Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile olan münasebetinizde ilk değerlendirmeye alınan kıstas, kredi notunuzdur. 1995 yılından beri uygulamaya konulan kredi notunuz, tüm bankalar tarafından anlık olarak görülebilmekte ve bankacılık hizmetlerinden bu verilere göre faydalanabilmektesiniz. İhtiyaç kredisi alabilmek için kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtını aşağıdaki başlıklarda vereceğiz ancak ondan önce anlatmamız gereken bazı başlıkları sizler için derledik. Çünkü hepsi bir biri ile bağlantılı konulardır ve kredi notunuzun kredi başvurularında etkisi o kadar önemli ki, bu ince detayları sizlerle paylaşınca daha net anlayabileceksiniz.

İhtiyaç Kredisi Değerlendirme

Bütün bankaların kredi değerlendirme süreci hemen hemen aynıdır. Çünkü veriler tek bir havuzdan alınmakta ve kredi başvuruları bu verilere göre değerlendirilmektedir. KKB havuzundan çekilen kredi notu dataları, bankaların ihtiyaç kredisi başvurularını değerlendirme sürecinde ilk baktıkları yerdir. Kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı da aslında burada gizlidir. Çünkü kredi notları KKB tarafından verilmekte ve bankalar ile paylaşılmaktadır.

İhtiyaç Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Aşağıdaki başlıkta bu konuya detaylı olarak değineceğiz ancak ondan önce kısa bilgiler vererek, Kredi notu kaç olmalı sorunuza cevap verelim. Krediniz notunuz 1000 ve üzeri olmalıdır. Sorunun en net yanıtı bu şekildedir. 1000 puandan düşük kredi notunuz varsa, belli teminatlar göstermeniz gerekebilir.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu
Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile olan münasebetinizde ilk değerlendirmeye alınan kıstas, kredi notunuzdur. 1995 yılından beri uygulamaya konulan kredi notunuz, tüm bankalar tarafından anlık olarak görülebilmekte ve bankacılık…

İlgili İçerik

Düşük Kredi Notuna Kredi Alınır Mı?

En sık sorulan sorulardan biridir düşük kredi notuna kredi veren bankalar sorusu. Bunun yanıtını önceki konularımızda verdik. Bu konuda tüm bankaların görüşü ve izleyeceği yol aynıdır. A bankası B bankası fark etmeksizin, bütün bankalar verileri ortak havuzdan aldıkları için, kredi başvurularınıza verilecek olan cevap ta aynı olacaktır. 0-699 arası kredi notuna sahip biriyseniz, hiç bir bankada şansınız yok demektir. Boşuna farklı bankalara kredi başvurusu yaparak, kredi notunuzu daha çok düşürmeyin. Çünkü kesin olarak ret edilecektir. Çok düşük kredi notunuz varsa, gayrimenkul veya mevduat teminatı olmadan kredi başvurusu yapmayınız.

Kredi Notu Risk Tablosu

Kredi NotuRisk AralığıKredi Kullanma Durumu
0-699En Riskli GrupÇok Düşük
700-1099Orta Derece GrupDüşük İhtimal
1100-1499Az Riskli GrupGelir Duruma Bağlı
1500-1699İyi GrupYüksek
1700-1900Çok İyi GrupGayet Yüksek

Kredi Notu Risk Grupları

Resmi olarak KKB tarafından yetkilendirilen Findeks, kredi notu paylaşımını yapmaktadır. Bu verilere dileyen herkes ücreti karşılığında erişebilmektedir. KKB’nin oluşturduğu kredi risk grupları aşağıdaki şekildedir. Böylece Kredi notu kaç olmalı sorusunun en net cevabını da vermiş oluyoruz:

En Riskli Grup: 0 – 699 kredi notu

Bu risk grubunda olan kişiler kara listede olan kişilerdir ve hiç bir banka bu risk grubundakilere selam dahi vermez. İstenmeyen müşteri grubudur.

Orta Riskli Grup: 700 – 1099 kredi notu

Bu risk grubundaki kişilerin kredi alma ihtimalleri çok düşüktür. Ancak belli maddi teminat veya kefil gösterilerek kredi başvurusu yapılabilir. Diğer türlü kredi alma şansları yok denecek kadar azdır.

Az Riskli Grup: 1100 – 1499 kredi notu

Tüm bankaların kredi verebileceği bir risk grubudur. Ancak talep edilen kredi miktarına bağlı olarak kredi verilir. Yani örneğin kredi limiti 20.000 lira ise, bu risk grubundaki kişilere 50.000 lira kredi verilmez.

İyi: 1500 – 1900 kredi notu

Banka kapılarının ardına kadar açık olduğu risk grubudur. İhtiyaç kredisi başvurularında ilk önceliği verdiği kişilerdir. Çok rahat ve problemsiz kredi başvurusu yapabilirler.

Çok iyi: 1700 – 1900 kredi notu

En iyi ve en itibarlı gruptur. Bu gruba dâhil olan kişiler finansal açıdan risksiz kişilerdir ve kredilerini aynı dakika kullanabilmektedirler. Devam eden bir krediniz yoksa aynı dakika başvurunuz onaylanır.

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Aslında bunun yöntemi çok basittir. Düzgün ve borcunuza sadık bir müşteri olmanız yeteridir. Kredi notunuzu yükseltmek için yöntem aramanıza gerek yok. Olağan işleyişe ayak uydurduğunuz zaman, zaten kredi notunuz otomatik olarak yükselecektir. Borcunuzu zamanında ödeyin, kredi taksitlerinizi kesinlikle atlamayın, kredi kartlarınıza ait olan hesap özetlerinin en azından asgari ödemelerini zamanında ödeyiniz. Hesap özeti son ödeme tarihi asla geçmeyiniz ve gün atlamayınız. Üst üste kredi çekmeyiniz, kredinizi erken kapatmayınız ( çünkü erken kapatılan kredileri bankalar pek sevmezler ). Bu başlıklara dikkat ederseniz, kredi notunuzu koruyabilir ve zaman içerisinde yükseltebilirsiniz. Ve en önemlisi, sakın kara listeye girip finansal hayatınızı karartmayın.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi
Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Kredi 2020

Kredi notu düşüklerin kredi kullanması şu aşamada oldukça zor bir ihtimal olarak görünse de bazı bankalar tarafından belirli koşulları oluşturduğunuzda, kredi notunuz 0 bile olsa…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.