ref: refs/heads/v3.0

Kobi Kredisi Kimlere Verilir Şartları Nelerdir

Kobi Kredisi Kimlere Verilir Şartları Nelerdir
A+
A-

Kobi kredisi nedir?

Ülkemizin ekonomisini ayakta tutan ve can damarı olan kobilerimize; Kobi kredisi bankalar tarafından genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere verdikleri ticari kredileri vermektedir. Ticari krediler sadece vergi levhası olan işletmelere verildiğinden ticari nitelikte olan kobi kredileri almak isteyenlerin de vergi levhalarının olması gereklidir.

Kobinin terim anlamı ise mikro ölçekli, küçük ve orta ölçekli işletmelere verilen bu statüye girebilmek için işletmelerin en fazla 250 kişi çalıştırmaları ve yıllık karları 40 milyon lirayı geçmemesi gereklidir. Yıllık bütçe rakamlarına ve çalışan sayılarına göre ayrılan mikro, orta ve küçük işletmeler kobi statüsünde değerlendirilerek bu işletmelere bankalar tarafından kobi kredileri verilmektedir.

Mikro ölçekli işletmeler ; Kobi statüsünde değerlendirilen mikro işletme tanımında değerlendirmesi için işletmenizin; en fazla 10 kişi ile faaliyet gösterilmesi ve yıllık mali bilançonuzun yıllık bir milyon lirayı geçmiyor olması gerekmektedir.

Küçük ölçekli işletmeler ; Kobi’lerde küçük işletmeler sınıfında yer alanlar ise en fazla 50 kişi çalışanı olan ve yıllık mali bilançosunun sekiz milyon liranın altında yer alan işletmelerdir.

Orta ölçekli işletmeler ; Orta ölçekli işletmeler ise en fazla 250 kişiden fazla çalışanı olmayan ve yıllık mali bilançolarının kırk milyon lirayı geçmemiş olanlardır.

Kobi kredisi kimlere verilir?

Kobi kredisi veren bankalardan yapılan müracaatlar neticesinde mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve esnaflar farklı vade seçenekleri ve faiz oraları ile verilen ticari kredileri alabilirler. Bunun için işletmelerin kredi veren bankalara başvuruda bulunması gereklidir. Ticari krediler bankalar ile ticari ilişkisi kuvvetli ve geçmişinde bankalar ile pürüz yaşamamış olanlara daha kolay verildiğinden kobi kredisi almak isteyenlerin geçmişlerinin temiz olması gereklidir. Kobi kredilerini almak için işletmenin hali hazırda mevcut açılmış olması ve 6 ay ila 1 yıl faal olarak işletilmesi ile verilir. 1 yıllık işletme sonuncunda çıkarılacak olan mali tablo ve yıllık bilançonun karlılığına bakılarak krediler verileceği için işletme sahipleri iş yerlerini en az 1 yıl öncesinden açmış ve bir yıldır işletmesini faal olarak sürdürmesi gereklidir. Mali tablolar ve yıllık bilanço ve vergi levhası ile bankalara başvuru yapan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri kobi kredisini alarak işletmesinde gerekli tüm ihtiyaçlarını bu krediler ile finans edebilir.

Kobi kredisi alma şartları nelerdir?

Bankaların verdiği kobi kredilerini alabilmek için işletmenin kobi statüsünde bulunması ve geçmiş kredi notunun yüksek olması gereklidir.  Bankaların verdiği farklı nitelikteki kobi kredilerini almak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlarda kredilerin niteliğine göre değişiklik gösterecektir. İşletmelere sağlanan ihracat destek ve ithalat destek kredilerinin şartları nasıl farklılık gösteriyorsa diğer kobi kredilerinde istenen evraklarda farklılık göstermektedir. Bankaların vermiş olduğu kobi kredilerinin artlarını daha detaylı öğrenmeniz için bankaları şubelerini ziyaret etmeniz ve talep edeceğiniz kredi türü ile ilgili daha detaylı bilgi almanız daha yararlı olacaktır.

