Büyükanne Toruna Bakma Maaşı PTT’den Ödenecek

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı sonuçları açıklandı ve 6.500 kişinin hak kazandığı belirlendi. Başvurusu olumlu sonuçlanan ve asil listede bulunanların 31 MART 2019 tarihine kadar İŞ-KUR Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru esnasında istenen belgeler, doktor raporu ve gerekli şartlar haberimizde..

Büyükanne Toruna Bakma Maaşı PTT’den Ödenecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu Toruna bakma maaşına başvuran 6500 büyükannenin 10 ilimizde belirlendiğini açıkladı. Sonuçlar açıklandı ve büyükannelerin evrak hazırlama ve maaş için başvuru süreçleri başladı. Toruna bakma maaşına başvuru hakkını kazananlar için bir liste hazırlandı ve bu liste haricinde birde yedek liste belirlendi.

 1. Gerçek listede olanlar,  31 MART 2020’ye kadar gerekli evraklar ile başvuru yapacaklar.
 2. Başvuru yapmayan veya başvurusu iptal edilenlerin yerine yedek listede bulunan Büyükanneler işe başlayacaklar. Bu kişilere ayrıca bildirim yapılacak.

BÜYÜKANNE TORUNA BAKMA MAAŞI NASIL ALINIR?

Öncelikle yukarıda ki linkten başvuru sonucunuzu sorgulayın. Eğer sonucunuz olumlu ise, yapmanız gerekenler şunlardır. Anne tarafından 15 MART 2020 ve 31 Mart 2020 tarihleri arasında ikamet ettiğiniz yerde bulunan İŞ-KUR Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.  Anne başvuru esnasında şu belgeleri hazırlamalıdır.

 1. Projeye katılım belgesi (buradan indirebilirsiniz.)
 2. Annenin çalıştığını gösteren E-Devlet sitesinden alınacak olan çalışmışlık belgesi. (Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri ve sırasıyla SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ekranına girilecek. Bu ekrandan barkod sistemi ile belge oluşturulacak ve Sigortalılık Tescil ve Hizmet Kaydı Tespiti isimli belgeden çıktı alınarak teslim edilecek)
 3.  Sağlık ocağından tek doktor imzalı sağlık raporu alınacak. (Doktordan almanız gereken Büyükanne Sağlık Raporu Örneğinin buradan indirebilirsiniz.)
 4. Bakılacak çocuk, anne ve toruna bakacak olan anneanne veya babaannenin kimlik fotokopileri,
 5. Büyükanne ve annenin ikamet illerinin yani çocuğa bakılacak il ile büyük annenin aynı ilde ikamet etmesi zorunludur. Eğer Katılım belgesinde büyükanne çocuğa başka bir adreste bakacağını beyan etmiş ise, bu kez edevlet üzerinden bakılacak adrese ait ikamet belgesi alması ve bu belgeyi de eklemesi şarttır.

BÜYÜKANNE MAAŞLARI PTT’DEN ÖDENECEK

Başvuru formları teslim edildiğinde, teslim alan Devlet kurumunca gerekli kontroller yapılacak ve maaşlar işlemleri için harekete geçilecek. Maaş  ödenmesinde şu esaslar dikkate alınacak.

 • Büyükanne toruna bakma maaşı evrakların kabul edilmesini ve bakanlık tarafından kabul gördüğünün bildirilmesi sonrasında aylık olarak ödenmektedir.
 • Eğer ödeme tarihi tatil gününe denk gelirse, tatilden sonra ki ilk iş gününde ödenecektir.
 • Büyükanne toruna bakma maaşının ödeneceği ilk gün Bakanlık tarafından elektronik posta (e-mail) yolu ve SMS gönderilerek, anneye bildirilecektir. (annenin kayıtlı telefon numarasına cevap gelecek, büyükanneler beklemesin)
 • Anneye SMS veya E-POSTA geldikten sonra BÜYÜKANNE herhangi bir PTT şubesine başvuru yapacaktır.  Bu başvurunun sadece bir kez yapılması yeterlidir.
 • Maaş ödemesi toruna bakacak olan büyükannenin kendisine ödenecektir.
 • Büyükanneye PTT tarafından ön yüklemeli PTT Kart verilecektir. Bu kartın teslimi esnasından büyükanneden herhangi bir ücret alınmayacaktır.
büyükanne-maaşı-pttden-ödenecek

büyükanne-maaşı-pttden-ödenecek

PTT’den İSTENEN EVRAKLAR

Büyükanne maaşı için henüz PTT tarafından resmi bir açıklama yapılmadı ancak, toruna bakma maaşının PTT Kart ile ödeneceği, ilk başvuru esnasında büyükannelerden Tc.Kimlik numarası bulunan kimlik belgeleri ile başvuru yapmalarının yeterli olacağı değerlendiriliyor.

Başvuru sonuçlarının olumlu olmasına rağmen 13-31 MART 2020 tarihleri arasında gerekli evraklar ile birlikte başvuru yapmayan kişilerin başvuruları geçersiz sayılıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumunca maaş ödemesi yapılan büyükanneler ziyaret edilerek durumları kontrol edilebiliyor. Bu ev ziyaretleri esnasında olumsuz bir durum ile karşılaşılan büyükannenin maaşı iptal edilebiliyor.

Kendi isteği ile toruna bakma maaşını almak istemeyen büyükanneler İŞ-KUR Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Eğer başvuru sahibi kendi isteği ile ayrılır veya iptal edilirse, yerine yedek listede bulunan başka bir kişi eklenip, kendisine bilgi verilecektir.

2020 Yılında başlatılan toruna bakma parası projesi, henüz projeye dahil edilen 10 il olan İstanbul, G.antep, Kayseri, Sakarya, Ankara, Konya, Bursa, İzmir, Tekirdağ ve Antalya illerimizde uygulandı ve proje süresi 12 aydır. Yani büyükannelere PTT tarafından 12 ay boyunca maaş ödemesi yapılacak. Projeden verim alınacağı ve 2018-2019-2019-2020 yıllarında da ilave kontenjan ile uygulanacağı ve bu uygulamanın bir devlet politikası olacağı değerlendiriliyor. Bu kapsamda yeni bir başvuru olduğunda sizde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.