Çalışmayan Anneye Devlet Yardımı

Çalışmayan Anneye Devlet Yardımı
A+
A-

Annelere devlet yarımı deyince ilk akla gelen çalışan anneye sunulan yardımlardır. Oysa çalışsın veya çalışmasın her annenin çocuğunu büyütürken maddi desteğe ihtiyaç varır. Hamile kalındığı an masraflar başlar ve artarak devam eder. Sağlıklı çocuklar için annenin, hamilelik sırasında beslenmesi, doktor kontrolleri, doğum masrafı, doğumdan sonra annenin ve çocuğun sağlıklı beslenmesi maddi olarak aileleri zorlamaktadır. Anne çalışıyorsa izin kullandığı sürede izin parasını alacağı için aile bütçesinin sıkıntıya düşmesine sebep olmaz. Ancak çalışmayan anne için yeni bir bebek yeni masraflardır. Çocuğun belli bir yaştan sonra kreşe gitmesi, okula başlaması hepsi ayrı ayrı masraf! Devlet annelere yardım etmek amacı ile doğum sürecinde ve emzirme sürecinde maddi destek sağlamaktadır. Üstelik bu destekler çeşidine göre çalışmayan annelere de verilmektedir.

Son yıllarda devlet vatandaşın çocuk yapmasını teşvik etmesinden dolayı annelere yapılan devlet yardımı artırılmıştır. Devlet yardımları çalışan annenin yanı sıra çalışmayan annelere de yapılmaktadır. Calismayan anneye devlet yardimi çok bilinmemektedir. Dolayısı ile pek çok çalışmayan annene kendilerine yapılacak yardımdan faydalanamıyorlar. Devlet yardımları sadece Türkiye’de ikamet eden annelere değil yurt dışında ikamet eden çalışan ve çalışmayan annelere de yapılmaktadır. Türk vatandaşı olmayan calismayan anneye devlet yardimi​​​​​​​ için babanın nüfus kayıt örneğinin tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Annelere devlet yardımları:

15 Mayıs 2015 den sonra doğan her çocuk için anneye kademeli olarak ödeme yapılmaktadır. Ancak ödeme alınması için çocuğun canlı olarak doğması şartı vardır. Yani ölü doğumlar için devlet yardımları geçerli değildir. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL karşılıksız devlet yardımı yapılmaktadır. Çocuk sayısı belirlenirken 15 Mayıs 2015 den önce doğan çocukların sayısı da dikkate alınıyor. Çocuk yardımı her çocuk için bir defaya mahsus yapılıyor, söz konusu yardım hem çalışan anneye hem de calismayan anneye devlet yardimi olarak yapılıyor.

Doğum yardımının yanı sıra süt yardımı ya da süt parası adı altında da devlet yardımları yapılmaktadır. Doğum parası almaya hak kazanan anne süt parasını da kazanmaya hak kazanır. Doğum parası ve süt parası almak için anne veya babanın SGK veya BAĞ-KUR’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken anne veya babadan birinin sigortalı olması yeterlidir. Devlet yardımlarını sayarken calismayan anneye devlet yardimi içerisinde süt parası da sayılır. Çalışan anneye doğumdan dolayı kullanılan izinleri için ödeme yapılırken calismayan anneye devlet yardimi arasında izin durumu olmadığı için ödeme yapılmaz.

Devlet Yardımlarından Yararlanmak İçin Başvurular Nereye Yapılmalıdır?

Başvuru yapacak kişinin oturduğu yerleşim yerine göre yapacakları başvuru makamları farklılık göstermektedir. İl merkezinde oturanlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçelerde ise Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılması gerekmektedir. Vakıflar genellikle kaymakamlık binalarında yer almaktadır. Başvuru esnasında çocuğun nüfus cüzdanı istenmektedir.

Çoçuk Parası
Çoçuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çocuk parası 15 Mayıs 2015’den itibaren doğan çocuklar için verilmeye başlanmıştır. 6637 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren bu uygulama ile nüfusu artırmak ve ailelere maddi…

İlgili İçerik

Devlet Yardımlarından Faydalanmada Zaman Aşımı:

Hak edilen doğum yardımı parası için bir başvuru süresi yoktur. Ne zaman istenirse o zaman başvuru yapılabilir. Başvuru yapıldıktan 2 ay sonra başvuru sahibinin telefonuna mesaj gelir. Ödemeler PTT veya Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır. Süt parasında ise 5 yıllık zaman aşımı söz konusudur. Hak edilen yardımlar hak ediş döneminden sonraki 5 yıl içerisinde SGK ya yazılı bildirilerek talepte bulunulması gerekmektedir. Örneğin 1 Mayıs 2020 tarihinde doğan bir çocuk için kazanılan devlet yardımları için başvuru tarihi en geç 1 Mayıs 2021’dir. Çocuğun doğumundan sonra 5 yıl içerisinde ödenek için başvuru yapmayanların hakları ölür.

Devlet Yardımları Nereye Ödenir?

Devlet yardımları almaya hak kazanan annelere Ziraat Bankası ya da PTT aracılığı ile ödenmektedir. Annenin vefat etmesi durumunda hak edilen yardım babaya ya da çocuğun vasisine ödenir.

Kreş Yardımı:

Kadının iş hayatına dönmesi ve iş hayatındaki kadın istihdamı artırmak için. Çalışan anneye kreş yardımı yapılmaktadır. Çalışan anneye yapılan yardımlar herkes tarafından bilinmektedir. Devletin kadın istihdamı artırmak için son yıllarda Calışmayan anneye devlet yardimi artmaktadır. Calismayan anneye devlet yardimi​​​​​​​ iş-kur aracılığı ile ödenmektedir. İş-Kur -0-6 yaş arasındaki çocuklar için kreş yardımı yapmaktadır. Program Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ortak çalışmasıdır. İşsiz annenin çocuğu 0-6 yaş arasında ise ve meslek sahibi olmak ya da çalışmak istiyorsa bu ortak programdan faydalanmaya hak kazanır.

İş kur düzenli olarak mesleki kurslar düzenlemektedir. Kurs süresi boyunca aylık ödemeler kursiyerlere yapılmaktadır. Ayrıca kurs bitiminden sonra da kursiyere iş bulmaktadır. Devlet anneye iş bulduktan sonrada desteğe devam etmekte ve bu aşamada İş-Kur desteklerini devam ettirmektedir. İş-Kur’un desteklediği kreş yardımı da böylece eklenmektedir. İş-kur kurs ve kurs bitiminde işe başlama sürecinde çalışmaya başlayan anneye yaklaşık 6 ay boyunca çocuk için kreş parası ödemektedir.

Çalışmayan annenin kreş yarımından faydalanabilmesi için, iş-kura kayıtlı olması ve iş-kurun düzenlediği kurslara katılması gerekmektedir. Özel mesleki eğitim kurumlarında görülen eğitimler iş-kur kapsamında olmadığı için anneye herhangi bir yardım yapılmamaktadır.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.