Emekliye Ev Kredisi

Emekliye Ev Kredisi

2019 senesiyle birlikte esnaf işçisi olan çiftçilerle birlikte emekli olan kişilere de faizsiz bir şekilde kredi verilmesinin planlanmasıyla emekli olan kişiler de bu fırsattan yararlanmak adına konuyu araştırmaktadır. Hükümet 2019 yılıyla birlikte öncelikli olarak işçi ve memur olan emeklilerine daha sonra da gençlere ve ardından da asgari ücretleri olan kişilere sıfır oranlı faizsiz kredi verilmesini planlanmaktadır. 15 Temmuz darbe girişimim öncesine kadar PTT şubelerinden alınan maaşlar da dahil olmak kaydıyla herkese sıfır oranlı faizsiz kredi verileceği belirtilmekteydi.

2019 yılıyla birlikte konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesi beklenmekteyken şu an hala 1.30 seviyesinde olan seyri sebebiyle bankalar tarafından emekli olan kişilere kredi verilse bile faiz oranları henüz 1 limitinin altına düşürülmemiştir. Bu bağlamda faizsiz oranlı kredi almanın olanakları özel bankalara bakıldığında devlet bankalarına olan eğilimi arttırmıştır. Emekli olan kişilerin aldığı 1.000 TL değerinde olan maaş ile çekilebilmekte olan kredi tutarları da doğru orantılı olduğundan dolayı bu sene geçtiğimiz senelere oranla bakıldığında sağlanan avantajlar ve haklar oldukça kısıtlanmıştır. 2019 yılıyla birlikte emeklilere verilen kredi kampanyaları takip edilmektedir.

İlgili İçerik: Emeklilere Faizsiz Kredi 

Bu sene Burganbank, Odeabank, TEB, Akbankası ve Garanti gibi bankaların emekli olan kişilere sunmuş olduğu avantajlar diğer bankalara bakıldığında geride bırakacak gibi görülmektedir. Bunun yanı sıra faizlerin yükselmesi ve pazarın dalgalanması sonucu istenilen ve beklenilen şartların sağlanmasına imkan tanımamaktadır

Emekliye Ev Kredisi Verilmeyecek Olan Durumlar

  • Bankalara borçları olan kişiler,
  • Kredi kartı borçları olan kişiler ve maaşı ile kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler,
  • Kredi notu düşük olanlar kişiler,
  • İcralık, Avukatlık ve Kara listede olan kişiler faizsiz oranla emekli kredisinden yararlanamayacaklardır.

2019 yılının yaz aylarına özel olan bankaların promosyon veren kampanyaları hususunda verilmekte olan kredilerin faiz oranlarının yeni emekli olacak kişilere verilebilecek olan kredilere oranla bakıldığında daha uygun görülmektedir. Bu bağlamda kişilere özel banka şubelerinde faiz oranlı inceleme işlemi yapılmadan önce Devlet bankalarına başvurulması tavsiye edilmektedir. 4-A kapsamındaki aylık bilgiler e-devlet sitesinden öğrenebilmektedir.

Emekliye Ev Kredisi Verilecek Avantajlar

Devlet destekli verilen kredilerin dışında olan özel bankalar aracılığıyla da en uygun oranda vadeli faiz koşullarıyla birlikte krediler verilmektedir. HSBC, Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, DenizBank, İş Bankası gibi bankalar, en uygun oranlı kredi vermekte olan bankaların arasında yer almaktadır. Bu sene kişiler için bankaların vermekte olduğu promosyon ve avantajları şöyle sıralanabilmektedir;

  • Bankalar kişilere promosyon verecek,
  • Faizsiz oranlı kredi verilecek,
  • Nakit avans hesabının açılması gerekecek,
  • Kredi kartı olmayan kişilere kredi kartı olanağı sağlanacak,
  • Promosyonların ödenmesi maaş hesaplarına olacaktır.
  • Emekli olan kişilerin faizsiz oranla başvuru yapabilmeleri mümkündür.

