Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek

Eski kredinizin borcunu kapatıp yeni bir kredi çekmek istiyorsanız yani kredi yapılandırma imkanından faydalanmanız gerekiyorsa kredi borcunuzu yapılandırarak yeni bir kredi nasıl çekebilirsiniz yazımızdan tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekmek
A+
A-

Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek isteyen kişilerin; yapılandırma işlemi yapması durumunda bilmesi gerekenler şunlardır:

 • İlgili kredi direkt olan borçlu hesaba ödenmektedir.
 • Kişinin borcunun tutarı dışında ekstra kredi alabilmesi mümkün değildir.
 • Kişiye ilgili kredinin ödemesi elden yapılmamaktadır.
 • Bankanın kredi yapılandırma talebini kabul etme zorunluluğu yoktur. Bu yüzden kişilerin bankanın şartlarını sağlaması gereklidir.

Kredi Borcu Olan Biri İkinci Krediyi Çekebilmekte Midir?

Kredi borcu olan biri ikinci krediyi çekebilmektedir. Kişiler kredi çekerken; kişilerin daha önce kaç adet kredi çektikleri önemli bir etken değildir. Aksine daha önce çektikleri kredinin miktarı, kişinin gelir düzeyi ile bu kredi arasındaki denge ve kişinin kredi notu önemli bir etkendir. Kişiler aynı anda 2 kredi çekebilecekleri gibi, 3 kredi de çekebilmektedirler; eğer gelir düzeyleri banka şartlarına uygun ise. Ancak kişinin toplamda kredilerin aylık taksitlerine ödediği miktarın; maaşının yarısını geçmemesi gereklidir. Örneğin; kişinin belgelenebilir aylık geliri 5.000 TL ise ve kişinin aylık ödediği kredi taksiti 1.000 TL ise; kişi yeni bir kredi çekebileceği zaman, bu kredinin aylık taksit miktarı maksimum 1.500 TL olabilmektedir.

Borç Transferi İşlemi Nedir?

Borç transfer işlemi; kişilerin bütün kredi borçlarını, tek bir bankanın çatısı altında toplayabilmelerini sağlayan işlemdir. Bu sayede kişiler; borçlarının takibini kolay yapabilmekte ve borçlarının son ödeme tarihlerini karıştırmamaktadır. Ayrıca kişilerin bütün borçlarını tek bir bankada toplaması demek; bankanın kişilerin borçlarına göre vade seçeneği ayarlaması ve aylık ödenmesi gereken taksit miktarlarında esnek davranabilmesi demektir. Dolayısı ile kredi borcu olan kişiler için avantajlı bir durumdur. Kişilerin bu işlemi yapabilmek için; borç transferi yaptırmak istedikleri ve ikinci krediyi kullanacakları bankanın şubesine giderek başvuru yapmaları gereklidir.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nedir?

Kredi yapılandırma işlemi; kişilerin mevcut durumdaki kredilerinin faiz oranı düştüğünde yapılabilecek ve kişilerin ödemekte zorlandıkları bir kredilerinin olması halinde yapılabilecek bir yapılandırma işlemidir. Kişilerin faiz oranında bir yapılandırma talep etmesi durumunda; o zamana kadar ödemiş oldukları kredi kapatılır ve kalan miktar üzerinden yeni faiz oranı ile birlikte yeni bir ödeme planı hazırlanmaktadır. Ancak kişinin ödemekte zorlandığı borçları olması durumunda; öncelikle bankaya kredi yapılandırma talebinde bulunması ve sonrasında bankanın kişinin gelir durumu ile birlikte borçlarını incelemesi üzerine, talebi olumlu değerlendirilir ise; kişinin borçları ilgili bankaya transfer edilmektedir. Transfer işleminden sonra ise; kişiye ödeme kolaylığı sağlanacak şekilde yeni bir ödeme planı hazırlanmaktadır.

