Genç Çiftçilere 2020 Yılında 50 Bin Lira Hibe Desteği

Genç çiftçilere 2020 yılında 50.000 TL hibe desteği verilmeye devam edilecek. Köye dönüş hibe desteğinin şartlarını, vade seçeneklerini, kredi desteğiyle alakalı diğer önemi ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Genç Çiftçilere 2020 Yılında 50 Bin Lira Hibe Desteği

Köye dönüş kredisi olarak bilinen hibe destekleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilere verilmektedir. Tarım alanındaki faaliyetleri arttırmak ve genç çiftçileri teşvik etmek amacıyla verilen bu krediler, köylerine dönerek çiftçilik yapmak isteyen kişileri motive eden kredilerin başında gelmektedir. Geçen yıl, 30 bin lira köye dönüş hibe kredinin 2020 yılında artırılacağı gündemdedir. Ancak henüz resmi makamlardan genç çiftçilere hibe desteği konusunda net bir açıklama gelmemiştir.

Köye Dönüş Hibesi Nedir?

Köye dönüş hibeleri, tarım hayatını canlandırmak ve ülkedeki tarım istihdamını arttırmak için devlet tarafından kişilere verilen oldukça uygun kredi seçenekleridir. İlk olarak bir proje şeklinde ortaya çıkan ve bu yolla tasarlanan bu hibeler, daha sonrasında artan talep ve alınan verim sayesinde devletin sistemleştirdiği kredi türlerinden birisi olmuştur.

Köye Dönüş Hibesinin Avantajları Nedir?

Sahip olduğu esnek geri ödeme koşulları ve avantajları sayesinde pek çok kişiyi tarım hayatına yeniden yönelmeye teşvik eden bu kredilerle kişiler;

 • Almış oldukları kredileri esnek geri ödeme koşulları ile geri ödeyebilirler,
 • Düşük faiz oranları sayesinde geri ödemek oldukça rahattır.
 • Verilen bu hibe ile kişiler daha fazla hayvan alımı yapabilirler.
 • Tarım malzemelerinin kolayca teminini sağlamaktadır.

Devlet tarafından verilen köye dönüş hibesi avantajları ile kişilere yeterli miktarda hibe verilirse genç çiftçilerin üretim kapasiteleri daha da artırılmış olacaktır.

Köye dönüş yardımı kredisi

Devlet desteği ile köye dönüş yapmak, büyük şehirlerden köye dönmek için devletin hibe ve kredilerinden yararlanmak yapılan son düzenlemelerle artık mümkün. Köye dönüşte devlet desteği…

İlgili İçerik

2020 Yılı Köye Dönüş Hibesi Ne Kadardır?

Tarımda alanında yaşanan durgunluğu gidermek için devlet eliyle sağlanan köye dönüş kredileri ücretleri, bir çiftçinin tam anlamıyla ihtiyaç duyabileceği mikat ön görülerek hazırlanmış olan kredilerdir. Bu kredilerle kişiler, oldukça kolay hayvan alım satımı ya da tarım malzemeleri ürünleri temin ederken aynı zamanda devletten almış olduğu kredileri de uygun koşullarda geri ödeme imkanlarına sahip olurlar. Buna göre devletin 2020 yılı için gündeme getirmiş olduğu genç çiftçilere hibe kredisi miktarı 50 bin Türk Lirasıdır. Pek çok açıdan oldukça avantajlı olan köye geri dönüş hibe ücretleri tam anlamıyla bir çiftçinin ihtiyaç duyacağı miktarlar hesaplanarak verilmektedir.

2018 Yılı Köye Dönüş Hibesi Ne Kadardır?

Bir proje niteliğinde başlayan fakat daha sonrasında oldukça talep edilen köye geri dönüş hibesi 2018 yılında vatandaşlara 30 bin Türk Lirası olarak verilmiştir. Pek çok açıdan oldukça avantaj sağlayan köye dönüş kredileri, devlet eliyle verilen destek kredileri olduğu için faiz oranları neredeyse yok denecek kadar azdır. Her bakımdan genç çiftçileri tatmin eden köye dönüş hibesi miktarları, geçen yıla nazaran bu yıl 20 bin lira daha arttırılarak 50 bin Türk Lirası olarak vatandaşların hizmetine sunulması gündemde olan kredilerdir.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Başvurusu

Her anlamda oldukça büyük bir avantaj sunan köye dönüş kredileri hibe başvuruları için Proje geliştiren ve projesi Bakanlık tarafından onaylanan genç çiftçilere 2020 yılında 50 bin lira hibe verilecektir. Üretim kapasitesini ve verimi arttırmak üzere 30 bin lira değil de daha fazla verilmesi planlanan hibe kredileri bu yıl için 50 bin lira olarak düşünülmektedir. Buna göre bakanlık tarafından gerekli şartları sağlayan herkes, köye dönüş hibe başvurusunda bulunabilmektedirler.