Emekliye Ev Kredisi Kampanyalarındaki Son Durum

2019 Ağustos ayının sonlarına doğru belirtilen açıklamalar doğrultusunda emlak konutlarındaki faiz oranlarının düşürüldüğü bilinmektedir. Emekli kişiler de bankalardan verilmekte olan düşük faiz oranlı emekli konut kredisi kullanabileceklerdir. Bazı bankaların faiz oranları %0,90 seviyesine kadar düşürülmüştür. Bu bağlamda, emekli kişilere verilmesi planlanmış olan 900 lira değerindeki promosyonların yavaş bir şekilde verildiği görülmektedir.

Emekliye Ev Kredisi Veren Bankaların Koşulları

Bankalar emeklilik durumlarında ilave olarak emekli olan kişinin varlıklı durumunu göz önünde bulundurmaktadırlar. Emekli olan kişilere konut kredisi verilirken dikkat edilen en önemli husus yaş aralığının bir ölçü birimi olarak kullanılmasıdır. Bankalar yaş limiti olarak genele bakıldığında 65 ya da 75 yaş arasında sınır koymaktadır. Bankanın belirlemiş olduğu yaş sınırı eğer aşılmışsa konut kredisi kullanabilmektedir. Bankaların yaş sınırını koymaktaki en büyük sebebi sigorta şirketlerinin belirli bir yaş limitinden sonra kişilere sigorta yapılmasından kaçınmasıdır. Bu bağlamda bazı bankalar sigortanın yerine çalışan bir kişinin bordrolu kefilini isteyerek emeklilere konut kredisi kullandırmaktadır. Emekli olan kişilerin bankalardan konut kredisi çekerken yaşadıkları problemlerden bir tanesi de emekli kişinin maaşın kredi tutarını karşılamaması sorunudur. Bankalar ev kredisi kullanacak olan kişinin gelir durumuna bakmaktadır. Emekli olan kişi bankadan alacağı kredinin aylık olarak ödemesi maaşının % 70 oranını geçmemektedir. Yani 1000 TL değerinde maaş alan bir emekli kişi en fazla aylık olarak 700 TL değerinde ödemeli bir kredi çekebilmektedir. Beraber yaşamakta olduğu hane halkının arasında çalışan kişi varsa ya da ilave başka bir gelir bulunuyorsa bu bankaya sunularak bu oran yükselebilmektedir.

Emekliler adına konut kredisi verilirken evin değeri de önem arz etmektedir. Ekspertiz raporuna göre çıkan sonuç evin değerine göre bakıldığında kullanabilecek miktar banka tarafından belirlenmekte ve uygun görüldüğü takdirde krediyi kullanımı sağlanmaktadır. Emekliye ev kredisi için bankalar evin ekspertiz değerinin % 75 oranına kredi kullandırmaktadır. Yani alınacak ev 100.000 TL değerinde olan bir ev ise en fazla banka 75.000 TL değerinde kredi vermektedir. Geriye kalan 25.000 TL değerindeki miktarı banka emekli kişiden nakit olarak hazırlamasını istemektedir.

Emekliye Ev Kredisi Kullanım Limiti

Ev kredisi banka eksperi olan kişinin belirlemiş olduğu değerin en fazla %80’ oranına kadar kullanılabilmektedir. Yalnızca konut kredisi bakımından düşünüldüğü zaman ise emekli maaşının çok yüksek olmadığı sürece yeterli gelmemektedir. Çünkü 100 bin TL değerinde 10 yıl süreyle olan vade için bile hesaplama işlemi yapıldığında aylık olan ödemesi 1.300 TL değerine yakın çıkacağı için 2.600 TL değerine yakın olan bir emekli maşının beyan edilmesi gerekmektedir. Temelde emeklilere özel bir kampanya olmadığı sürece emekli kredisi ismi altında verilmekte olan faiz oranları, diğer kampanyalardaki faiz oranlarına bakıldığında çok fazla değişiklik göstermemektedir. Emekliye ev kredisi için emekli maaşının yatırıldığı banka seçilirse farklılık görülebilmekte olduğundan dolayı emeklilere kendi bankalarından kredi çekmeleri tavsiye edilmektedir.

Bankaların emekli maaşlarını kendi bankaları taşıması şartı ile Emekliye Promosyon Veren Bankalar listemizi ve en yüksek ödeme veren bankaları inceleyebilirsiniz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.