Kırmızı kalem çekilenler için kredi alma yöntemi

Kırmızı kalemliler kredi alabilir mi? Kredi puanı düşük olan kara listedekiler için kredi alma yöntemleri nelerdir? Kırmızı kalem çekilenlerdenseniz kredi başvurusu yaparak nakit ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bankaların listesini ve kredi çekme yollarını yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kırmızı kalem çekilenler için kredi alma yöntemi

Kırmızı kalem çekilen kişiler genellikle bankaların sunmuş olduğu kredi kartı ve kredi imkânlarını kullanıp ancak kredi kartı ve aldıkları kredilerin borçlarını ödeme günü geldiğinde ödeme işlemlerini yapmakta oldukça zorlanmaktadır. Bu yüzden ödeme işlemlerini geciktiren vatandaşlar kırmızı kalem yiyebilmektedir.

Hangi Durumlarda Kırmızı Kalem Yenir?

İhtiyaçların giderilmesi için bankalardan alınan kredilerin ve kredi kartlarının borçlarının ödenmemesi durumunda bankalar vatandaşları belli bir işlemlere tabii tutmaktadır. 65 gün içerisinde borçların ödenme işlemi yapılmadığı sürece bankalar müşterilerini takip listesine almaktadır. Takip işlemini başlatılmasının ardından bankalar müşterileri arayarak ödeme işlemlerinin gecikmesinden dolayı yasal işlemlere maruz kalınacağı bilgisini iletmektedir. Eğer 90 gün içerisinde herhangi bir borç ödemeleri yapılmadı ise müşterilerin dosyaları avukatlara ulaştırılmaktadır. Müşterilerin ödemedikleri borçlarının üstüne avukat masrafları eklenerek müşteriler kara listeye alınmaktadır. Böylece borçların ödenmemesinden dolayı müşterilerin siciline bu durum işlenerek, yapılan tüm işlemlere sicil suçunun olduğu yansıtılmaktadır.

kredinizi biz çekelim siz ödeyin
Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin Şirketleri

Komisyonla kredi almak isteyen kişilerin imdadına yetişen firmalar, özellikle kredi notu düşük olduğu için kredi çekemeyen kişilere finansman destek sağlamaktadır. Özellikle Bursa, Kayseri ve Konya…

İlgili İçerik

Kırmızı Kalem Yenildiği Durumlarda Nasıl Kredi Alınır?

Kırmızı kalem yenildiği durumlarda aşağıda nasıl kredi alınabileceği adım adım anlatılmaktadır:

 • Kefil: Bankalar kırmızı kalem yiyen müşteriler için imkânlar sağlamaya devam etmektedir. Kredi alabilmek için bankalarla sorunu olmayan, para geliri yüksek olan, alınan krediyi ödeyebilme imkânına sahip olan kefilleri göstererek kredi alabilme işlemleri yapılabilmektedir.
 • İpotek: Bankalar kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi alabilmeleri için ipotek imkânını ortaya koymaktadır. Kırmızı kalem yiyen kişilerin üzerlerine Kayıtlı olan ev, arazi veya arabalarına bankalar tarafından ipotek koyularak kırmızı kalem yiyen kişilerin ihtiyaç duydukları krediyi verebilmektedir.
 • Maaş Alınan Banka Teminatı: Kırmızı kalem yiyen kişilerin çalıştıkları firmaların bankalarından kredi alabilmeleri daha olası bir durumdur. Fakat firmaların bankalarından kredi alabilmek için o firmada en az 1 yıl çalışmak gerekmektedir. Ayrıca çalışılan firmada yetkili kişilerin kefil olma durumu kırmızı kalem yiyen kişilerin kredi alma işlemini daha kolay hale getirmektedir.

Kırmızı Kalem Yiyenler İçin Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi verirken kredi notunun yüksek olmasına ve borçların zamanında ödenmesine oldukça dikkat etmektedir. Bu durumların tersi yaşandığı takdirde bankalar tarafından kırmızı kalem yenmektedir. Ama bazı bankalar müşterilerini mağdur etmemek adına müşterilerinin kırmızı kalem yemelerine rağmen kredi alabilmelerini sağlamaktadır. Aşağıda kırmızı kalem yiyen müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için kredi veren bankalar yer almaktadır:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar
Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Sicili bozuk olanlar, kredi notu düşük olanlar ya da daha önce herhangi bir banka tarafından kara listeye alınan kullanıcılara yönelik kredi imkânı tanıyan bankalar bulunmaktadır.…

İlgili İçerik

Kırmızı Kalem Yiyenler Neler Yapmalıdır?

