Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Ev ipotekli kredi veren bankalar 2020 yılı içerisinde teminatlı ihtiyaç kredisi vermeye devam ediyor. Yüksek miktarlardaki ihtiyaçlarda ya da kredi notunuzun düşük olması durumunda evinizi ipotek göstererek kredi kullanabileceğiniz bankaları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

İhtiyaç kredi çeşitlerinden birisi olarak sayılabilen ev ipotekli ihtiyaç kredisi, kişilerin kullanım amaçlarına ve çeşitlerine göre oldukça değişen kredilerdir. Ev ipotekli ihtiyaç kredilerindeki temel amaç. Kişilerin normal ihtiyaç kredilerine göre daha fazla bir limitte ev teminatı verilerek kredi kullanmaları durumudur. Bankalarda almış oldukları ev teminatları ile müşterilerine bu kredi sayesinde ihtiyaçları oranında kredi verir. Bu yüzden ev ipotekli kredi veren banka sayısı günümüzde oldukça yüksektir.

Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

Ev ipotekli krediler, genellikle kişilerin yüksek limitte krediye ihtiyaç duyduklarında, müşterilere alternatif olarak sunulan kredi çeşitlerinden bir tanesidir. Pek çok alanda oldukça avantajlı olan bu krediler, kişilerin ihtiyaçlarına orantılı olarak sağlanmaktadır. Kendi üzerlerine ait olan bir evi ipotek vererek gösteren kişiler, yüksek miktarda kredileri banka üzerinden alabilirler.

Kredi Borcu Olana Ev Kredisi
Kredi Borcu Olanlar Ev Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi borcu olan kişilerin konut kredisi çekmesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Konut kredisi için bankaların verdiği onay; uygulanan parametrelere göre belirlenir. Parametrelerin başında ise, kişinin…

İlgili İçerik

Ev İpotekli İhtiyaç Kredileri Riskli Midir?

İhtiyaç kredisi türlerinden birisi olan ev ipotekli ihtiyaç kredileri, aslında bankaların en sevdiği kredi türlerinden bir tanesidir. Yüksek miktarda vermiş olduğu kredilere karşılık bir ev teminatı alan bankalar, kişilerin aldıkları kredileri ödemediklerinde el koydukları bir teminat aracına dönüşür. Bu yüzden banka açısından oldukça avantajlı ancak kredi alan kişiler açısından oldukça dezavantajlı olan bu krediler, çok ihtiyaç duyulmadığında başvurulması tavsiye edilmeyen kredilerdir. Ancak kişi eğer düzenli bir şekilde kredilerini ödeyebileceğini düşünüyorsa ve yüksek limitte bir krediye ihtiyacı varsa o zaman ev ipotekli kredi çeşidine başvurabilir. Kişi banka üzerinden almış olduğu kredileri tamamen ödemeyi bitirdiğinde teminat olarak bankaya vermiş olduğu ev üzerinden ipotek durumu da kalkacaktır. Bu yüzden ev ipotekli kredi riskleri, kişiye göre değişmektedir.

Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Kredi çeşitlerinden banka adına en avantajlı kredi türü olan ev ipotekli krediler, ülkemizdeki pek çok banka tarafından müşterilerine sağlanmaktadır. Buna göre farklı faiz oranları ve ödeme koşulları ile pek çok bankadan ev ipotekli kredi alınabilmekte ve kişiler almış oldukları bu kredilerle ihtiyaçlarını giderebilmektedirler. Buna göre ev ipotekli kredi veren bankalar şunlardır;

 • Halkbank,
 • Vakıfbank,
 • Burgan bankası,
 • Garanti bankası,
 • Ziraat bankası,
 • Akbank,
 • İş bankası,
 • HSBC,
 • Koç Finans,
 • Finansbank’tır.
En düşük faizli konut kredisi
En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yeni bir ev almak isteyen veya evini değiştirmek isteyen vatandaşlar için bazı bankalar düşük faiz oranı ve uzun vade imkânlarıyla beraber konut kredisi olanağı ortaya…

İlgili İçerik

Halkbank İpotekli Ev Kredisi

Halkbank tarafından sunulan ve oldukça avantajlı ödeme koşullarına sahip olan ev ipotekli krediler, mortgage yasası kapsamında müşterilere sunulan kredilerdir. Halkbank bireysel kredi olarak da sunulan bu krediler, ihtiyacı olan kişilere en fazla 60 aylık vade seçeneği ile verilmektedir. Banka müşterilerine oldukça avantajlı bir şekilde sunulan bu kredi, banka tarafından evin değerinin %80’ine kadar verilmektedir. Bankanın vermiş olduğu bu oranı şu şekilde açıklamak gerekirse; alacağınız evin değeri eğer 100 bin TL ise kişiler, en fazla 80 bine TL’ye kadar bankadan kredi alabilirler. Bu durumda bankanın müşterilerine sağlamış olduğu faiz oranı %1,81’dir.

Halkbank İpotekli Kredi Hesaplaması

Halkbank’tan ev kredisi almak isteyen kişiler için oldukça önemli olan Halkbank ipotekli ev kredisi hesaplaması aşağıdaki gibidir. Buna göre;

 • 50 bin TL tutarında kredi çekmek isteyen bir kişi 60 aylık vade ile, aylık ödemesini 1,498,92 TL olarak, toplamda 89,935,05 TL’lik kredi öder. Bu hesaplamaya göre yıllık maliyet oranları ise yüzde 29,4145’tir.

