Genç Çiftçilere 2020 Yılında 50 Bin Lira Hibe Desteği

Genç çiftçilere 2020 yılında 50.000 TL hibe desteği verilmeye devam edilecek. Köye dönüş hibe desteğinin şartlarını, vade seçeneklerini, kredi desteğiyle alakalı diğer önemi ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Genç Çiftçilere 2020 Yılında 50 Bin Lira Hibe Desteği

Köye dönüş kredisi olarak bilinen hibe destekleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilere verilmektedir. Tarım alanındaki faaliyetleri arttırmak ve genç çiftçileri teşvik etmek amacıyla verilen bu krediler, köylerine dönerek çiftçilik yapmak isteyen kişileri motive eden kredilerin başında gelmektedir. Geçen yıl, 30 bin lira köye dönüş hibe kredinin 2020 yılında artırılacağı gündemdedir. Ancak henüz resmi makamlardan genç çiftçilere hibe desteği konusunda net bir açıklama gelmemiştir.

Köye Dönüş Hibesi Nedir?

Köye dönüş hibeleri, tarım hayatını canlandırmak ve ülkedeki tarım istihdamını arttırmak için devlet tarafından kişilere verilen oldukça uygun kredi seçenekleridir. İlk olarak bir proje şeklinde ortaya çıkan ve bu yolla tasarlanan bu hibeler, daha sonrasında artan talep ve alınan verim sayesinde devletin sistemleştirdiği kredi türlerinden birisi olmuştur.

Köye Dönüş Hibesinin Avantajları Nedir?

Sahip olduğu esnek geri ödeme koşulları ve avantajları sayesinde pek çok kişiyi tarım hayatına yeniden yönelmeye teşvik eden bu kredilerle kişiler;

 • Almış oldukları kredileri esnek geri ödeme koşulları ile geri ödeyebilirler,
 • Düşük faiz oranları sayesinde geri ödemek oldukça rahattır.
 • Verilen bu hibe ile kişiler daha fazla hayvan alımı yapabilirler.
 • Tarım malzemelerinin kolayca teminini sağlamaktadır.

Devlet tarafından verilen köye dönüş hibesi avantajları ile kişilere yeterli miktarda hibe verilirse genç çiftçilerin üretim kapasiteleri daha da artırılmış olacaktır.

2020 Yılı Köye Dönüş Hibesi Ne Kadardır?

Tarımda alanında yaşanan durgunluğu gidermek için devlet eliyle sağlanan köye dönüş kredileri ücretleri, bir çiftçinin tam anlamıyla ihtiyaç duyabileceği mikat ön görülerek hazırlanmış olan kredilerdir. Bu kredilerle kişiler, oldukça kolay hayvan alım satımı ya da tarım malzemeleri ürünleri temin ederken aynı zamanda devletten almış olduğu kredileri de uygun koşullarda geri ödeme imkanlarına sahip olurlar. Buna göre devletin 2020 yılı için gündeme getirmiş olduğu genç çiftçilere hibe kredisi miktarı 50 bin Türk Lirasıdır. Pek çok açıdan oldukça avantajlı olan köye geri dönüş hibe ücretleri tam anlamıyla bir çiftçinin ihtiyaç duyacağı miktarlar hesaplanarak verilmektedir.

2020 Yılı Köye Dönüş Hibesi Ne Kadardır?

Bir proje niteliğinde başlayan fakat daha sonrasında oldukça talep edilen köye geri dönüş hibesi 2020 yılında vatandaşlara 30 bin Türk Lirası olarak verilmiştir. Pek çok açıdan oldukça avantaj sağlayan köye dönüş kredileri, devlet eliyle verilen destek kredileri olduğu için faiz oranları neredeyse yok denecek kadar azdır. Her bakımdan genç çiftçileri tatmin eden köye dönüş hibesi miktarları, geçen yıla nazaran bu yıl 20 bin lira daha arttırılarak 50 bin Türk Lirası olarak vatandaşların hizmetine sunulması gündemde olan kredilerdir.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Başvurusu

Her anlamda oldukça büyük bir avantaj sunan köye dönüş kredileri hibe başvuruları için Proje geliştiren ve projesi Bakanlık tarafından onaylanan genç çiftçilere 2020 yılında 50 bin lira hibe verilecektir. Üretim kapasitesini ve verimi arttırmak üzere 30 bin lira değil de daha fazla verilmesi planlanan hibe kredileri bu yıl için 50 bin lira olarak düşünülmektedir. Buna göre bakanlık tarafından gerekli şartları sağlayan herkes, köye dönüş hibe başvurusunda bulunabilmektedirler.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Başvurusu İçin Gereken Şartlar