Aşağıda kırmızı kalem yiyenlerin daha çabuk kara listeden çıkmaları ve bankalardan kredi alabilmeleri için yapmaları gereken işlemler sırasıyla verilmektedir:

 • İlk olarak kırmızı kalem yiyen kişilerin bankalara olan borçların ödeyip borçlarının hepsini kapatmaları gerekmektedir.
 • Kırmızı kalem yiyen kişilerin bankalara borçlarını ödeyip tüm borçlarını kapatmalarının ardından istenilen bir bankadan kırmızı kart yiyen kişilerin vadeli mevduat hesabı açtırmaları gerekmektedir. Çünkü vadeli mevduat hesabı açtırma işlemi kara listeden çıkmak ve kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken en uygun adımdır.
 • Bunun yanı sıra herhangi bir bankadan hesap açtırılıp açtırılan hesap ile faturaların son günü geçirilmeden ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verilmelidir. Fakat faturaların otomatik olarak hesaptan ödenebilmesi için hesapta yeterli miktarda paranın olması gerekmektedir.
 • Bunun dışında kırmızı kalem yiyen kişiler bankalardan düşük limitli kredi veya kredi kartı talebinde bulunmaları gerekmektedir. Elde edilen kredi ve kredi kartlarının kullanımları sonucunda borç ödeme günü geldiğinde zamanında ödenen her borç için kara listeden çıkmak daha kolay hale gelmektedir.

Ziraat Bankası İle İpotekli Kredi Alma

Ziraat Bankası vatandaşlara ipotekli krediyi toplamda 90 bin TL’ye kadar verebilmektedir. Bu kredide vade sayısı 48 aya kadar uzayabilmektedir. Krediye başvuruda bulunacak kişilerden teminat göstermeleri istenmektedir. Bu sebepten dolayı kredi başvurularının gerçekleştirilmesinde bankaya gelinirken tapu kaydı, gelir belgesi, T.C. kimlik belgesi ve ikametgah adresini gösteren belge ile birlikte gelinmesi gerekmektedir. Başvurusu kabul edilen müşterilere çıkan kredi miktarı ve uygulanacak faiz oranı banka tarafından bildirilmektedir.

Akbank İle İpotekli Kredi Alma

Akbank’tan ipotekli kredi alacak kişiler bankaya gösterdikleri teminatın fiyatı üzerinden kredi almaktadır. Banka gösterilen teminatın ekspertiz fiyatının %75’i oranına kadar kredi verebilmektedir. Vatandaşlara toplamda bu krediyi ödeyebilmek için 48 ay vade verilmektedir. Başvurular Akbank Şubeleri’ne gelinerek şahsen yapılmaktadır. Bankaya gelinirken gösterilecek teminat ile birlikte gelinmelidir. Başvuru işlemlerinin bitmesinden sonra bankanın değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirme sürecinin olumlu olduğu durumda vatandaşlar ihtiyaçları olan krediyi elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra Akbank’ın kredide müşterilerine uyguladığı faiz oranı %1,3’tür.

Türkiye İş Bankası İle İpotekli Kredi Alma

Türkiye İş Bankası vatandaşlara gösterdikleri teminatın tamamı oranında kredi imkânı tanımaktadır. Banka başvuruları şubeden almaktadır. Başvuru sırasında tapu belgesi, gelir durumunu gösteren belge, T.C. kimlik belgesi, ikametgâh adresinin yer aldığı belge istenmektedir. Başvuru işlemlerinden sonra Türkiye İş Bankası ipotekli kredi faiz oranı bilgisi müşterilere banka tarafından verilmektedir.

Garanti Bankası İle İpotekli Kredi Alma

Garanti Bankası ile alınan ipotekli krediler ev üzerinden olduğu gibi araba üzerinden de olmaktadır. Banka gösterilen ipotek değerinin yaklaşık olarak yarısı kadar kredi imkânı sunmaktadır. Bankaya müracaat için gidildiğinde bu ipotek gösterilecek malların belgesi de götürülmesi gerekilmektedir.

