Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Geri Ödenir mi?

Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Geri Ödenir mi?

Hibe; Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen geri ödemesi ve herhangi bir masrafı bulunmayan kredilerdir. Bu krediler genelde Devlet Kamu Kurum ve Kuruluşları tarafından belirli bir işin yapılması veya belirli bir ihtiyacın giderilmesi için ödenmekte olan desteklerdir.

Hibe Kredi Nedir?

Türkiye’de nadiren verilen bu destek, belirli projeler çerçevesinde, belirli bir gruba ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse, esnaflarımızın piyasa koşullarında ayakta kalabilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş olan Esnaf ve Kredi Koopertifleri, Halk Bankası ve benzeri kamu kuruluşları, bazı dönemlerde borçların ödenmesi veya esnafa can suyu sağlanması amacıyla hibe kredi verirler.

hibe kredi nedir kimlere verilir
hibe kredi nedir kimlere verilir

Hibe Kredi Nasıl Alınır?

 • Kurulduğu günden bugüne kadar Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olan KOSGEB isimli devlet kurumu işyeri açanlara 50 bin lira hibe kredi desteği vermektedir.
 • Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyet gösterenlere destek sağlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bağlı kuruluşu olan İl ve İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri 2020 yılında Genç Çiftçi projesi ismiyle, köye dönüş yapan 30 yaş altı gençlere 30’ar bin lira geri ödemesiz hibe vermiştir.

Bu örneklerden yola çıkarak, yukarıda tanımı yapıldığı üzere, hibenin geri ödemesiz sıfatı taşıması gerektiği ve belirli bir kesime belirli bir programa verildiği açıkça görülmektedir.

Kosgeb Hibe Düzenlemesi
Kosgeb Hibe Düzenlemesi Açıklandı Güncel Şartlar

KOSGEB hibe düzenlemeleri, kurumun 2020 yılı için yapmış olduğu farklılıklarla hibe almayı kolaylaştırmak için yeniden yapılmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek sağlamak amacıyla her…

İlgili İçerik

Hibe Kredi Veren Kurumlar ve Kuruluşlar

 1. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları (Proje dahilinde)
 2. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı (Destek paketleriyle)
 3. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu (4 farklı programıyla)
 4. Ticari ve Sanayi Odaları ve Bağlı Kuruluşları (dönem dönem)
 5. Kooperatifler (Sektörler dahilinde)
 6. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu,
 7. Kalkınma Ajansları, (Tüm Türkiye Geneline Bölge Bölge)
 8. Diğer kurum ve özel kuruluşlar (Bakanlıklar özel finans kuruluşları ve özel bankalar)

Yukarıda sayılmakta olan 8 maddeye ilaveten, Bakanlar kurulu kararı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi bazı kuruluşlar da paketler halinde geri ödemesiz hibe kredi verebilmektedir. Ancak bunun için yukarıda belirtilen şartların oluşması şarttır.

Hibe başvurusu nereye yapılır?

Ülkemizde genelde bu destekten yeni bir girişim içerisinde bulunan vatandaşlarımız arayış içerisine girerler. Malumunuz bu devirde kimse kimseye beş kuruş destek vermez iken, parası olmayan ve ihtiyaç sahibi vatandaş, Devlete el uzatarak, maddi yardım olanağı talep eder. Devlet vatandaşına destek verirken, bu desteği belirli bir amaç için vermektedir. Devletin bütçe kaynaklarının vatandaşın vergilerinden oluştuğu ön görüldüğünde, hiç bir vatandaşımızın ödediği vergisinini bir başkasına hiç bir amaç olmaksızın hibe edilmesine razı olmaz.

Bknz; KOSGEB 50 Bin Lira Hibe Kredi Desteği hakkında yazdığımız yazıda, başvuru şartları ve sonuçlarının nasıl öğrenileceğini öğrenebilirsiniz.

Bunun içindir ki, Devlette bu dağılımı sağlarken, Bakanlar kurulu kararı ile Resmi Gazete’de yayımladığı kararnameler veya tebliğler ile Halka açıklama yapar ve şartları ortaya koyar. Şartları taşıyan kişilere bütçe olanakları dahilinde ödemeler yapılır. Şartları uymayanlar ise geri ödemesiz desteklerden yararlanamazlar. Kamu kurum ve kuruluşların hibe dağılımı yaparken, adaletsiz davrandığını öne süren tüm vatandaşlarımız için yargı yolu her zaman açıktır. Adli Yargıda hibe dağıtımı yapan kuruluşlar hakkında dava açılabilir ve hak aranabilir.