Kobilerin kredi kullanma sebepleri nelerdir?

Kobiler özellikle işletme için gerekli finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalara kredi talebinde bulunurlar.  Özellikle de personellerin maaşlarını SSK ödemelerini, işletmelerin bakımı ve tadilatı makine ve demirbaş alımları, malzemelerin bakımı tamiratı, sezona hazırlık için sürekli finansman ihtiyacı içindedirler. İhtiyaç duydukları kredileri bankalardan almak isteyen işletmeler banka başvurularında bankalara arasında vade ve faiz oranları ve masrafları kıyaslayıp karşılaştırarak maliyet oranı hesaplaması yaparak kredi almaları daha avantajlı olacaktır.

Kobiler farklı kredi türlerine şirket adına ve işletme adına başvuruda bulunarak kullanmazlar. Özellikle bireysel kredi türlerinde verilen konut kredilerini kobiler kullanamazlar. Kobi statüsündeki işletmelerin kullanabilecekler kredi türleri ticari nitelikteki kredileri şirket adına kullanabilirler.

Kobi kredisi almanın şartları

Bankalar kobilerin vergi levhalarındaki gözüken kar oranlarına ve en az 1 yıllık işletme olan şirketlere ve firmalara kredi çıkartıklarından uzun vadeli kobi kredisi kullanmak isteyen şirketlerden ek bir teminatta bulunmalarını da isteyeceklerdir. Bankalar verdikleri uzun vadeli ve yüksek limitli kobi kredilerinin vadedilen vadede geri ödenmesini istemektedir bu nedenle kredi ödeme kabiliyeti yüksek olan şirketlere kredilerini daha kolay vermektedir.Daha önceden bankadan kredi alarak kredi notu yüksek olan kobilerin ticari kredi kullanma olanakları her zaman daha yüksektir. Bankaların kredi verme şartlarından en önem verdikleri kredi referans numaralarının ve geçmişlerinin ve kredi notlarının yüksek olması şartını taşıyan şirketlere her zaman kobi kredileri ile yardımcı olmaktadır.

Şirketlerde gelecekteki risk faktörünü gözününde bulundurarak daha kısa vadeli ticari kredi çekmeleri şirketlerin daha yararına olacaktır ve uzun vadeli verilen kredilere oranla daha kolay bir şekilde kredi alabileceklerdir..

İşletme sahibinin kredi notu kobi kredisi çekmesini etkiler mi diye soracak olursanız; İşletme adına ticari kredi talebinde bulunacaksanız mutlaka işletme sahibinin de işletme ortaklarının da kredi notlarını yükseltmeleri ve yüksek tutmaları önemlidir. Bankalar bir şirkete kobi kredisi vereceği ve değerlendirmeye alacakları zaman hem işletmenin sahibinin hem de ortaklarının kredi siciline bakmaktadır. İşletme sahibi ve ortaklarının herhangi bir kredi notu düşüklüğünde bankaların kredi verme işlemleri sekteye uğrayarak gecikebilir veya taşınmaz gayrimenkullerinizi vb. ek bir teminat talebinde bulunabilirler.

Kobi kredileri ile diğer krediler arasında faiz farklılığı var mıdır? bu sorunu cevabını ise şöyle verebiliriz. Bankalar ticari kredilerin risklerini daha fazla olarak değerlendirdikleri ve uzun vadede risk faktörünü değerlendirirken daha fazla riskli gördükleri için( şirketlerin gelecekte batma, iflas ve küçültmeye gidebilecekleri sebebiyle) faiz oranlarını da farklı tutmaktadır. Diğer kredi ürünlerine ve türlerine kıyasla ticari kredi niteliğinde verilen kobi kredilerinin faiz oranlarının bankadan bankaya değişmesi sebebiyle en uygun kobi kredisi veren bankaları daha detaylı olarak banka şubelerinden öğrenerek bankalar arasında kıyaslama ve karşılaştırma yaparak uygun gördüğünüz bankadan kobi kredisi alabilirsiniz.

Kobi kredisi nasıl alınır?

