enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
17,9331
EURO
18,4099
ALTIN
1.039,38
BIST
2.864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
28°C
İstanbul
28°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Açık
30°C
Salı Az Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
30°C
Perşembe Az Bulutlu
31°C

2020 yılı Hayvansal Üretim Kredileri

2020 yılı hayvansal üretim kredileri besicilere verilmeye devam ediyor. Sığır yetiştiriciliği, damızlık düve, büyükbaş hayvancılık gibi alanlarda üretim yapan besiciler için sunulan teşvik kredisinin şartlarını ve istenen belgeleri yazımızda bulabilirsiniz.

2020 yılı Hayvansal Üretim Kredileri

Ülkemizde tarım hayatını canlandırmak ve hayvansal faaliyetleri arttırmak adına, devlet destekli olarak sunulan hayvansal üretim kredileri; çiftçilerin ihtiyaç duydukları finansman ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle tarım ve hayvancılık alanlarının tamamen yatırıma dayalı olduğu düşünülürse, bu konuda gereken desteğin devlet tarafından verilmesi bu alanda çalışan kişiler için oldukça hayati önem taşır. Bunun sebebi devlet tabanlı olarak verilen hayvansal üretim kredilerinin, krediyi kullanan kişilere oldukça uygun geri ödeme koşulları sunmasıdır.

Hayvansal Üretim Kredileri Nedir?

Ülkemizde son zamanlarda yaşanan tarımsal ürünlerin azlığı ve hayvansal ürünlerin oldukça yüksek derece de zamlanmasından dolayı tarımın ve hayvancılığın azalması yönünde çıkan pek çok haber devletin bu konuya yüklenmesine sebep olmuştur. Bu amaçla verilen hayvansal üretim kredileri hem ülke ekonomisi adına hem de çiftçilerimiz adına oldukça önemlidir.

Hayvansal Üretim Kredileri Neden Önemlidir?

Özellikle tarımsal alanların oldukça azalmasından dolayı ülkemizde üretimin neredeyse duracak noktaya gelmesi pek çok kişi tarafından endişe ile izlenen durumların başında gelmektedir. Bu alanda oluşan eksiklik sebebi ile devlet tabanlı olarak çiftçilere el uzatılmış ve onların ekonomik seviyeyi canlandırması amaç olarak alınmıştır. Tarımda ve hayvancılıkta dışa olan bağımlılığı azaltmak isteyen devlet, bu yüzden kendi bünyesindeki çiftçilere uygun oranlarda finansman desteği sağlamaya başlamıştır. Bu sayede verdiği finansman ile rahat bir nefes alan çiftçiler yatırımlarını büyütmeye ve sağlanan bu teşvikle köye geri dönüşlerin başlamasına sebep olmuştur. Bu yüzden hayvansal üretim kredileri önemi yadsınamayacak kadar fazladır.

Hayvansal Üretim Kredileri Kimlere Verilir?

Tarım ve hayvancılık alanında ekonomiyi canlandırmak için devlet tarafından verilen hayvansal üretim kredileri, TKK’nin;

 • Çiftçilere,
 • Emeklilere,
 • Tarımla uğraşmak isteyen kişilere,

Vermiş olduğu kredilerdir. Özellikle kamu bankaları üzerinden verilen bu kredilerin en önemli özelliği tarım ve hayvancılık alanında çalışmak isteyen herkes için sunulan oldukça avantajlı ve yatırım temelli krediler olduğudur.

[benzeryazi pid=6559]

Devlet Teşvikli Verilen Hayvansal Üretim Kredi Türleri Nelerdir?

Ülkemizde gittikçe azalan tarım ve hayvancılığı arttırmak amacıyla verilen devlet teşvikli hayvansal üretim kredileri, pek çok farklı türde ve oranlarda ihtiyaç duyan kişilerin hizmetine sunulmaktadır. Buna göre genel türlerine göre devlet teşvikli olarak sunulan hayvansal üretim kredileri türleri şunlardır;

 • Genç çiftçilere destek amacıyla verilen tarım ve hayvancılık teşvik amaçlı hibe projeleri,
 • Köyde yaşayan kişilerin hayvancılık teşviki amaçlı 300 adet koyun desteği ve bu koyunlar için satın alım yapılırken verilecek olan faizsiz krediler,
 • 5 düve projesi (Bu proje büyükbaş hayvancılık yapan kişilere hibe edilerek verilmektedir.

[benzeryazi pid=1055]

Devlet Teşvikli Verilen Hayvansal Üretim Kredi Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Sene başında açıklanan bildirilere göre, verilecek olan hayvansal krediler için başvurular 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlamakta ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Devlet teşvikli olarak verilen bu kredilerde uygun oranlarda sunulan faizler ve yatırım için gereken finansman desteği mümkün olduğunca karşılanmaktadır. Devlet tarafından uygun koşullarda sağlanan bu krediler için kredi kullanım süresi ise 3 yıl olarak tebliğ edilmiştir.

