Birikimsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Birikimsiz Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olun

Ev almak isteyen düşük gelirli vatandaşların hayalini kurduğu tek şey, uygun şartlarda ve bütçelerine göre oluşturulan imkânlar ile ev sahibi olmaktır. Şimdi size kira öder gibi ev sahibi olun dersek ve bunun nasıl olabileceği konusunda bilgi verirsek, eminiz ki milyonlarca vatandaşımız bizi can kulağı ile dinleyecektir. Çünkü bunu yapabilmek, hele ki içerisinde bulunduğumuz zorlu ekonomik koşullar ile gerçekten çok zor. Konut kredilerine başvurmak her babayiğidin harcı değildir. Çünkü sadece aylık taksitler ile bitmiyor, ara ödemeler, teslimatta ödeme, peşinat ödemesi gibi bir sürü yan ödemeleri bulunan konut kredileri, ev sahibi olmak isteyenleri oldukça zorlamaktadır. Birikimsiz kira öder gibi ev sahibi olun sloganı ile başlattığımız bu konuda, tüm detaylara tek tek yer vereceğiz.

En Uygun Ev Kredisi

Temmuz 2019 ayı içerisinde konut kredisi faizleri oldukça yükseldi. Deyim yerinde ise faizler el yakıyor. Sadece ev kredileri faizlerinde değil, aynı zaman kredi kartı ve diğer tüm faizlerde artış yaşandı. Doğal olarak bu durum, kredi almak isteyen vatandaşları çok etkiledi. Özellikle konut kredileri 0.89 lardan 1.35 lere kadar yükseldi. Bu neredeyse yarı yarıya bir fark demektir. Yani vatandaş 3 ödeyecekken, şimdi 5 ödemek zorunda kalmıştır. En uygun ev kredisi 2020 yılında bulmak biraz zor olsa da, düşük faizli konut kredisi veren bankalar 2020 senesi içinde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bunları takip etmekte fayda vardır.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Çoğu zaman gerek internette, gerekse medya reklamlarında rastladığımız “kira öder gibi ev sahibi olun “ sloganlı reklamlar dikkatinizi çekmiştir. Balığı göze albenili gelse de, bunu yapabilmeniz için, kıyıda köşede bir miktar paranızın olması gerekir. Ki bu parayı peşinat için verebilirsiniz. Özellikle son 5 sene içerisinde batan veya ortadan kaybolan Türkiye’nin en ünlü konut projelerinin varlığını unutmayın. Her projeye ve her slogana inanıp katılmayın.  Oldukça cazip ve akla mantığa uygun olmayan teklifleri mutlaka dikkatli inceleyiniz. Kira öder gibi ev sahibi olmak yerine, elinizde avucunuzda olandan da olmayınız.

En düşük faizli konut kredisi
En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yeni bir ev almak isteyen veya evini değiştirmek isteyen vatandaşlar için bazı bankalar düşük faiz oranı ve uzun vade imkânlarıyla beraber konut kredisi olanağı ortaya…

İlgili İçerik

Konut Kredisi Veren Özel Şirketler

Konut kredisi konusunda bankalar ile anlaşmak istemiyorsanız, konut kredisi veren özel şirketler ile görüşebilirsiniz. Türkiye’de bu konuda finans desteği sunan onlarca özel şirket ve faktöring firmaları bulunmaktadır. Her şirketin finans kredilerinin şartları ve özellikleri farklıdır. Yalnız özel şirketler ile muhatap olurken, lütfen çok dikkat ediniz. Bankalar devlet kontrolünde ve güvencesindedir ama özel şirketler ile ilişkinizde, atacağınızın her adımın sorumlusunun siz olacağını unutmayınız.  Son zamanlarda Metrobüs duraklarında bile asılan “kira öder gibi ev sahibi olun “ ilanlarına hemen atlamayın. İyice araştırmadan, firmayı analiz etmeyin hiçbir konut satın alma projesine girmeyiniz.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mantıklı mı?

Biraz detaya indiğiniz zaman aslında böyle bir şeyin hiç mümkün olamayacağını, olsa bile en az 2 kat daha fazla ödeme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Kira öder gibi ev sahibi olun diyerek ev satmaya çalışan tüm projelerin ortak özelliği, vade sayılarını çok uzun tutmalarıdır. Örneğin normal bankalardan aldığınız konut kredileri 10 yıl vade ile aylık 2000 liralık taksitler ile verilirken, uzun vadede vade sayısı 2 katına çıktığı için çok daha fazla para ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu kesinlikle mantıklı bir yol değildir. Ödediğiniz aylık kiranız 1000 lira iken, bu şekilde aylık 2000 lira taksit ödemek zorunda kalacaksınız ve 20 sene, hatta belki de daha fazla vadelere yayacaksınız. Bu taksitleri bitirmeye ömrünüz yetmeyebilir. O yüzden daha düşük faizli konut kredilerini tercih etmenizde yarar vardır. Her slogana, her söylenene inanmayınız. Bütçe planınızı ve aylık ödeyebileceğiniz taksitleri çok iyi hesaplayıp, her hangi bir konut projesine dahil olabilirsiniz.

Farklı bir alternatif olarak Devlet Destekli konut kredisi nasıl alınır? yazımızdan devlet finansmanlı konut kredisi hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.