blank

Borcunuzu Hemen Kapatmak İstermisiniz?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar ile ilgili yazımızdan şartları ve ödeme seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz

Borç Yapılandırma İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Borç yapılandırma işlemi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Borç yapılandırma talebinde bulunacak olan kişinin üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu bir kimlik belgesi sunması gereklidir. Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya geçici kimlik belgesi kabul edilmektedir.
 • Kişinin adresini teyit edebilmek adına ikametgah belgesi gereklidir. İkametgah belgesine alternatif olarak; kişinin adına ve adresine kayıtlı güncel ve ödenmiş bir faturası da kabul edilmektedir.
 • Kişinin aylık düzenli gelirini belgelendirmesi ve gelir belgesini işlem başvurusunda sunması gereklidir. Ayrıca eğer kişinin bir ek geliri var ise; bu ek gelirini de belgelendirmelidir.
 • Kişinin borç yapılandırma talebini bildirdiği yapılandırma talebi dilekçesini bankaya sunması gereklidir.

60 Ay Borç Yapılandırmasından Faydalanabilecekler Kimlerdir?

60 ay borç yapılandırmasından faydalanabilecek kişiler şu şekildedir:

 • 60 ay borç yapılandırmadan faydalanabilecek olan kişilerin; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki yani 10 Şubat 2020 tarihinden önceki borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulunması gereklidir.
 • 60 ay borç yapılandırmasından faydalanabilmek için; kişilerin kendilerinin bankaya başvuruda bulunması ve araya vekil sokmaması gereklidir.
 • 60 ay borç yapılandırmasından faydalanabilecek olan kişilerin; kredi notunun yüksek olması ve banka için risksiz müşteriler olmaları gereklidir.
 • 60 ay borç yapılandırmasından faydalanabilecek olan kişilerin; aylık belgelenebilir ve düzenli gelirlerinin olması gereklidir. Kişiler sigortalı bir işte çalışıyor iseler; iş yerlerinden maaş bordrosu almalılardır. Serbest meslek ile uğraşan kişilerin ise; vergi levhası sunması gereklidir. Çiftçilerden ÇKS belgesi talep edilirken, ek geliri olan ve sigortalı bir işi olmayan kişilerden ise; ek gelirlerini belgelemeleri talep edilmektedir. Kira geliri olanların kira sözleşmesini ve faiz geliri olanların da ilgili hesabın hesap cüzdanını gelir belgesi olarak göstermesi gereklidir.
 • 60 ay borç yapılandırmasının kapsamına; ana para ve faiz borçlarının yapılandırması girmektedir.

Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Borç yapılandırma başvurusu yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle kişinin gerekli evraklar ile birlikte banka şubesine giderek borç yapılandırma başvurusunda bulunması gereklidir. Kişiler bu başvuruyu borçlu oldukları bankaya da yapabilmektedirler, faiz oranları daha düşük olan bir banka buldukları takdirde başka bir bankaya da yapabilmektedirler. Kişilerin bu noktada faiz oranlarına dikkat etmesi gereklidir. Çünkü yapılandırma masrafları ile birlikte faiz oranlarının da yüksek olması durumunda; kişilerin bu işlemden herhangi bir karı olmamaktadır.
 • Kişinin yapılandırma başvurusunu banka değerlendirmektedir. Banka bu aşamada kişinin kredi notunu ve müşteri profilini incelemektedir. Kişinin mevcut durumdaki kredisinin icrada olması durumunda; bankanın yapılandırma talebini reddetme hakkı da bulunmaktadır.
 • Banka eğer kişinin borç yapılandırma talebini kabul eder ise; kişinin eski kredi borcu kapatılmaktadır ve kapatılan borç üzerinden kendisine yeni faiz oranları ile birlikte yeni bir ödeme planı hazırlanmaktadır.
Acil Nakit
Acil Nakit Kredi En Uygun Tüm Borçları Tek Kalemde

Kredi başvurularında kimi zaman ihtiyacımız olan şeyleri almak için başvuruyor kimi zamanlarda ise, farklı alanlara olan borçlarımızı kredi ile ödeyip, her ay tek bir yere…

İlgili İçerik

Kredi Borcunu Kapatmak İçin Yeni Kredi Mi Çekilmeli Yoksa Kredi Yapılandırma İşlemi Mi Yapılmalı?

