ref: refs/heads/v3.0

Esnafımızın Yüzünü Güldüren Bankalar 2023

Esnafımızın yüzünü güldüren bankalar 2020 yılı içerisinde de esnaflarımıza cazip kredi destekleri sunuyor. Uygun faizli esnaf kredileri sunan bu bankalar aracılığıyla esnaflar finansal ihtiyaçlarını en iyi şartlarda karşılıyorlar. Esnafa destek sunan bankaları yazımızda bulacaksınız.

Esnafımızın Yüzünü Güldüren Bankalar 2023
A+
A-

Esnaf kredisi almak için başvuru yapılabilecek birçok banka bulunmakta ve bu bankalar uygun faiz oranları ile dikkat çekmektedir. Esnaflara yönelik kredilerin birçoğu devlet destekli olup birçok esnaf ve sanatkara yönelik kolay ödemeli krediler bulunmaktadır. Esnaf ve sanatkarlara verilen krediler daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlarına sahiptir. Faiz oranlarının sabitlenmesi ve taksit erteleme seçeneği nedeni ile de esnaflar esnek geri ödeme planı hazırlayabilmektedir.

Esnaf Kredisi Nedir?

Esnaf kredisi, sadece esnaflara yönelik verilen bir kredi türüdür. Esnafların ihtiyaçlarını gidermek amacı ile verilen esnaf kredisi, birçok banka tarafından verilmektedir. Esnaf kredisi ayrıca esnafların yerel üretimde daha geniş bir alanda hizmet vermeleri ve yerel üretimin desteklenmesi için verilen bir kredi türüdür.Bunun yanında gerekli şartları karşılayan esnaflar için devlet destekli faizsiz esnaf kredisi sunulmaktadır.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisi başvurusu banka şubelerinden yapılmaktadır. Bankalar aracılığı ile alınabilen esnaf kredisi için tam evrak ile bankaya başvuru yapılması gerekmektedir. Esnaf kredisi KOSGEB aracılığı ile de alınabilmektedir.

2023’de KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Alma Şartları

Kefalet kredisi alma koşulları arasında esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı bulunmak vardır. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından verilen bu kredinin alınabilmesi için anlaşmalı olan banka ise Halkbank’tır. Kefalet başvuruları Halkbank tarafından değerlendiriliyor ve bankanın uygun gördüğü kişilere bu kredi sağlanıyor. Esnaf kefalet kredisi veren bankalar arasında en çok tercih edilenlerinden birisi bünyesinde kooperatif kredisi de barındırmasından dolayı Halkbank’tır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar 2023

Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka esnaf kredisi vermektedir. Esnaflara özel kredi kampanyalarından faydalanmak için başvuru yapılması gereken bankalar şu şekildedir;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası

Esnaf kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi 2023

Türkiye’nin önemli bankalarından biri olan Ziraat Bankası tarafından esnaf kredisi de verilmektedir Esnaf ve sanatkarlara özel olan bu kredinin birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Ziraat Bankası esnaf kredisi almak için şube üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Ziraat Bankası tarafından verilen esnaf kredisi için faiz oranları sabitlenebilmekte ve taksit erteleme seçeneği bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Özellikleri 2023

Ziraat Bankası esnaf kredisi özellikleri birçok müşteri tarafından avantajlı olduğu için tercih edilmektedir. Ziraat Bankası KOBİ’lere yönelik verdiği kredi Ziraat Bankası Kosgeb Kredisi aracılığı ile alınır ise faizsiz olarak verilmektedir. 3 yıl geri ödemesiz olarak verilen esnaf kredisi için toplam vade uzunluğu 5 yıldır. 5 yılın ilk 3 yılı ödeme istemeyen Ziraat Bankası bu neden ile sıkça tercih edilmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Şartları Nedir?

Ziraat Bankası esnaf kredisi şartları bulunmaktadır. Bu şartlara uyan kişilere kredi verilebilmektedir. Ziraat Bankası tarafından istenen şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Esnaflar odasına bağlı olmak
 • KOBİ olmak
 • Herhangi bir kredi borcunun olmaması ve daha önce bankalar tarafından kara listeye eklenmemiş olmak

Ziraat esnaf kredisi şartları arasında yer almaktadır.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat esnaf kredisi başvurusu sadece banka şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Esnaf kredisi almak için Ziraat Bankasına başvuru yapmaya karar veren esnaflar, başvuru evrakları ve başvuru formu ile banka şubesine yapılabilmektedir. Bankada müşteri temsilcisinden randevu alındıktan sonra esnaf kredi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

Ziraat esnaf kredisi evrakları şu şekildedir;

 • Aylık düzenli gelir miktarını gösteren gelir belgesi
 • Esnaflar odasından herhangi birine kayıtlı olunduğunu gösteren belge
 • Vergi levhası
 • Gelir gider bilanço tablosu

