İşyeri Kurmak İsteyenlere Kredi Desteği

İşyeri kurmak isteyenlere kredi desteği KOSGEB tarafından sunulmaya devam ediyor. KOSGEB işyeri açma kredisi almak istiyorsanız nasıl başvuru yapacağınızı, hangi şartların arandığını ve kredinin özelliklerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İşyeri Kurmak İsteyenlere Kredi Desteği
A+
A-

İş yeri açmak isteyenlere kredi desteği devletten geliyor. Ekonominin canlandırılması amaç alınarak hazırlanan devlet destekli krediler, pek çok girişimciyi kendi işini kurması için teşvik etmekte. Buna göre KOSGEB üzerinden alınacak olan hibe destekleriyle kişiler almak istedikleri iş yeri açma kredisini rahat bir şekilde açabilir ve kendi iş yerlerinin patronu olabilirler.

İşyeri Açma Kredisi Nedir?

Ülkemizde ekonomik faaliyetleri canlandırmak üzere kurulmuş olan KOSGEB, işyeri açmak isteyenlere hibe desteği vermektedir. Alınan bu hibeler sayesinde kendi işyerini kuran pek çok kişi, düşük faiz oranlarıyla almış olduğu kredilerini geri öder. Girişimcilere ve KOBİ’lere oldukça uygun avantajlarla sağlanan bu krediler, KOSGEB tarafından iş yeri açma kredisi olarak verilmektedir. Kosgeb

İşyeri Açma Kredisi Vade Oranları

İş yeri açmak isteyen ve 18 yaşını doldurmuş herkesin hizmetine sunulan iş yeri açma kredileri, KOSGEB tarafından uygun vade ve faiz oranlarıyla ihtiyacı olan kişilerin hizmetine sunulmuştur. KOSGEB’in yanı sıra birçok devlet destekli bankaların da verebildiği iş yeri açma kredileri genel olarak 48 ile 120 ay vade arasında değişmektedir. Alınan kredinin miktarına ve kişilerin ödeme potansiyellerine göre değişen vade oranları, oldukça rahat bir ödeme planı sunar.

İşyeri Açma Kredisi 12 Ay Geri Ödemesiz Vade

Bu vade türünde kişileri cezbeden en önemli durum verilen iş yeri açma kredi vadelerinde 12 ay geri ödemesiz seçeneğinin olmasıdır. Bu durum kişileri oldukça rahatlatan bir durumdur.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’ten işyeri açma kredisi almak için kişilerin öncelikle belirtilen bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Buna göre kredi kullanacak olan kişilerin kendilerine ait bir iş yerlerinin bulunması sağlanması gereken en önemli şartlar arasında yer almaktadır. KOSGEB ülke ekonomisini canlandırma ve girişimcileri teşvik etme amacıyla sunmuş olduğu bu kredilerini, faizsiz olarak geri alır. Bu da pek çok kişiyi kredi almaya teşvik eden en önemli faktörlerden bir tanesidir. Genel olarak genç girişimcileri teşvik etme amaçlı kurulsa da ihtiyacı olan ve iş yerini aldığı kredi ile genişletmek isteyen herkes bu kredileri alabilmektedir. Ancak KOSGEB işyeri kredisi almak için sağlanması gereken şartlara dikkat etmek gerekir.

KOSGEB İşyeri Açma Kredisi Alma Şartları

KOSGEB’ten iş yeri açmak isteyen kişiler için sunulan kredileri almak için kişilerin öncelikle kredi alma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre işyeri açma kredisi almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır;

Yukarıda verilen şartlar eksiksiz bir şekilde sağlandığında kişiler KOSGEB üzerinden işyeri açma kredilerine başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

İş fikirleri için atılım yapmak isteyen kişilerin başvurmuş olduğu KOSGEB kredileri için alım şartlarından birisi olan girişimcilik eğitimlerine katılmak ve eğitim sonunda verilen girişimcilik belgesini almak gerekmektedir. Girişimcilik belgesi olmadan iş yeri açma kredisine başvurulamadığı için bu krediyi almak son derece önemlidir. Ülkemizde her ilde bulunan KOSGEB merkezleri Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini vermektedir.

KOSGEB İşyeri Açmak Kredisi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini almak isteyen kişiler KOSGEB resmi internet sayfası üzerinden eğitimleri almak istediği şehirleri tercih ederek, eğitim başvurusunda bulunabilirler. İşyeri açma kredisi için şart olan uygulamalı girişimcilik eğitimleri, ülkemizde her il de verilmektedir.

KOSGEB İşyeri Açmak Kredisi Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine Nasıl Katılınır?

