enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
28°C
İstanbul
28°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C

Çiftçiler İçin Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranı Açıklandı

Çiftçiler İçin Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Faiz Oranı Açıklandı

Tarım arazilerinin kullanım alanının artması, boşta kalan tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve çiftçilerin üretim konusunda kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla, yıllardır hem devlet destekleri hem de banka kredileri konusunda çalışmalar sürdürülmektedir. Devlet destekleri ile birlikte binlerce liralık hibe ya da faizsiz krediler ile kendisini güvence altına alan çiftçiler, başta Ziraat Bankası olmak üzere, birçok bankadan da kredi desteği almaktadır. Arazi alım kredisi için yapılan çalışmalara baktığımızda, en önemli adımları atan Ziraat Bankası, çiftçilerin arazilerini büyütebilmeleri, işletmelerin ölçeklerinin arttırılması ve arazilerin de üretime kazandırılabilmesi için önemli adımlar atıldığından söz edebiliriz.

Ziraat Bankası’nın geliştirdiği kredi desteğine baktığımız zaman, hem gerçek hem de tüzel kişilerin faydalanabileceğinden söz etmemiz mümkündür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, işletme ölçeklerinin arttırılması, tarım arazilerinin kullanım oranlarının arttırılması ve tarla özelliğine sahip olan arazilerin alınması konusunda, başvuruların yapıldığından söz edebiliriz.

Arazi Alım Kredisi Şartları Nelerdir?

Arazi almak isteyen çiftçilerin Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi hizmetine başvuruda bulunmadan önce bilmesi gereken bazı durumlardan söz etmemiz doğru olacaktır. İlk olarak hazırlanan kredi paketinin özelliklerine bakacak olursak şu sıralamayı yapabiliriz.

 • Söz konusu kredi paketi, hisseli olarak arazi sahibi olan kişilere öncelikli olarak sunulmaktadır. Çünkü, sunulan kredi paketi sayesinde, hisseli olan tarım arazilerinde, farklı hisse sahiplerinin kendi paylarını diğer kişilere satmasındaki zorluklar ortadan kaldırılmış olacaktır.
 • Eğer tarım arazilerinin dağınık olması engellenmek isteniyorsa, Ziraat Bankası’nın bu kredi paketi ile hisse şartı olmadan finansman desteği alabileceksiniz. Eğer satın almak istediğiniz tarla ya da tarlalar bitişik haldeyse, tapu örnekleri ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine giderek anında arazi alım kredisi için başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Bitişik parsel olmayan ya da hisseli olmayan tarım arazilerinin satın alınması için yapılan çalışmalarda, finansman eksiği olan kişiler, söz konusu Ziraat Bankası tarafından hazırlanan krediden faydalanabilecektir.

Görüldüğü gibi gerçek ve tüzel kişiler tarafından arazi ve tarla alımı konusunda ortada bulunan finansman sorunu, bu kredi paketi ile kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak, Ziraat Bankası’nın diğer tarım kredilerinde olduğu gibi en temel şart olarak Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kaydı şartı aradığını kesinlikle unutmamanız gerekmektedir.

[benzeryazi pid=2315]

Arazi Alım Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

Ziraat Bankası şubelerine giderek yapılacak kredi başvurusu işlemlerinde, banka tarafından talep edilen belgeler gerçek ve tüzel kişiler için farklılık göstermektedir.

Gerçek kişilerden istenen başvuru evrakları;

 • Nüfus cüzdanı sureti
 • ÇKS Belgesi
 • Tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler olarak nitelendirilen kira kontratı ya da tapu örneği
 • Krediye karşılık olarak bankaya teminat gösterilecek mülklere ilişkin belgeler.
 • Eğer kişiler bilanço esasına bağlı olarak faaliyette bulunuyorsa, bu durumda son üç yıllık bilanço örneğinin hazırlanması gerekmektedir.

Tüzel kişilerden istenen kredi başvuru evrakları;

 • ÇKS kayıt belgesi
 • Tüzel kişilik sözleşmesi ve değişikliklere yönelik bilgilerin yer aldığı Ticaret Sicil Gazetesi.
 • Oda kayıt belgeleri.
 • Vergi levhası örneği.
 • Eğer tüzel kişiliği temsil eden bir kişi varsa, temsil yetkisine yönelik hazırlanan ve noter tarafından onaylanan imza sirküleri.
 • Eğer yeni kurulan yüzel kişilikler başvuruda bulunuyorsa, son yıla ait ya da en az son 3 yıla ait bilanço ile gelir durumunu göstermekte olan belge.
 • Tarımsal işletmeleri teşvik edici belgeler.
 • Kredi borcuna karşılık olarak bankaya teminat ve ipotek ettirilecek mülklere ait belgeler.

[benzeryazi pid=5472]

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası tarafından açıklanan resmi metinlere baktığımız zaman, kişilerin bu hizmet için yalnızca şubelerden başvuru alacaklarını belirtebiliriz. Ayrıca, bankanın internet sitesi üzerinden arazi alım işlemlerine yönelik geliştirilen kredi paketi için herhangi bir faiz oranı ya da vade süresinden de söz edilmemektedir. Başvuru yapacak olan kişiler alacakları kredi tutarı, banka kredibilite raporları ve diğer şartlar göz önünde bulundurularak bir faiz oranı hazırlanacak ve onlara sunulacaktır.

Kredi başvurusu için şubelere başvuran vatandaşlarımız, aynı gün içerisinde işlemlerinin kayıt altına alınmasını istiyorsa, kesinlikle istenen evraklar dahilinde şubelere gitmelidirler. Aksi taktirde yalnızca banka şubelerinde ön başvuru ve banka istihbarat sorgulaması yapılacaktır. Kredi başvurularında istenen evraklar da, kredi başvurusu sırasında gerçek ve tüzel olarak dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Kimler Arazi Kredisi Kullanabilir?

Arazi alım kredisi için en genel bilgileri bu şekilde özetleyebiliriz. Son olarak kimlerin kredi başvurusunda bulunabileceği konusuna değinecek olursak; ilk olarak tarımsal üretimde bulunan ve ÇKS kaydı bulunan kişilerden söz etmemiz doğru olacaktır. Tarımsal üretimde bulunan gerçek ve tüzel kişilerin yapacakları başvuruların yanı sıra, hisseli arazi alınması, hisse devri ve diğer hisseli arazi işlemleri için de kredi başvurusu yapılabilmektedir.

Söz konusu kredi paketine yapılacak başvurularda dikkat edilmesi gereken son nokta ise, kredi paketi ile birlikte yalnızca tarım arazisi alınacağıdır. Bunun dışında tarım makineleri alımı, gübre, tohum ya da işçi giderleri gibi ihtiyaçlar ne yazık ki bu kredi paketi ile karşılanamayacaktır. Bunun yerine Ziraat Bankası tarafından hazırlanan diğer tarım kredilerinin incelenmesi daha doğru olacaktır.

[benzeryazi pid=2305]

Yorumlar

 1. mehmetsonkaynar dedi ki:

  sitenizde yazılanla bankadaki söylenenin alakası yok kardeşimin hissesini alacam kredi çikmadı yalancı herifler

 2. Mücahit dedi ki:

  Çiftçilerin işi zor