Devlet Teşvikli Verilen Hayvansal Üretim Kredilerinde İki Farklı Alana Başvurmak Mümkün Müdür?

Hayvansal üretim kredilerinde iki farklı alana başvuru yapmak maalesef imkansızdır. Ancak eğer bir kişi 2 farklı alanda birden talepte bulunmuş ise hangi alanın limiti yüksek ise o limitten yararlanabilecektir.

Hayvansal Üretim Kredilerinde Yatırım Dönemi ve İşletme Dönemi Nedir?

Hayvansal üretim kredisi alınırken eğer kişi başlangıç dönemi için kredi talebinde bulunursa bu dönem yatırım dönemi olmakta, eğer faaliyette bulunulan çiftlik için desteğe ihtiyaç varsa bu döneme de işletme dönemi denilmektedir. Hayvansal üretim kredilerinde çiftçinin durumuna göre yatırım döneminde mi yoksa işletme döneminde mi olduğuna karar veren tek yetkili kurum Ziraat Bankasıdır.

Hayvansal Üretim Kredisi Sığır Yetiştiriciliği

Kombine sığır yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler için oldukça uygun koşullarda sağlanan sığır yetiştiriciliği kredisi, kredi kullanmak isteyen kişilere en fazla 12.500.000 TL limitle verilmektedir. Üst limit olarak belirlenen bu limit, kişilerin işletme ve yatırım dönemlerine göre de farklılık gösterebilmektedir.

Hayvansal Üretim Kredisi Sığır Yetiştiriciliği Faiz Oranları ve Kredi Limitler

Hayvansal üretim kredisi sığır yetiştiriciliği için verilen faiz oranları ve kredi limitleri kişilerin işletme dönemlerine ve yatırım dönemlerine göre değişmektedir. Buna göre eğer çiftçiler;

 • 000 TL değerinde kredi almak isterlerse hem yatırım dönemleri için hem de işletme dönemleri için kredilerini faizsiz olarak çekerler.
 • 001 TL’den 750.000 TL’ye kadar ki yatırım dönemleri için faizsiz, işletme dönemleri için yarı yarıya faizli olarak kredi çekebilmektedirler.
 • Kredi alacak olan kişiler eğer 750 bin lira ile 5 milyon arasında kredi çekecekler ise yatırım için %75, işletme içinse %50 faizli kredi çekebilmektedirler.
 • 5 milyonu aşan ve üst limit olarak 12,5 milyona çıkan yatırımlarda yüzde 50 oranında işletmede ise %25 faiz indiriminden faydalanarak kredilerini çekebilmektedirler.

Hayvansal Üretim Kredisi Sığır Yetiştiriciliğinde Krediye Uygun Sığırlar Nasıl Olmalı?

Krediye uygun sığırlar için seçilmesi gereken ırklar şunlardır;

 • Sütçü ırklar
 • Kombine Irklar
 • Etçi Irklardır.

Bunun yanı sıra sığırların pedigri belgesine/sertifikaya veya damızlık belgesine sahip olmaları gerekmektedir.  Ayrıca sığırların krediye uygun olabilmeleri için 36 ayı geçmeyen ve gebe olan ya da en fazla ilk buzağısını doğurmuş olması gerekmektedir. Bu durum mandalarda ise 48 ayı geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Sektörü

Büyükbaş hayvancılık sektörüne destekte bulunmak için verilen bu krediler, buzağı edinmek amacıyla gebe damızlık düve satın almak isteyen kişilere bu kategori altında verilmektedir. 1 yıldan doğuma kadar olan dişi sığırlara damızlık düve denilmektedir.

Damızlık Düve Yetiştiriciliği Sektörü Faiz Oranları ve Kredi Limitleri

Hayvansal üretim kredisi damızlık düve yetiştiriciliği için verilen faiz oranları ve kredi limitleri kişilerin işletme dönemlerine ve yatırım dönemlerine göre değişmektedir. Buna göre damızlık düve yetiştiriciliği alanında faaliyette bulunmak isteyen kişiler;

 • Damızlık düve için yatırım döneminde faizsiz,
 • İşletme dönemlerinde ise %75 faiz indirimli kredi imkânı sağlamaktadır.
 • Bunun için gereken en önemli şart hem düvede hem de manda da 50 kadar hayvanın olması ve bu hayvan sayılarının 50’nin üstüne çıkarılması gerektiği durumudur.
 • Sahip olunan düvelerin yaş aralığı ise 4 ile 13 aylık arası olması gerekir.
 • Düve için yukarıda verilen ırkların olması gereklidir.