Vakıfbank İle İpotekli Kredi Alma

Vakıfbank ipotekli kredi başvurusunda bulunacak kişilere 48 ay vade imkânı vermektedir. Bunun yanı sıra bankanın krediye uyguladığı faiz oranı %1,3’tür. Vakıfbank 50 bin TL’ye kadar müşterilerine kredi vermektedir. Bankadan kredi başvurusunda bulunan kişiler vergi muafiyetinden de faydalanabilme imkânı bulabilmektedir. Başvurular banka şubelerinde yapılmaktadır. Başvuru sonuçları değerlendirme sonucunda banka tarafından müşterilere bildirilmektedir.

Kredi Notunu Yükseltme

Aşağıda kredi notunun nasıl yükseltileceği ile ilgili bilgiler yer almaktadır:

 • Alınan kredileri son ödeme gününün geciktirilmeden aylık ödenmesi gereken para miktarının hepsinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Bankalardan alınan kredi kartlarının borçlarının ödenmesi son günüden önce yapılmalıdır.
 • Yapılan bankacılık işlemlerinde internet bankacılığı tercih edilmelidir.
 • Döviz hesaplarının açılması kredi notunu atmasına yardımcı olacaktır.
 • İnternet bankacılığı ile birlikte e-vadeli hesap açılarak kredi notunun yükselmesi sağlanmaktadır.
 • Kısa sürede kredi notunu arttırmak isteyen kişiler bankada blokeli kredi alma talebinde bulunabilir.
 • Bankalara faturaların otomatik olarak ödenmesinin talimatlarının verilmesi kredi notunu arttıran bir unsurdur. Bu sebepten dolayı banka hesaplarında sürekli bir para bulunması ile birlikte bankalara otomatik ödeme talimatının verilmesi gerekmektedir.
 • Yapılan alışverişlerde nakit para kullanma yerine banka kartı ya da kredi kartı kullanılmalıdır. Fakat kullanılan kredi kartlarının ödemesi konusunda dikkatli olunmalıdır.
 • EFT ve havale işlemlerinde bankaların internet bankacılığı seçeneği tercih edilmelidir. Kolay bir şekilde EFT ve havale işlemleri aynı zamanda bankaların mobil bankacılık uygulamaları ile de gerçekleşmektedir.
 • Birikim amaçlı alınan altın vb. gibi eşyalar bankaya yatırılarak hesapta para olması sağlanmalıdır. Bu şekilde bankalar tarafından verilen kredi notunda artış sağlanmış olacaktır. Böylece kırmızı kalem alan kişiler için kredi notunda avantaj elde edilecektir.
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama
Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama

KKB Findeks Risk Raporu öğrenme servisini duymuş olmalısınız. Ev almak için veya ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, bankalara finansman için başvuru yapanlar için para ödemeden sorgulama ücretsiz not sorgulama yöntemlerinden…

İlgili İçerik

SORU VE CEVAP

Finans editörümüz bilgileri sürekli güncel tutmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruların cevabını için soru sorabilirsiniz.

Tıkla Sorunu Sor
YORUMLAR

 1. şakir salduz dedi ki:

  selamlar memur olarak çalışanım icralarım var acil kredi hangi bankalar veriri maaş aldığım banka vermiyor yardımcı olursanız sevinirim

 2. Idris duran dedi ki:

  Benimde krediye ihtiyacım var bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

 3. emre dedi ki:

  merhaba arkadaslar kredı notunuz dusukse kırmızı kalem yedıysenız sıze kredı cıkması veya kredı kartı cıkması cok zor hıcbır banka vermez cunkı her banka sızın hareketlerını goruyor bende sızın gıbı kara lısteydım evkur dıye bı alıs verıs merkezı var ordan bırtane telefon aldım bu evkur fınans bankasıyla calısıyor ordan ordan ufakda bısey alsanız kredı notunuzu yukseltmeye yararıyor ben suan kredı ve kredı kartı alıyorum

 4. Kadir dedi ki:

  5 yıl doldu kredi kartı alamıyorum neden

 5. Erdal dedi ki:

  10000 tlye ihtiyacım var

  1. meltem dedi ki:

   Buldunuzmu banada lazimda cok

 6. 9kredi@gmail.com dedi ki:

  kredi

 7. Gürkan dedi ki:

  2000 TL nakite ihtiyacım var 4 veya 6 ay taksitle ödeme yapabilirim İstanbul Avrupa yakasi

 8. Arif tunç dedi ki:

  Slm ben Arif kıredı çekemiyorum allah rızası için yardım edermisiniz 10000 tl ye ihtiyacım var lütfen bana dönüş yaparsanız sevinirim saygılar efendim