Genç Çiftçilere 2020 Yılında 50 Bin Lira Hibe Desteği

Köye dönüş kredisi olarak bilinen hibe destekleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından genç çiftçilere verilmektedir. Tarım alanındaki faaliyetleri arttırmak ve genç çiftçileri teşvik etmek…

İlgili İçerik

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Başvurusu İçin Gereken Şartlar

Genç çiftçileri teşvik etmek amaçlı yürürlüğe konulan köye dönüş hibe başvuruları şartları, bakanlık tarafından belirlenen şartlardır. Buna göre kredi başvuru şartlarını yerine getirmeyen hiç kim köye dönüş kredilerine başvuruda bulunamamaktadır. Buna göre köye dönüş hibe kredileri için sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 • Kredi başvurusunda bulunmak için öncelikle kişilerin bir proje geliştirmiş olması gerekmektedir.
 • Geliştirilen bu projeler bakanlığa sunulmalı ve sunulan projeler bakanlıktan onay almalıdırlar.
 • Genç çiftçi hibe kredisi alacak olan kişiler, imzaladıkları sözleşme ile 3 yıl boyunca projeye konu olan arazide ekim yapmalıdırlar.
 • Yine aynı kişiler bu sözleşme kapsamında 3 sene boyunca alınan hayvanları satamayacak ve ektikleri arazilerde ekime devam edeceklerdir.

Yukarıda verilen şartlar ve durumlar eksiksiz bir şekilde sağlandığında hibeler kişilere oldukça kolay bir şekilde verilmekte ve uygun geri ödeme koşullarıyla da alınmaktadır.

Köye Dönüş Hibe Kredilerinde 3 Yıl Şartı

Devlet destekli köye geri dönüş hibe kredilerinde yer alan 3 yıl şartı; kişilerin hibe almak için tasarladıkları projelere banka tarafından tanınan süre durumudur. Bu proje süresi karşılığında verilen hibe ücretiyle ile yapılan projenin gerçekleştirilip hayata geçirilip geçirilmediği bakanlık tarafından kontrol edilir. Bunun yanı sıra bakanlık tarafından 3 yıl boyunca sözü geçen proje denetlenir ve hibe ile alımı yapılan hayvanların satışlarının yapılmasına izin verilmez.  Herhangi bir aykırılık durumunda kişiler kendilerinden beklenen hibe şartını sağlamıyorsa ya da satış gibi bir şey söz konusu olursa, denetlemelerde bakanlık görevlileri genç çiftçi hakkında yasal işlem yapabilirler. Bu yüzden bu krediler alınırken özellikle proje kapsamında olan 3 yıl boyunca oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe 2020 Kredisine Kimler Başvuramaz?

Köye dönüş hibe kredilerine başvurmayacak olan kişiler, 2018 yılı içerisinde bakanlık tarafından verilen 30 bin liralık köye dönü hibesinden faydalanmış olan kişilerdir. Proje için sağlanması gereken 3 yıl şartını daha tamamlamadıkları ve aynı zamanda devlet destekli olan bu kredilerden faydalandıkları için 2020 yılında kredi başvurusunda bulunamayacaklardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, 2016 yılında geliştirdikleri köye dönüş projeleri tarım ve hayvancılık üretimi için yetersiz görülen ve değerlendirmeye alınmayan kişilerin eski projelerini yenileyerek söz konusu olan 50 bin liralık 2020 yılı genç çiftçi hibe kredisine başvuru yapabilmeleri mümkündür. Köye dönüş genç hibe kredisine başvuru yapamayacak olan kişiler, 2019 yılında bu kredi desteğini almış olan kişilerdir.

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Genç Çiftçilere 50 Bin Lira Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Devlet destekli köye dönüş hibelerini almak için, kişilerin aslında bağlantıda olacağı kurum TİGEM’dir. Köye dönüş hibesi için başvuracak kişilerin 50 bin lira köye dönüş hibesi TİGEM tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanları alımları yapılarak tamamlanır. Bunun yanı sıra kişilerin köye geri dönüş hibe desteği alabilmeleri için;

 • Bakanlık tarafından belirlenen 20 binin altındaki ilçelerdeki kırsal alanlarda ikamet etmeyi kabul etmeleri,
 • Türk vatandaşı olmaları,
 • 18 yaşından büyük 41 yaşından gün almamış olmak,
 • Hibeye başvuracak olan kişilerin, çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları,
 • ÇKS belgeleri almış olmaları,
 • Başvuru için bir proje hazırlamaları gerekmektedir.
 • Genç Çiftçi Proje Örneğine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Köye Dönüş Hibe Kredileri İçin Başvuru Adımları

