İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (100 Bin Lira Limit)

Evinizi, arabanızı ya da arsanızı ipotek göstererek teminatlı kredi alabilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar ve ipotek şartlı kredinin özelliklerini detaylıca yazımızdan inceleyebilirsiniz

İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (100 Bin Lira Limit)

Genellikle yüksek limitli ihtiyaç kredileri için kullanılan ipotekli ihtiyaç kredileri, kişilerin bankalara göstereceği taşınmazlara ipotek koyularak aldıkları kredi türleridir. Bankaların ipotek koyacağı konut, arsa veya taşıtlar için kredi alacak olan kişilere %80 oranlarında kredi imkânı tanımaktadır. Özellikle yüksek tutarlı kredi alacak olan kişilerin tercih ettiği ipotekli ihtiyaç kredileri, ülkemizde faaliyet gösteren pek çok banka üzerinden kolaylıkla alınabilir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Normal ihtiyaç kredilerinden daha yüksek tutarlara sahip olan ipotekli ihtiyaç kredileri, genellikle iş kurmak ya da yatırım yapmak isteyen kişilere verilen kredilerdir. Yüksek miktarlarda kişilerin kullanımına sunulan ipotekli ihtiyaç krediler, kişilerin alacakları kredi koşulunda herhangi bir taşınmazı ipotek altına aldırması ile başlar. Ancak bu kredilerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; bankanın bu kredileri kişilere büyük bir teminat alarak vermesidir. Eğer kişi aldığı krediyi ödeyemezse banka ipotekli olarak almış olduğu taşınmazlara el koyma hakkına sahiptir. Bu yüzden ipotekli ihtiyaç kredisi alacak olan kişiler, bu durumu çok iyi araştırmalı ve ona göre kredi almalıdırlar.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları

Yüksek rakamlarla verilen bu krediler, neredeyse tüm bankalardan alınabilmektedir. Ancak bu kredileri alırken kişilerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Bankadan ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şunlardır;

 • Bu krediyi kullanacak olan kişilerin gösterecekleri taşınmazın tapu ibaresinde “mesken” yazısının bulunmasıdır. Bu şartı sağlamayan yapılar için kişiler ipotekli ihtiyaç kredisi alamazlar.
 • Bu krediler genellikle 60 aylık vadeler ile kişilere verilmektedir. Ancak krediyi veren banka olduğu için her bankanın kendisine ayrı istisnai durumları olabilir.2ninen kadar
 • Bankadan alınacak olan krediler, gösterilen ipotekli yapının ekspertiz değerinin %80’nine kadar verilir. Ancak bu durum her banka için geçerli değildir. Oranlar bankadan bankaya değişebilmektedir.
 • Kişilerin krediyi kullanmadan önce yapacakları harcamalar, konut kredisi alan kişilerin yaptıkları harcamalar tutarında olabilmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Alırken İstenilen Belgeler Nelerdir?

İpotekli ihtiyaç kredisi alırken banka tarafından istenilen başvuru evrakları şunlardır;

 • Kişiye ait nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport aslı veya fotokopisi,
 • Kişiye ait ikametgâh belgesi ya da son iki aya ait faturalar,
 • Bankaya teminat olarak gösterilecek olan konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusu,
 • Gayrimenkule ait ekspertiz raporu,

Gibi belgelerin hazırlanarak kişilerin bankalara başvuru yapmaları gerekmektedir. Hazırlanan belgeler ilgiyi bankaya teslim edildikten sonra kişiler, ipotekli ihtiyaç kredisi başvurularını rahatlıkla yapabilirler.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar
Ev Hanımlarına Kredi Başvurusu

Çalışmayan kadınlara bankalardan kredi bazı şartların sağlanmasının ardından verilmektedir. Bankalar kredi verirlerken genellikle gelir belgesini başvuru sırasında talep ederler. Bunun da en temel nedeni başvuruda…

İlgili İçerik

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi ve Faiz Oranları

Oldukça uygun geri ödeme koşullarına sahip olan Halk Bankası, ipotekli ihtiyaç kredilerini müşterilerine Mortgage Yasası kapmasında vermektedir. Bireysel destek kredisi olarak sunulan bu krediler, kişilere 60 aylık vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Bu krediler sayesinde kişiler, normal ihtiyaç kredilerine kıyasla daha yüksek limitler için başvuruda bulunabilmektedirler. Kişilerin alacakları bu krediler, teminat gösterdikleri kredilerin %80’ine kadar verilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum, kişilerin alacakları ihtiyaç kredilerini teminat olarak gösterdikleri evin değerine kadar alabilmeleridir. Buna örnek vermek gerekirse 100.000 TL değerinde evini teminat olarak bankaya gösteren kişiler 80.000 TL değerinde bankadan ipotekli ihtiyaç kredisi alabilmektedir. Bankanın vermiş olduğu ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranları ise %1,81 oranındadır.

Halk Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Halk bankasından ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamaları şu şekildedir;

Alınan TutarVadeAylık TutarToplam TutarYıllık Maliyet
50.000 TL60 ay1.498,92 TL89.935,05 TL%29,4145

Yukarıda verilen Halk Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplaması 50.000 TL değerinde kredi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamalarıdır. Buna göre kişiler yukarıda verilen hesaplamaları dikkate alarak Halk Bank ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplamalarını yapabilirler.