Eğitim katılımı için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste linki üzerinden listede girmek istediğiniz ili seçip daha sonra seçili olan ile ait eğitim takviminde size uygun olan kursa müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

KOSGEB İşyeri Açmak Kredisi Girişimcilik Sertifikası Kaç Gün İçinde Alınır?

Girişimcilik sertifikası, kişiler eğitim başvurusu yapıp verilen uygulamalı eğitimleri aldıktan 30 iş günü sonrasında kişilere verilmektedir. Ancak bu belgenin alınabilmesi için kişilerin almış oldukları eğitimleri başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir.

İşyeri Açma Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler artık kendilerine ait işyerlerini alacakları kredi desteği ile açmaya hak kazanırlar. Hibe desteğini alabilmek için kişilerin öncelikle açmış oldukları işyerleri için yapmış oldukları her masrafı faturalandırmaları gerekmektedir. Yapılan harcamaların devletten karşılanması için bu konuda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

İşyeri Açma Destek Bedelini Devletten Almak İçin Yapılması Gerekenler

İşyeri açma destek bedellerini, KOSGEB’ten almak için öncelikle kişilerin aşağıda verilen durumlara uymaları gerekmektedir. Bunlar;

 • Kredi başvurusu yapacak olan kişiler KOSGEB veri tabanına kaydolmalıdırlar.
 • KOSGEB kayıt işlemi sonrasında sizin mail adresinize kullanıcı adınızı ve şifrenizi gönderecektir. Gelen şifre ve kullanıcı adı ile KBS sistemine giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra” Yeni Girişimcilik Destek Programı ” başvurusunda bulunulur.
 • Başvuruda alınan form ile yapmış olduğunuz harcamaları gösteren belgeler ile kişiler kendi kurumlarına başvuruda bulunurlar.
 • İş planı projesi sunumu yapılır.
 • İş planı projesi onaylandıktan KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanları oluşturulur ve çıktıları alınır.

Yukarıdaki işlemler tamamlandığında kişiler işyeri açma kredi başvurusunda bulunmuş olacaklardır.

İşyeri Açma Kredisi Açmak İçin KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB veri tabanına kaydolmak isteyen kişiler öncelikle http://destek.kosgeb.gov.tr/ internet adresi üzerinde verilen formu doldururlar. Bu formların zaman aşım süresi 15 dakikadır. Bu yüzden sistem geri atmadan form doldurma işlemlerinin yapılması gerekir. Sonrasında kişilerin karşısına “Vergi / T.C. Kimlik No ile İşe Başlama Tarihi ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki bir ekran gelecektir.

blank

Ekran görüntülendikten sonra aşağıdaki alana işletme adı ve unvanınız büyük harflerle yazılır.

blank

Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra kişilerin işletme statüleri aşağıdaki gibi seçilir.

blank

Sonrasına şekilde görüldüğü gibi vergi dairesi seçimi yapılır.

blank

Kişilerin bu adımdan sonra bulundukları ilçeyi belirtmeleri gerekir.

blank

KOSGEB üzerinden yapılan giriş işlemleri için kişilerim vergi numaralarını ya da TC kimlik numaralarını girmeleri beklenir.

blank

İşletmede imza yetkilisi olan kişinin bilgileri aşağıdaki alana girilmelidir.

blank

Kurulacak olan işletmenin yılı verilen alanda belirtilmelidir.

blank

Sahip olunan işletme hangi bölgede yer alıyorsa o bölgenin aşağıda verilen alana girilmesi gerekmektedir.

blank

Kurulan işletmenin esnaf sicil numarası ya da ticari sicil numarası ile bağlı bulunan meslek kuruluşu aşağıdaki gibi belirtilir.blankblank

Sonrasında sisteme faaliyet kodu girilir.

blank

Faaliyet kodunun hemen arkasından gelecek olan Nace Seçim Ekranı, sizleri işletme türünüzü seçmeye yönlendirecektir. Buna göre kişiler eğer imalat yapıyorlarsa “imalatçı olarak çalışıyorum” eğer imalat yapmıyorlarsa “imalat dışı çalışıyorum” seçeneğini seçmelidirler. Tüm bu seçimlerin ardında Nace üst kodu seçilir.

blank

Sonrasında aşağıda verilen resimdeki gibi bir alan çıkacak ve bu alanda ilgili bölümleri seçerek (işaretleyerek) alt sağ köşedeki kaydet butonuna tıklamanız gerekir.

blank

KOSGEB’in size şifre gönderimi için kullanmakta olduğunu e-mail bilgilerini aşağıdaki resimdeki gibi olan alana girmeniz gerekir.

blank

blank

Onay verildikten sonra kaydetme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankalardan İş Yeri Kredisi Alacaklardan Aranan Şartlar Nedir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankalardan işyeri açmak kredisi almak isteyen kişiler şu şartları sağlamalıdırlar,

 • Kredi notları yüksek olmalıdır.
 • Kefil ya da ipotek göstermek zorundadırlar.
 • Yıllık mali bilonço,

Gibi şartlar sağlandığında bankalardan işyeri açma kredisi alınabilmektedir.

