Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Sıfır faizli kredi imkanı Krediye ihtiyacı olup, dini açıdan uygun olmaması nedeniyle kredi çekemeyenler için faizsiz kredilerden ve faizsiz kredi veren bankalar ile 0 faizli kredilerden bahsedeceğiz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Sıfır faizli kredi imkanı

Krediye ihtiyacı olup, dini açıdan uygun olmaması nedeniyle kredi çekemeyenler için faizsiz kredilerden ve faizsiz kredi veren bankalar ile 0 faizli kredilerden bahsedeceğiz. Kredi çekmenin faiz nedeniyle haram olduğundan bahsedilir. Bu konuda bir çok dini otoritenin farklı yorumları mevcuttur. Ancak ilahiyatçılar tarafından en çok söylenen ve savunulan sonuç ise, faizin haram olduğu yönündedir.

Faizsiz krediler, İslam esaslarına uygun finansman kullanmak isteyen müşterilerin en çok ilgi gösterdiği kredilerin başında gelir. Faizsiz bankalar olarak adlandırılan katılım bankaları, faizsiz kredi vererek müşterilerinin bu gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda faizsiz kredi genelde katılım bankaları tarafından katkı payı olarak verilmektedir.

Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası gibi kamu ve özel bankalar içeriğimizde yer almaktadır.

Bu bankalar, kredilerde karşımıza çıkan faiz oranı yerine kâr oranı kavramını tercih etmektedirler. Bu bankaların ihtiyaçları doğrudan karşılama şansı yoktur. Söz konusu katılım bankaları, mal ve hizmet alımını direkt olarak gerçekleştirirler ve banka tarafından alınan bu mal ve hizmetleri müşterilerine satarlar. Buradan elde ettikleri kârla aktivitelerine devam eden bankaların yaptıkları bu işlem, İslami şartlara uygun olarak belirlenmektedir. Alt kısımda yer alan faizsiz bankalar 2020 listemizde bu bankaların isimlerini ve verdikleri hizmetleri bulabilirsiniz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2020 yılı Kampanyaları

Albaraka Türk Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar 2020 listemizin ilk sırasında Albaraka Türk Katılım Bankası geliyor. Türkiye’nin ilk faizsiz bankası olma özelliği taşıyan Albaraka Türk, konut finansmanından taşıt finansmanına, tüketici finansmanından işletme finansmanlarına kadar birçok kredi hizmetinde aktif rol üstlenmektedir. Herhangi bir mal ve hizmeti satın almadan önce Albaraka Türk’ün ilgili finansmanına başvuruda bulunabilir, başvurunuz onaylandıktan sonra kredinizi anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Albaraka Türk’ün çalışma sistemini örnek bir konut finansmanı üzerinden ifade etmemiz daha uygun olacaktır. Konut kredisi kullanmak ve faizsiz kredi veren bankalardan birinden kredi çekmek istiyorsanız Albaraka Türk şubelerinden birine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra satın almak istediğiniz ev, vekâletle Albaraka Türk yetkilisi tarafından satın alınır. Kullanacağınız finansman tutarı ve vade sayısına göre bir kâr oranı belirlenir ve bu kârla birlikte konutun size satışı sağlanır. Satın alacağınız konut, finansman borcunuz sona erene kadar Albaraka Türk Katılım Bankası tarafından 1.dereceden ipotek altına alınacaktır. Bu çalışma şekli, Albaraka Türk’ün vermekte olduğu diğer kredi hizmetlerde de aynı ya da benzer özellikler göstermektedir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Ülkemizdeki öncü katılım bankalarından biri olan Kuveyt Türk, temel olarak Albaraka Türk’e benzer özellikler göstermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası, konut, mal ve hizmet alımı, araç, işletme ve benzeri ihtiyaçlarınızı karşılamada faizsiz prensipleri uygulama yetkisine sahiptir. Faizsiz kredi veren bankalardan biri olması, Kuveyt Türk hizmetlerinin daha çok muhafazakâr kesim tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kuveyt Türk Katılım Bankası, satın almak istediğiniz bir mal veya ürünü satın alarak belli bir kâr karşılığında size satar ve alacağını belirli vadelere böler. Klasik bankalardan farklı bir çalışma prensibine sahip olan Kuveyt Türk’ün bu çalışma şekli, İslam âlimleri tarafından da uygun bulunmaktadır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Faizsiz kredi veren bankalar denince ilk akla gelen kurumlardan biri olan Türkiye Finans, yenilikçi bankacılık anlayışına uygun olarak verdiği hizmetlerle adından sıkça söz ettiriyor. Faizsiz kredi veren bankalar 2020 listemizde büyük önem teşkil eden Türkiye Finans, diğer katılım bankalarına benzer özellikler taşımakla beraber bir takım farklı hizmetleriyle de ön plana çıkıyor. Mal ve hizmet alımının ticari faaliyet şeklinde gerçekleştirildiği Türkiye Finans’tan alacağınız finansmanlar, İslam kurallarına uygun olarak düzenlenmektedir.

