Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Hayvancılık kredisi almak isteyenlere dönük olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kredisi veren bankaların 2020 yılı destekleri devam ediyor. Uygun faiz koşullarında ve cazip şartlarda hayvancılık kredinizi siz de alabilirsiniz. Bu krediyi sunan bankalar hakkındaki detaylar yazımızda.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti tarafından bazı alanlarda faaliyet gösteren çiftçi ve esnaflar bankalar aracılığı ile desteklenmektedir. Yerel üretimin artması ve üretimde dış ülkelere bağlı kalmama isteği nedeni ile yerel üreticilerin emekleri ve yaptıkları işlere destek verilmektedir. T. C. Devleti ise doğrudan ve dolaylı olmak üzere 2 farklı şekilde yerli üreticiyi desteklemektedir. Devlet eli ile yapılan yardım ve desteklerin yanı sıra aracı olarak bankaların kullanıldığı ve üreticilerin maddi anlamda desteklendiği faaliyetler de bulunmaktadır. Bu faaliyetler ise faizsiz ve uzun vadeli olmak üzere devlet eliyle bankalar tarafından sunulan kredilerdir. Hayvancılık ile uğraşan yerli üreticilere bankalar aracılığı ile 0 faizli kredi verilmektedir.

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Hayvancılık kredisi, hayvancılık sektörü ile uğraşan çiftçilere verilen bir kredi türüdür. Gerek T. C. Devletinin aracı olması ile verilebildiği gibi gerek ise de bankalar kendi inisiyatiflerini kullanarak müşterilerine bu alanda kredi verebilmektedir. Hayvancılık kredisi, belli şartları yerine getiren çiftçi ve genç girişimcilere verilen bir kredi türüdür. Genellikle uygun faizli olarak sunulmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvancılık kredisi almak için öncelikle aracı bankalardan birinin seçilmesi gerekmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar arasından genellikle Ziraat Bankası tercih edilmektedir. Ziraat Bankası, çiftçileri ve esnafı destekleyen bir banka olarak faizsiz, düşük faizli ya da uzun vadeli olmak üzere esnek ödeme planı ile birçok farklı başlıkta yerel üreticiye kredi vermektedir. Hayvancılık kredisi başvuruları her bankaya göre farklılık göstermektedir.

Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları

Hayvancılık kredisi şartları arasında hayvancılık ile uğraşılması temel şarttır. Hayvancılık ile uğraşan çiftçilerin hayvanlarında küpe olması ve sisteme kayıtlı olmaları gerekmektedir. Ayrıca çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmaları da bankalar tarafından istenen şartlar arasındadır. Ek olarak, hayvancılık ile uğraşan çiftçiden kredi başvurusu sırasında bazı evraklar talep edilmektedir. Evrakların tam ve doğru olması başvuru sürecini etkilemekte ve bu evrakların temin edilmesi banka tarafından istenmektedir.

Faizsiz Çiftçi Kredisi
Çiftçilere tarım ve hayvancılık kredisi 2020

Çiftçilere 100 bin lira kredi desteği Çiftçilere 100 bin lira faizsiz kredi verilmesine ile ilgili Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli…

İlgili İçerik

Hayvancılık Kredisi İstenen Evraklar

Hayvancılık kredisi için istenen evraklar farklılık gösterebilmektedir. Her banka tarafından ek belge isteme ya da ipotek, kefil ve teminat gibi varlıkların eklenmesi talep edilebilmektedir. Hayvancılık kredisi almak isteyenlerin başvuru yapacakları kredi türüne uygun olarak evraklarını hazırlamaları banka tarafından istenmektedir. Küçük baş hayvancılık, büyük baş hayvancılık, işletme açma, yem ve barınma gibi nedenlerden dolayı kredi alınacak ise bunlara uygun evrak talep edilmektedir. Tüm evrakların bankaya doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulması çiftçinin güvenilirliğini etkileyecektir.

Hayvancılık Kredisi Küçükbaş Hayvancılık Evrakları

Küçükbaş hayvancılık kredisi alabilmek için banka tarafından istenen evrakların müşteri temsilcisine doğru bir şekilde sunulması gerekmektedir. Küçükbaş hayvancılık kredisi için istenen evraklar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibine ait T. C. Kimlik kartı fotokopisi
 • Çiftçiye ait tarla ya da arsanın tapusu, tapu yok ise kira sözleşmesi
 • Çiftçinin aylık gelirini gösteren gelir belgesi
 • Çiftçinin küçükbaş hayvanlarına ait bilgiler

Küçükbaş hayvan kredisi almak isteyen çiftçilerden istenen temel evraklar bu şekildedir. Bankaya bağlı olarak çiftçiden ek belge talep edilebilmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Dikkat Edilenler

Küçükbaş hayvancılık kredisi alırken dikkat edilen bazı noktalar bulunmaktadır. Banka çiftçinin gelirine, kredi puanına ve banka geçmişine dikkat etmektedir. Ancak kredinin hangi amaç ile istendiği ve ilgili arsa ya da tarlanın amaca uygun olup olmaması da bankalar tarafından dikkate alınmaktadır. Arazinin kalitesi, ot çeşitliliği, hayvanlar için yeterli büyüklüğe sahip olması gibi unsurlar bankaların ekstra olarak dikkat ettiği bazı hususlardır.

