Banka Kartınız Olmadan Para Gönderme İşlemi

Banka kartı olmadan para göndermek istiyorsanız bu işlemi nasıl yapabileceğinizi, kartsız eft ya da havale işlemlerini, cebe havale ile ilgili detayları ve bunun dışındaki kartsız para transferiyle alakalı ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Banka Kartınız Olmadan Para Gönderme İşlemi
A+
A-

Banka kartı olmadan para transferi yapabilmek için kullanılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Günümüzde bir kişiye para göndermek oldukça basittir. Cep telefonlarının ya da internet bankacılıklarının kullanılması ile beraber saniyeler içerisinde para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir. Para göndermek için bankaların sunduğu farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları için banka kartı gerekliyken bazı durumlarda da banka kartı olmadan para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir.

Havale EFT Farkı

EFT ve havale yöntemlerinin farkı bir bankadan aynı bankanın farklı bir hesabına ya da farklı bir bankaya gönderilmesidir. Para transferi için kullanılabilecek en temel iki yol vardır. Bunlardan bir tanesi EFT bir diğeri ise havale yöntemidir. Bir banka hesabından aynı bankaya ait farklı bir hesaba para gönderileceği zaman havale işlemi yapılması gereklidir. Fakat bir bankadan farklı bir bankaya ait bir hesaba para gönderme işlemine ise EFT denilir. Havale ve EFT için bankaların kestikleri işlem ücretleri de farklıdır. EFT Ücreti Almayan Bankaları öğrenmek istiyorsanız sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT ile para göndermek için başvurulabilecek farklı kanallar vardır. Bunlardan bir tanesi banka şubeleridir. Bir banka şubesine giderek farklı bir bankaya ait bir hesaba para gönderme isteği dile getirilebilir ve hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirilebilir. Bir diğer yol ise ATM’lerdir. Bankamatikler banka şubelerine göre daha hızlı işlemlerin halledilebilmesine olanak sağladığı için pek çok kişinin daha çok başvurduğu bir yoldur. Bunların dışında internet bankacılığı ya da bankaların mobil uygulamaları ile de EFT ile para gönderilebilir. En ucuz EFT yöntemi ise internet bankacılığıdır. Şubeden yapılan EFT’ler için bankalar çok yüksek miktarda işlem ücreti talep edebiliyor.

Havale ve Eft ücretleri
2019 Yılı Eft ve Havale Ücretleri Tüm Bankalar (SÜREKLİ GÜNCEL)

2019 yılında geçerli olacak EFT ve havale ücretleri hesabında bulunan parayı başka birisinin hesabına aktarmak isteyen kişilerin merak ettikleri konuların başında gelir. 2019 EFT ve…

İlgili İçerik

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapma yolları da EFT ile oldukça benzerdir. Havale için de yine banka şubelerine, ATM’lere ve internet bankacılıklarına başvurulabilir. Her bir kanallın havale için kestiği işlem ücreti de birbirinden farklıdır. En çok işlem ücreti alan şubelerdir. ATM’lerden yapılan havale için daha az ücret alınırken internet bankacılığı yolluyla gönderilen paralar için ise en düşük ücret tarifesi uygulanır. Bu işlemler için ücret ödememenin de bir yolu mevcuttur. Bu yol hangi bankadan maaş alınıyorsa o bankanın internet bankacılığı kullanılarak para transferi yapılmasıdır. Pek çok banka maaşını kendisinden alan müşterilerinin para transferlerinde belirli sayıya kadar işlem ücreti kesmiyor.

Cep Telefonuyla Para Gönderme

Cep telefonu yolluyla para transferi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Fakat bunun için bir bankada hesabın bulunması şarttır. Bir bankada hesabı olan kişiler internet bankacılığı da açtırmalarının ardından bilgisayarlarını ve cep telefonlarını kullanarak hesaplarına giriş yapabilirler. Hesaba girilmesinin ardından da işlemler kısmından EFT ya da havale seçilerek para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir.

Bankamatik İle Hesaba Para Gönderme

Para transferi için bankamatik bir bankada hesabı olmayan ya da banka kartı sahibi olmayan kişilerin en çok başvurduğu yöntemlerden bir tanesidir. Bu yolla para göndermek için herhangi bir bankanın herhangi bir ATM’si kullanılabilir. Karşı tarafın kimlik ve telefon numarasının bilinmesi ATM’lerden kartsız para gönderme işlemini mümkün kılmaktadır.

E-Cüzdan Oluşturarak Para Gönderme

E cüzdan ile para transferi başvurulabilecek para gönderme yöntemlerinden bir diğerdir. Farklı sanal hesap sağlayıcılarının kullanılması ile oluşturulacak hesaplar sayesinde kolay ve ucuz bir şekilde para gönderilebilir. Fakat bu hesapların oluşturulması konusunda dikkatli davranılmalıdır. Her sanal hesap sağlayıcıya güvenmek kişileri çok daha büyük dertlere sürükleyebilir.

