Kefilli Kredi Çekmek

Kefilli kredi çekmek için bankaların kefil olma şartları, kefillerde aradıkları özellikler nelerdir? Kefil bulunamaması durumunda kredi çekmek için yapabileceklerinizi de yine yazımızda bulacaksınız.

Kefilli Kredi Çekmek
A+
A-

Kredi çekmek için kefil olma koşulları arasında düzenli bir gelire sahip olmak vardır. Bunun da dışında kefilin kredi notunun iyi olması da şarttır. Kredi notu düşük olan kişilerin kefil olabilmesi mümkün değildir. Kefilli kredi çekmek için bir başka şart ise kefil sözleşmesinin imzalanmış olmasıdır. 70 yaşından büyük kişilerin kefilliği de pek çok banka tarafından kabul görmemektedir.

Kefille Kredi Almanın Yolları

Kefille kredi nasıl alınır sorusunun cevabı ilk olarak düzenli gelire sahip ve çekilecek kredi için kefil olmayı kabul eden birisini bulmaktır. Özellikle düzenli geliri olmayan ya da kredi notu düşük olan kişilerin kredi alabilmeleri çok düşük ihtimaldir. Bankalar ancak bir kefil karşılığında bu kişilere kredi verirler. Kefili de olan kişi gerekli belgeler ve kefil ile beraber bankaya başvurmaları gerekir.

Kefil Olurken İstenen Belgeler

Kefil olmak için gerekli olan evraklar arasında nüfus cüzdanı fotokopisi vardır. Bunun yanı sıra gelir belgesini gösteren belge de banka tarafından kefillerden beklenen bir evraktır. Düzenli gelir maaş dışında kira da olabilir. Gelir belgesi olmayan kişilerin kefil olabilmesi söz konusu değildir. Ayrıca ikametgâh belgesi ya da kefil sahibi adına ödenmiş son 3 aya ait fatura da kredi başvurusu sırasında bankaya teslim edilmelidir.

Kefalet Sözleşmesi Nedir?

Kefalet sözleşmesi anlamı kefil olan kişinin borcu ödemediği durumlarda bu borcun üstlenilecek olmasıdır. Çağımızda birçok kişi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bankaların kredilerine başvuruyor. Bankalar çoğu zaman kefil talep etmese de bazı durumlarda da kefilsiz kredi vermiyor. Özellikle banka, krediyi alacak kişinin bu borcu ödemesinde riskli bir durum gördüğünde kefili de kesin istiyor. Bu kefiller ile bir sözleşme imzalanıyor.

Kefalet sözleşmesine göre banka krediyi alan kişinin borcunu ödemediği zaman ilk olarak idari takip başlatır. Bu takip sürecinde de borcun ödenmesi beklenir. Yine de borç ödenmezse bu sefer yasal takip başlatılır. Yasal takibe rağmen borç ödenmediği durumda da bu sefer borç ödeme sorumluluğu kefile geçer.

Aile Bireyi Kefil Olabilir Mi?

Aile bireyinden kefil olması bankalar tarafından kabul edilebilen bir durumdur. Kredi verilirken kefil için aranan özelliklerden birisi düzenli gelirinin olmasıdır. Bundan dolayı maaş ya da kira geliri olan kişiler ister aile bireyi isterse de arkadaş olsun çekilecek olan kredi için kefil olabilir.

Kefilin Sorumlulukları

Kefilin yükümlülükleri krediyi çeken kişi kadar fazladır. Bundan dolayı birisine kefil olurken krediyi kendiniz çekiyormuş gibi düşünmekte fayda vardır. Kredi çeken kişi yasal takip başlatılmasına rağmen kredi borcunu ödemezse tüm borç kefil tarafından tahsil edilir. Bu duruma itiraz etme ya da borcu reddetme hakkı da söz konusu değildir. Şayet kefil de bu borcu ödemezse icra takibi başlatılır. Bunun sonucunda da kefilin mal varlığına el konulabilir.

Kefil Olmanın Riskleri Nelerdir?

Kefil olmanın dezavantajları arasında borcun ödenemediği durumlarda haciz ile karşı karşıya kalınma ihtimali vardır. Bir kefil yaptığı sözleşme ile bir kişinin borcu ödeyemediği zaman tüm bu borcu üstüne alacağını da kabul etmiş olur. Bundan dolayı da birisine kefil olunurken kredi borcunun tamamının ödenebilir olup olmadığına bakılmalıdır. Kefil oldukça riskli bir şeydir. Bu yüzden de birisine kefil olunacağı zaman çok iyi düşünülmelidir.

Kefil Olmak Kredi Çekmeyi Etkiler Mi?

Kefil olmanın çekilecek kredideki rolü oldukça büyüktür. Bir kişiye kefil olunduğu zaman bu durum Kredi Kayıt Bürosu’nun sistemine işlenir. Kefil olan kişi kredi çekmek istediğinde de bu sistemden kefil olduğu görülür. Kefilli kredi çekmek hem krediyi alanın hem de kefilin sorumluluğunun büyük olduğu anlamına gelir. Eğer bu kredinin borçlarının ödenmesi geciktiriliyorsa bu yalnızca borç sahibi için değil kefil için de eksi puan olacaktır. Bu durum da kefilin kredi başvurusunu olumsuz etkileyecektir.