Genç çiftçileri teşvik etmek amaçlı yürürlüğe konulan köye dönüş hibe başvuruları şartları, bakanlık tarafından belirlenen şartlardır. Buna göre kredi başvuru şartlarını yerine getirmeyen hiç kim köye dönüş kredilerine başvuruda bulunamamaktadır. Buna göre köye dönüş hibe kredileri için sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 • Kredi başvurusunda bulunmak için öncelikle kişilerin bir proje geliştirmiş olması gerekmektedir.
 • Geliştirilen bu projeler bakanlığa sunulmalı ve sunulan projeler bakanlıktan onay almalıdırlar.
 • Genç çiftçi hibe kredisi alacak olan kişiler, imzaladıkları sözleşme ile 3 yıl boyunca projeye konu olan arazide ekim yapmalıdırlar.
 • Yine aynı kişiler bu sözleşme kapsamında 3 sene boyunca alınan hayvanları satamayacak ve ektikleri arazilerde ekime devam edeceklerdir.

Yukarıda verilen şartlar ve durumlar eksiksiz bir şekilde sağlandığında hibeler kişilere oldukça kolay bir şekilde verilmekte ve uygun geri ödeme koşullarıyla da alınmaktadır.

Köye Dönüş Hibe Kredilerinde 3 Yıl Şartı

Devlet destekli köye geri dönüş hibe kredilerinde yer alan 3 yıl şartı; kişilerin hibe almak için tasarladıkları projelere banka tarafından tanınan süre durumudur. Bu proje süresi karşılığında verilen hibe ücretiyle ile yapılan projenin gerçekleştirilip hayata geçirilip geçirilmediği bakanlık tarafından kontrol edilir. Bunun yanı sıra bakanlık tarafından 3 yıl boyunca sözü geçen proje denetlenir ve hibe ile alımı yapılan hayvanların satışlarının yapılmasına izin verilmez.  Herhangi bir aykırılık durumunda kişiler kendilerinden beklenen hibe şartını sağlamıyorsa ya da satış gibi bir şey söz konusu olursa, denetlemelerde bakanlık görevlileri genç çiftçi hakkında yasal işlem yapabilirler. Bu yüzden bu krediler alınırken özellikle proje kapsamında olan 3 yıl boyunca oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Kredisine Kimler Başvuramaz?

Köye dönüş hibe kredilerine başvurmayacak olan kişiler, 2018 yılı içerisinde bakanlık tarafından verilen 30 bin liralık köye dönü hibesinden faydalanmış olan kişilerdir. Proje için sağlanması gereken 3 yıl şartını daha tamamlamadıkları ve aynı zamanda devlet destekli olan bu kredilerden faydalandıkları için 2020 yılında kredi başvurusunda bulunamayacaklardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, 2016 yılında geliştirdikleri köye dönüş projeleri tarım ve hayvancılık üretimi için yetersiz görülen ve değerlendirmeye alınmayan kişilerin eski projelerini yenileyerek söz konusu olan 50 bin liralık 2020 yılı genç çiftçi hibe kredisine başvuru yapabilmeleri mümkündür. Köye dönüş genç hibe kredisine başvuru yapamayacak olan kişiler, 2019 yılında bu kredi desteğini almış olan kişilerdir.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Devlet destekli köye dönüş hibelerini almak için, kişilerin aslında bağlantıda olacağı kurum TİGEM’dir. Köye dönüş hibesi için başvuracak kişilerin 50 bin lira köye dönüş hibesi TİGEM tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanları alımları yapılarak tamamlanır. Bunun yanı sıra kişilerin köye geri dönüş hibe desteği alabilmeleri için;

 • Bakanlık tarafından belirlenen 20 binin altındaki ilçelerdeki kırsal alanlarda ikamet etmeyi kabul etmeleri,
 • Türk vatandaşı olmaları,
 • 18 yaşından büyük 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Hibeye başvuracak olan kişilerin, çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları,
 • ÇKS belgeleri almış olmaları,
 • Başvuru için bir proje hazırlamaları gerekmektedir.
 • Genç Çiftçi Proje Örneğine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köye Dönüş Hibe Kredileri İçin Başvuru Adımları

Köye dönüş hibe kredileri başvuru adımları için yukarıda verilen başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlar;

 • https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login 2019 internet adresine giriş yaparlar,
 • Sayfa üzerinden gelen “yeni kayıt” ya da “yeni başvuru” sekmelerine tıklarlar,
 • Gelen başvuru ekranında başvuru evrakları ve gerekli belgeler sayfanın son ekranında çiftçilerimize bildirilmektedir. Burada yazan kısımlar tamamlanarak başvuru için TC kimlik numarası ile belirlenen şifre ekrana yazılır.
 • Son olarak kullanıcı giriş butonuna tıklanır.

