En Karlı Tarım Ürünleri

En Karlı Tarım Ürünleri

Tarıma yönelik olarak Türkiye, çok elverişli ülkeler arasındadır. Bitkilerin, meyvelerin, sebzelerin ve tütün gibi çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Tarih öncesi çağlarda bile, çok önem verilmiştir. Çünkü insanların yiyecek kaynağı olan tarımcılık, bizler için bulunmaz bir nimettir. Bununla birlikte hayvancılıkta önemli yer teşkil etmektedir. Et, süt, peynir, boynuz ve kemiklerden yararlanılmıştır.

Çok eski çağlarda tarım ilgi görmüyordu. Herhangi önlerine çıkan her şeyi yiyorlardı. Çoğunluk olarak göçebe idi. Belli zaman sonra tarımla uğraşmaya başlayan insanlar göçebelikten kurtulmuş oldular, böylece insanlar medeniyet alanında güçlenip tarımında etkisiyle, kuvvetli olmaya çalıştılar. Tarlaların yakınlarına ev yapmaya başladılar. Köy kurma çabasına girip şehir hayat sürdürmek istediler. Türkiye, tarım açısından her çeşit bitki yetiştirilebilmektedir. Nüfusun birçoğu tarımcılık ile geçinmektedir. Temel besin değerinin yükseltisi dış satımında önemli ham maddesini karşılama nedeniyle ülke ekonomisine önem katmaktadır.

Tarımsal verimlilik önemli faktörler arasındadır. Ülkemizin %36s’ı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz için önemli bir geçim kaynağıdır. Bununla birlikte dış ülkelere ürün satabilmektedir. Başka bir etkeni ise devletin çiftçiye desteğidir. Satış ve pazarlama konusunda büyük kooperatiflerin kurulmasına destek olmuştur. Sosyoekonomik koşullardaki gelişmelerde tarım sektöründe çalışan diğer dallardaki işçi gücünden daha yüksektir. Yalın kökenli değildir. Çok çeşitli bitki ve hayvan yetiştirildiği de belirlenmiştir.

Tarım Ürünleri Nerelerde Yetişmektedir?

Türkiye tarım ürünleri konusunda çok şanslı bir ülke olmaktadır. Toprakların hemen hemen 1/3’i tarıma elverişlidir. Ekili ve dikili alanların %32,5, ormanlar %13,5, çayır ve otlaklar %37, ürün vermeyen Topraklar %17 olarak belirtile bilmektedir. Ekili alanlarda yapılan tarımlar tahıl tarımı, buğday ( Konya ) arpa, ( bütün kıyılarda yetişmektedir), Çavdar ( Erzurum bölgesi ve civarında tarım yapılmaktadır. ), darı ( Muğla ve başka yörelerde tarım yapılmaktadır. ), yerfıstığı (Meyveleri toprak içinde olgunlaşır. Sıcak ve nemli iklim şartlarında ve gevşek topraklarda tarımı yapılır. Türkiye’de yerfıstığı üretiminin % 90’ını Akdeniz Bölgesi’ndeki Adana, Hatay, ve Mersin illeri karşılar. Ege ve Marmara ovalarında da üretilir.) pirinç ( Çorum ve çevre civarlarında yetişmektedir. ), yulaftır.

Sebze ekimi ise patates (Bursa), baklagiller ( Urfa ve çevre civarlarında tarımı yapılmaktadır. ), yaş sebzeler olarak söyleyebiliriz. Endüstri bitkileri ise; şeker pancarı ( Amasya Kastamonu içinde verimli tarım yapılmaktadır), kivi ( Rize ve Trabzon çevrelerinde tarımı yapılmaktadır. ) soya fasulyesi ( Giresun ve çevrelerinde tarım yapılmaktadır ) pamuk ( Adana ve çevrelerinde görülmektir. ) keten, kenevir (Urfa), Susam ( Antalya ve çevre civarlarında tarımı yapılmaktadır. ). Haşhaş (Isparta) ayçiçeği ( Bursa, Gemlik ve civarında üretilmektedir. Yetişme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde güneşli bir iklim ister. Olgunlaşma döneminde yağış istememesinden dolayı, Karadeniz Bölgesi’nin kıyı kesimlerinde yetiştirilemez.

Diğer bütün bölgelerimizde tarımı yapılabilir. ), dut ( Balıkesir, Bilecik yöresinde görülmektedir. ) Zeytin ( Artvin, Gemlik Erdemit yörelerinde görülmektedir. ) tütün( Orta Karadeniz bölümünde Samsun Amasya Tokat ve çevrelerinde yetiştirilir. Batı Karadeniz’de de üretimi olduğu bilinmektedir ), Ege tütünü, Karadeniz tütünü, Marmara tütünü, yurdun tütün ekimine göre başka yerlerde de elverişli tütün tarımı yapılmaktadır. Çokça yetiştirilen tahıl ürünü buğdaydan sonra arpadır.

