Bankadan Neden Kredi Çıkmıyor

Bankadan Neden Kredi Çıkmıyor

Bir çoğumuz ihtiyaçlarımız neticesinde kredi arayışında bulunuruz. İnternetin süslü arama motorlarında yada sosyal medya ortamlarında süslü kredi başvuru sayfaları ile karşılaşırız ve genelde cazip olan bu tekliflere kredi başvurusu yada kredi kartı başvurusu yaparız. Ama bir türlü o kredi ne hikmetse o kredi başvurusuna gelen cevap red olur ve bu durum karşısında şaşırıp kalırız çünkü ödemelerimiz düzgün hiçbir yere borcumuz yok ve bu noktada bankadan neden kredi çıkmıyor nasıl öğrenebilirim sorusuna cevabını sizinle paylaşacağız.

Kredi Alamama Nedenleri

Kredi alamamanın birçok nedeni vardır. Her şey keşke süslü banka reklamlarında ki gibi kolay kredi verseler. Bankalar kişilere kredi yada kredi kartı vermeden önce başvuru aşamasında bazı ölçütleri vardır. Bu ölçütleri yerine getirmeyen kişilerin başvuruları genelde red yer. Bu red nedenlerinin inceleyelim;

 • En sağlam neden Kredi notunun düşük olması
 • Başvuru aşamasında normal çalışan iseniz gelir beyan etmiş ama bu beyanı belgelememiş olmanız
 • Yanlış Gelir beyan etmek(Bankalar artık kişinin gelirlerini görebilmekte)
 • Başka bankada kredi borcunuz varsa ve ödemelerinde aksaklık olması
 • Son bir yıl içersin de kredi kartı borcunuz ödemelerinde dengesizlik olması
 • Kara listeye düşmüş olmanız(Önceden KBB geçmişinizi kötü olması)
 • Geçmişte Kredi Çekmek için başka birine kefil olmanız ve o kişinin krediyi ödememesi(Kefil olmadan önce iyi düşünün)
 • Çok sayıda üst üste kredi başvurusu yapmanız Kredi notunuzu düşürmesi

Bu yukarda maddeler hallinde saydıklarımız başlıca nedenlerdir. Sadece tahmine dayalı bilgilerdir eğer yukardaki maddelerin hiç birinde kendinizi bulamıyorsanız red nedeninin öğrenmenin kolay ama ücretli bir yolu vardır. Bunu adına Findeks kredi notu sorgulama diyoruz ve direk nokta atışı neden ben kredi çekemiyorum cevabını buluyoruz.

İlginizi Çekebilir: Bankadan Kredi Çekemeyenler Ne Yapmalı?

Findeks Kredi Notu Sorgulama Raporu

Tüm bankaların ortak kişinin finansal hareketlerinin yer aldığı kredi notu sorgulama servisinin adına findeks diyoruz. Kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınız tüm bankalar finansal geçmişinizi findeks üzerinden sorgulayarak size kredi verir yada vermez. Çok avantajlı bir servis olması yanında ücretli olduğu için kişiler sorgulama ücreti vermek konusunda çekinirler .Sorgulama başı ücreti(KDV Dahil 5,31 TL) dir. Bazı bankalar internet şubelerinde bu hizmeti bedava sunarlar.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

KKB Findeks Risk Raporu öğrenme servisini duymuş olmalısınız. Ev almak için veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, bankalara finansman için başvuru yapanlar için para ödemeden sorgulama ücretsiz not sorgulama yöntemlerinden…

İlgili İçerik

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk Raporu; kredi, kredi kartı ve kredili mevduat bilgileriniz yer alır. Kredili ürünlere ilişkin detaylıbilgiler; Türkiye’deki tüm finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne iletilir ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir. Raporda; halen aktif,takibe alınmış veya son 5 yıl içerisinde sorunsuz kapanmış kredilerin ödeme geçmişi gösterilir.Kendinize ait Risk Raporu’nu düzenli alarak; hangi bankada, sizin adınıza açılmış ne tip kredili hesaplar var, bu hesapların ödemelerinde gecikmeler olmuş mu, borçluluk/limit oranınız ne durumda takip ederek finansal hayatınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Herhangi bir borç ilişkisine gireceğiniz şahıs veya firmalardan Risk Raporu talep ederek alacaklarınızı tahsil edip edememe durumunuz için ön görü edinebilirsiniz. Şahsınıza ait Risk Raporunu alabileceğiniz gibi diğer şahıs ya da firmalardan da bu raporu talep edebilirsiniz. Talebiniz karşı tarafa Findeks tarafından SMS olarak iletilir ve karşı tarafın onay vermesiyle raporlar erişiminize açılır.

Risk Raporu Bileşenleri

Risk Raporunda aşağıdaki gibi pek çok detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylece kendinize, diğer şahıs ya da

firmalara ait finansal performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

 • Bireysel Findeks Kredi Notu
 • Çalışılan Banka Sayısı
 • Kredili Ürünlerin Sayısı

Toplam Limit

 • Toplam Borç
 • Gecikmedeki Hesap Sayısı
 • Son 18 Aylık Ödeme Düzeni

Gecikmedeki Bakiye Toplamı

 • Takipteki Hesap Sayısı
 • Takipteki Bakiye Toplamı

Risk Raporundaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?

Findeks risk raporları açılış tarihine bakılmadan tüm kişinin hali hazırda aktif kredilerin ile son 5 sene içinde kapanan tüm kredilerin bilgilerini kapsamaktadır.Kişinin yasal takibe düşmüs ancak hali hazırdaki bakiyesi kapanmamış krediler, 5 seneden daha eski olsa bile rapor kapsamına girmemektedir.

Findeks Örnek Risk Raporu

Sizinle örnek bir findesk risk raporu paylaşıyoruz.Dikkatli bir şekilde inceleyiniz.

findeks_risk_raporu
findeks_risk_raporu

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.