Türkiye Finans’ın çalışma şeklini Albaraka Türk’ten farklı olarak tüketici finansmanı üzerinden örneklendirmeye çalışalım. İş yeriniz için mal alımında bulunabilmek için kredi kullanmak istediğinizi varsayalım. Böyle bir durumda söz konusu mala ait proforma faturasını Türkiye Finans şubesine götürerek işletme kredisi başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu durumda sözü edilen mal ya da mallar, Türkiye Finans tarafından satın alınacak ve diğer katılım bankalarında olduğu gibi belli bir kâr oranı karşılığında size satılacaktır. Türkiye Finans, hiçbir finansmanında müşteriye doğrudan mevduat vermezken ilgili ödemeyi daima satıcıya yapar.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Ziraat Katılım Bankası faizsiz kredileri

Yakın geçmişte kurulan Ziraat Katılım Bankası, faizsiz kredi veren bankalardan bir diğeridir. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’ndan farklı bir yapılanmaya sahip olan Ziraat Katılım Bankası, kredi kullanımlarında faiz enstrümanını hiçbir şekilde kullanmaz. Özellikle konut kredisi oranlarının düşmesiyle beraber verdiği uygun kredi oranlarıyla dikkat çeken Ziraat Katılım Bankası, muhafazakâr kesim dışındaki bireyler için de önemli bir tercih sebebi olmuştur.

Ziraat Katılım Bankası’nın çalışma prensibini bir araç finansmanıyla örneklendirmemiz mümkün olacaktır. Yeni bir araç almak için Ziraat Katılım Bankası’na başvurduğunuzda başvurunuz incelenir ve uygun bulunması halinde onaylanır. Onay alan krediniz için belirlenen vade sayısına göre bir kâr oran tablosu çıkartılacaktır. Bu tabloya göre seçiminizi yaparak faizsiz taşıt kredisi kullanmanız mümkündür. Ziraat Katılım Bankası, satın alacağınız aracı sizin adınıza satın alır ve bu kâr oranıyla birlikte size satar. Ziraat Katılım Bankası’ndan kullandığınız finansmanın ödemesini, başvuru esnasında ya da sonradan belirlediğiniz vade tarihlerinde kolayca yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankasıyla birlikte faizsiz kredi veren bankalar 2020 listemizin yeni üyelerinden biri olan Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım ve Ziraat Bankası örneğinde olduğu gibi Vakıfbank’tan farklı bir yapılanmaya sahiptir. Verdiği tüm hizmetleri İslam kuralları çerçevesinde düzenleyen Vakıf Katılım Bankası, faizsiz kredi veren bankalardan biri olarak bilinmektedir.

Güncel konut kredisi oranları baz alındığında Vakıf Katılım Bankası’nın en uygun kredi oranlarına sahip olduğunu rahatlıkla ifade etmemiz mümkün. Ziraat Katılım Bankası örneğinde olduğu gibi Vakıf Katılım Bankası’nda da uygun kredi oranlarının önemli getirileri söz konusudur. Yeni ev almak isteyenler, faizli bankalarda bulamadıkları uygunluğu Vakıf Katılım Bankası’nda rahatlıkla bulabilmektedirler. Bu durum, farklı kesimden tüketicilerin konut kredilerini Vakıf Katılım Bankası’ndan çekmelerini sağlamaktadır.

İhtiyaçlarınız doğrultusunda en uzun vadeli ihtiyaç kredisine En Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar yazımızdan ulaşabilirsiniz.