Yukarıda verilen işlemler eksiksiz bir şekilde yapılarak başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Ancak ilk defa sistemi kullanacak kişilerin öncelikle kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Eğer aklınızda soru işaretleri kaldıysa daha yalın bir dile sizin için Hibe Kredi Nedir ? sorusunun cevaplarını kolay bir dile ele aldık mutlaka yazımıza bir göz atın.


YORUMLAR

 1. blank Emre dedi ki:

  Bize zor

 2. blank Kadir dedi ki:

  Merhaba ben istanbul da yaşıyorum ama Erzurum’da büyük baş hayvancılık yapmayı planlıyorum annem , babam köydeler babam tarım ve hayvancılık la uğraşıyor kendi işini yapıyor şimdi ben devletten bunun için nasıl bir destek ala bilirim cevaplar iseniz doğru yönlendirirseniz çok teşekkür ederim .

 3. blank Adem dedi ki:

  Slm bu konu hakkında bilgi almak istiyorum kimlere nasıl ulaşılır yada bana geri dönüş yaparmisiniz kendiisimi kurup kendi işimi yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 4. blank Adem dedi ki:

  Slm bu konu hakkında bilgi almak istiyorum kimlere nasıl ulaşılır yada bana geri dönüş yaparmisiniz

 5. blank Ercan dedi ki:

  Merhaba istanbul da yasiyorum tokat koyumde büyük hayvancılık işine girmek istiyorum hibe ödemesi için başvuru ve sonuçlar nasil olumlu oluyor. Ne yapilmasi gerekiyor

 6. blank Mahmut dedi ki:

  Gıresunda fındık bahçem var banada verın yeremı ımar edip urunu cogaltayım yasım 39

 7. blank Ali özcan dedi ki:

  Manisa saruhanlı çerkes osmaniye köyünde 9800m yetiskin zeytinlik almak istiyorum.destek kredisi almak istiyorum.

 8. blank Savas dedi ki:

  Devlet garibana ne verdi 50mt ahir yaptım tüm sermaye mi ya döktük 1 kurus alamadım 4 yıldır boş …yonca parası alamadım meyve ağaçlarının icinde diye ağaçların sökülmesi gerekiyor dediler bu ülkede üretimi perişan anca kahvede boş oturanlara para versinler torpili varsa kardeşim onlar seni bulur torpil yoksa istersen 10 000 dönüm arazın
  olsun boş..o yüzden biz yine sıfırdan baslayalim

 9. blank muhammet dedi ki:

  Arkadaslar devlet gercekten garibana verdi bu hiybeyi ben ve arkadasim 6 tisartane duve aldik ve bildigim cok gariban aldi yok zengine veriyomus bilmem neymis halki devlete karsi kiskirtmayin binlerce insan bas vurdu secmek durumunda olduklari icin sansi olanlar aldi bu proje cok devam edecek sizede mutlaka cikacaktir devlete guvenin

  1. blank Baris Çelik dedi ki:

   Kardesim bende yararlanmak istiyorum nasil ala bilirim

 10. blank mustafa dedi ki:

  genç çiftçi projesi onaylanan kişilere verilecek olan ziraat bankasının 30000 tl kredisinin faiz oranı % de kaç bilen varmı

 11. blank davut dedi ki:

  Sonuclar belli zaten fakire yine bisey yok görüldüğü gibi bende basvurdum fakat sadece benim icin demiyorum koyumde tek kisiye cikmadi cikanlarida iyi taniyorum tarimla alakalari yok koyde degil aksine sehirde yasiyolar ama devletde hakli niye gercek cifciye versinki destegi agizdan soylenen laflar gercek olsaydi zaten destegi almayan cifci kalmazdi simdi ne diye koyume gelecekler merak ediyom acaba koyde cifci varmi diye ayrica heyet ekibini merak ediyorum neye dayanarak o insanlari secti diye halen hayretler icerisindeyim bari fakir biri alsaydi alkislardim ama tersi oldugu icin yiyici tayfalarida tebrik ediyorum benim koylumun hakki yenildiyse allah sorsun o kisilerden yedikce yesinler

 12. blank Gamze poyraz dedi ki:

  Merhaba hibe kredi almanız icin en güzel tavsiyeler için mutlaka okumalınız.

