İşçilere Kredi Veren Bankalar

İşçilere kredi veren bankalara aracılığıyla işçi olarak çalışanlar da cazip şartlar da finansman desteği alabiliyor. İşçiler için asgari ücretlilere yönelik kredi imkanı tanıyan bankalara ve uzun vadeli, düşük taksitli kredilerine yazımızdan tüm detaylarıyla ulaşabilirsiniz.

İşçilere Kredi Veren Bankalar

Hangi bankalar işçilere kredi veriyor ve bu bankaların faiz oranları nedir sorularının cevabı çalışan kişiler için oldukça önemlidir. Günümüzde pek çok kişi birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankalara kredileri için başvuruyor. Çalışma ve maaş durumuna göre hangi bankanın kredisinin en uygun olduğunu belirlemek taksit ödemeleri konusunda zorlanmama anlamına da geliyor. İşçilere kredi veren bankalardan bazıları ise şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • ING Bank,
 • Halkbank.

İşçiye Kredi Başvuru Şartları

İşçi kredisi alabilme koşulları arasında 18 yaşında büyük olmak vardır. Bunun yanı sıra evli olan kişilerin de eşlerinin yazılı onayını alması şarttır. Bu iki koşul herhangi bir kredi başvurusunun olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca bazı bankalar maaşlarını kendilerinden alınması durumunda özel krediler veriyor. Bu gibi durumda da şayet maaş farklı bir bankadan alınıyorsa kredi çekilecek bankaya aktarılması gerecektir.

İşçiye Kredi İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

İşçi kredisi başvurusu yapabilmek için ilk olarak gerekli olan belgeleri edinmek gereklidir. Bu belgelerin eksiksiz bankaya teslim edilmesi şarttır. Kredi başvuruları bankaların şubeleri aracıyla yapılmaktadır. Hangi bankanın kredisine başvurulacaksa o bankanın şubesine giderek hızlı bir şekilde başvuru gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra bazı bankalar internet siteleri üzerinden de başvuru yapılabilmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca yine çeşitli kredilerin başvuruları için internet bankacılığı ve mobil uygulamalar da kullanılabilir.

İşçiye Kredi İçin Gerekli Olan Belgeler

İşçi kredisi başvuru evrakları arasında nüfus cüzdanı vardır. Nüfus cüzdanı yerine geçen herhangi bir kimlik belgesi de bankalar tarafından kabul edilir. Bunun yanı sıra sigortalı çalışanlar için gelir belgesinin de başvuru sırasında bankaya teslim edilmesi şarttır. Ayrıca son 3 aya ait ödenmiş fatura da pek çok bankanın kredi başvurusu için istediği belgeler arasındadır. Bunların dışında bankaların kredi başvuruları için istedikleri farklı belgeler de olabilir. Bunun için hangi bankanın hangi kredisine başvurulacaksa internet sitesi üzerinden o kredi için gerekli belgelerin neler olduğuna bakılmalıdır.

İşe Yeni Başlayan Kişilere Kredi

İşe yeni girenlere kredi verilme ihtimali düşüktür fakat imkansız değildir. İşe girildiği gibi krediye başvuruda bulunmak bu başvurunun olumsuz cevaplanma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelebilir. Birkaç ay çalıştıktan sonra kredi başvurusunda bulunmak en çok tavsiye edilen yöntemdir. Fakat çalışmayan kişilere krediler verilebildiği gibi işe yeni başlayan kişilere de krediler sağlanabilir. Bunun için de genellikle bankalar ipotek talebinde bulunur.

İhtiyaç Kredisi İçin Kaç Aydır Sigortalı Çalışıyor Olmak Gerekli?

İhtiyaç kredi için sigortalı çalışma süresi bankadan bankaya değişebilir. Bankalar bazı kredilerini verirken düzenli bir gelirin olmasını bekler. İşe yeni girmiş kişilerin de maaşları henüz tam bir düzenli gelir olarak kabul edilmez. Bunun için de belirli bir süre sigortalı çalışılmış olunması gereklidir. Özellikle ihtiyaç kredileri için 4 ya da 6 ay düzenli sigortanın yatmış olması bekleniyor. Fakat bazı bankalar 2-3 aylık sigortalı olanlara da kredi verebiliyor.

Asgari Ücret Alan İşçi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari ücretli kişiye ne kadar kredi verilir hesaplamasının yapılabilmesinin kolay bir yolu mevcuttur. Bir kredi başvurunda bulunurken verilecek olan kredinin aylık taksitlerinin maaşın yarısından fazlası olmaması gereklidir. Bu yüzden asgari ücret alan kişi çekeceği kredi için taksit olarak yalnızca bu maaşın yarısını ödeyebilir. Bu tutardan fazlasına denk gelecek bir taksitlendirmeye sahip kredi başvurusu kabul edilmeyecektir. İşçilere kredi fırsatlarından yararlanmak isteyen kişiler çekmek istedikleri kredi tutarını ve vade sayısını belirlerken bu unsuru göz önüne almalıdır.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilirim
Asgari Ücretli Ne kadar Kredi Çekebilirim

Asgari ücret ile kredi çekilebilecek miktar; kişinin aldığı maaşın 10 katı ile 22 katı arasında değişiklik göstermektedir. Asgari ücretli birinin kredi çekebileceği miktar; kişilerin maaş…

İlgili İçerik

Sigortasız Kişilere Hangi Bankalar Kredi Verir?

