Emekliye Nakit Avans

Emekliye Nakit Avans
A+
A-

Emekliye 3 maaş Nakit avans Hazır

Emekli yaşını doldurup emekli maaşının bağlanmasını sürecine giren emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumuden emekliye nakit avans müjdesi haber geldi. Emekli olmaması için hiçbir neden bulunmayan vatandaşa, maaş ödenemesi başlayana kadar nakit avans veriliyor. Emekli Maaş için gününü bekleyen emekliler ‘nakit avans’ ödemesi sayesinde rahat nefes alacak.

Nakit Avans miktarı 4 bin 212 lirayı buluyor. Emekli olmaya hak kazanıp maaşının bağlanmasını bekleyenlerin derdine derman avans formülünün,Nakit avans formülünün mevcut emekliler içinde uygulanması gündemde. Hükumet çalışmayı faaliyete geçerirse, emekliler maaşının 3 katına kadar nakit avans çekebilecekler.

NAKİT AVANS İÇİN YAZILI BAŞVURU YAPILMASI GEREKMEKTE

Avans alabilme hakkına sahip olabilmek için emekli olabilme şartını yerine getiren kişiler, hemen SGK’ya mürracat ediyor.Velhasıl emekli aylıklarının hesaplanması, resmi prosedürlerin tamamlana bilmesi ve paranın banka hesabına yatması, bazen uzun sürebiliyor. Emekli aylığı bağlanma sürecinin uzaması halinde emeliye sıkıntı yaşatmamak için ‘Nakit avans’ formülü uygulanacak.

Nakit Avans imkanından yararlanmak isteyen emekliye yada emekli adayından 2 şart isteniyor. Kişinin emeklilik parası 90(doksan) günlük sürece içersinde bağlanmamış ise nakit avans almaya hak kazanılıyor. Bir diğer önemli husuda emekli olacak kişinin nakit avans için talepte bulunması gerekli. Bu haktan yararlanmak isteyen emekli SGK’ya yazılı olarak başvuru yapması gerekiyor.

Çekilen nakit avans daha sonra ödenen maaştan, düşülüyor.Emeklinin çekeceği nakit avans her 3(üç) ay için,emekliye bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise 2 katını geçmemek kaydı ile SGK(SOSYAL GÜVENLİK KURUMU) tarafından belirleniyor.

Örnek vermek gerekirse 1.404 TL x 3 = 4.212 TL’yi, gelirlerde ise 1.404 TL x 2 = 2.808 TL’yi geçmeyecek. Nakit avansın emekliye bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan kısmı, daha sonra gelir ve çekilen aylıklarından 1/4 oranında alınarak denkleştiriliyor.

3-maas-nakit-avans

3-maas-nakit-avans

FAİZSİZ, GERİ ÖDEME SÜRESİ 36 AY

Nakit avans uygulamasının hali hazırdan emekli olan kişiler içinde faaliyete geçirilmesi gündemde isteyen emekliler için aldığı maaşın karşılık belli miktarda avans verilmesi ve faizsiz olarak aydan aya maaşından taksit taksit kesilmesi üzerinde çalışılıyor.Hazıralanan taslakta emekliler, yazılı müraccatını direk SGK ya başvuru yaparak aldığı emekli maaşının 3 katına kadar nakit avans isteyebilecek. Şöyleki; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira nakit avans alabilecek.

Alınana bu nakit para daha sonraki süreçte emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle tahsil edilecek ve bu nakit avanstan faiz alınmayacak.

Buda bir çok emekliye ilaç gibi gelicek bir formül olarak dikkat çekiyor.Hükumet konu üzerinde çalışmasını tamamlamak üzere çok yakında gerekli mercilerde duyurusu basın açıklaması yapılacaktır.Bütün emeklilere hayırlı olması dileğiyle.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.