İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

İşsizlik maaşı alanlar için kredi imkanı tanıyan birçok banka mevcut. Kredi puanınızın iyi olması durumunda İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı ile kredi başvurusu yapabileceğiniz bankaları ve kredi detaylarını inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Alanlara Kredi Veren Bankalar

Gelir belgeleri olmayanlara verilen krediler çerçevesinde değerlendirilen işsizlik maaşı krediler, çalışamayan kişilere sağlanan kredilerdir. Ekonomide yaşanan pek çok dengesizlik birçok insanın işten çıkmasına sebep olmuştur. Gelir ve gider dengesini normal şartlar altında zor dengeleyen vatandaşlar bir de bu durumun üstüne ek ihtiyaçlar çıkınca oldukça zorluk yaşamaya başlamıştır. Bu yüzden özellikle işsizlik maaşı alan kişilerin kredi almaları diğer kişilere nazaran daha zordur.

Bankalar Neden İşsizlik Maaşı Alan Kişilere Kredi Vermek İstemez?

Bankalar kendilerine ait kredileri kullandırırken kredi verdiği kişilerden ciddi manada teminat beklemektedir. Kişilerin bankaya verecekleri bu teminat ile kredi başvurularını değerlendiren banka, eğer kişi şartlara uyum sağlayabiliyorsa ya da alacağı borcu ödemeye dair bankaya sağlam bir teminat veriyorsa, bankalar kişilere kredi verir. Ancak eğer karşı taraftan borcun ödeneceğine dair herhangi bir teminat alamıyorsa kredi vermeyecektir. Sağlam bir işi olmayan ya da işsizlik maaşı alan kişiler genellikle bankalara güçlü bir teminat veremeyecekleri için işsizlik maaşı alan kişilere bankalar kredi vermek istemezler.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşten ayrılmış olan ve çalışmayan kişiler için devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşları, belirli bir süre için kişilerin ekonomik seviyelerini dengelemek amacıyla verilmektedir. İş yerinden ayrılan kişilerin İŞKUR üzerinden yapmış oldukları işsizlik maaşı başvuruları, kurum tarafından değerlendirilir. Eğer kurum bu kişiye işsizlik maaşı verilmesini ön görüyorsa kurumun belirlediği bir süre içerisinde kişiler işsizlik maaşlarından faydalanabilmektedirler. Adeta bir can suyu niteliği taşıyan işsizlik maaşları, kişilerin iş bulana kadar ki geçen sürede ekonomilerini desteklemektedir.

İşsizlik maaşı için başvuru

İşten ayrılan kişiler İŞ-KUR müdürlüklerine veya internet sitesinde işsizlik maaşı başvurusu yapıyorlar. Bu başvuru sonrasında kişinin sigorta bilgileri incelenerek işsizlik maaşı bağlanıyor. İşsizlik ödeneğine İŞ-KUR’ dan başvuru yapılabildiği gibi yeni güncelleme ile E-DEVLET üzerinden de başvuru yapılabilecek. İşten ayrılan kişiler bahse konu maaş için 30 gün süresince başvurması gerekiyor. Başvurmayanlar haklarını kaybediyor.

BU SAYFADAN İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU YAPABİLİRSİNİZ.

İşsizlik Maaşı için Gerekli Belgeler
2020 İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunmak için istenilen belgeler 2020yılında İŞKUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışacak iş bulamayan kişilerin dikkatine sunulmuştur. Ülkemizde son dönemde artan işsizlik…

İlgili İçerik

İşsizlik Maaşına Kredi

İşsizlik maaşları kredisi, herhangi bir iş yerinde en az 4 ay yani 120 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış olan kişilerin almış oldukları maaşa istinaden verilen kredilerdir. İşten ayrılan kişilere devlet tarafından ödenen işsizlik maaşları ile kişiler kredi çekebilmektedirler. Devletin vermiş olduğu maaşları teminat olarak kabul eden bankalar, acil nakit ihtiyacına sahip olan kişilerin bu ihtiyaçlarını gidermek için gereken desteği vermektedirler. Her bankadan alınmasa da ülkemizde pek çok bankadan alınabilen işsizlik maaşı kredileri için kişilerin iyi bir alan araştırması yapmasına ihtiyacı vardır.

