ref: refs/heads/v3.0

2023 Dijital Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2023 Dijital Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
12.04.2019
A+
A-

Dijital ehliyet başvurusunda istenen gerekli belgeler 2020 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından açıklanmıştır. Takograf kartı olarak da adlandırılan dijital ehliyet ülkemizde zorunlu hale getirildikten sonra birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlanmıştır. Bu konuda dijital ehliyet başvurularından vatandaştan talep edilen belgelerin yanında, takograf kartları ile ilgili olarak merak edilen bütün soruların cevaplarını ve daha ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Takograf Nedir?

Takograf cihazı, karayollarında yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan motorlu taşıtlarda bulunan temel olarak bir kontrol cihazıdır. Sayısal takograf cihazının kartlarına dijital ehliyet de denmektedir. Söz konusu cihazlar sadece yolcu ve eşya taşımacılığı amacı ile trafiğe çıkan ticari araçlarda kullanılır. Sayısal takograf aleti güvenli bir şekilde sensör bağlantısı ile aracın vites kutusuna bağlanır. Böylece şoförün aracı nasıl kullandığına dair temel bilgiler aracın bilgisayar programına kayıt edilir. Belleğinde tam 12 ay boyunca bu verileri tutan cihazın kayıt programında şu bilgiler yer alır:

 • Şoförün kurallara ne kadar bağlı kalarak araç kullandığı
 • Hız sınırı ihlalleri
 • Kuralları tahrif etmeye yönelik bulunulan girişimler

Dolayısıyla trafik polisleri tarafından sık sık kontrol edilebilen sayısal takograf kartları ile sürücü ve araç hakkında cezai işlemler uygulanabilmektedir.

Takograf Kartları

Sayısal takograf kartları birçok çeşidi bulunan akıllı kartlardır. Söz konusu dijital ehliyet olarak kullanılan sayısal takograf kartı çeşitleri; sürücüler, şirketler, servisler ve denetim görevinde bulunan memurların araçlarında kullanılanlar olmak üzere 4 çeşittir. Bir gösterge paneli ve 2 kart girişinden oluşan takograf cihazlarına bu kartlar ile erişim mümkün olmaktadır. Aracın sürüş performansı ve sürücü tarafından kurallara uygun olarak kullanılıp kullanılmadığına dair bilgileri 12 ay boyunca kaydeden cihaz bu tür sayısal takograf kartlarına da verileri işlemektedir.

Takograf Kullanmak Zorunlu Mudur?

Takograf kullanması zorunlu olan araçlar belirli özellikleri itibarıyla öne çıkmaktadır. Uluslararası düzenlemeler gereği 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren tüm Avrupa Birliği ülkelerinde sayısal takograf cihazının kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemiz de benzer politikaları uygulayarak 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren sayısal takograf kullanılmasını zorunluluk olarak kabul etmiştir. Söz konusu tarihten sonra trafiğe kayıtlı olarak çıkarılan her ticari araçta sayısal takograf bulunması gerekir. Söz konusu tarihten önce trafik tescil işlemleri tamamlanmış motorlu taşıtlarda ise analog tipi takograf bulundurulmalıdır.

Takograf Hangi Araçlarda Zorunludur?

Sayısal takograf cihazı zorunluluğu olan araçlar, ilgili yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir:

 • Eşya taşımalarında kullanılan ve 3 buçuk ton ile üzeri ağırlığa sahip araçlar
 • Sürücüyle beraber 9 ve üzerinde kişi taşıyan ticari araçlar

İçin sayısal takograf cihazı kullanılması zorunludur.

Sayısal Takograf Kartı Nasıl Alınır?

Sayısal takograf kartı almak, diğer bir deyişle dijital ehliyet sahibi olabilmek için öncelikle internet üzerinden başvuruda bulunulması gerekiyor. Ön başvuru adı verilen bu sistemde “Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi” resmi internet sitesi kullanılmaktadır. İlgili sitenin ana sayfasında yer alan başvuru formu doldurulduktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yetkilendirilmiş odalara gidilerek başvuru işlemleri sürdürülmelidir. Söz konusu işlemler öncesinde gerekli belgelerin hazırlanması ve ödeme işlemlerinin tamamlanmış olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Dijital ehliyet için gerekli belgeler

[faq-schema id=”8839″]

Dijital Ehliyet Başvuru Sorgulama

Dijital ehliyet başvurusunun sorgulama işlemi, Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. İlgili alanları doldurduktan sonra sorgula butonuna basılarak, takograf kartı başvurunuzun son durumu hakkında bilgileri ve ödeme numaranızı öğrenebilirsiniz.

Sayısal Takograf Kartına Başvuru Koşulları Nelerdir?

Sayısal takograf kartı başvurusu şartları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından açıklanmıştır. Yapılan bu açıklamaya göre;

 • SRC1
 • SRC2
 • SRC3
 • SRC4
 • SRC5

Belgelerinden en az birine sahip olunması, sayısal takograf başvurusu için gerekli bir şart olarak öne çıkmaktadır. Bu belgelerden birine sahipseniz gerekli şartları taşımış olursunuz.

Dijital Ehliyet Kartları Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Dijital ehliyet kartlarının süresi, akıllı kartın türüne göre değişiklik göstermektedir. Yetkili kurumun açıklamasına göre;

 • Sürücü dijital ehliyetleri 5 yıl
 • Şirket dijital ehliyetleri 5 yıl
 • Denetim dijital ehliyetleri 2 yıl
 • Servis dijital ehliyetleri 1 yıl

Geçerlilik süresine sahiptir. Söz konusu süreler bittiğinde akıllı sayısal takograf kartlarının yenilenmesi gerekmektedir.

Dijital Takograf Fiyatları

Dijital ehliyet fiyat listesi, Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından açıklanmıştır. Güncel olarak söz konusu kurumun resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre; başvuru ücretleri sürücü tipi dijital ehliyetler için 100 TL, servis kartlarında ise 400 TL’dir.

Takograf Kartı Çalıntı – Kayıp – Teknik Hata Durumunda Değiştirilir Mi?

Sayısal takograf kartının çalınması veya kaybolması durumunda, dijital ehliyet sahibi sürücü 7 iş günü içerisinde başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Ayrıca akıllı kartın teknik hatadan dolayı işlevsiz kalmasında da başvuru yapılabilir. Başvurunun ardından 5 iş günü içerisinde dijital ehliyet sahibine dönüş yapılarak yeni akıllı kartı teslim edilir.

Araçtaki Takograf Cihazı Hangi Sıklıkla Kontrol Edilir?

Araçta bulunan takograf cihazının kontrolü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı olarak hizmet veren Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından yetkilendirilmiş servisler tarafından yapılmalıdır. Söz konusu servislerin takograf cihazlarını 2 yılda 1 düzenli olarak kontrol etmelidir

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.