Banka ek belge talep edebilme hakkına sahiptir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi 2023

Halkbank esnaf kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Halk Bankası tarafından verilen esnaf kredisinin birçok avantajı bulunmaktadır. Halk Bankası, 1938 yılı itibari ile faaliyetlerine başlayan bir bankadır ve birçok farklı sektöre uygun krediler vermektedir. Halk Bankası; esnaflara, Kobilere ve girişimcilere yönelik kredileri ile dikkat çekmektedir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Özellikleri 2023

Halk Bankası esnaf kredisinin birçok özelliği bulunmaktadır. Halk Bankası ustalık belgesine sahip olan her esnafa kredi verebilmektedir. Halk Bankası tarafından verilen esnaf kredisinin miktarı için belirlenen üst limit 500 bin Türk Lirasıdır. Her esnafa maksimum 500 bin Türk Lirası veren Halk Bankası faiz sabitleme ve 3 aylık taksit erteleme fırsatları ile de dikkat çekmektedir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Şartları 2023

Halkbank esnaf kredisi başvuru koşullarına uyum sağlayan herkese kredi verebilmektedir. Gerekli şartları yerine getiren esnafa verilen kredi için istenen şartlar şu şekildedir;

 • Esnafın ustalık belgesinin olması
 • 3 yıl ara vermeksizin faaliyet göstermiş olan bir esnaf olunması
 • Başvuru öncesindeki 5 yıl boyunca herhangi bir bankadan ya da kurumdan destek alınmaması gerekmektedir. KOSGEB ve KOBİ desteklerinden faydalanılmaması Halk Bankası tarafından istenen koşullar arasında yer almaktadır.
 • Vergi levhasına sahip olmak

Halk Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu 2023

Halkbank esnaf kredisi başvuru sadece banka şubesi üzerinden yapılabilmektedir. Halk Bankasına ait diğer platformlar üzerinden başvuru yapılmasına olanak tanınmamaktadır. Halk Bankası esnaf kredisine başvuru yapacak esnafların başvurularını bankanın herhangi bir şubelerine yapmaları gerekmektedir.

Halkbank Esnaf Kredisi Başvuru Evrakları

Halk Bankası esnaf kredisi istenen evrakları her yıl güncellenmekte ve istenen evraklara ek olarak banka tarafından yeni belgeler istenebilmektedir. Halk Bankası esnaf kredisi başvurusu sırasında istenen evraklar şu şekildedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
 • Esnaflar odası kayıt belgesi
 • Vergi levhası
 • Ustalık belgesi
 • Gelir belgesi
 • Esnaf siciline ilişkin tasdiknamesi

Vakıflar Bankası Esnaf Kredisi

Vakıfbank esnaf kredisi başvurusu banka şubesi üzerinden yapılabilmektedir. Vakıflar Bankası esnaf kredisi başvurusu için bankaya gidilmesi gerekmektedir. Vakıflar Bankası, esnaf kredisi için 100 bin Türk Lirasına kadar kredi verebilmektedir. Vakıflar Bankasının vade uzunluğu için belirlenen süre 36 aydır. Ancak Vakıflar Bankası borç erteleme ya da eşit taksitler ile aylık ve 3 aylık ödeme seçeneğini de sunmaktadır.

Vakıflar Bankası Esnaf Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar

Vakıfbank esnaf kredisi için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Esnaflar odası belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi

Banka tarafından standart belgelerin yanı sıra ek belge talep edilebilmektedir.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi 2023

Garanti Bankası esnaf kredisi için faiz oranını sabit tutması ile bilinmektedir. Ayrıca 60 aylık vade uzunluğu ile de dikkatleri üzerine çeken Garanti Bankası, birçok esnaf tarafından tercih edilmektedir. Faiz oranlarında yüzde 2,00’nin üstüne çıkmamayı tercih eden Garanti Bankası başvuruları şube üzerinden kabul etmektedir. Garanti Bankası esnaf kredisi, komşu esnaf kredisi adı altında verilmektedir ve faiz sabitleme seçeneği bulunmaktadır.

Garanti Bankası Esnaf Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Garanti Bankası esnaf kredisi başvurusu banka şubesine yapılmaktadır. Garanti Bankasının müşterisi olanlar için de başvuruları şube üzerinden almaktadır. İnternet bankacılığı ve SMS ile başvuruları esnaf kredisinde uygulayamamaktadır.

ING Bank Kobi Kredisi 2023

ING Bank Kobi kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. ING Bank esnaf kredisi için en fazla 50 bin Türk Lirasına kadar kredi vermekte olup alt limiti bin Türk Lirası olarak belirlemiştir. Faiz oranı diğer bankalara göre düşük olan ING Bank, 36 aylık vade uygulamaktadır. ING Bank KOBİ kredi başvurularını internet sitesi, SMS ve şube üzerinden kabul etmektedir. ING Bank kredi başvurularında kredi notunu önemsemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.