Banka kredisi ile kurbanlık almak caiz mi?

Banka kredisi ile kurbanlık almak caiz mi?
A+
A-

Vadeli ve kredi kartı ile kurbanlık alınır  mı?

Kredi ile kurbanlık alınabilir mi ? Son dönemlerde artan borçların sıkıntısını yaşayan vatandaşlar kurban bayramı yaklaşırken sıklıkla aynı sorunun cevabını arıyor.  Fetva vermek haddimize olmadığı gibi yaptığımız araştırmaların cevabını sizlerle paylaşmayı istedik. Hocaların bizzat cevap verdiği bu konuyu bizde böyle özetledik.

Kurban babında kesilecek hayvanın kendi mülkünüzde olması şarttır mülkiyette olması içinde illa ki bedelini vermek gerekmez. Fıkıhta alışverişe bakıldığında peşin alışverişte olduğu gibi vadeli alışverişte de vardır. Örnek olarak bir kitabı alırken peşin olarak 10 lirayı verip te o kitap alınsa da mülkiyet kapsamına girer, kitabı vadeli satın alıp bir ay sonra parasını vermek üzere bu kitabı aldım demekle de satıcı kabul ettiğinde kitap kişinin mülküne geçer. O yüzden kurbanı da kişi peşin veya vadeli alsa satın alma esnasında ona malik olmuştur. O artık kendi mülkündedir sadece zimmetinde o kadar borç vardır. Borç farklı bir şekilde olduğu için bu vadeli alışverişler kurban kesmeye mani değildir. Kredi kartı konusuda bu şekilde değerlendirilebilir.

Kredi kartı ile yapılan kurbanlık alımlarında ise kartı faize sokmadıktan ve ödemesini günü gününde yaptıktan sonra bir mahsur yoktur. Sıfır faizli kredi kampanyalarından yararlanarak çekilen kredilerde ise müslüman bir kişiye yakışan  finans kuruluşlarının faizli bir müessese oldukları için onlara destek olmaması adına bankalarla iş yapmamaları lazımdır. Hele ki kurban gibi işlerde. Finans kurumlarında ise onlar genellikle faizden sakınıyorlar özellikle faizsiz kar payı alan vadeli para çalıştırma müesseselerinden alınabilir onlarda zaten geciktirme üzerine faiz koymamaktadırlar. Ama zararı tazmin bakımından zamanında ödenmeyen borçların para altına vurulup o bazdan bir dolar veya dövize sabitlediyse olur her ne koşulda olursa olsun gününde borçların ödenmesi ve gecikmeden kaynaklı hiçbir fazla ödemeye sebebiyet verecek bir duruma düşülmemesi takdiri ile caizdir. Yani borç almak gibi bir durumdur. Soruların içinde borç alıp kurban kesilir mi diyenler de çoktur. Kurban kesmek vacip düşmüyorsa borç almak için kişilerin kendilerini zorlamamaları  gereklidir. Kurban kime vaciptir; 8 ila 9 bin lira olup da üzerinden 1 sene geçme şartı aranmadan önündeki bayramda kurban kesilmesi şartı müslümana düşer ve kişiye vacip olur. Kurbanda kişinin ihtiyacı dışında kullandığı ev veya araba gibi malı varsa onun satışını yapmasa bile zekatta satışını yapma şartı var, kurban da satışını yapmasa bile fazladan malları varsa kurbanda vaciplik olur.

Krediler de ise ; faizli bankaların kredi sistemleri ile faiz bulaştığı için kurbanlık almak caiz değildir. Sonuçta dinimizde faiz haramdır ve haram para ile ibadet yapılamayacağı gibi kurban olarak alınan hayvanın akıtılan kanı helal olmayacaktır.

Faizsiz Kredi Veren 5 Banka
Faizsiz Kredi Veren Bankalar (Güncel 5 Bankanın Listesi)

Faizsiz kredi almak istiyorsanız katılım bankalarının sunduğu finansman desteklerini inceleyebilirsiniz. Türkiye'de sıfır faizli kredi desteği alabileceğiniz faizsiz kredi veren katılım bankaları şunlardır: Katılım bankalarının kredi…

İlgili İçerik

Finans kurumlarında alınan ve muamelede doğru olarak yapılan alma verme işlerinde kuruluşların verdiği para ile almak bu kapsama girmez. Muamele de doğru olması için sözlü konuşma olması şarttır. Örnek iki kişi karşılıklı; ben bu arabayı istiyorum sen bu arabayı al bana sat diyecek oradaki yetkiliye satıştan çıkan fiyat farkı ve istenilen vadeyi yetkiliye iletip yetkili ben sana bu arabayı örnek 24 ay da 40 liradan verdim diye sözleşip aldım diyen ve 40 a sattım diyenler arasında akit tek sözü bir karara bağlayana faiz denmez. Buna vadeli alışveriş denir vadeli alışveriş caiz olduğu için sözlü alım satımlarda vadeli olarak alışveriş yapan bir kurumdan satış karşılığında bir para alınmasıyla faiz hükmü doğmaz. Tek vade seçeneği ile satılan mal karşılığında yapılan alımlara belirlenen fiyattan alışveriş yapılması fiyat farkını koyarak yapılan alışveriş (faiz değildir) islamda uygundur.. Finans kurumlarından alınacak olan para için tek vade seçeneği seçilerek ve vade farkı konularak yapılacak olan alışverişlerde bir mahsur yoktur seçtiğin vadeye uymak koşulu ile.

Yine de kurbanın kredi kartı ve vadeli alımında bir mani yoktur, ancak ibadete böyle bir sistemin karıştırılmasını tasvip etmiyoruz. Üzerine vacip olanların peşin olarak kurbanlık alımı yapması ve vacip olmayanları ise kendini borç yükü altına sokmadan kendilerini zorlamamaları yerinde olacaktır. Yine de hatırlatalım kredi kartı ile alımlarda borcu günü gününe ödeyerek üzerinde bir faiz bulaştırılmamasına dikkat edilmek şarttır. Finans kurumlarında her nekadar ehvel olsada imkan nispetinde bu kurumlarında kullanılmaması gereklidir. Haramdır denmemektedir şartlarına riayet edildiği sürece ibadet sahihtir tabi yukarıda anlattığım gibi sözlü beyan ile  yapılan vadeli alışveriş şekillerinde. Faize düşülmeden alınması şartı ile.

Her ne olursa olsun Kurban gibi ibadeti,  özellikle ibadet olma hasebiyle daha temiz ve sahih bir şekilde uygun yapılması gereklidir diyebiliriz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.