Ön Ödemeli Kart Hizmetleri

Para transferi yolu olarak ön ödemeli kart hizmeti gösterilebilecek adresler arasında yer alıyor. Bunun için de bir bankada hesabın bulunması gerekiyor. Fakat bazı ön ödemeli kartlar için banka hesabı olması da şart değildir. Bu yolla alıcının hesabına doğrudan para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu yönteme başvurmak isteyen kişilerin ise detaylı bilgi için bankalar ile iletişime geçebilir.

Posta İle Para Nasıl Gönderilir?

Parayı posta yoluyla gönderme ilkel bir yol olarak görülse de hala başvurulabilir bir yöntemdir. Özellikle banka kartı olmadan para gönderme için bazı kişiler bu yolu tercih edebilir. Fakat bu yöntemin bazı riskleri mevcuttur. Bundan dolayı da çok tavsiye edilen bir yol değildir. Para transferi için diğer resmi yolların kullanılması daha güvenli bir seçenektir. Bu yollar sayesinde paranın doğru kişiye ulaşıp ulaşmadığı ya da transfer sırasında kaybolabilir mi gibi korkular da olmayacaktır. Bundan dolayı para transferi yapılmak isteniyorsa diğer yöntemler ilk olarak tercih edilmelidir.

Akbank Referans Kodu İle Para Yatırma

Akbank referans konusun kullanılması ile para transferinin gerçekleştirmesi oldukça kolay bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntem için bir banka kartının da olmasına gerek yoktur. Bu işlem için ilk olarak herhangi bir Akbank ATM’si bulunması gereklidir. ATM’de Girişi tuşu mevcuttur. Bu tuşa basılmasının ardından Kartsız İşlemler ana menüsü açılmaktadır. Bu menüde Referans Numarası ile Para Yatırma seçeneği mevcuttur. Seçeneğin tıklanmasından sonra referans numarasının yazılmasıyla beraber hızlı bir şekilde para gönderilebilir.

Ziraat Bankası Kartsız Para Gönderme

Kartsız parayı Ziraat Bankası ile göndermek için yine ATM’ler kullanılabilir. Bir Ziraat Bankası ATM’sinin bulunmasının ardından Giriş tuşuna basılır. Daha sonrasında ise şu adımlar takip edilir:

  • Para yatırma yazısı tıklanır,
  • Başka hesaba para yatırma seçeneği seçilir,
  • Açılan ekrana kimlik ve telefon numarası yazılır,
  • Onaylandıktan sonra cep telefonuna gelen şifre girilir ve işlem tamamlanır.

Garanti Bankası Paramatik Özellikleri

Garanti Bankası Paramatikleri hangi özelliklere sahip sorusuna verilebilecek pek çok yanıt vardır. Bunlardan bir tanesi diğer bankamatikler ile ortak bir özellik olan 7 gün 24 saat işlem yapılabilmesine olanak vermesidir. Bunun dışında para çekme, para yatırma, fatura ödeme gibi işlemler de bankada sıra beklemeden hızlı bir şekilde yapılabilir. Paramatik ile kartsız yapılabilecek işlemlerden bazıları da şunlardır:

  • Kredi kartı borcu ödeme,
  • Kredi başvurusu,
  • Para transferleri,
  • Nakit avans.

Vakıfbank Kartsız İşlemler

Vakıfbank ATM kartsız işlemleri de diğer bankalar ile benzerdir. ATM’ler pek çok işlemin sıra beklemeden hızlı bir şekilde yapılabilmesine olanak sağlıyor. Bankacılık işlemlerini de bu kadar kolaylaştırmasından dolayı pek çok kişi bu yola başvuruyor. Vakıfbank ATM’lerinden de para gönderme, kredi başvurusu yapma gibi işlemler yapılabilir.

Denizbank ATM İşlemleri

Denizbank ATM kartlı ve kartsız işlemleri farklı şekillerde yapılıyor. Kartı olan kişiler nakit avans, borç ödeme gibi işlemleri Denizbank ATM’si ile yapabilirken banka kartı olmayan kişiler de para gönderme, kredi başvurusu yapma ve çeşitli ödemeler için ATM’leri kullanabilir.

Şekerbank ATM Bankacılığı

Bankacılık işlemleri için Şekerbank ATM’leri de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Özellikle şans oyunları ödemeleri, fiziki döviz çekme ya da kartsız işlemler için Şekerbank ATM’lerinin kullanılması işlemlerin hızlı bir şekilde sonuçlanabilmesini sağlayacaktır.

eft havale ücreti almayan bankalar
EFT Ücreti Almayan Bankalar Listesi

Teknolojinin sağladığı imkânlar ile EFT işlemlerinin gerçekleşmesi de oldukça kolay hale gelmektedir. Bankaların birçoğunun dijital bankacılık platformları sayesinde müşterilerden EFT işlemleri için EFT ücreti talep…

İlgili İçerik

Yurtdışı Para Transferi

Farklı ülkeye para göndermek için en çok Western Union’a başvurulur. Uluslararası para transferi kanalı olan Western Union en güvenilir yöntem olmasından dolayı da sıklıkla tercih edilir. Bu yöntem ile 200’den fazla ülkeye para gönderme işlemi gerçekleştirilebilir. Banka kartı olmadan para gönderme işlemini yurtdışına yapmak isteyen kişiler Wester Union’ı tercih edebilir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.