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin başvurabildikleri ve kobi statüsündeki ticari işletmelerin ve esnafların başvurabildikleri ticari kredi başvurularını yaparak değerlendirme sürecine girilir. Neden ve ne amaçla kredi alındığının bankaya ibraz edilmesinin ardından banka işletmelerin kredi başvurularını değerlendirir. Değerlendirme sürecinde banka tarafından, işletmeye ait vergi levhası, esnaf ve işetmelerin mali verilerinin olduğu evraklar, mali tablolar, yıllık bilanço gelir belgesi ve işletmenin kayıt olduğu Ticaret gazetesi sicil kaydı ve ikametgah belgelerini bankaya verilmesi talep edilir. Maliyet oranı hesaplaması ve uygun faiz oranları ve vadeleri ile banka tarafından işletme kredisi onayı çıktığında, nihayet bankadan kobi kredisi alınabilir. İstenilen taksitlerle de aylık olarak  da geri ödenmeye başlanabilir.

Kobi kredisi veren bankalar ve finans kurumları

Kobi statüsünde olan ve vergi levhası olan ve en az 1 yıldır işletmesini faal olarak işleten işletmeler adına çekilecek olan kobi kredilerini veren bankalar ise İş bankası, Garanti bankası, Ziraat bankası, Akbank, Teb, Denizbank Finans bankası Yapı kredi ve Vakıf bankasıdır. İsmi geçen bankalar kobiler için uygun geri ödemeli ticari krediler sunmaktadır. Tüm kobi kredisi veren bankalar farklı faiz oranları ve vadelerde verdiği nakdi, gayrinakdi ticari kredi ürünlerini almak isteyen kobiler bankaların şubelerinden istenen evrakları tamamlayarak kobi kredisi başvurusunda bulunabilir. Ticari kredi niteliğinde verilen kobi kredileri ile taşıt, işyeri edinme kredisi gibi nakdi krediler ve gayri nakdi kredi hizmetleri ile işletmeniz için gerekli tüm ihtiyaçlarınızı karşılama imkanına sahip olabilirsiniz.

Devlet destekli kobi kredisi

Kosgeb kurumu kobi statüsündeki işletmeler için Kobi Destek programı kapsamında geri ödemesiz olarak hibe ve krediler vermektedir. Kosgeb kurumu üzerinden alacağınız destekler ile işletme ihtiyaçlarınızı karşılama olanağına sahip olabilirsiniz. Devlet işletmelerin ister orta ister küçük ölçekli olsun işletmenizin kobi statüsünde olmasını ve mevcut bir işletme sahibi olmanızı talep etmektedir. Ayrıca kobi işletmelerini ticaret odalarına kayıtlı olmaları da istenmektedir. Kobi statüsündeki tüm orta, küçük ölçekli işletmeler Kosgeb desteklerinden  kendi meslek odasına kayıtlı olması şartı ile hibelerden yararlanmalarını sağlamaktadır. Kosgeb Kobi Destek programından yararlanmak için Kosgeb kurumuna başvuru yapmanız ve başvuru yapabilmeniz içinde Kosgeb sistemine kayıt olmanız gereklidir. Kosgeb veri tabanına işletmesinin kaydını yaptıran işletmeler ayrıca aynı ekranda bulunan Kosgeb kobi beyannamesini doldurması ve dökümanını alması gereklidir. Kosgeb veri tabanına kayıt olan işletmeleri kobi beyannamesinin bilgi dökümanı ve hazırladıkları iş planı projeleri ile Kosgeb birimlerine şahsen başvuruda bulunmaları gereklidir Tüm bu evrakların tamamlanması ve iş planı projesinin Kosgeb yetkililerine onaylatılmasından sonra Kobi devlet desteği 2020 den yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Kobi destek programı; faiz desteğinden tutunda nitelikli elaman giderlerine kadar bir çok program ile destek olmaktadır. İşletmelerin tamamen ihtiyaçları doğrultusun da oluşturulan programlar desteğini alarak işletmenin farklı ihtiyaçları bu destekler ile karşılanabilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.