ref: refs/heads/v3.0

En Karlı Tarım Ürünleri

En karlı, kazançlı, talep edilen tarım ürünleri hangileridir? Hangi tarım ürünü yüksek kar marjına sahiptir? Tarım ürünlerine yatırım yapmak istiyorsanız kazanç sağlayabileceğiniz ürünler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

En Karlı Tarım Ürünleri

Kar marjı yüksek tarım ürünleri, özel bitkiler sınıfında görülen, şifa amacıyla ilaç yapmak için ya da nadiren bulunması nedeniyle lüks restoranlarda sunulmak için üretilen bitkilerdir. Bunlar, haftada birkaç saat ayrılarak yetiştirilebilir bitkiler olduğundan üreticisini zorlamaz ve hobi olarak dahi üretilebilir. Bitki yetiştiriciliği sayesinde, doğru tarım ürününü yetiştirirseniz, büyük bir kar elde edebilirsiniz.

Lavanta Yetiştirerek Gelir Elde Edin!

Lavanta yetiştiriciliği ile para kazanmak için küçük yetiştiricilerden olmanız yeterlidir. Lavanta tarımı, yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kar sağlar. Bunun nedeni lavantanın kullanım alanlarının oldukça geniş olmasıdır. Çiçekler, çelenklerden süs eşyalarına, eczacılıktan koku endüstrisine kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bu nedenle çiçekleri el işi yapan firmalardan sabun ve cilt bakım ürünü imal eden yerlere kadar, pek çok firmaya satabilirsiniz. Lavanta çiçeklerinin hızlı kuruyor olmasını fırsat bilerek Süs eşyalarında lavanta kullanabilirsiniz.

Gurme Mantar Üreticiliği İle Lezzetli Mantarlar Yetiştirin!

Gurme mantar üreticiliği, şehir içinde üretimi en hızlı ve en sorunsuz şekilde yapılabilecek üründür. Kapalı mekanda yetiştirilebilir olması, hızlı üremesi ve hızlı satış pazarı bulması, mantar yetiştiriciliğini cazip hale getirmektedir. Özellikle istiridye mantarı yetiştiriciliği oldukça rövanştadır. Yarım kilosu 10 TL’ye yakın bir fiyata satılan mantarlar, istiridye mantarı ya da shitake mantarı şeklinde farklı türlerde üretilebilir ve oldukça yüksek oranlarda kar bırakır.

Görsel Zevkinizi Güçlendirin: Odunsu Süs Bitkileri

Odunsu süs bitkileri yetiştirmek, aslen ağaç ve çalı yetiştirmekten farksızdır. Hasadından sonra aranjmanlar ve çelenkler gibi elişi ürünlerinde kullanılan bu bitkiler, renkli saplara ve şekilli dallara sahiptir. Bu anlamda kendinden süslü  büyüyen bitkiler, süsleme ve çelenk yapımında kullanılmaktadır. Kışın hasadı yapılan çoban püskülü, ilkbaharda hasadı yapılan keçi söğüdü ve altın çanağı gibi bitkiler bu sınıfta yer almaktadır. Yetiştiricilik anlamında odunsu olmalarından kaynaklı olarak üreticisi için daha az masraflı olan bu bitkiler, hassas olmamaları nedeniyle ilk defa üreticilik yapacak çiftçiler için doğru seçim olacaktır. Sebzelerin aksine odunsu süs bitkileri, tekrar tekrar hasat edilebilir ve hızlı büyür. Tüm yıl boyunca üretim yapılmasına imkan veren bu ürünler, dört mevsim hasat edilebilme özelliğine sahiptir.

Küçük Alanda Çalışmak İsteyenlere Peyzaj Bitkisi Yetiştiriciliği

Peyzaj bitkisi yetiştirerek para kazanmak için küçük bir alan size yetecektir. Bu alanda saksılar içerisinde çevre düzenlemede kullanılan bitkileri yetiştirebilirsiniz. Toptancılardan ucuz bir miktara alacağınız fideleri yetiştirerek plastik saksı içerisinde ağaç yetiştiricliği yapabilir, bu sayede hızlı ve bol karlı bir üretim elde edebilirsiniz.

Japonya’nın Bitki Anlayışına Kulak Verin: Bonzai Yetiştiriciliği

Bonzai yetiştirerek para kazanmak, bitkinin özelliklerinden kaynaklı olarak eğlenceli ve huzur verici bir iştir. Dünyada büyük ilgi gören, Japonya kaynaklı bu minik ağaçlar, hediyeliklerden dekorasyona pek çok alanı süslemektedir. Bonzai yetiştiriciliğinin gün geçtikçe artan ünü, Pazar alanını da genişletmiştir. Yetiştirme bazında çok hassas bir bitki olmaması nedeniyle yeni yetiştiriciler tarafından tercih edilen bozai, ufak alanda yapılır. Tohum, fide ve malzeme alarak zenginleştirilecek bonzai, aksesuarlarla desteklenerek değeri arttırılabilir.

Japon Akçaağacı İle Para Kazanın!