Vakıfbank İpotekli Ev Kredisi Faiz Oranları

Kredi çeşitleri bakımından diğer bankalara kıyasla oldukça geniş ürünlere sahip olan Vakıfbank ipotekli kredi türüyle de en fazla tercih edilen bankalardan bir tanesidir. Kredilerini ara ödemeli ya da esnek ödemeli olarak alabilen kişiler, 60 aya varan vade seçenekleri ile kredi geri ödemelerini planlayabilirler. Kredi alınırken aynı zamanda kişilere hayat sigortası hizmetini de sunan banka, olası bir olumsuz hayat koşulu karşısında müşterisinin zor duruma düşmesini engellemek için elinden geleni yapar. Vakıfbank’ın müşterilerine sunmuş olduğu ev ipotekli kredilerde faiz oranları %1,75’tir. Banka ayrıca bu krediyi diğer bankalarda olduğu gibi teminat olarak gösterilen evin değerinin %80’ine kadar vermektedir.

Vakıfbank İpotekli Kredi Hesaplaması

Ev ipotekli kredisini Vakıfbank üzerinden almak isteyen kişiler için oldukça önemli olan Vakıfbank ev ipotekli kredi hesaplaması, aşağıdaki gibidir. Buna göre;

 • 50 bin TL tutarında bankadan ev ipotekli banka kredisi alan bir kişi, 60 ay vade ile aylık 1,473,43 TL tutarında kredi borcu öder.

Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise yüzde 28,3243’tür.

Burgan Bank İpotekli Ev Kredisi

Bankanın sunmuş olduğu ipotekli ev kredisinde önemli olan nokta kişilerin teminat olarak verdikleri evin son 5 yıl içerisinde herhangi bir satışa maruz kalmaması durumudur. Banka müşterilerine evin %50 değerinde kredi imkânı sağlar ve buna göre uygulamış olduğu faiz oranı %2,45’tir.

Burgan Bank İpotekli Ev Kredisi Hesaplaması

Burgan banktan ipotekli ev kredisi almak isteyen kişiler için kredi hesaplaması şu şekildedir;

 • Bankadan 50 bin TL tutarında kredi alan bir kişi, 60 ay vade ile aylık olarak 1,783,49 TL kredi borcu öder. Buna göre kişinin toplam ödeyeceği miktar 107,009,21 TL’dir.

Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise %41,5826’dır.

Garanti Bankası İpotekli Ev Kredisi

İpotekli ev kredisi Garanti bankasının müşterilerine sunmuş olduğu en çok bilinen kredi türlerinden bir tanesidir. Evini gösterene mortgage sloganıyla başlatmış olduğu ev ipotekli ihtiyaç kredileri, banka tarafından oldukça uygun koşullar altında müşterilere verilmektedir. Kişilerin teminat olarak vermiş olduğu evlerin %50’si değerinde kredi sağlayan banka, aynı zamanda müşterilerine %2,20 oranında da faiz uygulamaktadır. Diğer bankalara kıyasla en yüksek faizi Garanti bankası ve Burgan bank vermektedir.

Garanti Bankası İpotekli Ev Kredisi Hesaplaması

Garanti bankasından ipotekli ev kredisi almak isteyen kişiler için kredi hesaplaması şu şekildedir;

 • Bankadan 50 bin TL tutarında kredi alan bir kişi, 60 ay vade ile aylık olarak 1,669,64 TL kredi borcu öder. Buna göre kişinin toplam ödeyeceği miktar 100,178,87 TL’dir.

Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise %36,7089’dur.

Ziraat Bankası İpotekli Ev Kredisi

Konut değerlerinin %80’ine kadar müşterilerine ev ipotekli kredi sağlayan Ziraat bankası, faiz oranları ve vade seçenekleri açısından en fazla tercih edilen bankalar arasında yer almaktadır. Bankanın kredi imkanına başvurmak isteyen kişiler sadece banka şubesi üzerinden kredi başvurusu yapabilmektedirler. Ziraat bankası müşterilerine ev ipotekli ihtiyaç kredilerini “yasa kapsamındaki ipotekli bireysel finansman kredisi” adı altında vermektedir.

Akbank İpotekli Ev Kredisi Faiz Oranları

Kredi notunu oldukça dikkate alan Akbank’ın ev ipotekli kredi verme şartlarından bir tanesi de ev halkının aylık gelirinin kredi geri ödemesinin en az 2 katı kadar olması gerektiğidir. 18 yaşından büyük herkesin başvurabileceği Akbank ipotekli ev kredisi faiz oranları şu şekildedir;

 • 12 aylık vadeler için %2,29,
 • 12 ile 24 ay arasında alınan vadeler için %2,79,
 • 24 ile 36 ay arasında alınan vadeler için %2,19,
 • 36 ile 48 ay arasında alınan vadeler için %2,13,
 • 48 ile 60 ay arasında alınan vadeler için %2,07,

Oranında banka müşterilerine ev ipotekli ihtiyaç kredisi sunmaktadır.

Akbank İpotekli Ev Kredisi Hesaplaması

Akbank’tan ipotekli ev kredisi almak isteyen kişiler için kredi hesaplaması şu şekildedir;

 • Bankadan 50 bin TL tutarında kredi alan bir kişi, 60 ay vade ile aylık olarak 1,611,78 TL kredi borcu öder. Buna göre kişinin toplam ödeyeceği miktar 96,706,66 TL’dir.

Bu kredinin yıllık maliyet oranı ise %34,2373’tür.

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar
Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler

Ev almak isteyenlere finansal kuruluşlar tarafından verilen genelde uzun vadeli ve düşük faizli, satın alınan konutu ipotek altına almakta olan kredi ve finansal çeşitlerine mortgage-konut…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.