YORUMLAR

 1. blank Serkan dedi ki:

  Ben is sahibijim destek istiyorum

 2. blank MURAT YAMAN dedi ki:

  Yardımcı olunur

 3. blank ORHAN dedi ki:

  Mobilya imalatı açmak istiyorum nasıl yardım alabilirim.

 4. blank yasin dedi ki:

  parasal anlamda işyeri giderlerimi öncesinde aldığım kredi ile karşılamayacakmıyım sermayesiz olduğuma göre önce kredi cebime girmeyecek mi

 5. blank halil gönülal dedi ki:

  ikinci el mini eskavatör iş makinesi alıp çalışmak istiyorum. nasıl ve ne kadar destek alabilirim.teşekkürler.

 6. blank ÖZGÜL ARI dedi ki:

  Köyümde hayvancılık yapmak İSTİYORUM tarlalarım VAR 20 büyükbaş HAYVAN bakabileceğim damında VAR ama içine HAYVAN koyabileceğim param YOK artı hayvancılık yapabilirsen çiflik olarak düşünüyorum nasıl maddi yardım alabilirim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler….

 7. blank Faruk efe dedi ki:

  BeN iş makinasi almayı düşünüyorum.. 50 bin hibe ve 100 . Tl kredi alabilirmiyim yeni iş kurmak istiyorum.. yaşım 22 kepce işi kuracam kredi almam mumkunmu..
  Paletli eskavatör..

 8. blank mehmetbaki dedi ki:

  ben bir gelinik dükkan acmak istiyorum

 9. blank Mehmet karayel dedi ki:

  Ben hayvancılık yapmak istiyorum 100 bin tl ye talibim

 10. blank Mehmet karayel dedi ki:

  Ben köyünden hayvancılık yapmak istiyorum onun için 100 bin tlye talip im

 11. blank Selami dedi ki:

  Ben restoran açmaya karar verdim 3 dükkan tutup restoran için birleştirdik inşaatı bitti taş fırını ızgarası yani tuzluguna vatana kadar aldım ama param bitti koskebe vardım beni egitecekmiş … ben işletme kurmuşum inan çalışacak enaz ön kışi bi tık yardım edecekler ipe un seriyolar gel bak yatırıma sonra beni egtime al 300 bin harcamışım ben işyeri ruhsatı vırt sırt işler için 20 000destek çık nerde boş bun lar..

 12. blank Neslihan kaya dedi ki:

  Ben büfe isletiyorum.krediye ihtiyacım var ve ben bu destekten faydalanamiyorum. Bizim için uygun kredi desteği yokmu?8 ay oldu açalı dükkanı. Banka 1 sene doldurmadan kredi vermiyor .BAna yardımcı olurmusunuz?

 13. blank Kasım EROL dedi ki:

  Ben köyümde organik tarım yapmak istiyorum

 14. blank Tarık şahin dedi ki:

  İş kurma

 15. blank fahri dedi ki:

  Merhaba
  Ben almanyadan fahri döner imalathanesi fabrikasinda calisiyorum. Ve türkiyede hic yaygin olmayip ülkemizde halen merdiven alti döner takilip halkimizin büyük saglik tehlikesiyle karsi karsiya kalinan döneri üretimini türkiyede yapmak icin hibe ve 100 bin tl krediye talip olmak istiyorum mümkünmüdür

  1. blank Selahattin Dişli dedi ki:

   Kardeşim Bu sitedende destek alırsın da.
   En sağlam en güncel bilgileri kosgeb danışmadan arayıp sorarsan daha sağlıklı ve anında destek alırsın.

  2. blank yıldıray karahan dedi ki:

   Ege bölgesinde çok geniş araziler mevcut.
   turizim ve emeklilerin mevcut konumu ve alt yapı çalışmalarım sonucu bu projenin hiç bir benzerini görmeyişim bana cazip geldi . ben kaz çfliği kurup yetiştirmeyi ve aynı zamanda KAZ restoğrantı açmayı düşünüyorum. söz konusu 50.000 TL hibe ve 100.000 TL KREDİYİ almam söz konusumudur….