Japon akçaağacı yetiştirerek para kazanmak için küçük bir bahçeye sahip olmanız yeterlidir. Normal ağaçtan küçük olması, bahçe merkezlerinin çoğu için avantaj konumundadır. Sadece toprakta değil, küçük plastik kaplarda da yetiştirilebilir. Ancak tarım malzemeleri pahalı bir üründür ve tohumunu da, fidesini de bulmak oldukça güçtür. Bu nedenle daha çok sabırlı üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Bitkiyi bu kadar çekici yapan ise kırmızıya çalan yaprakları ve eşsiz güzelliğidir. Bu nedenle özellikle peyzaj konusunda iddialı işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Söğüt Yetiştiriciliği İle Kolay Para Kazanın!

Söğüt yetiştirerek para kazanmak için herhangi bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Söğüt, oldukça kolay büyüyen ve hızlı boy atan bir ağaç olarak bilinir. Ağacın çiçeklerine ve yapraklarına talep yüksektir. Ağacın çiçekleri çelenk yapımında ve aranjmanlarda kullanılırken, ağacın odunu bahçe çiti ve söğüt mobilyalar için kullanılmaktadır. Sepetçilikte de kullanılan söğüt ağacı, bu kapsamda kullanım alanı oldukça geniş bitkilerdendir. Bitkinin bakımını yapmak oldukça kolay olmakla birlikte, tek kötü yanı suya yakın ve geniş alanda daha iyi büyümesidir. Bitki, bunun dışında herhangi bir probleme neden olmaz.

Sarımsak Yetiştirerek Para Kazanın!

Sarımsak yetiştiriciliği, özellikle gurme sarımsak yetiştirmek istiyorsanız oldukça karlı bir iştir. Gurme sarımsaklar, diğer sarımsaklara göre çok daha lezzetli ve büyüktür. Bu nedenle sıradan sarımsak yetiştiriciliğinden çok daha yüksek fiyatlarla alıcı bulur. Gurme sarımsak türleri haricinde yetiştirilebilecek bir diğer sarımsak türü de elephant sarımsaktır. Bu sarımsak türünde başarısız olma ihtimali mümkün değildir çünkü tüm toprak ve hava koşullarında yetiştirilebilen bir türdür.

Tropikal Bir Çiftçilik Deneyimi: Bambu Yetiştiriciliği

Bambu yetiştirerek para kazanmak için küçük bir alana ve bol miktarda saksıya ihtiyaç duyacaksınız. Ot familyasına ait bu bitki, ev sahipleri ve peyzajcılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir türdür. Özellikle lüks dekorasyonlarda kullanımı uygun olan bambu, yüksek fiyatlara satılmaktadır. Hızlı büyümesi nedeniyle uzun zaman geçmeden hasat edilen bitki, hassas olmaması nedeniyle yetiştiriciliği en kolay olan bitkiler arasındadır. Bunun yanında bambu, mobilyacılık ve bebek oyuncakçılında da kullanılmaktadır.

Dünyadaki Akımlara Ayak Uydurun: Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa yetiştirerek para kazanmak, 2013 yılının Kinoa Yılı ilan edilmesinin ardından tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Barındırdığı yüksek protein ile diyetlerde ve eczacılık alanında kullanılan, Sağlık Bakanlığı tarafından her eve girmesi gerektiği öğütlenen bitki, hızlı büyüyen bir tohumdur. Doğada nadir görülen tam protein özelliği taşıyan kinoa, tıp alanında da kullanılması nedeniyle yüksek fiyatlarla satılabilmektedir.

Tatlı Bir Çiftçilik Deneyimi: Şeker Otu Yetiştiriciliği

Şeker otu yetiştirerek para kazanmak, yapraklarının hasattan sonraki raf ömürlerinin dahi yüksek olması nedeniyle oldukça karlıdır. Diğer adı stevia olan bitkinin yaprakları, hasattan sonra 5 yıl boyunca taze kalmaktadır. Bitkinin yaprakları şekerden tam 40 kat, ondan üretilen toz ise 250 kar daha tatlıdır. Bu nedenle son dönemde şekersiz besinlerin içine katılan aspargam gibi kimyasal maddeler yerine stevia yapraklarının  kullanımı daha makul gelmeye başlamıştır. Paraguay halkı tarafından keşfedildiği bilinen bitki, küçük alanda direkt olarak toprak ile temas ederek büyüyen, kara lahana ya da nane benzeri bir görünüşe sahiptir. Bitkinin üretimi için bol su gerekmektedir. Bunun dışında hassas bir yapıya sahip olmayan bitkinin üretimi, oldukça kar getiren bir yatırım olacaktır.

Patatesi Hiç Böyle Görmediniz: Mor Patates Yetiştiriciliği

Mor patates yetiştirerek para kazanmak, Avrupa’dan sonra Türkiye’de de oldukça popüler olmaya başlamıştır. Adı her ne kadar patates olsa da besin, hem rengi hem tadı anlamında patatesten hayli uzaktır. İçerisinde bulunan antioksidan ve yüksek vitamin ile sağlıklı yaşama konusunda dikkatli olanları cezp etmektedir. Sebzenin yetiştiriciliği oldukça kolaydır ve sebze, masrafsız çiftçilik seçenekleri arasında yer almaktadır. özellikle yurt dışına ihracatı konusunda önemli kar bırakan sebze, çiftçisine yüklü miktarda gelir elde etme kapısı aralamaktadır. İhracat ile kazandırdığı kar ve yetiştiriciliğinin kolay olması nedeniyle, tarım ile para kazanmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biri mor patates olarak bilinmektedir.

[benzeryazi pid=4364]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.