Köye dönüş hibe kredileri başvuru adımları için yukarıda verilen başvuru şartlarını yerine getiren vatandaşlar;

 • https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login 2019 internet adresine giriş yaparlar,
 • Sayfa üzerinden gelen “yeni kayıt” ya da “yeni başvuru” sekmelerine tıklarlar,
 • Gelen başvuru ekranında başvuru evrakları ve gerekli belgeler sayfanın son ekranında çiftçilerimize bildirilmektedir. Burada yazan kısımlar tamamlanarak başvuru için TC kimlik numarası ile belirlenen şifre ekrana yazılır.
 • Son olarak kullanıcı giriş butonuna tıklanır.

Yukarıda verilen işlemler eksiksiz bir şekilde yapılarak başvuru işlemleri gerçekleştirilir. Ancak ilk defa sistemi kullanacak kişilerin öncelikle kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Eğer aklınızda soru işaretleri kaldıysa daha yalın bir dile sizin için Hibe Kredi Nedir ? sorusunun cevaplarını kolay bir dile ele aldık mutlaka yazımıza bir göz atın.

YORUMLAR

 1. Adem dedi ki:

  Slm bu konu hakkında bilgi almak istiyorum kimlere nasıl ulaşılır yada bana geri dönüş yaparmisiniz kendiisimi kurup kendi işimi yapmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

 2. Adem dedi ki:

  Slm bu konu hakkında bilgi almak istiyorum kimlere nasıl ulaşılır yada bana geri dönüş yaparmisiniz

 3. Ercan dedi ki:

  Merhaba istanbul da yasiyorum tokat koyumde büyük hayvancılık işine girmek istiyorum hibe ödemesi için başvuru ve sonuçlar nasil olumlu oluyor. Ne yapilmasi gerekiyor

 4. Mahmut dedi ki:

  Gıresunda fındık bahçem var banada verın yeremı ımar edip urunu cogaltayım yasım 39

 5. Ali özcan dedi ki:

  Manisa saruhanlı çerkes osmaniye köyünde 9800m yetiskin zeytinlik almak istiyorum.destek kredisi almak istiyorum.

 6. Savas dedi ki:

  Devlet garibana ne verdi 50mt ahir yaptım tüm sermaye mi ya döktük 1 kurus alamadım 4 yıldır boş …yonca parası alamadım meyve ağaçlarının icinde diye ağaçların sökülmesi gerekiyor dediler bu ülkede üretimi perişan anca kahvede boş oturanlara para versinler torpili varsa kardeşim onlar seni bulur torpil yoksa istersen 10 000 dönüm arazın
  olsun boş..o yüzden biz yine sıfırdan baslayalim

 7. muhammet dedi ki:

  Arkadaslar devlet gercekten garibana verdi bu hiybeyi ben ve arkadasim 6 tisartane duve aldik ve bildigim cok gariban aldi yok zengine veriyomus bilmem neymis halki devlete karsi kiskirtmayin binlerce insan bas vurdu secmek durumunda olduklari icin sansi olanlar aldi bu proje cok devam edecek sizede mutlaka cikacaktir devlete guvenin

  1. Baris Çelik dedi ki:

   Kardesim bende yararlanmak istiyorum nasil ala bilirim

 8. mustafa dedi ki:

  genç çiftçi projesi onaylanan kişilere verilecek olan ziraat bankasının 30000 tl kredisinin faiz oranı % de kaç bilen varmı

 9. davut dedi ki:

  Sonuclar belli zaten fakire yine bisey yok görüldüğü gibi bende basvurdum fakat sadece benim icin demiyorum koyumde tek kisiye cikmadi cikanlarida iyi taniyorum tarimla alakalari yok koyde degil aksine sehirde yasiyolar ama devletde hakli niye gercek cifciye versinki destegi agizdan soylenen laflar gercek olsaydi zaten destegi almayan cifci kalmazdi simdi ne diye koyume gelecekler merak ediyom acaba koyde cifci varmi diye ayrica heyet ekibini merak ediyorum neye dayanarak o insanlari secti diye halen hayretler icerisindeyim bari fakir biri alsaydi alkislardim ama tersi oldugu icin yiyici tayfalarida tebrik ediyorum benim koylumun hakki yenildiyse allah sorsun o kisilerden yedikce yesinler

 10. Gamze poyraz dedi ki:

  Merhaba hibe kredi almanız icin en güzel tavsiyeler için mutlaka okumalınız.