Evin Yüzde Yüzüne Kredi Veren Bankalar (Konut Kredisi ve Mortgage)

Evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar aracılığıyla konut satın almak istediğinizde ev değerinin tamamına kredi kullanabilirsiniz. Konut kredisi ve mortgage hakkında detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilir, size en uygun bankayı tespit edebilirsiniz.

Evin Yüzde Yüzüne Kredi Veren Bankalar (Konut Kredisi ve Mortgage)

Satın alınacak evin tamamına kredi veren bankalar,

 • Garanti Bankası,
 • Akbank,
 • Finansbank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası

Şeklindedir. Evin yüzde yüzüne kredi, evin tamamı için söz konusu olduğunda, başka teminatlar ve şartlar gelişir.

Konut kredisi evin yüzde kaçını veriyor?

Konut kredisi oranları, satın alınacak evin ekspertiz değerinin % 70’i ya da % 80’i olarak değişkenlik gösterir. Kural olarak bankalar peşinatsız konut kredisi vermezler. Ödenmesi gereken peşinat, son yıllarda değişen yasa ile birlikte %20’den %25’e çıkarılmıştır.

Peşinatsız Şekilde Evin Yüzde Yüzüne Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinat olmadan konut kredisi kullanılmak ve edinilmek istendiğinde, bankaların, satın alınacak olan evin % 100’üne konut kredisi verme olanakları mevcuttur ancak, kişilerin muhakkak ikinci bir taşınmazı ipotek ettirmeleri gerekir. Bu taşınmaz, herhangi bir akrabaya ait de olabilir. Kişi, 2. taşınmazın tapusunu da bankanın istemiş olduğu belgelerin arasına eklemelidir.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Peşinatsız konut kredisi kullanmak için, şu aşamalar izlenecektir;

 • Kişiden istenen ikamet, kimlik belgeleri banka tarafından incelenir.
 • Kredi başvuru formu doldurulur.
 • Kişi, kefil göstermişse, kefil olacak kişinin de belgeleri ile birlikte orada bulunması beklenir.
 • Kişiden ekspertiz ücreti alınır.

Ekspertiz ücreti kredi edinmek isteyen kişi tarafından banka hesabına ödenecektir. Söz konusu kredi onaylanmamışsa bile, ekspertiz ücretinin geri ödenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Peşinatsız Ev Kredisi
Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır; Banka kredisiyle ev satın almak isteyenler, söz konusu ev için bir miktar peşinat ödemek zorundadır. Tüm bankalar, normal şartlarda satın…

İlgili İçerik

Gelirime Göre Nasıl Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi edinirken gelirin göz önünde bulundurulması şekli, bankalar tarafından sağlanan bir kolaylık olarak, tüm aile bireylerinin gelirlerinin hesaplamaya dahil edilmesi şeklinde olacaktır. Aile bireyleri gelirlerinin de, hesaplamaya dahil edilmesi, aynı ikamet adresinde bulunan herkesin gelirlerinin, kredi çekerken gelir belgesi olarak kabul edilmesi şeklinde olacaktır. Konutun tamamına kredi isteyen kişilerin, gelirleri bankanın belirlemiş olduğu kriterlere uygun değilse, konut kredisi alabilmek mümkün olmayacaktır.

Evi İpotek Göstermeden Kredi Alma

Kişiler ipotek göstermeden ev almak istemeleri durumunda, farklı bir teminat göstermek durumundadırlar. Bu teminatlar arasında:

 • Kefil,
 • Ek gelir belgesi,
 • Gelir belgesi

Seçenekleri mevcuttur. Ek gelir belgesi olarak gösterilebilecek farklı unsurlar söz konusudur. Bunlardan şu şekilde bahsederiz:

 • Kira kontratı, düzenli olarak kira geliri olan kişiler, kira alıyor olduklarına dair belgeyi göstermeleri durumunda, ek gelir belgeleri olduğu kabul edilir ve konut kredilerinin onaylanması ihtimali artar.
 • Çiftçilik belgesi, kendi başına bir gelir belgesi olarak da gösterilebilen bu belge, kişilerin tarım kaynaklı gelir sahibi olduklarını kanıtlama niteliğinde var olan bir belgedir.