Dikili alanda yapılan tasarımlar ise zeytinlikler, Bağlar, meyvelerde. turunçgiller (portakal, mandalina, limon v.b). muz ( Alanya’da yetiştirilmektedir. ) üretilmektedir. Fındık (Giresun’da Ordu ve çevre civarlarında yetiştirilmektedir. ) incir ( Akdeniz iklimine uygun %82’si bu bölgelerde yetiştirilmektedir. Aydın Nazilli ), Gül ( Isparta ), Çay Rize’de) yurdumuzun birçok yerinde saymadığımız meyveler yetiştirilmektedir. Belli başlı olanların yanında, Bursa’nın Şeftalisi Amasya’nın elması meşhurdur.

En Karlı Tarım Ürünleri Nelerdir?

Karlı olan bir çok ürün vardır. Ve bunlar çok fazla istek görmektedir. Yılda 1.2 milyon ton soya tüketiliyor, bunun sadece 100 bin tonu ülkemizde Aşırı kuraklık soya ve mısır üretimini olumsuz etkilemektedir. Türkiye, 4 milyon tonluk mısır üretimiyle neredeyse ihtiyacını kendi karşılar düzeye gelmiş durumda, ancak soya için aynı şeyi söylemek zor. Oysa topraklarımız soya üretimine uygun. Buna karşılık yıllık soya üretimi 100 bin ton civarında. Bu yıl ise 120 bin ton rekolte bekleniyor. İşte tam da bu noktada soya üretiminin önemi öne çıkıyor.

Mantar üretimi; meşakkatli olduğu için fiyat bakımından çok yüksektir. Istiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen ürünlerdir. Oldukça verimli olan istiridye mantarı, taze ve kurutulmuş şekilde tüketilebilir. Sarımsak; çeşitli toprak koşullarında rahatlıkla yetiştirilebilen üründür. 3 çeşidi vardir. Rocambole, Purlestripe, Porcelain. Müşterisi bol ve fiyat bakımından yüksektir. Enginar; sağlık açısından faydalı sebze türüdür. Enginara ilgi ve müşterisi bol fiyatı bakımından yüksektir.

Japon akçaagacı; Akçaağaçgiller familyasından olup, Japonya Kore ve Çin de yetiştirilmektedir. Yaşlandıkça pahalanan ağaç yoğun ilgi görmektedir.

Kinoa; Güney Amerika’da ki dağlarda yetişmektedir. tahıla benzerliğiyle kıyaslanır. Fakat tahıl değildir. Pancar ve ıspanak tarzı bitkilere yakınlığı vardır. Popüler bir gıda olan Kinoa, tohumu vita meyvelerin, sebzelerin ve tütün gibi çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Tarih öncesi çağlarda bile, çok önem verilmiştir Çünkü insanların yiyecek kaynağı olan tarımcılık bizler için bulunmaz bir nimettir. Bununla birlikte hayvancılıkta önemli yer teşkil etmektedir Et, süt, peynir, boynuz ve kemiklerden yararlanılmıştır.

Çok eski çağlardan tarım ilgi görmüyordu. Herhangi önlerine çıkan her şeyi yiyorlardı. Çoğunluk olarak göçebe idi. Belli zaman sonra tarımla uğraşmaya başlayan insanlar göçebelikten kurtulmuş oldular, böylece insanlar medeniyet alanında güçlenip tarımında etkisiyle, kuvvetli olmaya çalıştılar. Tarlaların yakınlarına ev yapmaya başladılar.

Köy kurma çabasına girip şehir hayat sürdürmek istediler. Türkiye, tarım açısından her çeşit bitki yetiştirilebilmektedir. Nüfusun birçoğu tarımcılık ile geçinmektedir. Temel besin değerinin yükseltisi dış satımında önemli ham maddesini karşılama nedeniyle ülke ekonomisine önem katmaktadır. Tarımsal verimlilik önemli faktörler arasındadır. Ülkemizin %36’ı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz için önemli bir geçim kaynağıdır. Bununla birlikte dış ülkelere ürün satabilmektedir. Başka bir etkeni ise devletin çiftçiye desteği de. Satış ve pazarlama konusunda büyük kooperatiflerin kurulmasına destek olmuştur. Sosyoekonomik koşullardaki gelişmelerde tarım sektöründe çalışan diğer dallardaki işçi gücünden daha yüksektir. Yalın kökenli değildir. Çok çeşitli bitki ve hayvan yetiştirildiği de belirlenmiştir.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.