Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
A+
A-

Kaybolan ehliyet belgeleri için gerekli olan evraklar 2020 yılında da il veya ilçe nüfus müdürlüklerine yapılacak olan ehliyet yenileme başvurularında sürücüden talep edilmektedir. Sürücü belgesini bir yerde kaybetmek hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir iştir. Özellikle cüzdanda taşınan ehliyet belgeleri, cüzdanın kayıp ya da çalıntı olmasıyla sık sık kaybolabilmektedir. Bu durumdan muzdarip vatandaşların kaybolan ehliyetlerinin yerine yenisini çıkarmaları için yapmaları gereken bütün işlemleri yazımızda tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

Ehliyetimi Kaybettim Araba Kullanabilir Miyim?

Ehliyetini kaybeden kişinin araba kullanması, Karayolları trafik kurallarında açıkça belirtildiği üzere yasa dışı olmaktadır. Dolayısıyla ehliyetinizin sistemde kayıtlı olduğuna güvenip, üzerinizde ehliyet bulundurmadan araç kullanmamanız gerekiyor. Aksi durumda trafik güvenliğinden sorumlu polis memurları tarafından çok yüksek cezalara tabi tutulabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme

Ehliyet yenileme işlemleri, herhangi bir nedenden ötürü sürücü belgelerini tekrar çıkarmak isteyen kişilerin başvurduğu işlemlerdir. Sürücü belgesinin kayıp olması durumunda da ehliyet yenileme işlemleri yapılır. Bunun dışında sürücü belgesinin deforme olması, çalınması ya da soyadı değişikliği sebeplerinden ötürü de ehliyet yenileme işlemi yapılabilir. Konumuzla ilgili olan kayıp ehliyet vakalarında da sürücü belgesi sahibinin ilgili yere başvurarak ehliyet yenileme işlemlerini başlatması gerekir.

Trafik Tescil Şube

Trafik Tescil Şube ehliyet yenileme işlemleri çıkarılan son kanun ve düzenlemeler sonucunda tamamen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne aktarılmıştır. Daha önceden trafik tescil şubede yapılan bütün ehliyet ile alakalı işlemler doğrudan söz konusu kurumun yetkisi altına verilmiştir. Dolayısıyla 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren kayıp ehliyet yenileme işlemlerinizi bulunduğunuz yerde görevli olan il ve ilçe nüfus müdürlükleri üzerinden yapmanız gerekiyor.

Kayıp Ehliyet İçin Randevu

Kayıp ehliyet belgesi için randevu almak, biraz önce bahsettiğimiz gibi il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden yapılması gereken işlemler arasında yer alıyor. Bu nedenle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinde yer alan “Randevu Al” bağlantısını kullanmanız gerekiyor. Söz konusu randevu işlemleri ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü Ehliyet Randevu

Nüfus müdürlüğü ehliyet belgesi randevu işlemleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılabilir. Ehliyet belgesi çıkarma ve yenileme işlemleri trafik tescil şubelerinin denetiminden çıkarılarak il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin görev yetkisi altına verildiği 2 Nisan 2018 tarihinden bu yana ehliyet işlemleri için nüfus müdürlüğünden randevu almanız gerekiyor.  Ayrıca il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde randevu olmadan hiçbir işlem yapılmamaktadır. Bu nedenle ehliyet yenileme başvurusunda bulunacaksanız mutlaka randevu almalısınız. Ehliyet randevusunu internet üzerinden almak için şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girin.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan “Sürücü Belgeleri” bağlantısına tıklayın.
 • Yönlendirildiğiniz sayfada yer alan “Sürücü Belgeleri Randevu Sistemi” bağlantısına tıklayın.
 • Daha sonra ekrana gelen sayfadan da sürücü belgesini seçtikten sonra ekranda beliren açıklamada “kabul ediyorum” seçeneğini tıklayın.
 • Sonraki işlem olarak açılan sayfada doldurulması gereken yerlere kişisel bilgilerinizi girdikten sonra dilediğiniz tarihe ve zamana randevu alabilirsiniz.

Kayıp Ehliyet Bildirimi

Kayıp ehliyet bildirimi zorunluluğu yeni sistemde bulunmamaktadır. Bildiğiniz üzere eskiden nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi kayıp durumunda olduğunda resmi gazeteye kayıp ilanı verilmesi yasal bir zorunluluktu. Ancak yeni düzenlemeye geçilmesinin ardından bu zorunluluk ortadan kalktı. Bu sebeple kaybolan ehliyetinizi yenilemek için kayıp bildiriminde bulunmanıza gerek yoktur fakat dilerseniz yine de kayıp ilanında bulunabilirsiniz.

Kayıp Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Kayıp ehliyet belgesi yenileme ücreti 2020 yılında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından şu şekilde açıklanmıştır:

 • Eski tip ehliyete sahip olan ve sürücü belgesinin kayıp olmasından dolayı yeniletmek isteyenler 15 TL yenileme ücreti ödemek durumundadır.
 • Bununla beraber eğer yeni tip ehliyete sahip olan ve bu tip sürücü belgesinin kayıp olmasından dolayı yeni ehliyet başvurusunda bulunan kişiler ise 159 TL ödemek zorundadır.