Banka ipotek temimatı almadığında, yüklü bir miktarda kredi vermeyi kabul etmek için mutlaka bir başka teminat görmek isteyecektir.

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar
Konut kredisi çekmek için gerekli evraklar ve belgeler

Ev almak isteyenlere finansal kuruluşlar tarafından verilen genelde uzun vadeli ve düşük faizli, satın alınan konutu ipotek altına almakta olan kredi ve finansal çeşitlerine mortgage-konut…

İlgili İçerik

Peşinatsız Kredi Almanın Avantajları Nelerdir?

Kişiler peşinatsız kredi aldıklarında, dosya masrafı, ekspertiz ücreti gibi meblağlar, masraflarına eklenecektir. Ancak peşinatsız kredi alındığında, kişiler peşinat yerine biriktirdikleri parayla, kira ödemek durumunda kalmazlar. Serbest meslek sahibi olan kişiler de farklı fırsatlar elde ederler. Vergi avantajı bu fırsatlardan bir tanesidir.

%100 Garanti Mortgage Kredisi Veriyor

Garanti Bankası ile % 100 konut kredisi, 240 aya varan vadelerle kullanılabilir. Kişiler bu krediden peşinatsız ve kefilsiz faydalanmak istediklerinde, muhakkak satın almak istedikleri evi ipotek ettirmek durumundadırlar. Evi ipotek ettrmek istemeyen ancak evin tamamına % 100 konut kredisi isteyen kişiler, aynı zamanda peşinat da göstermek istemediklerinde, muhakkak bir kefil göstermelidir. Evin yüzde yüzüne kredi, bankaların teminat görme istemine sebebiyet verir.

Finansbank Peşinatsız Evin Tamamına Kredi

Finansbank ile evin tamamına kredi için gereken belgeler;

 • Krediyi edinmek isteyenn kişinin nüfus cüzdanı, pasaportu ya da sürücü belgesi asılları ve fotokopileri,
 • Kişinin üzerine kayıtlı bir adet doğalgaz, elektrik ya da su faturası,
 • En az 3 aylık olmak üzere, ikametgah belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Ek gelir belgesi

Finansbank, kefil isteme ya da satın alınacak olan evi ipotekli olarak teminat altına alma hakkını saklı tutar.

Akbank Peşinatsız Mortgage

Akbank ile peşinat göstermeden mortgage, yeni evlenenler için özellikle tercih edilir. Peşinat gösterilmemesi demek, yüklü bir miktarda gelir gösterme zorunluluğu olmaması demektir. Kişiler, söz konusu kredilerini, satın almak istedikleri evi ipotek ettirerek edinebileceklerdir. Banka, ipotek şartını, kefil olsa bile mutlaka getirmiştir.

Yapı Kredi Alacağınız Evin % 100’üne Mortgage

Yapı kredi bankası ile evin tamamına mortgage kredisi, normal şartlarda mümkün olmamaktadır ancak, kişiler satın almak istedikleri evi ipotek ettirmek sureti ile, evin tamamı oranında kredi alma imkanına sahiptirler. Yapı kredi bankası ile evin tamamına kredi için başvuru için gereken belgeler şu şekildedir;

 • Kişinin kimlik belgeleri asılları ve bu belgelerin fotokopileri,
 • Kişinin adına kayıtlı bir adet fatura,
 • İkametgah belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • Söz konusu satın alınmak istenen evin tapusu

Halkbank Evin Tamamına Konut Kredisi

Halkbank konut kredisi seçenekleri arasında iki farklı avantaj mevcuttur. Bu avantajlar şu şekildedir;