Aşağıda ki görselde girişimcilere geri ödemesiz kredi veren kuruluşun ilan görseli görüntülenmektedir.

hibe nedir nasıl alınır
hibe nedir nasıl alınır?

Bazı başvurular kuruluşların internet siteleri üzerinden yapılırken, bazıları ise belirli evrakların hazırlanması ve şahsi müracaatlar ile yapılmaktadır. Hibe isteyen kişinin kendisinin evrakları ile birlikte kurum veya kuruluşa başvurması gerekebilir.

Örnek: KOSGEB’den 50 bin lira isteyen bir girişimcinin kursa katılıp proje geliştirmesi şarttır.

Hibe kredi en çok hangi sektöre veriliyor?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kurulduğu tarihten bugüne kadar köylüye, çiftçiye, üreticiye defalarca hibe vermiştir. Eski yıllarda verilen bu destek, çiftçinin gerekli şartları taşıması karşılığında ödenen bir destekti. Ancak yıllar önce verilen hibelerde, uygulama aşamasında çeşitli problemler yaşanmakta idi.

 Bakanlık son yıllarda desteğin ihtiyaç sahibi gerçek kişilere ulaştırılması ve gerçekten ihtiyacı olana verilmesini esas alarak, hayvancılığın ve tarımın geliştirilmesi için bir birinden güzel prolejelere imza attı. Eski yıllarda Devletten desteği al fikri hakimken şimdi “hibe kredi roje karşılığında verilir” fikri benliklere kazındı. Devlet hibe alan vatandaşın denetlenmesi için uzman bilirkişi görevlendirilerek projenin hangi aşamada olduğunu denetlemesi sonuca varılması için en önemli adım olduğunu ortaya koymaktadır.

Hibe Destek Programları Örnekleri

2020 yılı içinde verilen bazı hibelerden başvurmak gerekirse;

 • Damızlık düve yetiştiren çiftçiye 2020 yılında %50 oranında geri ödemesiz hibe veriliyor. Resmi Gazete Metnini okuyabilirsiniz.
 • Ahır, Ağıl yapım ve inşatı için verilen %80 ve %50 oranlı hibelere ait hibe proje rehberini görüntüleyebilirsiniz.
 • Devletin destekleri bunlarla bitmiyor. TUBİTAK bu yıl teknolojik alanlarda proje geliştiren gençlerimize 150 bin lira hibe vereceğini açıkladı. Başvurular halen devam ediyor.

Hibe kredi danışmanlık büroları ve şirketleri

İşini layıkıyla yapan firma ve şirketleri tenzih ederiz ancak, piyasada birçok sahte firma ve kuruluş mevcut. Bunlar arasından Devletin bu projelerini, desteklerini, teşviklerini kullanarak çeşitli şirketler ve isimler ile Halka ulaşan ve kendilerine hibe alacaklarını beyan eden kişilerden tutunda, hibenin nasıl alınacağının kitabını yazan kişilere kadar, birçok kötü niyetli kişi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Danışmanlık Firmaları; Bazı hibelerin alınması için kuruluşların istedikleri projelerin hazırlanması zaman alabilir. Hatta teknik bilgiye sahip olmayan bir vatandaş için bu projelerin geliştirilmesi ve hazırlanması zor olabilir. Bu amaca yönelik hizmet veren sağlam danışmanlık firmaları olduğu gibi, vaadini gerçekleştiremeyen, tek amacı vatandaşın elinde ki 3 kuruşu almak olan sahte kuruluşlarda mevcuttur.

hibe kredi başvurusu nasıl yapılır
hibe kredi başvurusu nasıl yapılır

Projenin onay aşaması kamunun elinde olduğundan hiçbir kuruluş %100 oranında projenin onaylanacağı konusunda garanti veremez.

Devletin verdiği proje karşılığı geri ödemesiz para miktarının yüksek olması nedeniyle (30 bin, 50 bin, 100 bin) bu miktarı alabilmek isteyen vatandaş, firmaların talep ettiği 3-5 bin liralık bedelleri küçümsemekte, (Bnkz: kaz gelen yerden tavuk esirgenmez) peşin olarak ödemektedir.

Ödeme sonucunda hibe alınsa ne ala

Bu şekilde dolandırılan, ne yapmalıyım, kime başvurmalıyım diye ağıtlar yakan birçok vatandaşımızı görmeniz mümkündür. Aman dikkatli olun! Hibe Kredi Nedir? Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? öğrenmeden kimseye paranızı kaptırmayın!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.