 13. blank havva dedi ki:

  Sonuclar ne zaman belli olur acaba

 14. blank Bedri dedi ki:

  Ne zaman açıklanıyor

 15. blank Turan dedi ki:

  Bu hibe desteği ne zaman açıklanacak

 16. blank Adem dedi ki:

  Zaten hayvancılık yapıyorum

 17. blank Adem dedi ki:

  Ben dün askerden geldim hiç bir olanağım yok çıkar mı bana

 18. blank mevlut dedi ki:

  ben devletimizin belirtmiş olduğu bu hibe desteğinden yararlanmak istiyorum. yeşil kartliyim ailemden yeni ayrıldım adima kayıtlı herhangi bir mal varlığı ve benzeri hiç bir şey yok bulunmaktadır. birinci derece şehit yakını olarak devletimizin bu hibe projesinde faydalanıp ileriye dünük bir iş kurmak istiyorum. aynı zamanda esimde bir gazi kardeşi olarak oda benim gibi devletimizde yardım talebinde bulunmaktadır

 19. blank Riyat dedi ki:

  Ben sigortali isciyim. Bu hibeden yararlanmam mumkunmudur. Hayvanciliga uygun yer mevcut

 20. blank bahattin acar dedi ki:

  Ben yeşil kartlıyım devletin verdiği bu hibe kıredisin den yarlanmak istiyorum tşk ederim

 21. blank osman özkara dedi ki:

  Ufak cabta ciftlik kurmak isteyorum. Şartlar ne gerektiriyor sonucunasil orenirim

 22. blank Ertaç dedi ki:

  Komi line 0850 811 2444 numara destekten bahsediyor proje için bir miktar para diyorlar.Ayrıca 30 bın ile 100 bin para diyorlar godınce de 30 diyorlar anlamadım gerçeklik ne

  1. blank ÇİFTÇİLERE 30 BİN LİRA HİBE dedi ki:

   Aracı kurumlara sakın başvurmayın. Gidin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurun. boşyere paranızı kaptırmayın.
   30 bin lira hibe veriyorlar şuan . son başvuru 12 mayıs 2016

   1. blank ESMA dedi ki:

    BESI YETISTIRME

   2. blank ESMA dedi ki:

    GUVENLE HAYVAN BESLEME

   3. blank ESMA dedi ki:

    BILGILI HAYVAN BESLEME VE KORUMA

 23. blank Riza dedi ki:

  Kolay gelsin yasim 28 uzaktan egitim okuyorum yani örgün degil diger şartlar uygun acaba basvurabilir miyim ?

 24. blank taner dedi ki:

  tmm da nezaman verilmeye baslıyacak hiç bi bilgi yok tarih versenize

 25. blank Kemal dedi ki:

  Nezaman alabirim

 26. blank kasım dedi ki:

  Ben 31 martta işten çıktım
  Yani sigortam iptal edirdi.
  Sigortadan faydalandığım için
  Sen başvuramasın dediler.
  Doğrumudur.
  Veya eşim başvuramazmı

  1. blank ÇİFTÇİ HİBESİ dedi ki:

   Kasım hocam, sigortalı çalışmayanlar başvurabiliyor diyor. hocam zaman geçirme mutlaka git bir sor. en kötü yenge hanımın adına başvurursun. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine sor. Bence başvurursun ama net olsun. Resmi bir ağızdan yanıt al.
   Saygılarımla.

 27. blank Rqmazan dedi ki:

  Ben başvurdum ama nasip ne zaman sonuçlanır ki
  Nerden takip edebiliriz?

  1. blank turgay dedi ki:

   ramazan başvurunu nasıl yaptın?

