM’de kart sıkışmışsa bile Vakıfbank’ın telefon bankacılığı aranabilir ve durum bildirilerek kartın iptali istenebilir.

Ziraat Bankası Müşteri Numarası

Kartın Ziraat Bankası ATM’sinde kalması halinde de diğer bankalarda olduğu gibi müşteri temsilcilikleri aranmalıdır. Ziraat Bankası’nın müşteri iletişim merkezinin numarası da 444 00 00’dır. Bunun dışında yine 7 gün 24 saat ulaşılabilecek bir başka numara ise 0850 220 00 00’dır.

Yeni Kart Ne Kadar Sürede Gelir?

Yeni kartın gelme süresi genellikle 10 iş günüdür. Bir ATM’de kalan kartlar iptal edilir. Bu kartların yeniden açılması talep edildiği durumlarda da kart sahiplerine yeni kartları yollanır. Fakat olan borçlardan dolayı ATM cihazında kartın kalması gerçekleşmişse yeni kartın alınabilmesi için ilk olarak bu borcun ödenmesi gerekir. Kişiler kalan kartlarının yerine yenisi alabilmek için bankaya başvurmalıdır. Bu başvurunun ardından da 10 iş günü içerisinde yeni kart gönderilecektir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.