Sigortasız kişilere kredi veren bankalar arasında bazı özel bankalar vardır. Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank gibi bankalar genellikle gelir belgesi olmadan kredi vermiyor. Özel bankaların bazı kredileri için ise herhangi bir gelir belgesi talep edilmiyor. Sigortasız ya da gelir belgesiz kredi veren bankalardan bazıları şu şekildedir:

 • Finansbank,
 • Şekerbank,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • TEB,
 • Akbank,
 • İş Bankası.

İşe Yeni Başlayan ve Kredi Notu Düşük Kişiler Kredi Çekebilir Mi?

Kredi notu düşük işe yeni başlayanlara kredi verilme ihtimali düşüktür. Pek çok banka kredi verirken iki noktaya dikkat eder. Bunlardan birisi düzenli gelirin olması bir diğeri ise kredi notunun iyi olmasıdır. Bazı bankalarda bu unsurları göz önüne pek almaz Kredi Notu Düşük Olanlara Anında Kredi imkanız sunabilirler.

Hangi Bankalara İpotek ile Kredi Başvurusu Yapılır?

İpotek ile kredi veren bankalar arasında Vakıfbank vardır. Bunun dışında pek çok banka özellikle taşıt ve konut kredisi için alınacak olan aracın ya da evin ipotek ettirilmesini ister. İpotek ile krediye başvurmanın en önemli faydalarından bir tanesi çoğu zaman düzenli bir gelirin olması şartını ortadan kaldırabilmesidir.

İşçi Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

İşçi kredisinde kredi notu riskli seviyede olmamalıdır. Daha önceki bankacılık çalışmalarına göre kişilerin kredi notları oluşturulur. Bu notlara göre de risk seviyeleri belirlenir. Bir banka kredi verirken bu kredi notuna dikkat eder. İşçi kredisinin kolay bir şekilde çıkabilmesi de bu kredi notunun riskli seviyede olmaması şarttır.

Kredi Çekebilmek için Kredi Notu
Kredi Çekebilmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar ile olan münasebetinizde ilk değerlendirmeye alınan kıstas, kredi notunuzdur. 1995 yılından beri uygulamaya konulan kredi notunuz, tüm bankalar tarafından anlık olarak görülebilmekte ve bankacılık…

İlgili İçerik

Vakıfbank Maaş Alan Kamuya Özel Kredi

Maaşını Vakıfbank’tan alan kişilere özel kredi 60 aya kadar vade seçenekli krediler bankadan müşterilerine sağlanmaktadır. 90 bin TL’ye kadar çıkabilen krediler veren Vakıfbank, 3 ay taksit erteleme imkanı da sunuyor. Bu krediler yalnızca memurlara değil kamu kuruluşunda kadrolu olarak çalışan işçilere de veriliyor.

Maaşını Ziraat Bankası’ndan Alanlara Kredi Fırsatı

Ziraat Bankası müşterilerine kredi fırsatı sunan bir başka bankadır. Maaşını Ziraat Bankası’ndan alan ya da maaşını Ziraat Bankası’na taşıyan kişiler tüketici için 20 bin, konut için ise 100 bin TL’ye kadar kredi alabiliyor. Ziraat Bankası’nın bu özel kredileri için belirlediği vade sayısı ise tüketici kredisinde 60 ay, konut kredisinde ise 120 aydır.

YapıKredi Çalışanlara Kredi

Yapıkredi maaş müşterilerine kredi sıklıkla başvurulan kredi türlerindendir. Maaşını Yapı Kredi’den alan kişilere banka bazı ayrıcalıklar sağlıyor. Bu ayrıcalıklardan birisi de kredi limitlerinin daha yüksek olması ve uygun vade seçeneklerinin sunulmasıdır. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için de maaşın Yapı Kredi Bankası’ndan alınması yeterlidir.

İngbank Kamu Çalışanlarına Kredi

Kamu çalışanlarına özel kredi İNG Bank’tan müşterilerine sunuluyor. Bu krediden yalnızca kamu personelleri yararlanabiliyor. 50 bin TL’ye kadar kredi verene ING bank 36 ay vade seçeneğini de müşterilerine sağlıyor. Bu krediye başvurmak için de gerekli olan tek şey nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanı ile beraber en yakın İNG Bank şubesine gidilerek hızlı bir şekilde kredi alınabilir.

Halkbank Kamu Sektörü Çalışanlarına Kampanya

Halkbank kamu çalışanlarına kredi sunan bankalar arasında yer alıyor. Uygun faiz imkanı sağlayan Halkbank, 50 bin TL’ye kadar da kredi veriyor. Alınan bu kredi için de 36 aya kadar da vadelendirme yapılabiliyor. Halkbank’ın kamu sektörü çalışanlarına ve işçilere kredi kampanyasından yararlanmak için Halkbank şubesine gidilmesi yeterlidir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. sefa açıkalın dedi ki:

  ozel sektorde işçiyim gelırım yuksek acıl 25000 tl lazım tşk