Kefil Olmak İçin Eş İzni Gerekli Mi?

Kefil olurken eş izni şartı yasal bir gereklilik olduğu için bankalar tarafından da aranmaktadır. Kredi çekebilmek için eşin izninin olması şarttır. Kefil olmak da aynı riskleri barındırdığı için yine eşin muvafakat namesi kefil olunurken istenir. Eşin izni olmadığı sürece kefil olunabilmesi söz konusu değildir.

Kredi Borcu Olan Kişi Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcuna sahip kişinin kefil olabilmesi duruma göre değişkenlik gösterir. Krediyi çekecek olan kişinin kredi notu düşük olsa bile kefilinin yüksek olması kredinin de alınabileceği anlamına geliyor. Bundan dolayı krediyi çekenden çok kefilin ekonomik durumu etkili oluyor. Kefilin daha önceden çektiği bir kredi varsa ve bu kredi borcunu düzenli ödüyorsa yeni bir kredi için de kefil olabilir. Fakat buna gelirinin müsait olduğunu göstermesi gerekir. Eğer daha önce çekilmiş olan kredinin borçlarının ödenmesinde güçlük çekiliyorsa bu durum kredi notunu düşürecek ve kefil olabilme ihtimalini de azaltacaktır.

Kefil Bulunamadığında Yapılması Gerekenler

Kefil olmadığı durumlarda bir malın ipotek ettirilmesi yoluna başvurulabilir. Kefil şartı bekleyen bir krediye başvurulmak istendiği zaman kefil yerine bir evin ya da arabanın bankaya ipotek gösterilmesi kefil zorunluluğunu da ortadan kaldırabilir. Fakat ilk olarak yalnızca ipoteğin yeterli olup olmadığı banka aracılığıyla öğrenilmelidir.

Gelir Belgesiz Kredi Çekilir Mi
Gelir belgesi olmayanlar kredi çekebilir mi?

Gelir belgesi olmayan kişilerin kredi imkanı özellikle çalışmayan ya da sigortası olmadan çalışan vatandaşların acil para ihtiyaçlarını karşılaması için önemlidir. Bankalar; kredi vermeden önce, verdikleri…

İlgili İçerik

Kefilsiz Kredi Kullanma Şartları

Kefilsiz kredi alabilmek için koşullardan en önemlisi kredi notunun yüksek olmasıdır. Kefilsiz kredi alabilmek için bir başka şart ise ipotek verilecek bir mala sahip olunmasıdır. Bankalar verecekleri kredinin geri ödeneceğinden emin olabilmek için bazı şartlar arıyor. Şayet bu şartları krediyi çeken kişi tek başına yerine getiriyorsa bu durumda kefil de istenmeyebiliyor. Ancak her şart sağlansa bile kredinin türüne göre kefil talep edilme ihtimali de vardır.

Enpara.com Kefilsiz Kredi

Kefilsiz kredi alabilmek için enpara.com başvurulacak adreslerden bir tanesidir. Kefilsiz ihtiyaç kredisini müşterilerine sunan enpara.com 36 aya kadar da vade seçeneği sağlıyor. En üst limiti 50 bin TL olan bu kredinin de vadesine göre faiz oranı da değişebiliyor.

CEPTETEB İle Kefilsiz Kredi

TEB’in kefilsiz kredisinden yararlanabilmek için CEPTETEB uygulamasının indirilmesi gereklidir. Bu uygulama üzerinden 30 bin TL’ye kadar kredi çekilebilir. Ayrıca bu kredinin geri ödemesinde 36 ay vade de yapılabilir.

Fibabank Anında Kredi

Evraksız anında kredi Fibabank’tan müşterilerine sağlanıyor. Fibabank’ın bu kredisini alabilmek için 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezinin aranması gereklidir. Günün her saatinde ulaşılabilir olan bu çağrı merkezi aracılığıyla bin TL ile 25 bin TL arasında herhangi bir belgeye ya da kefile gerek olmadan kredi başvurusunda bulunabilir. Bu kredinin maksimum vade sayısı da 24 aydır.

Kefilsiz Kredi İçin N Kolay Kart

N Kolay Kart ile kefilsiz kredi alabilmek oldukça kolaydır. Aktifbank genel olarak kredi notu düşük kişilere verdiği krediler ile biliniyor. Bu bankanın da kredi kartı olan N Kolay kart aracılığıyla da kefil istemeden 30 bin TL’ye kadar kredi çekebilmek mümkündür. Kefilli kredi çekmek yerine alternatifler arayan kişiler N Kolay Kart’ın kredisine başvurabilir. Çekilen bu kredi de PTT şubelerinden alınabilir ve geri ödemeler de yine PTT şubelerine yapılabilir.

Tüm kefilsiz gelir belgesiz kredi veren bankalar için https://yenikrediler.com/gelir-belgesiz-kredi-veren-bankalar/ bağlantısını ziyaret ediniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.