Küçükbaş hayvancılık kredisi
Küçükbaş hayvancılık kredisi

Faizsiz hayvancılık kredisi ülkemizde son yıllarda başlatılan devlet destekli projeler sayesinde, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet yürüten kişilerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktadır. Ancak devlet destekli…

İlgili İçerik

Hayvancılık Kredisi Alırken Bilinmesi Gerekenler

Hayvancılık kredisine başvuru yapmadan önce araştırma yapmak gerekmektedir. T. C. Ziraat Bankası gibi bankalar tarafından 5 yıl boyunca geri ödemesiz krediler verilmektedir. Ancak bu kredilerin faiz oranları ve banka yaptırımlarının iyi araştırılması gerekmektedir. Ayrıca üzerine kredi alınacak büyükbaş ya da küçükbaş hayvanların sağlıklarının ve aşılarının kontrol edilmesi ve buna uygun olarak bir yıllık plan hazırlanması çiftçinin yararına olacaktır. Hayvancılık kredisi almadan önce kredi poliçesinin iyice araştırılması da gerekmektedir. Bunun için öncelikle Ziraat Bankası ile iletişime geçilebilir ve akabinde daha önce hayvancılık kredisi almış kişiler ile irtibat kurmak çiftçinin kredi sürecini planlanması için yararlı olacaktır.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de birçok banka tarafından küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara yönelik çiftçilere kredi verilmektedir. Bu bankalar şu şekildedir;

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • Odeabank
 • HSBC

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

 1. TC. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan hayvancılık kredisi devlet destekli bir kredi türüdür. 5 yıl geri ödemesiz ve 0 faizli olarak verilen hayvancılık kredisi için bazı evraklar istenmekte ve çiftçinin ilgili şartları yerine getirmesi beklenmektedir. Aksi takdirde banka tarafından kredi onayı verilememektedir.
Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Özellikleri

 1. TC. Ziraat Bankası hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer almakta olup birçok farklı avantajlı özelliği bulunmaktadır. T. C. Ziraat Bankası tarafından verilen hayvancılık kredisinin özellikleri bir hayli fazladır. Devlet desteği ile sunulan hayvancılık kredisi;
 • 0 faizli
 • 7 yıl vadeli
 • İlk 5 yıl ön ödemesiz
 • Borç erteleme özelliği

İle çiftçilere verilen bir kredi türüdür. Bu avantajları nedeni ile birçok çiftçi tarafından T. C. Ziraat Bankası hayvan kredisi 2020 yılında da tercih edilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Evrakları

Ziraat Bankası tarafından hayvan kredisi için aşağıdaki evraklar talep edilmektedir;

 • Gelir belgesi
 • Hayvanlara ait belgeler ve sağlık karneleri
 • Çiftçi kayıt sisteminde olunduğuna dair belge
 • Kimlik fotokopisi
Faizsiz Hayvancılık Kredisi
Ziraat Bankası 2020 Faizsiz Hayvancılık ve Tarım Kredisi

Ülkemizin en köklü bankalarından birisi olan ve bu alandaki etkinliğini uzun zamandır devam ettiren Ziraat Bankası, faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi adıyla müşterilerine oldukça uygun…

İlgili İçerik

Şekerbank Hayvan Kredisi 2020

Şekerbank hayvancılık kredisi veren bankalar arasında yer almakta olup düşük faiz ve uzun vade ile kredi vermektedir. Şekerbank tarafından istenen şartlar şu şekildedir;

 • Yabancı uyruklu olmamak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Çiftçi Kayıt Sistemine üye olmak
 • En az iki yıllık deneyim
 • Çiftçi olmak

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Garanti Bankası hayvancılık kredisi 2020 yılında da verilmeye devam etmektedir. 60 ay vade ile verilen hayvancılık kredisi 3 aylık erteleme seçeneği ile sunulmaktadır. Garanti Bankası hayvancılık kredisi başvurularını sadece şube üzerinde almakta olup online platformlar aracılığı ile başvuru almamaktadır.

Yapı ve Kredi Bankası Hayvancılık Kredisi

Yapı ve Kredi Bankası tarafından hayvancılık kredisi verilmektedir. Hayvancılık kredisi almak için öncelikle şubeye başvuru yapılması gerekmektedir. Yapı Kredi Bankası hayvancılık kredisi için 60 aylık vade ve düşük faiz imkanını müşterilerine sunmakta olan bir bankadır. 1 aylık taksit geciktirme seçeneği de bulunmaktadır.