Büyükbaş Hayvan Besiciliği Sektörü (5 Milyon TL Limit)

Genellikle besicilik için seçilen hayvanlar için çiftçiler devlet tarafından 5 milyon liraya kadar devlet teşvikli hayvan üretimi kredisi alabilmektedirler. Özellikle besicilik için seçilen hayvanlar; ırk, yaş ve kondisyon türlerine göre ayrılarak seçilmektedir. Tüm bunlar göz önünde tutularak sağlanan krediler, Ziraat Bankası tarafından hem işletme hem de yatırım döneminde yarı yarıya indirimli faiz kredisi sağlamaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta besi hayvanı kredisi alacak olan kişilerin yıllık faiz oranlarını hesaba katarak kredi ödeme hesaplamalarını yapmaları gerektiğidir.

Hayvan Üreticiliği Kredisine Uygun Büyükbaş Besi Hayvanı Kriterleri

Devlet teşvikli olarak hayvan üretici kredisi almak isteyen kişiler, büyükbaş besi hayvanı alırken aşağıdaki durumlara dikkat etmelidirler. Buna göre Hayvan üreticiliği kredisine uygun besi hayvanı kriteri şunlardır;

 • Kredi alacak olan kişilerin en az 10 hayvanı olmalıdır.
 • Kaba yemini üreten kişilerin avantajı diğerlerine göre oldukça fazladır.
 • Eğer kişiler işletme döneminde kişiler kredi alacaklarsa besi sığırları en fazla 20 aylık olmalıdır. Bunun en önemli sebebi tebliğde verilen sınırları aşmamaktır.

Yukarıda verilen kriterler göz önünde bulundurularak kişiler besi hayvanı kredisine başvuruda bulunabilirler.

Hayvan Üretim Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvan üreticiliği kredisi veren bankalar, genellikle devlet tabanlı olan kamu bankalarıdır. Buna göre;

 • Ziraat Bankası,
 • Şekerbank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Halkbank
 • Vakıflar Bankası,
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi,
 • İş Bankası,

Gibi bankalardan hayvan üreticiliği kredisi alınabilir.

Yorumlar

 1. Bünyamin dedi ki:

  Genç.cifci.projesinin.bence yaşhatdi.40 .45.arasinda olması gerekli.cün bu iştecrübe ister birde büyük başda üretime desteklerin yükseltilmesi gerekli

 2. isa dedi ki:

  besi ahırı yapmak istiyorum ama imkanım yok yardımcı olursanız

 3. yusuf dedi ki:

  Angus cinsi Buzağı almak istiyorum bunun icin kullanabilecegim kiredi varmı yardımcı olurmusunuz.??

 4. Samet dedi ki:

  Fındık tarlası almak istiyorum ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz

 5. gürsan dedi ki:

  Kredi evleniyoruz yardımcı olur musunuz

 6. ismail dedi ki:

  Sut üretimi yapmak istiyom imkanim yok 542520 1965

 7. ismail dedi ki:

  inekcilik yapmak istiyom imkanim yok yardımcı olurmusunuz tel542 two 1965

 8. Dincer dedi ki:

  Merhaba ben zeytincilik yapiyorum ufak capli 10 dönüm kadar zeytinligim var yetismis baska bir zeytinlik daha almak istiyorum 20 dönüm kadar bunun icin kredi nasil cekecegim yol gosterirmisiniz neler gerekiyor

 9. Mehmet ali dedi ki:

  Mrb ben koyde yasiyorum ve buyukbas hayvanciligi yapmak istiyorum ama durumum yok bunu yapabilmek icin yol gosterirmisiniz

 10. mustafa dedi ki:

  Ahmet ozdemir telefon numaraniz yok

 11. sami kavak dedi ki:

  ben 25 yasındayım 21 yasında kayınbiladerimle birlikte buyukbas yapmak istiyorum ama biyerden baslayamadık bize yardımcı olabilirmisiniz sartlandırmalar nelerdir

 12. Caner dedi ki:

  Merhaba ben Tavuk Çiftliği kurmak istiyorum detaylı bilgi verebilecek birisi varmi ne yapmam gerekiyor?

 13. ahmet özdemir dedi ki:

  TKDK IPARD 2, KALKINMA AJANSLARI VE KOSGEB PROJELERİ HAZIRLAMAKTAYIM İLGİLENENLER

 14. tuncay dedi ki:

  merhaba ben damızlık sut yetistiriciligi yapmak istiyorum ve nasıl baslayacagım yardımcı olursanız sevinirim nerelere basvuru yapmam geregiyor

 15. ahmet dedi ki:

  meraba ben kucukbas ve tavuk cıflıgı kurmak ıstıyorum

 16. hüseyin kuday dedi ki:

  meraba besicilik yapmak istiyorum tlf no 05380511862