Çoçuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çoçuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?
A+
A-

Çocuk parası 15 Mayıs 2015’den itibaren doğan çocuklar için verilmeye başlanmıştır. 6637 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren bu uygulama ile nüfusu artırmak ve ailelere maddi olarak destek olmak için çıkarılmış bir yasadır. Bu yönüyle nüfus artışını destekler niteliktedir. Doğum yapan her anneye maddi destek sağlamak için devlet tarafından verilmektedir. Bir nevi bebeğin ilk altını devlet tarafından takılıyor diyebiliriz.

Çocuk parası kimlere verilir?

Çocuk parası almak için öncelikle yazılı başvuru yapmak gerekir. Yazılı başvuru için bazı şartları taşımak gerekmektedir. Öncelikle annenin ve bebeğin sağ olması gerekir. Ölü doğum yapan veya düşük yapan anneye para yardımı yapılmaz. Diğer bir şart ise sadece Türk vatandaşı olan anneye maddi yardım yapılıyor. Yabancı uyruklu annelere çocuk parası verilmemektedir. Diğer taraftan çocuk parası alabilmek için 15 Mayıs 2019 tarihi ve daha sonra doğum yapan anneler çocuk parası alabilir. Memur olan anneler de çocuk parası alabilir.

Çocuk Parası Ne Kadardır?

15 Mayıs 2019 tarihinden sonra doğum yapan anneler için;

1.Çocuk için: 300 TL

2.Çocuk için: 400 TL

3 ve daha fazla çocuk için: 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

Bu rakamlara göre ikiz çocuğu olan annelere o doğum için 700 TL ödenmekte, üçüz çocuğu olan annelere 1300 TL ödenmektedir. Dördüz ve daha fazla çocuğu olan annelere ise her çocuk için 600 TL daha eklenerek ödeme yapılır.

Kanuna göre, 15 Mayıs 2019 öncesi doğmuş olan çocuklar için çocuk parası ödenmemektedir. Fakat 15 Mayıs 2019 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklara ödeme yaparken daha önce doğmuş olan çocuklar dikkate alınarak ödeme yapılır. Şu şekilde daha net açıklayacak olursak 15 Mayıs 2019 tarihinden önce bir çocuğunuz varsa 15 Mayıs’tan sonra doğmuş çocuğunuz ikinci çocuk olduğu için 400 TL ödenir. Eğer 15 Mayıs’tan önce iki çocuğunuz var ise 15 Mayıs 2019 tarihinden sonra doğmuş çocuğunuz için 600 TL olarak ödenecektir.

Ücretin bu şekilde kademelendirilmesinin en önemli nedeni ülkemizde doğumun oldukça düşük düzeyde ilerlemesi nedeniyle doğurganlığın desteklenmesi ve ülkemizde dinamik nüfusun korunmasına teşvik edilmek istenmesidir.

Çocuk Parası Nasıl Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuk parası devletin anneye sunduğu çok güzel bir imkândır. Bir nevi anneye devletin doğum hediyesidir. Öncelikle çocuk yardımını alabilmek için başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünün hazır formattaki “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini” uygun şekilde doldurup teslim etmeleri gerekmektedir. Dilekçeyi tam olarak dolduran anneler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalıdırlar. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığı ile başvuru yapabilirler. Başvurular doğrudan veya posta yoluyla gerçekleştirilebilir.

Memur anneler çocuk parasını alabilmek için isterlerse kendileri Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüne veya Sosyal hizmet Merkezlerine başvuru yapabilirler. Kendileri bu süreçlerle uğraşmak istemezlerse çalıştıkları kuruma da başvuru yapabilirler. Kurumlarda bu işlemi takip eden birim Maaş Tahakkuk Birimleridir. Ancak iş süreci açısından bu görev Personel Birimlerine de verilmiş olabilir. Kurumlar bu işi yapmakla görevlidir, reddetme hakları yoktur. Doldurduğunuz dilekçeyi ilgili mercilere iletmekle yükümlüdürler.

Çoçuk Parası
Çoçuk Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Çocuk parası 15 Mayıs 2015’den itibaren doğan çocuklar için verilmeye başlanmıştır. 6637 sayılı Kanun ile yürürlüğe giren bu uygulama ile nüfusu artırmak ve ailelere maddi…

İlgili İçerik

Çocuk Parası Hakkında Bilgi Almak İçin Aranabilecek Telefon Numarası

Çocuk parası nereden alınır konusu hakkında daha detaylı bilgi almak istenirse 144 veya 183 numaralı telefon aranabilir. 144 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardım Hattının numarasıdır. Sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelliye verilen aylık, kocası ölen eden kadınlara yapılan yardımlar, tüp bebek yardımı, barınma yardımı gibi yardımlar ile proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikâyetler bu numaradan alınmaktadır. Talepler, şikâyetler bu numaraya mesaj yoluyla da iletilebilir. 183 numaralı telefon ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çağrıları değerlendirildiği telefon numarasıdır. Bu birimlerde çalışan insanların %56’sı kadın %30’u ise engelli vatandaşlardan oluşmaktadır. Bu hatlar vatandaşlarla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında köprü vazifesi görmektedir.

Çocuk Parası İçin Yapılacak Başvuru Dilekçesinin Doldurulması

Başvuru yapan kişinin T.C. kimlik numarası ve Adı Soyadının yazılması: Sadece doğum yapan anneye çocuk parası verilir. Ancak başvuruyu kadının kocası da yapabilir. Bu durumda başvuruyu yapan kişinin bilgileri yerine kocanın bilgileri yazılmalıdır. Doğum yapan kişinin bilgileri tam olarak doldurulmalıdır. Yeni doğan çocuğun T.C. kimlik numarası doldurulmalıdır. Tabi bunun için öncelikle çocuğun kimliğinin çıkartılması gerekmektedir.

Annenin diğer çocuklarının da kimlik bilgileri dilekçede belirtilmelidir. Aksi takdirde tek çocuk parası yani sadece 300 TL yatırılır. Dilekçenin en altında ise başvurana ait imza bölümü yer alır. Buraya anne başvuruyorsa anne, koca başvuruyorsa kocanın imzası atılmalıdır.

Çocuk parası nereden alınır  tüm annelere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca bu yardım yapılmaktadır. Bu yardım SGK’nın yaptığı yardımla karıştırılmamalıdır. SGK sadece sigortalı olarak çalışan annelere süt yardımı adı altında yardım yapmaktadır. Doğum yapan SGK’lı bir anneye yapılan yardım SGK’lı olarak çalışan kocanın çalışmayan karısına da yapılmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan anneler başvuru tarihinden yaklaşık 1 ay sonra nakdi yardım alabilecektir.

Çocuk Parası Nereden Alınır Sorgulamasının Yapılması

Çocuk parası e-devlet sistemi üzerinden kişinin T.C. kimlik numarasıyla giriş yaparak sorgulanabilmektedir. e-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilir. Şifre aldıktan sonra şifreyi sisteme ilk girişte değiştirerek yeni şifre belirlenir ve kalıcı şifre sizin belirlediğiniz şifre olur. Bu şekilde diğer e-Devlet hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Çocuk Parası Hangi Hesaba Yatacaktır?

Başvurudan sonra yapılacak yardım parası için sizden bir banka hesap numarası istenmeyecektir. Çünkü yardım parası herhangi bir bankaya değil, PTT’ye adınıza yatırılacaktır. Bu ücret anneye verildiği için doğrudan annenin adı ve soyadı üstüne yatar, sadece anne çekebilir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.