 • Dost konut kredisi: Bu kredi seçeneği ile, 100.000 TL oranında kredi edinmek mümkün olacaktır. Kredi vade limiti maksimum 120 aydır.
 • Canım evim kredisi: 100.000 TL’ye kadar kredi veren bu seçeneğin vade süresi 180 ay şeklinde belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası ile konut kredisi avantajları şöyle olacaktır;

 • Ortak konut kredisi: Kredi edinmek adına başvuru yapıldığında, ikamet adresinde var olan anne, baba ve çocuk olarak yaşayan herkesin gelir belgeleri başvuruya eklenir.
 • İki yıl faiz ödeme kredisi: Bu kredi seçeneğini değerlendirenler, iki sene boyunca, ana para yerine yalnızca kredinin faizini ödeyeceklerdir.
Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma
Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası’ndan kullanılan konut kredisini yapılandırma işlemi düşen konut kredisi faizlerinden yararlanarak geçtiğimiz dönemlerde kullandığı yüksek faiz oranında konut kredisi maliyetini ve taksitlerini düşürmek isteyen…

İlgili İçerik

İkinci Bir Gayrimenkul İle İpotek Tesis Ederek % 100 Kredi

% 100 kredi alabilmek için bir gayrimenkul ipoteği, bankadan evin geri kalan meblağını ihtiyaç kredisi olarak temin etmek şeklinde oluşur. Evin tüm değerinin 100.000 TL olduğunu varsayarsak, evin tamamına kredi vermeyen bankaların vereceği konut kredisi oranı, %80 olacaktır. Bu durumda kişi, 80.000 limitli bir konut kredisi edinebilir. Geri kalan miktar ise, bir gayrimenkul ipotek ettirilerek, ihtiyaç kredisi adı altında, yine aynı bankadan edinilebilir.

% 100 Mortgage İçin Eksper Değerini Yüksek Göstermek

Eksper değerinin konut kredisinin tamamını alabilmek için yüksek gösterilmesi, bankaların kendileri tarafından tercih edilen bir durumdur. Bankalar, kimi zaman evin tamamı için kredi edinmek isteyen müşterilere, evin eksper değerini yüksek göstermek kaydı ile yardımcı olabilmektedirler. Eksper değeri, satın alıncak evin, banka tarafından atanan bir bilirkişi tarafından değerinin ölçülmesi ile anlaşılır.

Tamamına Konut Kredisi İçin Son Yöntem Kefil Gösterme

Konut kredisini tamamen alabilmek için, kişiler kefil gösterme yöntemine başvurabilirler. Kefil olacak kişinin finansal geçmişi ve finansal durumu bankaların nazarında iyi ise, banka evin tam değerine mortgage kredisi verebilecektir. Kefil olan kişi, kredi başvurusu yapan kişinin karabası ya da bir yakını olabilecektir. Evin yüzde yüzüne kredi, kefil seçeneği dışında, ikinci bir gayrimenkulun ipotek edilmesi gerekçesi oluşturur. Herhangi yakın bir akrabaya ait olan bu gayrimenkulun üzerinde, başka bir banka tarafından ipotek bulunmamalıdır.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. Ata dedi ki:

  Bankalar dar gelirliye uygun kredi verseler daha guzel evi olmayıpta ev alamak isteyenlere bu kişilere 100000 tl 10 yıla 20000 tl faiz alsa yetmezmi yani bu konuda sayın cumhurbaşkanız el atmalı

 2. Kadir dedi ki:

  Kayinbabamin üstüne evi hipotek gösterebilirmiyiz 100 de 100 kredi için

 3. Emir dedi ki:

  Dostum zaten ipotek edecek farklı bi mülk olsa satar ev alırız.Ne kadar saçma bi uygulama bu

 4. Evin tamamına konut kredisi 2017 dedi ki:

  Sayenizde evin yüzde yüzüne tamamına kredi çektim. Çok tşk. ederim açıklamanız için. 2017 yılında da konut kredileri bu şekilde devam etse ve faizler düşse iyi olur.