Kayıp Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılır?

Kayıp ehliyet ücreti yatırma yolları, Maliye Bakanlığı vezneleri, anlaşmalı banka şubeleri ve internet üzerinden olmak üzere vatandaşlara kolaylık yaratılması için hizmete sunulmaktadır. Buna göre, kayıp ehliyet ücretinizi vergi dairesine giderek yatırabileceğiniz gibi anlaşmalı olan bankaların;

 • Şubelerinden,
 • Bankamatiklerinden,
 • İnternet bankacılığı şubesinden,
 • Mobil bankacılığı şubesinden

Kolaylıkla yatırabilirsiniz. Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden de kayıp ehliyet yenileme ücretini online olarak ödemeniz mümkün.

Ehliyet Yenileme Süresi

Ehliyet belgesi yenileme süresi, ehliyetini kayıp dolayısıyla yenilemek isteyen birçok vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Nitekim yeni ehliyetin basılmasının ve talep eden kişinin ikametgah adresine gönderilmesinin uzun bir süre alacağı aşikardır. Bu sebeple ehliyet yenileme başvurusunda bulunan vatandaşlarımıza, bu süre zarfında mağdur olmamaları için geçici ehliyet belgesi verilir. Bir a4 kağıt üzerinde yer alan bilgiler ile geçici sürücü belgesini resmi olarak kullanabilirsiniz. Öte yandan yeni ehliyet başvurusunun onaylanıp, sürücü belgesinin basılıp, ikametgah adresinize gönderilmesi yetkili kurumun yoğunluğuna göre değişiklik gösterse de genel olarak 2 hafta sürmektedir.

2020 Ehliyet Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesini kaybetmenin cezası 2020 yılı itibarıyla yoktur. Dolayısıyla ehliyet belgesini kaybetmiş olan vatandaşlara hiçbir cezai işlem uygulanmamaktadır. Ancak ehliyet kaybının akabinde yeni sürücü belgesi çıkarılması zorunlu olduğundan, söz konusu ehliyetini kaybeden kişinin yeni ehliyet harcını ödemesi gereklidir.

Kayıp Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2020?

Ehliyet kaybedenlerden yeni ehliyet başvurusunda talep edilen evraklar 2020 yılında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından vatandaşlara duyurulmuştur. Söz konusu evrakların, yapılan ehliyet yenileme başvurularında hazır bulundurulması gerekir. Aksi halde başvurunuz değerlendirilmez ve zaman kaybı yaşamış olursunuz. Bu nedenle size en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüğünden aldığınız sürücü belgesi yenileme randevusuna giderken birazdan bahsedeceğimiz belgeleri mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Ehliyet Yenileme Belgeleri

Sürücü belgesi yenileme işlemlerinde gerekli belgeler 2020 yılında şu şekilde açıklanmıştır:

 • Nüfus cüzdanı (Pasaport ya da avukatlık kimliği gibi belgeler de geçerlidir.)
 • Sürücü Olur belgesi
 • Sürücüye ait 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Eski ya da yeni tip sürücü belgesi kağıt bedeli ödemeleri
 • Kan grubu kartı ya da kan grubunu gösteren herhangi bir belge
 • Parmak izi (nüfus müdürlüğünden alınabilir.)
 • Dilekçe (nüfus müdürlüğünden alınıp imzalanabilir.)
Digital Ehliyet
2020 Dijital Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dijital ehliyet başvurusunda istenen gerekli belgeler 2020 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından açıklanmıştır. Takograf kartı olarak da adlandırılan dijital ehliyet ülkemizde zorunlu…

İlgili İçerik

Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu

Ehliyet yenileme işlemlerinde sağlık raporu talep edilen belgeler arasında yer almaktadır. Kayıp ya da çalıntı durumu sebebiyle ehliyetini yeniden çıkarmak isteyen vatandaşların, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen ehliyet sahibi olabilmek ve karayollarında taşıt kullanabilmek için gerekli sağlık şartlarına sahip olduklarını ispatlamaları gerekir. Bunun için de söz konusu kişilerin “Sürücü Olur Sağlık Raporu” almaları gereklidir.

Sürücü Olur Sağlık Raporu

Sürücü olur sağlık raporu belgesi, ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış resmi sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilecekleri bir belgedir. Kişinin sağlık durumunun karayollarında taşıt kullanmasını engelleyecek hiçbir olumsuz durumda olmadığını ispatlayan bu belgeye devlet hastanelerinden ve aile sağlığı merkezlerinden ücretsiz olarak temin edebileceğiniz gibi özel hastaneler ve özel sağlık kuruluşlarından da ücretli olarak muayene sonucu alabilirsiniz.

Sürücü Belgemi Nasıl Teslim Alırım?

Sürücü belgesini yenileme işleminden sonra temin edilmesi, kargo yoluyla gerçekleşmektedir. Başvuru esnasında belirttiğiniz ikametgâh adresinize, başvurunun onaylanması ve yeni ehliyet belgesinin basılmasının ardından kargo şirketi vasıtasıyla gönderilir.

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.