İşsizlik Maaşına Kredi Nasıl Çekilir?

İşsizlik maaşı alan kişilerin, aldıkları işsizlik maaşına kredileri bankalar tarafından uygun geri ödeme koşulları ile verilmektedir. İş yerinde 120 günlük süreci tamamlamış olan kişiler devlet tarafından işsizlik maaşı alabilmektedirler. İşsizken aldıkları bu maaşları banka hesaplarında aktif olarak gösterebilen kişiler ise işsizlik maaşı kredisinden faydalanabilmektedirler. Bu krediyi alacak olan kişilerin ise yatıracakları paranın miktarına göre işsizlik maaşına kredi çekmeleri mümkündür.

Bankalar Çalışmayan Kişilere Kredi Verir Mi?

Kredi imkanları açısından oldukça zengin olan ve ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, kişiler belirli şartları sağladıkları takdirde onlara pek çok farklı türde kredi verebilmektedir. Kredi çeşitleri oldukça fazla olan bankaların müşterilerine sunmuş olduğu en önemli kredilerden bir tanesi de işsizlik maaşı kredileridir. İşsizlik maaşı kredileri, devletten işsizlik maaşı alan ve çalışmayan kişilere ödenen bir maaştır. Bankalar, çalışmayan kişiler eğer işsizlik maaşı alıyorlarsa onlara işsizlik kredilerini kişilere gereken şartları yerine getirdiğinde rahatlıkla sunar. Bu kredileri almak için sağlanması gereken en temel şart kişilerin işsizlik maaşı aldıklarını bankaya kanıtlamaları ve buna uygun banka kredilerini alabilmeleridir.

Çalışmayana Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Genellikle bankaların kendisini teminat altına almasından dolayı çalışmayan kişilere kredi verilmemektedir. Ancak eğer işsiz olan vatandaşlar devlet tarafından işsizlik maaşına bağlanmışlarsa aldıkları işsizlik maaşı ile bankalardan kredi alabilmektedirler. Buna göre işsizlik maaşı kredisinin alınabileceği bankalar şunlardır;

 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank,

Gibi bankalar üzerinden kişiler işsizlik maaşı kredilerini alabilmektedirler.

belgesiz kredi veren bankalar
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Listesi

Evet.Acil kredi ihtiyacımız var google yazdık belgesiz kredi veya gelir belgesiz kredi veren bankalar birçok site çıktı karışımıza tıkladık sıra sıra sitelere hepsinde bankaların kendi…

İlgili İçerik

İşsizlik Maaşı Kredisi Başvuru İşlemleri

İşsizlik maaşı kredisi almak isteyen kişiler bankalar için gerekli olan en önemli teminatı yani aldıkları borcu geri nasıl ödeyeceklerini bankalara kanıtlamak zorundadırlar. Bu da ancak kişilerin kredi çekecekleri bankanın şubesine gidip işsizlikten dolayı alacağı maaşı göstererek başlamaktadır. Kişiler ayrıca işsizlikten dolayı alacağı maaşın süresinin ve ne kadar para alacağının bordosunu da vermek durumundadır. Verilen bu şartlar sağlandığında kişiler işsizlik kredisi için başvuru yapabilmektedirler.

İşsizlik Ödenek Süreleri Ne Kadardır?

İşsizlik dönemi boyunca kişilerin ciddi anlamda rahatlamasını sağlayan işsizlik maaşları, sigortalı olarak çalışanların çalıştıkları gün süreleri baz alınarak kişilere verilmektedir. Buna göre işsizlik maaşı ödenekleri şu günler baz alınarak kişilere verilmektedir;

 • 600 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 6 ay boyunca,
 • 900 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 8 ay boyunca,
 • 1080 iş gününe sahip olan sigortalı çalışan için 10 ay boyunca,

Devlet tarafından işsizlik maaşlarını alabilmektedirler.

İşsizlik Maaşları Ne Kadardır?