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

İpotekli kredi verme konusunda diğer bankalara kıyasla daha fazla alternatife sahip olan Vakıfbank, ipotekli ihtiyaç kredilerini ara ödemeli ya da esnek ödemeli şekilde kişilere sunmaktadır. Bankanın müşterilerine vermiş olduğu bu krediler için vade sınırı 60 aydır. %1,75 oranındaki faizlerle kişilere sunulan ipotekli ihtiyaç kredileri, diğer bankalarda olduğu gibi evin değerinin %80’ine kadar verilmektedir. Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisine başvuruda bulunmak isteyen kişiler, bankanın müşterileri için sunmuş olduğu uygun geri ödeme koşullarından ve faiz oranlarından faydalanabilmektedirler.

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Vakıfbank’tan ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamaları şu şekildedir;

Alınan TutarVadeAylık TutarToplam TutarYıllık Maliyet
50.000 TL60 Ay1.473,43 TL88.406,33 TL%28,3234

Yukarıda verilen Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplamaları 50.000 TL üzerinden yapılan hesaplamalardır. Buna göre kişiler yukarıda verilen hesaplamaları kendilerine örnek alarak kredi hesaplamalarını kendileri yapabilirler.

Burgan Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Müşterilerine 1.000.000 TL limitle ipotekli ihtiyaç kredisi veren Burgan Bank, vereceği kredi karşılığında gösterilen gayrimenkul üzerinden hiçbir şerhi kısıtlayıcının olmamasını bekler. Bankanın müşterilerine sunmuş olduğu bu kredilerin faiz oranları %2,45’tir. Diğer bankalara kıyasla daha yüksek limitle kredi veren bankanın alt kredi limiti ise kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir.

Burgan Bank İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Burgan Bank’tan ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamaları şu şekildedir;

Alınan TutarVadeAylık TutarToplam TutarYıllık Maliyet
50.000 TL60 Ay1.783,49 TL107.009,21 TL%41,5826

Yukarıda verilen hesaplamalar bankadan 50.000 TL değerinde kredi almak isteyen kişilerin genel olarak ödeyeceği miktarlardır. Burgan Bank’tan daha yüksek limitli kredi almak isteyen kişiler, banka ile detaylı bir şekilde görüşerek kredilerini alabilirler.

Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ev ipotekli kredi kampanyası ile başlatmış oldukları Garanti Bankası ipotekli ihtiyaç kredileri, kişilerin teminat olarak gösterdikleri evin en fazla %50’sine kadar verilmektedir. Bankanın bu krediler için kişilere sunduğu faiz oranı ise %2,20’dir. Vermiş olduğu bu faiz oranı ile kişiler diğer bankalara kıyasla en fazla faiz veren bankalardan bir tanesidir.

Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplamaları

Garanti Bankasından ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamaları şu şekildedir;

Alınan TutarVadeAylık TutarToplam TutarYıllık Maliyet
50.000 TL60 Ay1.669,64 TL100.178,87 TL%36,7098

Yukarıda verilen faiz oranları, bankanın 50 bin TL değerinde vermiş olduğu krediler için kişilerden alacağı geri ödemeleri gösteren oranlardır. Daha yüksek limitlerle kredi almak isteyen kişiler banka ile direk olarak iletişime geçebilirler.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Konut değerinin %80’ine kadar, arsa değerinin de %50’sine kadar ipotekli ihtiyaç kredisi veren Ziraat Bankası, iş yeri değerinin de %75’ine kadar kredi vermektedir. Bankanın kredi başvuruları sadece şubeler üzerinden yapılır. “Yasa Kapsamındaki İpotekli Bireysel Finansman Kredileri” altında verilen bu krediler, diğer bankalara kıyasla kişilere daha uygun geri ödeme koşullarını sunar.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplamaları

18 yaşını dolduran herkesin başvurabildiği Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi için kişilerin aylık gelirlerinin en az taksit tutarının 2 katı olması gerekir. Buna göre Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin kredi hesaplamaları şu şekildedir;

Alınan TutarVadeAylık TutarToplam TutarYıllık Maliyet
50.000 TL60 Ay1.611,78 TL96.706,66 TL%34,2373

Eğer yüksek limitli kredi çekmek istiyorsanız Araç İpotekli Kredi veren bankalar yazımıza göz atabilirsiniz.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. serdar dedi ki:

  evimi ipotek edip 20 bin civarı nakit ihtiyacım var nasıl alabilirim [email protected] mail adresim

 2. niyazi tümel dedi ki:

  işyerimi ipotek vermek suretiile 80000 tl kredi kullanmak için uğramadığım banka kalmadı. emekliyim 3000 tl aylık gelirim mevcut.genede zorluyorlar. benmi yanlış yapıyorum.

 3. lütfi dedi ki:

  İyi günler. şimdi bizim krediye uygun dairemiz var ikinci bir daire almak istiyoruz krediye uygun olmayan bunun için hangi bankalar başvurmamız gerekmektedir. 120 ay vadeli çekmek istiyoruz. teşekkürler

 4. aziz dedi ki:

  izmirde özel bankalada haftalık peşinle detaylı kkb bakacak portföy elemanı varmı 5558949411 aziz

 5. Aydın dedi ki:

  Hiç peşinatım yok ama araba almam için iki tane tapulu dairem var ödemelerimde sıkıntı olmaz ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olun

  1. MEHMET dedi ki:

   merhaba aydın bey tabıkıde bır tane tapunuzu araba ıcın kullanırsanız ıpotek ettırıp kullanabılırsınız yanı sorun olmaz bu konuda maıl adresım [email protected]

   1. fatma dedi ki:

    “Beyfen di kredi cekmek istiyorum arabam var ona istinaden ipotekli ihtiyac kredisi cekmek istiyorum acil bana yardimci olurmusunuz sizden rica etsem

 6. YUSUF dedi ki:

  Slm almanyada serbest iş yapiyorum turkiyede evimi iptek yapsam kredi alabilirmiyim