QNB Finansbank Hayvancılık Kredisi

Tüm bankalarda olduğu gibi QNB Finans Bankası tarafından da hayvancılık kredisi verilmektedir. Ancak QNB Finans Bankası tarafından sunulan hayvancılık kredisinin vadesi diğer bankalara göre daha yüksek olup 120 ay olarak belirlenmiştir. Ödemeler 3 aylık olarak yapılabileceği gibi aylık taksit şeklinde de yapılabilmektedir. Başvuruları sadece şubeden kabul eden QNB Finans Bankası hayvancılık kredisini sadece Türk vatandaşlarına vermektedir.

YORUMLAR

 1. huseyin dedi ki:

  benim 5 buyuk bas hayvanim var 5 tane daha alicam evraklar ful ama sonra kredi cekmek istiyom zaten yillardir malcilk yapiyoz keredi cekmek icin teminat istiyo lar bana 120 bin tl lazim o yuzden de ortalama 300 bin tl deyerinde teminat lazim hele yavrum bende 300 binlik teminat olsa negerek krediye anlamiyom teminat yerine kimlik yada baska birseyler olsa hos olur

 2. Ahmet kesik dedi ki:

  İstanbul,dan yaşıyorum 25,30 büyük baş hayvan alacak param var.Hayvancılık yapmak istiyorum.Devlet teşvik verirse memleketim Kars ta hayvancılık yapmak itiyorum.Devlet gerçek ihtiyaç sahibi kişilere detek vermiyor.Tam paraya doymuş ama gözü aç parasına para katanlara destek veriyor. Desteği gerçek ihtiyaç sahiplerine verin uretsin ekonomiye katma değer katsın.

 3. Ismail dedi ki:

  Istanbul da ikamet ediyorum emekliyim fakat 2018yılında memlekete göç edecem hayvacılıkla aram çok iyi 10adet süt inegi düşünüyorum devletin verdigi imkanlardan nasıl yararlanırım???? Bu arada EMEKLIYIM

 4. İsmail aydar dedi ki:

  Damızlık hayvancılık yapmak istiyorum devlet destekli hibe den yararlanmak istiyorum İyi kısaca süt inekçiliği yapmak istiyorum Yardımcı olursanız bu konuda çok mutlu olurum

 5. ibrahim dedi ki:

  İstanbulda ikamet Ediyorum Emekliyim 2018 de Köye Dönüp Süt İnekleri Almak itiyorum Faizsiz kredi Nasıl Alabilirim 10 Büyük Baş Hayvanla Başlamak istşyorum

 6. Hayrettin dedi ki:

  Yazınız ayrıntılı ve güzel olmuş teşekkürler.

 7. mustafa DOGAN dedi ki:

  Kendime ait kapali 10 adet buyukbas hayvani besleyecek sekilde besihane bulunmakta olup isletme numaram bulunmaktadir.Belirtmis oldugum besihanenin tapusu bulunmamaktadir.Erkek dana beslemek icin besi kredisi alabilirmiyom sartlari nedir.

  1. FAHRİ İNCİ dedi ki:

   BESİ KREDİSİNİ ARAŞTIRMAK VE SORUŞTURMAK İÇİN NİĞDE İLİ BOR İLÇESİNDE ZİRAAT BANKASINA GİTTİM,GİTMEZ OLAYDIM,Bİ KERE BANKA ÇALIŞANI KREDİ ALMAK İSTEYENE İNSAN GİBİ BAKMIYOR,ELAMANIN ÇALIŞMAYI CANI İSTEMİYOR,GÖREVLİ BANA EVRAKLARIN TAMAM’MI DİYE SORDU,BENDE TAMAM DEDİM,TAPULARI GETİRDİN’Mİ GETİRDİM,ELİMDE 15 DÖNÜMLÜK 100,000 TL DEĞERİNDE TAPUM VAR,GÖREVLİ OLMAZ DİYOR SENİN TAPU DEĞERİM 29.000 TL,BEN SADECE 10 BAŞ BIZA YADA DANA ALACAĞIMI DEDİM,GÖREVLİ OLMAZ KARDEŞİM,BİZ 50 BAŞ HAYVANDAN AŞAĞISINA KREDİ VERMİYORUZ DİYEREK BANA YOL VERDİ,DİMEK İSTEYECEĞİM ŞU DEVLET KOBİ VE PATRONLARA PARAYI BEDAVADAN AKITIYOR,KÜÇÜK İŞLETMECİLİK YAPMAK İSTEYENE KAPILARINI KAPATIYOR….

1 8 9 10