 28. blank gokay dedi ki:

  Benim yas 29 ve 7 buyuk bas hayvanim var sahsima ait bu destekten nasil yararlana bilirim kosul ve sart nedir

 29. blank İsmail dedi ki:

  Ben 8 mayısta 18 yaşıma gircem lise son sinifta okuyom ben de bundan yararlanabilirmiyim acaba

 30. blank Genç çiftçi kredisi dedi ki:

  Genç çiftçi kredisi
  İnek almak için,
  Dana almak için,
  büyükbaş hayvancılık
  küçükbaş hayvancılık ve tavuk çiftliği kurmak için hibe kredi veriliyor.

 31. blank arif dedi ki:

  son katılım tarih ne zaman bilen var mı acaba

  1. a) Başvurular 13 Nisan 2016 tarihinde başlar ve 12 Mayıs 2016 tarihi mesai saati bitiminde sona erer.

 32. blank Mustafa dedi ki:

  Detaylı bilgiyi burdan öğrenebilirsiniz ve burdan başvuru yapabilirsiniz. https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login

 33. blank Serdar dedi ki:

  Bende hayvan beslenmek istiyorum topragım var arsam var dı

 34. blank Omer dedi ki:

  Çok guzel birsey yapanlardan allah razı olsun

 35. blank Omer dedi ki:

  Çok guzel birsey yapanlardan allah razı olsun

 36. blank faruk dedi ki:

  30 bin tl yi kim kaybetmiş biz bulalım.*eskiden üç kuruşa beş köftemi vardı ki şimdi beleş olsun*

 37. blank mehmet kara dedi ki:

  merhaba,arkadaslar hayvancılık nasıl olacak hayvanı verıyor ve satarken haberi olacak ve yerıne satılırsa aynı kriterde hayvan alınacak ıkı yıl boyle devam al sat ısı olacak bunun sonunda devlet bunu ınsanlara nasıl verecek ıkı yıl sonunda vatandas ıster alır satar ıster satmaz olayı mı olacak yai

 38. blank Emin dedi ki:

  Bu yardım kampanyasından yararlanmak istiyorum

 39. blank soner dedi ki:

  Bence sadece kandırıyolar harzamanki gibi çünki daire çalışanları bile bilgi veremiyo dahası bilmiyo

 40. blank Abdullah dedi ki:

  Eğer hükümet ve brokrasi gerçekten üretmek ve çoğaltmak isteyenlere samimi olarak yardımcı olursalar proje başarılı olur. Yoksa daha çok hayvan ithal eder etin kilosu 50 Tl ye dayanır.

 41. blank rogerm dedi ki:

  sadece gündem oluşturuyorlar vereceklerini zanetmiyorum…

 42. blank beşir dedi ki:

  küçük baş hayvn cılık yapıyorum ahırm var hayvalarımı çogalmak istiyorum

 43. blank raşit yeşilbaş dedi ki:

  ben hayvancılıkla uraşıyom aama hayvanlarımı cohaltmak ıstıyom ve yerim var ama paran yok 50 bına kadar ihtiyacım var ne yapman lazın yardım edin bana

 44. blank NURETTİN dedi ki:

  Ben büyük baş hayvanları beslemek istiyorum ve bunun için nereye baş vura bilirim

 45. blank ahmet dedi ki:

  Büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum nasıl kullanabiliriz bu sistemi

 46. blank bilal dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorun

 47. blank Enver dedi ki:

  S.a ben kaz ciftligi kurmak istiyorum 300 adet kazim var ama ahirim yeterli deyil 6 donum yerim var buraya nasil ahir yapmaya devlet destek veriyomu veriyorsa kime bas vurmaliyim kosgebe gittim beni basindan savdilar yardimci olursaniz sevinirim.

 48. blank suleyman bulut dedi ki:

  bende bu krediden faydalanmak istiyorum

 49. blank Yüksel dedi ki:

  Küçük bas hayvancılık yapıyorum kendi imkânlarıyla yeni agir yaptırdım hayvan sayımı arttırmak istiyorum Nasil kredi kullana bilirim

 50. blank fesih dedi ki:

  Kiredi icin nerelere muracat ediyoruz

 51. blank yener daduk dedi ki:

  Hayvancilikla urasmak istiyorum yuz bin tl ye kadar alabilirmiyim

 52. blank iskender dedi ki:

  Ben ciftcilik ve hayvancilikla ugrasiyorum ama yer kiralik yer almak icin param yok

  1. blank raşit yeşilbaş dedi ki:

   ben hayvancılıkla uraşıyom aama hayvanlarımı cohaltmak ıstıyom ve yerim var ama paran yok 50 bına kadar ihtiyacım var ne yapman lazın yardım edin bana