Konut kredisi ekspertiz ücretleri

Konut kredisi ekspertiz ücretleri 2020’de ne kadar oldu, zam geldi mi? Konut kredisi kullanırsam ne kadar eksper ödemesi yapacağım?

Konut kredisi ekspertiz ücretleri

Konut kredisi ekspertiz ücreti, bankalar üzerinden konut kredisi alan kişilerin ödemekle yükümlü olduğu ücretlerdir. Özellikle kişiye verilecek olan kredilerin belirlenmesi açısından oldukça önemli olan ekspertizler için kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin belirli bir miktar ekspertiz ücreti ödemesi gerekmektedir.

Bankaların Konut Kredisi İçin Almış Olduğu Ekspertiz Ücretleri Ne Kadardır?

Konut kredisi almak için bankalara yatırılması gereken ekspertiz ücretleri bankalara göre farklılık göstermektedir. Buna göre ülkemizde faaliyet gösteren bankalar ve 2020 yılı için konut kredisi çekecek olan kişilerin ödemeleri gereken ekspertiz ücretleri şunlardır;

Konut kredisi ekspertiz ücreti

Bankaların ücretlerine bakmadan önce konutun yüzden kaçına kredi veriliyor biliyor musunuz ? Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verilir? yazımıza göz atabilirsin.

Ziraat Bankası Ekspertiz Ücretleri

Ziraat Bankası ekspertiz ücretleri, bankanın kredi kampanyalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Ziraat Bankası ekspertiz ücretleri 498-1798 TL arasında olup ayrıca diğer kredilere göre şu şekilde olmaktadır;

 • Ziraat Bankasından;
  • Bireysel İş yeri Kredisi,
  • Ortak İş Yeri Kredisi,
  • Transfer Kredisi çekecek olan kişilerin ödemesi gereken ekspertiz ücretleri 489 TL – 1929 TL arasında değişmektedir.
 • Ziraat Bankası çalışanın artısı konut kredisi ekspertiz ücretleri 445 – 1607 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası emeklinin artısı konut kredisi ekspertiz ücretleri 445 1607 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası kentsel dönüşüm iş yeri edinme yapım kredisi ekspertiz ücretleri 489 TL- 1929 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası kentsel dönüşüm konut edinme yapım kredisi ekspertiz ücretleri 489 TL- 1929 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası komisyonsuz konut kredisi inşaat tamamlama kredisi ekspertiz ücretleri 445 TL- 1607 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası konut kredisi, ortak konut kredisi, transfer kredisi, inşaat tamamlama kredisi ekspertiz ücretleri 445 TL – 1607 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası konut ürün paketi ekspertiz ücretleri 445 TL- 1607 TL arasındadır.
 • Ziraat Bankası oyak üyelerine özel konut kredisi ücretleri 445 TL- 1607 TL arasındadır.

Yukarıda verilen Ziraat Bankası ekspertiz ücretleri, bankanın farklı kredi kampanyalarına göre uygulamış olduğu ücretlerdir.

Vakıfbank Ekspertiz Ücretleri

Vakıfbank ekspertiz ücretleri genel olarak 800 TL ile 2639 TL arasında değişen ücretlerdir. Banka vermiş olduğu konut kredi kampanyaların hepsinde aynı ücreti uygular. Bunun için kişilerin banka ile iletişime geçerek alacakları konut kredisi için ne kadar ekspertiz ücreti ödeyeceklerini öğrenmesi gerekmektedir.

Türkiye İş Bankası Ekspertiz Ücretleri

İş Bankası konut kredisi ekspertiz ücretleri, bankanın tüm konut kredisi kampanyaları için uygulamış olduğu standart ücretlerdir. Buna göre iş bankasından konut kredisi almak isteyen kişilerin ödemesi gereken konut kredisi ekspertiz ücretleri 800 TL – 1200 TL arasında değişmektedir.

Akbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Akbank konut kredisi kullanacak olan kişilerin ödemesi gereken ekspertiz ücretleri 750 TL’dir. Bankanın müşterileri için sunmuş olduğu tüm kredi hizmetlerinde aynı ücret alınmaktadır.

QNB Finansbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Finansbank’tan konut kredisi alacak olan kişilerin ödeyecekleri ekspertiz ücretleri satın alınacak olan konuta göre farklılık gösterebilmektedir. Buna göre bankadan 100.000 TL miktarında konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, bankaya ekspertiz ücreti olarak 650 TL miktarında bir ücret öderler. Buna göre QNB Finansbank’ın ekspertiz ücretleri gayrimenkule göre 544 TL- 1915 TL arasında değişmektedir.