EV ALMAK İSTEYENLERE SIFIR FAİZLİ KREDİ

Öyle ki, faiz vermekte, almakta dinimizde haramdır. Bu kapsamda, birçok müşteri faiz vermemek için 0 faizli krediler ile faizsiz kredi veren bankalar ı tercih etmektedir. Bazı bankalar tarafından yapılmakta olan çeşitli kampanyalar para verilebilmektedir. Bazı banka ve çeşitli kuruluşlar tarafından ise, faizsiz kredi verildiğinden bahsedilmekte ve kredi faizi yerine, müşteriye verilmekte olan kredi karşılığında çeşitli isimler altında masraflar alınmaktadır.

Öyle ki bu masraflar, dosya masrafı niteliğinde olmayıp, kredi kullandırma karşılığında verilmektedir. Bu durum banka açısından, müşteri potansiyelini çoğaltmak için önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bazıları tarafından, çeşitli komisyonlar ve kredi ücretleri alarak kredi vermekte olan bankalar ın, almış oldukları ücretlerin faizden farkı olmadığı, bu kapsamda herhangi bir şekilde bankadan alınan kredi için ücret ödenmesinin faizden farkı olmadığı düşünülmektedir. Bazıları için ise, bu paranın bankaya ait olması ve bu açıdan herhangi bir problem oluşmaması ve bu paranın faiz anlamında olmaması nedeniyle caiz olduğu değerlendirilmektedir.

Faizsiz konut kredisi veren bankalar

Bazı bankalar tarafından faiz alınmadan, konut kredileri verilmektedir. Faizsiz konut kredilerinde, konut kredisi faizi yerine, çeşitli kredi kullandırma masrafları alınmaktadır. Bankaların bir çoğu tüketici yani bireysel kredilerde, faiz talep etmektedir. Ancak bazı bankalar tarafından özellikle, önemli gün ve haftalarda verilen kredilerde, faiz alınmamaktadır.

Bu kapsamda faizsiz kredi veren bankaları inceleyebilir ve faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Faizsiz sıfır km. veya ikinci el otomobil kredisi kullanmak için, otomobil firmalarının kampanyalarını takip edebilir, faizsiz otomobil kredisi veren bankalar yerine, firmaları tercih edebilirsiniz.

Ev almak isteyenler için faizsiz emin evim projesi

Faizsiz kredi kullanarak ev almak isteyenlerin düşündüğü diğer bir yöntemde faizsiz kredi veren ve ev sahibi olmanızı sağlayan emin evimdir.  Eminevim Türkiye’de ve Dünya’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Sistem; faiz ödemeden, kişinin bütçesine göre, dilediği yerden istediği gayrimenkulü alabilmesini sağlar. Sistemin özünde imece ve yardımlaşma vardır. Eminevim sisteminin bir adı da Elbirliği Sistemidir.

Eminevim projesi faizsiz ev almak isteyenler için bir altın günü mantığı ile çalışır. Tüm üyeler belirli periyotlar ile para öderler ve sıra ile üyelere ev alınır. Katılımcı sayısına ve talebe göre, kura sonucunda sıra ile evler alınır. Emin evim projesi hakkında sadece internetten edindiğimiz bilgilere göre, bilgi vermekte olduğumuzdan tavsiyemiz söz konusu değildir.

Albaraka Cari ve katılım hesaplarında biriken fonu ticaret ve sanayi finansmanlarında işletiyor, elde ettiğimiz faizsiz kârı müşterilerle paylaşmaktadır. Sizde faiz almayan ancak kredi kullandırma masrafı alan bankalara internet üzerinden, sıfır faizli kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Listesi sizinle paylaşmıştık ihtiyaçınız doğrultusunda göz atabilirsiniz.


YORUMLAR

 1. blank Hasan dedi ki:

  Faizsiz kredi çekmek istiyorum ne yapmak gerekiyor

 2. blank Erdal dedi ki:

  Bende istiyorum ama sakin cekmeyin ahiretinizi kaybetmeyin kar payi vade hepsinin tek anlami var riba yani faiz

 3. blank Melih Gazi USLULAR dedi ki:

  Faizsiz hangi banka kredi veriyor.Bence resmen yalan.Benden önce yazan ihtiyaç sahiplerine cevap bile verilmemiş.Yazıklar olsun.Faiz günahmış kar payıymış bu nedir insanlarla dalga geçmektir.Hangi islam ülkeside kar payı yani faiz yok.Hepsinde var boş yere insanlara umut vermeyin.Bence umut tacirliği günahtır….

 4. blank Kenan dedi ki:

  Faizsiz kredi çekmek istiyorum. nasıl nerden alırım

 5. blank Ferhat dedi ki:

  Faizsiz kredi cekmek istiyorum