Kredi borcunu kapatmak için yeni bir kredi almak, kredi yapılandırma işlemi yapmaktan daha avantajlı olabilmektedir. Ancak bunun için kişilerin kredi notu ile ilgili problemlerinin olmaması gereklidir. Kredi notu yüksek olan kişilerin; borçlarını kapatmak için yeni kredi çekmesi daha mantıklıdır. Kredi notu düşük olan kişilerin ise; kredi borçlarını kapatmak için borç yapılandırma işlemi yapması daha mantıklıdır. Kredi notu yüksek olan bir kişi; 72 ay vade ile 10.000 TL kredi çektiğinde, %1.20 ile %1.30 arasında bir faiz oranı ile yeni kredi alabilmektedir. Ancak kredi yapılandırmak isteyen kişi aynı şartlarda, aynı krediyi; %1.40 ile %1.50 arasında faiz oranları ile alabilmektedirler.

Kredilere Göre Borç Yapılandırma Vadeleri Nelerdir?

Kredilere göre borç yapılandırma vadeleri şu şekildedir:

 • Bireysel ihtiyaç kredisi alan kişilere, kredi yapılandırmasında 60 aya varan vade seçenekleri sunulmaktadır.
 • Taşıt kredisi alan kişilere; taşıtın fatura değerinin 20.000 TL ve altında olması durumunda 60 aya varan, 120.000 TL’nin üzerinde olması durumunda ise 48 aya varan vade seçeneği sunulmaktadır.
 • Bilgisayar almak için kredi çeken bir kişiye; 12 aya varan kredi yapılandırması yapılabilmektedir.
 • Tablet almak için kredi çeken bir kişiye; 6 aya varan kredi yapılandırması yapılabilmektedir.
 • 500 TL’den daha az bir tutarı olan cep telefonu almak için kredi çeken kişilere 12 aya varan vade seçeneği uygulanmaktadır. Bu değerin 3.500 TL’nin üzerinde olması durumunda ise; 6 aya varan vade seçeneği sunulmaktadır.
YORUMLAR

 1. blank süleyman dedi ki:

  banka burcumu kapatmak için kredi istiyorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz teşekkür ediyorum saygilarimla

 2. blank Arif Tunç dedi ki:

  Slm ben arif tunç eski kırediyi kapatıp yeni kiredi cekebilirmiyiz lütfen bana yardımcı olun allah aşkına saygılarımla

 3. blank selami kara dedi ki:

  Merhaba ben ziraatBankasında kiredi kullandım bunu kapatıp tekrar çekme istiyorum yardimci olabilirmisiniz

 4. blank Ali rıza dedi ki:

  Ben akbanktan 3 ay once kredi kullansdim odeme gunu geldiginde yapılndrma yaptım 3 aydır düzenli ödeme yapıyorum akbank 4. Ayda bana kredi verirmi tekrar.(15bin tl kullanmıştım.3 aydir odeme yapıyorum duzenli.ben bu krediyi yapandiriken yapılandırma birimi bana borç bitene kadar akbank kartı ve kredi kullanamazsınız,borc bittikten sonra belki demişti.ama kredi kartı hala aktif ve alışveris yapbiliyorum.)kkb notum 1288 gecikme yok

 5. blank ali dedi ki:

  Acil krediye ihtiyacim var gelir belgesiz nerden alabilirim cvp beklemektetim 6bin cekmem gerek

 6. blank Volkan dedi ki:

  Bana acil dönüş yaparsanız sevinirim çok sıkışık durumdayım. ..