ING Bankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

ING bankasından konut kredisi alacak olan kişilerin bankaya ödemesi gereken ekspertiz ücretleri 650 TL’dir. Banka tarafından alınan bu ücret, ING Bank’ın sunmuş olduğu tüm kredi imkanları için geçerli olan ücret tahsilidir.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Yapı Kredi Bankası konut kredisi ekspertiz ücretleri, bankanın müşterilerine sunmuş olduğu asgari tutar olan 611 TL’den tahsil edilmektedir. Ancak bankaya ekspertiz kredisi ödeyecek olan kişilerin dikkat etmesi gereken nokta bankanın talep ettiği bu ücretin içerisine yol masraflarının ve belediye harçlarının dahil olmadığıdır. Aynı zamanda bankanın iş yeri ekspertiz ücreti ile konut kredisi ekspertiz ücreti aynı ücrete tabiidir.

Garanti Bankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Garanti Bankası ekspertiz ücretleri, verilen kredi kampanyalarına göre ortalama olarak 527 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Alınacak olan gayrimenkule göre farklı fiyat yaptırımları uygulayan bankanın iş yeri ekspertiz ücretlendirmesi ile konut kredisi ekspertiz ücretlendirmesi aynı ücrete tabiidir.

HSBC Bankası Konut Ekspertiz Ücretleri

HSBC Bankası konut kredisi ekspertiz ücretleri, kredi kampanyaların tümü için ortalama 750 TL miktarındadır. Bankanın kendi içinde koymuş olduğu kurallar gereği, müşterilerinin ödeyeceği ekspertiz ücreti miktarı 2356 TL’yi geçmemektedir. HSBC bankasının azami ekspertiz ücreti 2356 TL’dir ve iş yeri ekspertiz ücreti ile konut kredisi ekspertiz ücretleri aynıdır.

Denizbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Denizbank’tan konut kredisi alacak olan kişilerin bankaya ödemeleri gereken ekspertiz ücretleri satın alınacak olan gayrimenkule göre değişmektedir. Buna göre satın alınacak olan yer 500 metrekareye kadar evler için kişiden tahsil edilecek olan ekspertiz ücreti 700 TL’dir. Ayrıca bankanın ekspertiz ücretleri, satın alınacak olan konumun lokasyonuna ve teknik özelliklerine bağlı olarak da artabilmektedir. Denizbank üzerinden iş yeri kredisi alacak olan kişiler de konut kredisi ekspertiz ücretleri ile aynı fiyata tabii tutulur.

TEB Ekspertiz Ücretleri

TEB’den konut kredisi almak isteyen kişilerin ödemesi gereken asgari ekspertiz ücretleri, 608 TL’dir. Ancak banka kişinin satın alacağı konutun özelliklerine göre ekspertiz ücretlerini yükseltebilme hakkına sahiptir. Banka üzerinden iş yeri kredisi çekmek isteyen kişilerin ödemesi gereken ekspertiz ücretleri de konut kredisi ekspertiz ücretleri ile aynıdır.

Şekerbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücretleri

Şekerbank’tan konut kredisi alacak olan kişilerin bankaya ödemekle yükümlü oldukları ekspertiz ücretlerinin azami miktarı 2225 TL’dir. Banka prosedürleri gereği ne olursa olsun müşterilerinden alacağı ekspertiz ücretlerini azami ücret olan 2225 TL’de sabitler. Aynı zamanda bankadan iş yeri kredisi alacak olan kişiler de Şekerbank konut kredisi ekspertiz ücreti azami ücretine tabii tutulmaktadırlar.

Fiba Bankası Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti

Fiba Bank konut kredisi ekspertiz ücretleri, asgari olarak 545 TL’den başlamakta ve azami olarak 2968 TL’ye kadar alınmaktadır. Ancak Fiba Bankasından konut kredisi kullanacak olan kişilerin ekspertiz ücretlerini öderken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta ödeyecekleri bu ücretlere KDV’nin ve tapu harcının dahil olmadığıdır.

Nasip oldu evimizi aldık peki konut kredisi masraflarınızı nasıl geri alabileceğinizi biliyor musunuz ? İşte tam sana göre bir rehber hazırladık. https://yenikrediler.com/konut-kredisi-masraflari-nelerdir/ bağlantısında detayları okumaya başlayabilirsin.


YORUMLAR

 1. blank Ercan dündar dedi ki:

  Benim 440 m2 arsam var içindede 200m2 ev var ipotekli kredi alabilirmiyim

 2. blank Memed gerdan dedi ki:

  403mtkare tarlam var 120 vadeli krediyi hangi banka verir.

 3. blank Mehmet çaçan dedi ki:

  Evim ipotek ederken 200 bin Krdi ćekmece istyorum