İşsiz olduğu dönemlerde kişileri oldukça rahatlatan işsizlik maaşı ödenekleri, her yıl için farklı olarak kişilere ödenmektedir. Ekonomideki dalgalanmalar ve enflasyon oranları dikkate alınarak hesaplanan işsizlik maaşları kişilere 6 ile 10 ay arasında ödenmektedir. Buna göre kişiler geçen yıl devlet tarafından;

 • En düşük işsizlik maaşı olarak 805 TL,
 • En yüksek işsizlik maaşı olarak da 1623 TL almışlardır.

İşsizlik Maaşına Göre Kredi Alma Durumu

İşsizlik maaşı alan kişilerin kredilere başvurma durumları, kişilerin aylık olarak almış oldukları maaş limitlerine bağlı bir şekilde verilmektedir. Buna göre 10 ay boyunca 1300 TL işsizlik maaşı alan bir kişi 10.000 TL’lik ihtiyaç kredisinin taksitlerini karşılayabildiğinden, bankalara 10.000 TL’lik ihtiyaç kredisi başvuruları yapabilmektedir. Bankaların kişilerin almış olduğu işsizlik maaşlarını hesaplayarak verdikleri işsizlik kredileri, bankalar tarafından kişilerden herhangi bir maaş bordrosu ya da gelir belgesine ihtiyaç duyulmaksızın verilebilmektedir.

Kredi İşsizlik Sigortası

Kredi işsizlik sigortaları, bazı bankaların çalışan kişilere yapmış oldukları sigorta çeşitleridir. Kişiler bu sigortayı yaptırdıklarında kendilerine banka tarafından işsizlik ve kredi güvencesi sağlanmaktadır. Bu sigortalar sayesinde çekilen krediler de kişinin ödeme durumu ile netlik kazanır. Bu sigortaların en önemli avantajı olası bir olumsuzluk durumunda kişilerin almış oldukları kredileri borç mirası olarak bırakmalarını engellemektedir. Oldukça önemli olan bu sigortalar, hayatta yaşanabilecek olan her türlü olumsuzluk için kişileri teminat altına alarak onların ve ailelerinin daha zor durumda kalmalarını engeller.

İşsizlik Maaşı Kredisi Ödenmediği Takdirde Ne Olur?

İşsizlik maaşı ile kredi alan kişilerin aldıkları borcu ödememeleri durumunda bankalar, bu kişiler için belirli yaptırımları uygulamaya başlar. İlk olarak kredi takibini yapan banka kişilere almış oldukları kredi borçlarını iki taksite müteakip ödemeleri için süre tanır. Kişilere tanınan bu süre içerisinde eğer kişiler aldıkları borçları hala ödememişlerse banka artık kendi elinde olan inisiyatifleri kullanacaktır. Banka kredi borcunu ödemeyen kişilerin borçlarını tahsil etmek adına avukata verme işlemine başlar. Bankadan kredi kullanan kişiler eğer borçlarını hala ödememişlerse banka kişilerden teminat olarak aldıkları ev ya da araba gibi taşınmazların üzerine el koyma hakkına sahiptir. Tüm bunların yanı sıra kredi borcunu ödemeyen kişilerin bankalar üzerinden yer alan kredi puanları oldukça düşecektir. Kişilerin bir nevi bankalar üzerindeki imajı olarak nitelendirilen banka kredi notları, kredi borçlarından dolayı düşürüldüğünde kişiler yeniden bir kredi başvurusu yaptıklarında başvuruları olumsuz olarak değerlendirilecektir. Her açıdan oldukça önemli olan kredi borcu geri ödemeleri, mutlaka düzenli bir şekilde ve periyotlar halinde ödenmelidir.

İşsizlere Kredi Veren Bankalar
Çalışmayanlar bankadan kredi çekebilir mi?

İşsizlere kredi veren bankalardan bazıları şu şekildedir: CEPTETEBAkbankAktifbankİş BankasıDenizbankQNB FinansbankING BankOdeabaankEnparaHSBCVakıfbankZiraat Bankası İlgili bankalar; kişilerin herhangi bir gelir belgesi sunmadan ve kefil de sunmalarına gerek…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.